Obserwacje z Ochojna 400m npm

PostJanusz_P. | 01 Maj 2016, 12:41

Przez dwie kolejne noce z zaproszenia Bogdana Jarzyny gościłem w jego przydomowym obserwatorium gdzie konfigurowaliśmy podręczny zestaw astro-fotograficzny, w klasycznym rol-offie od Adamo na betonowym pierze stoi na zgrabnym Paramountcie Newton ASA 250 mm z 3 calowym korektorem komy i zgrabną kamerką CCD z autoguiderem do której właśnie konfigurowaliśmy złączki :arrow: :idea:
Pierwszej nocy okazało się że Boguś ma w garażu przykitranego Syrisza 350/1550 więc się nie wymigał od jego wyciągnięcia na taras przed dom, jako że miał tylko kitowego Plossla 25 mm Celestrona jako zaślepkę wyciągu to obserwacje Jowisza ograniczyły się do pasków i księżyców za to przy pięknej pogodzie na południu czesaliśmy niskie Sombrero, galaktyki w Lwie i Łańcuch Markariana w Pannie.

Drugiej nocy wpadłem do Bogdana z Mirkiem Dymkiem ze skorygowaną wymiarowo złączką i można było po szybkiej kolimacji holograficznym laserem uzyskać pierwsze światło z Astrografu ASA co pochłonęło Bogdana bez reszty, za to z Mirkiem zajęliśmy się użytkowaniem Syriusza bo kolejna ciemna noc nie mogła się obserwacyjnie zmarnować, tym razem przygotowałem się do obserwacji, podrukowałem mapki z kometami i wziąłem z domu Naglera 31 i Pantaxa 7mm
Okular Pentax 7 mm z powiększeniem 222x i źrenica wyjściowa 1,6 mm pozwoliły przy w miarę dobrym seeingu na godzinne studiowanie jego subtelnych detali i wielu odcieni pastelowych barw którymi się one wyróżniały.
Następnie w ruch poszedł Nagler 31 mm z powiększeniem 50x źrenica 7mm i polem widzenia na niebie 1,65° i kolejne kilkanaście Messierów po kolei i bez trudu padło jego łupem, ponownie Lew i Panna ze swoimi galaktykami a na koniec zenitalna o tej porze roku Wielka Niedźwiedzica z Sową, kometą i jej galaktykami które najpierw odnajdywaliśmy bez trudu Naglerem 31 a potem cieszyliśmy oko widokami z Pentaxa 7 bo dopiero w większym powiększeniu 222x i źrenicy wyjściowej na poziomie 1,6 mm widać było dobrze ramionka spiralne w M51 bo to jednak podkrakowskie niebo i trzeba większego poweru do ukazania ramion galaktyk które nie były widoczne w małym powiększeniu z powodu bliskości Krakowa na północy :arrow: :roll:
Pod koniec obserwacji zrobiliśmy klasyczny przegląd gromad kulistych wiosennego nieba które Syriusz po prostu rozwalił w gwiezdny pył :arrow: :idea: 8)
Na koniec został zaliczony Mars ale ze względu na jego niskie położenie i szybko pogarszający się seeing na sporej tarczy była widoczna w zasadzie tylko jego czapa polarna.
Przed pożegnaniem się z Bogdanem obszedłem dom i odkryłem na PN piękny widok na nocną panoramę Krakowa robiący wielki wrażenie bo to pełna panorama od klasztoru Kamedułów w Lasku Wolskim aż po Nową Hutę i Pogórze Wielickie z masztem w Chorągwicy o wysokości 286 m migającym nam miarowo na pożegnanie światełkami przeciwlotniczymi :arrow: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJanusz_P. | 16 Maj 2016, 09:27

Fotka z Tranzytu, refraktor CFF APO 160/1200 z klinem Herschela, Canon 350D mod 1/180s ISO 100.
Refraktor był powieszony na Paramount podczas całego tranzytu w obserwatorium, dzięki Boguś za wyczyszczenie fotki z paproszków na matrycy:
Załączniki
Obserwacje z Ochojna 400m npm: _MG_1618.JPG
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 24 gości

AstroChat

Wejdź na chat