Obserwacje 30.12.2016 „Za pięć dwunasta”

Postmidimariusz | 03 Sty 2017, 10:45

Kilka miesięcy temu napisałem, że do końca roku chcę zakończyć listę Herschel 400. Dzisiaj przy dobrej pogodzie wybrałem się na obserwacje. Jednak czy uda mi zbliżyć się choć trochę do końca listy? Dzisiaj przedostatni dzień roku i dzień przed Sylwestrem. Praktycznie ostatnia szansa w tym roku.
Pogoda.

Warunki prawie idealne. Zero chmur, zero wiatru, temp. -1 to istna wiosna. Brak śniegu. Bardzo przyjemnie jest obserwować w takich warunki, gdzie nie wieje wiatr i jest stosunkowo ciepło. Seeing bardzo dobry.

Czas i miejsce.
Pola w Czerwonej Wodzie, miałem trzy wyjścia: wieczorem 17:00, 19:45-21:00 i 23:45-02:00

Sprzęt:
Synta 12” ES 14mm, ES 30mm, TS 7mm, Lumicon UHC.


Obserwacje.

1. Wieczór.
Wieczorne obserwacje były zdominowane patrzeniem na Wenus. Dodatkowo popatrzyłem na Marsa i wczesny Księżyc. Szczególnie bardzo ładnie wyglądała Wenus na tle świątecznych choinek, a Księżyc przepięknie kontrastował z kolorowym horyzontem. Dodam, ze Księżyc był dzień po nowiu i jego faza to 0,18%!!! To mój rekord!
Kilka fotek.
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Obserwacja jesienna 19:45 – 21:00

Moim celem było wyłapanie trzech brakujących galaktyk w Wielorybie, których nie udało mi się do tej pory zobaczyć. To muszą być ciężkie obiekty.

Sesję jesienne zacząłem od klasyków M74 i NGC 1055. obie bardzo dobrze widoczne. Nie dostrzegłem ciemnego pasa pyłowego w NGC 1055.

NGC 1022 (Bardzo trudna R=2)
Galaktyka 11,2 mag.
To dość trudny obiekt do wychwycenia w słabych warunkach, a widoczna tylko w dobrych. W ES 14mm przy pow.107X wygląda jak spory owal. Okrągła. Duża i ładna. Widoczna bez problemu na wprost i łatwa kątem oka. Trochę skondensowana w środku.

Image

NGC 908 (R=3,5)
Galaktyka 10,4 mag.
Jest naprawdę dość spora. Duża, nieco skondensowana w środku. Widoczna bez problemu na wprost. Kształtem przypomina nieco wydłużona elipsę. Obok znajduje się mini asteryzm „mini źrebak”.

Image

NGC 615 (R=3)
Galaktyka 11,5 mag.
Wyskoczyła od razu w okularze ES 14mm na wprost. Słabo widoczna na wprost, lepiej kątem oka. Znajduje się obok jaśniejszej gwiazdy, jedynej w tym rejonie więc jest łatwa do odszukania. Kształt podłużny, nieregularny. Bez skondensowanego środka.

Image

Wszystkie trzy galaktyki są dość spore rozmiarowo i tym samym dość słabe powierzchniowo. Dlatego tyle czasu nie udało mi się ich wyłuskać. Konieczne są bardzo dobre warunki o znikomej wilgotności powietrza. Jesienne niebo się do tego na ogół nie nadaje. Ale koniec Grudnia jak najbardziej!

Przy NGC 1097 po raz kolejny poległem. Wiele podejść, widoczne było tylko jakieś pojaśnienie przechodzące przez środek okulara ES 14mm. Ale ta galaktyka nie może być aż tak duża, więc to na pewno nie to. Spodziewam się raczej małej, słabej galaktyczki, gdzieś obok trzech słabych gwiazd. Ta galaktyka to dla mnie zagadka.


Obserwacja Zimowa 23:45-02:00
Moim celem było wyszukanie pięciu brakujących obiektów z listy H 400.

NGC 2185 (R=2)
Mgławica refleksyjna w Jednorożcu
Bardzo słaba. Na wprost ledwo co widoczna w ES 14mm pow. 107X. Dużo lepiej widoczna kątem oka. Taka nieregularna, mała ulotna mgiełka. Obok znajduje się trapez 4 gwiazd. Filtr Lumicon UHC nie pomógł, a wręcz „zabił” mgławicę. To w zasadzie ekstremalnie słaby obiekt tylko na bardzo dobre warunki atmosferyczne z bardzo dobrym seeingiem
Image

NGC 2567 (R=3)
Gromada otwarta 7,4 mag. W Rufie. Duża, luźna, rozległa. Dość ładna wygląda w okularze ES 30mm w powiększeniu 50X i w szukaczu. Można naliczyć około 30 gwiazd. Te najjaśniejsze układają się w kształt wielkiej litery „M” lub przewróconej „3”.

Image

NGC 2627 (R3)
Gromada otwarta 8,4 mag. W kompasie.
Duża, luźna, ładnie wygląda w ES 30mm. Obok znajduje się jasna gwiazda, od której idzie łańcuszek słabszych gwiazdek niczym chiński smok snujący się po niebie. Widoczne dość dużo (kilkadziesiąt) słabych gwiazd.

Image

NGC 2613 (R=3)
Galaktyka 10,5 mag. W Kompasie. Słaba, podłużna poświata widoczna w ES 14mm tylko kątem oka. Za to dość spora rozmiarowo. Powierzchniowo za to bardzo słaba.

