Obserwacje 12.02.2016

Postgravios | 12 Lut 2016, 22:25

Witam, jest to moja pierwsza relacja. Proszę o opinie i wyrozumiałość.
Około godziny 18 postanowiłem wynieść słynną Synte 8" przed dom, niestety miałem do dyspozycji jedynie kitowe okulary. Gołym okiem mogłem dostrzec wielkości gwiazdowe nie większe niż 5 mag. Standardowo, najpierw skierowałem teleskop w stronę mgławicy Oriona, zajmowała ona niemal całe pole widzenia w kitowym okularze 20mm. Obok M42 udało mi się dostrzec niewielką M43. Następnie spojrzałem na NGC1981, obok której widniała słabo widoczna mgławica refleksyjna NGC1999. Był to niesamowity widok. Kolejnym celem były Plejady w gwiazdozbiorze Byka. W szukaczu widziałem je jako kilkanaście gwiazd, natomiast gdy spojrzałem w okular zobaczyłem ich dziesiątki. Po obejrzeniu Plejad postanowiłem skierować teleskop w stronę Alheki w celu znalezienia pozostałości po supernowej - M1. Wydawało mi się że jest to trudny obiekt do poszukania jednak po około pięciu minutach wpatrywania się w okular teleskopu dojrzałem niewielką, centymetrową mgiełkę. M1 nie była szczególnie piękna, jednak nie spodziewałem się niczego więcej po moim teleskopie i kitowych okularach. Następnie skierowałem teleskop nieco wyżej, w stronę Woźnicy. W tym gwiazdozbiorze postanowiłem poszukać gromad otwartych M36, M37 i M38. Udało mi się znaleźć M36, ku mojemu zdziwieniu w szukaczu widziałem ją jak niewielką mgiełkę, a nie tak jak w przypadku M45, jako kilka gwiazd. Gdy spojrzałem w okular zobaczyłem setki gwiazd, wyglądało to niesamowicie! ( po raz pierwszy zobaczyłem gromadę otwartą w Woźnicy). Po kilkunastu minutach ponownie spojrzałem w szukacz i zauważyłem kolejną mała mgiełkę. Tym razem byłem już pewny, że jest to M38. Ta gromada podobała mi się jeszcze bardziej niż M36. Niestety M37 nie udało mi się znaleźć, ponieważ na niebie pojawiły się chmury i zakryły prawie całe niebo. Obserwacje zakończyłem około godziny 20:30.

Pozdrawiam Kamil.
 
Posty: 20
Rejestracja: 16 Sie 2015, 22:21
Miejscowość: Szubin/Bydgoszcz

 

PostPolskiKosmos | 21 Lut 2016, 01:04

Dobra poczatkowa relacja, ale majac juz taki sprzet jak synta 8" staraj sie bardziej opisywac obiekty, napisales w ja bardzo prosty sposob, sprobuj bardziej rozbudowywac zdania wtedy o wiele przyjemniej sie czyta :) . Co do M37 to jasna gromada wiec przy czystym niebie jeszcze nie raz uda Ci sie ja zaobserwowac, czego Ci z calego serca zycze. :)

Pozdrawiam!
 
Posty: 19
Rejestracja: 09 Sty 2016, 17:46

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

AstroChat

Wejdź na chat