* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
 Temat postu: Wielki powrót 2017-01-28
PostWysłany: Nie Sty 29, 2017 9:55 am 

Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa
Po kilku miesiąc braku obserwacji , z powodu braku czasu , a także siły , wczoraj postanowiłem sobie że ruszę 4-litery , mimo iż o 17:00 znów ochota na obserwacje całkowicie minęła , zebrałem się jakoś o 18:15 byłem już rozstawiony ze swoją maszynką , tak z innej beczki jest wydaje się coraz cięższa , a chód w zamarzniętym śniegu który się zapada w niektórych miejscach po kostki , też nie jest przyjemny , mimo iż zimę lubię :mrgreen: .
Rozstawiony byłem więc można rozpocząć obserwacje .Warunki było nie najgorsze a jak na zimę to nawet dobre , smog nie rozświetlał nieba zbyt bardzo , chociaż niebo dużo gorsze niż na wiosnę , a łuny jakby jaśniejsze :cry: Nowy Sącz i Czchów świecą 20* nad południowym horyzoncie , ale co ja biedny mogę mogę obserwować a więc .
Obserwacjerozpocząłem od Wenus nie będę się tutaj wiele rozpisywał , bo każdy wie jak wygląda ,ładnie widoczna obraz odrobinę chodził ze względu na niewychłodzony teleskop faza piękna , jak i rozmiar odpowiedni :lol: , Następny w kolejce był bladziutki Mars Tutaj rozmiar kątowy już malutki , wydawało mi się że delikatnie zarysowywała się czapa , ale po za tym nic . Później przeskoczyłem do gwiazdozbioru Bliźniąt , i pierwszy obiekt wpadł mi wo oczy po około 3 minutach szukania była to NGC 2481 nie było większego problemu aby ją znaleźć ponieważ znajduje się przy dość jasnej gwieździe większy problem było ją ujrzeć w 25mm okularze była wręcz nieuchwytna , lecz gdy założyłem 13mm stała się wyraźniejszą owalna szarą plamką , lecz było już wyraźnie widoczne że to galaktyka , w 6mm była dużo większa , lecz niestety zbyt ciemna na komfortowe obserwacje . Następny obiekt były to dwie znane galaktyki w Wielkie Niedźwiedzicy M81 i M82 chwile mi zajęło ich znalezienie ponieważ znajdowały się w takiej pozycji na niebie ze mój dobson łamał mi kręgosłup :lol: , ale same wpadły w okular , jasne 2 plamki jedna okrągła sporych rozmiarów M81 , i druga rozciągnięta przypominająca odrobinę prostokąt M82 w której majaczyły jakby delikatne strukturki jakby poszarpania , obiekty te obserwowałem już wiele razy ale zawsze warto na nie spojrzeć bo są po prostu ładne i jasne . Po obseracji M82 przesunąłem teleskop odrobinkę aby zobaczyć NGC 3077 Obiekt ten jest ciemny może dlatego ze obserwowałem go w delikatnym LP jest małych rozmiarów porównując do M81 czy M82 , lecz jest wystarczająco jasny aby zauważyć go w 25mm , wyglądem przypomina bardziej mgławice niż galaktykę beż żadnych struktur lecz z wyraźnym pojaśnieniem na środku . Potem walczyłem o znalezienie kolejnych obiektów na północnym niebie ale bez skutków więc zmieniłem kierunek , znó Bliznięta . Messier 35 od niego zacząłem wyraźnie gromada widoczna w szukaczu w 25 mm widoczna pięknie w 13mm juz zbyt małe pole do obserwacji i w okularze mieści się tylko fragmentami . Zaraz koło M35 znajduję sie Ngc 2158 gromada ta znajdowała się dość blisko M35 i mozna było ją pomylic i ując za całość z delikatną przerwą między dwoma obiektami , obiekt wyraźnie ciemniejszy i mniejszy idealnie widoczny w 13mm . Potem już tylko w dół do najpiękniejszego gwiazdozbioru moim zdaniem Oriona , a tam znajdowała się Ngc 2175 piękna mgławica dość jasna i sporych rozmiarów trochę mniejsza od M81 lecz bardzo urokliwa przypominając a trochę Mgławice Kraba pięknie widoczna w okularze 13mm jeden z najładniejszych obiektów tego wieczoru . Następnym obiektem Oriona była Messier 78 , mgławica duzo mniejsza od NGC 2175 i dużo ciemniejsza słabo widoczna w 25mm w 13mm była już całkiem ok , ale ciemna ten obiekt nie rozwalił . Później przeskoczyłem do Byka aby zaobserwować Mgławica Kraba M1 odrobinę się zawiodłem bardzo jasna owalna kulka w 25mm okularze rzuca się sama w oczy , w 13mm dużo większa , obiekt piękny ale nie zobaczyłem rzadnych struktur , i trochę się zawiodłem bo wiem ze w tamtym roku było to możliwe , ale cóż może następnym razem :P .Teraz do gwiazdozbioru Wielkiego Psa aby zaobserwować M41 obiekt łatwo widoczny rozległy dobrze widoczna w okularze 25mm ale bez jakiegoś polotu tak zwykłą gromada . Już prawie na końcu M 79 Gromada kulista dość jasna w 25mm nie rozbita przypominająca kulkę , w 13mm brzegi już dobrze rozbite , ładny obiekt odrobinę ciemny , 6mm nie zakładałem bo nie było sensu . I na sam koniec M42 to jest coś pięknego , jeden z najpiękniejszych obiektów , pięknie widoczne jakby skrzydełka struktur brak , ale zajmowała na szerokość cały okular 25mm piękna jak zawsze , delikatnie widoczne nierówności , coś pięknego w 13mm jeszcze większa Cudoo !!! 8) 8) 8) , Później chciałem dopatrzeć mgławicy Koński Łeb w Orionie choć wiedziałem ze to jest niemożliwe i tak też się stało , nic nie było widać
Obserwacje zakończyłem o godzinie 20:15 zrobiło się zimno a ja i tak byłe usatysfakcjonowany to co zobaczyłem po tak długim czasie nieobecności 8) 8) 8) .