Image

NGC 2811 (R=2)
Galaktyka 11,3 mag. W Hydrze. Słaba, ledwo co widoczna na wprost, za to dobrze kątem oka. W ES 14mm i powiększeniu 107X jest słabym obiektem widocznym tylko w bardzo dobrych warunkach. Po obu stronach widoczne są dwie pary jaśniejszych gwiazdek, a w środku znajduje się NGC 2811. Dzięki temu łatwo ją znaleźć.

Image

Dodatkowo udało mi się odnaleźć dwa obiekty z listy Caldwell.

C 31, IC 405 Mgławica „Płonąca gwiazda”
Jest to bardzo słaba mgławica refleksyjna w Woźnicy. Widoczna na wprost, ale dużo lepiej kątem oka. Na środku znajdują się trzy jasne gwiazdy w kształcie łuku, a powyżej widać mgławicę. Jest ona bardzo słaba, brak jakiegokolwiek kształtu. Taka rozmyta mgła. Miejscami bardziej jasna. Kątem oka snuje się jakaś struktura.
Image

C 46 NGC 2261 Zmienna mgławica Hubble'a
Bardzo ładna! Jasna, widoczna bez problemu na wprost. Wprost rzuciła mi się w oczy. Przypomina kometą, z jaśniejsza głową i trójkątnym ogonem. Śliczna! Najładniejszy obiekt dzisiejszej nocy!

Image

Ponadto wpadło jeszcze kilka innych klasyków.

Między innymi
NGC 2024 Mgławica Płomień
Bardzo dobrze widoczna na wprost i kątem oka. Wyraźnie widoczna ciemna szczelina między dwoma jaśniejszymi częściami. Piękna! Alnitaka trzeba było odsunąć na bo i gotowe! Filtr UHV niestety tylko przeszkadzał.


Image

NGC 2244 Mgławica Róża
W pełnej klasie widoczna w ES 30mm. Przepiękna duża i wprost fotograficzna!

Image

Ciemna mgławica B33.
Jasną mgławicę emisyjną IC 434 dostrzegłem kątem oka, ale niestety wyłowić ciemnej B33 nie dałem rady. Niestety brak filtra H-Beta robi swoje. Ale jakbym miał taki filterek to byłaby szansa na wyłowienie tego cienia.

Były też klasyki M42, K1 Krab, Plejady. A na koniec uczta w postaci widoku Jowisza w ES 14 i TS 7 mm. Widoczne wszystkie cztery księżyce galileuszowe.

PODSUMOWANIE
To była bardzo udana sesja. Pisałem, że do końca roku postaram się wyłowić resztę Herscheli 400 i w ostatniej chwili „za pięć dwunasta” na dwa dni przed Nowym rokiem udało się!
Wszystkie zaplanowane obiekty na dzisiaj zostały zaobserwowane.

Co dalej?
Pozostało mi powtórnie zweryfikować jeszcze dwa obiekty z H400. Mam do uzupełnienia jeszcze pięć DS-ów z listy Caldwell (aktualnie mam 62/67) no i dokończyć listy The Best 110 NGC i Hidden Treasures. W sumie 19 trudnych obiektów.

A od ponad roku mam przygotowany nową listę
Listy obserwacyjne "Observing Planetarny Nebulae"
Jest to 159 mgławic planetarnych i pozostałości po wybuchu supernowych o różnej skali trudności.,

Towarzyszył mi nowy program na Smartfona Sky Safari 5 Plus. Bardzo podoba mi się ten program i dobrze uzupełnia się z Astromistem. Super sprawa!

Mój bilans H400 to 399/400
Pozostał jeden obiekt NGC 3621 w Hydrze. Próbuję go wyłowić bezskutecznie od 6 lat. Jeszcze zrobię ostatnie podejście. Jak nie dam rady zobaczyć to sobie ją podaruje.
W sumie to mogę uznać listę H400 za zaliczoną.
Ostatnio edytowany przez midimariusz, 03 Sty 2017, 14:18, edytowano w sumie 1 raz
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

PostOrzech | 03 Sty 2017, 13:18

Pogratulować :!:
Próbowałem 1 stycznia (nie pierwszy raz zresztą) wyłapać IC405 (Płonącą Gwiazdę) i nadal tam nic nie widzę. Nie pomaga UHC ani OIII (oba Lumicony). Albo 10" na niej za słaba albo niebo niezbyt ciemne. Może i to i to. Trzeba próbować dalej.
Zmienna Hubble'a też zrobiła na mnie spore wrażenie ale nie miałem już filtra UHC i zerknę na nią następnym razem.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postchavez1976 | 03 Sty 2017, 13:41

Gratuluję wypaśnych obserwów.
Aż mnie nosiło w Sylwestra i Nowy Rok ale mimo wspaniałej pogody poświęciłem te dni świętowaniu i Rodzince :)
Liczę na okazję w najbliższym czasie oraz na owocne wakacje 2017 w Bieszczadach :mrgreen:

Trochę się napatrzyłem 1-go (bez sprzętu) na koniunkcję Wenus i cieniutkiego księżycowego sierpa wraz z wypełniającym tarczę szarym światłem. Pomyślałem sobie, że to mógłby być efektowny medialny event zamiast kolejnej superpełni, itp.
Mało co było jednak słychać o tej ładnej koniunkcji z 1-go wieczora 2017.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postdark | 05 Sty 2017, 09:45

Gratuluję Mariuszu listy Herschel'a. Czekam niecierpliwie na planetarki. :)
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1739
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat