Arcturus - potwierdzenie czy to co widziałem jest prawdziwe

Postadampl | 07 Sie 2016, 18:20

Witam, jest to mój pierwszy wpis i w którym chciałbym abyście potwierdzili czy to co widziałem wczoraj było naprawdę możliwe do zobaczenia. Wczoraj używałem refraktora 80 kolegi, niestety nie wiem dokładnie co to był za model (kwota coś koło 600zł). Obserwacje zacząłem o godzinie 24 na wsi, od razu zacząłem od skierowania teleskopu na punkt, który w miarę najładniej świecił i teleskop był tak ułożony aby nie łamał mi karku. Obiekt znajdował się na zachodzie z tego co wiem bazując na stellarium to był to "Arcturus". Najpierw użyłem okulara 20mm było widać ładnie świecący punkt, zmieniłem na 6mm i miałem problem z ustawieniem ostrości, zmieniłem ponownie na 20mm + barlow 3x i dostrzegłem kratery na powierzchni arcturusa choć obraz po bokach rozmywał i kratery były widoczne w samym centrum okulara. Prośba o potwierdzenie czy to było możliwe bo wyglądało naprawdę efektownie - może trafiłem w totalnie coś innego a te kratery to był jakiś brud na tym teleskopie...
 
Posty: 3
Rejestracja: 07 Sie 2016, 18:08

 

PostJanusz_P. | 15 Sie 2016, 18:01

Chyba jako człowiek inteligentny to rozumiesz że gwiazda jako obiekt gazowy nie może mieć kraterów bo nie ma stałej powierzchni tylko plazmę gazową, innymi słowy wyczyść Barlowa i okular bo to co wziąłeś za kratery to zabrudzenia optyki widoczne na rozogniskowanym obrazie gwiazdy ale nie martw się nie jesteś pierwszym ani ostatnim który dał się na to babrać a wystarczyło pokręcić okularem aby się o tym przekonać :arrow: :wink: :mrgreen:

Potwierdzam to były niezłe brudy, jak najbardziej prawdziwe :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postadampl | 15 Sie 2016, 18:04

dzieki, odpowiedz juz dostalem na chacie ale nie bylem wstanie usunac tematu bo byl do akceptacji. Dzieki za odpowiedz i uzupelnilem juz wiedze:)
 
Posty: 3
Rejestracja: 07 Sie 2016, 18:08

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

AstroChat

Wejdź na chat