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Wielki powrót 2017-01-28
PostWysłany: Nie Sty 29, 2017 11:21 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Przepiórów
To sobie naobserwowałeś. Ciekawa relacja miło się czytało :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lut 05, 2017 8:24 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)
Nie przejmuj się tym, że nie widziałeś włókien w M1. Ja widziałem je zerkaniem w bardzo pogodą noc ale w 13" z LVW 13 kolegi. W jego 10" GSO już tak ładnie nie było. Na marginesie to zastanawia mnie popularna nazwa Krab. Za nic ta Mgławica nie przypomina mi tego morskiego żyjątka.
Relacja ciekawa tak trzymaj.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lut 05, 2017 9:30 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zduńska Wola
Cytując tekst z wikipedii "The now-current name is due to William Parsons, 3rd Earl of Rosse, who observed the object in 1840 using a 36-inch telescope" zrozumiałe jest Darku dlaczego Tobie w 13 calach może nie przypominać kraba.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lut 05, 2017 10:38 am 
Awatar użytkownika

kaczor_ks napisał(a):
Cytując tekst z wikipedii "The now-current name is due to William Parsons, 3rd Earl of Rosse, who observed the object in 1840 using a 36-inch telescope" zrozumiałe jest Darku dlaczego Tobie w 13 calach może nie przypominać kraba.

Prawda :) :) Jak tylko pogoda pozwoli to zapraszam na polowanie na Kraba i jego struktury. Określimy do czego jest obecnie podobna. Spotkałem się już z takim nazewnictwem jak ziemniak czy kałuża. "Kałuża" :lol:

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lut 05, 2017 12:53 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Okolice Dęblina/Sochaczew
Jakoś nigdy nie pomyślałem by próbować dopatrzeć się włókien w M1 ośmioma calami.
W średnich warunkach w Newtonie 20" widać je bez problemu.

PostWysłany: Nie Lut 05, 2017 2:59 pm 
Awatar użytkownika

Karol napisał(a):
Jakoś nigdy nie pomyślałem by próbować dopatrzeć się włókien w M1 ośmioma calami.
W średnich warunkach w Newtonie 20" widać je bez problemu.

20" to prawie magnitudo więcej od 13" więc przypuszczam, że łatwiej o takie widoki.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lut 05, 2017 4:06 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Z Newtonów 500 i 610 mm z Bieszczad widać było bez problemu włókna w Krabie ale bez kolorów taka wyblakła miniaturka Cirrusa, pamiętam że filtr H-Beta Lumicona najlepiej je uwypuklał :arrow: :idea: 8)

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Mar 25, 2017 4:07 pm 

Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa
Wielki powrót PART II
2017-03-25

Obserwacje planowałem od czwartku widziałem ze pogoda będzie dobra . Z praktyk , roboty wróciłem o 17:30 , cały front z chmurami odchodził na południe odsłaniając błękit nieba :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: , obserwacje chciałem rozpocząć o 22 lecz nie wytrzymałem tak długo , a więc tak ...

Obserwacje rozpocząłem o 21 , wraz z biciem dzwonów kościelnych , Zasięg nieba był dobry , lecz przejrzystość bardzo sie zmieniała ponieważ cały czas nie dawała spokoju mgła , która końcem końców wygrała , ale po kolei .
Pierwszy obiekt M94 bez problemu widoczna w 25mm (48x) niewielkich rozmiarów rozmazana plama , w okularze 13mm , już dobrze widoczne jądro , bardzo fajny obiekt , wiele razy juz na niego spoglądałem .
Drugi obiekt M106 obiekt sam wpadł w mi w oko w okularze 25mm jasna rozmyta plama w 13mm znacznie większa lecz bez widocznych ramion , mimo to obiekt bardzo fajny i łatwy do znalezienia .
Trzeci obiekt M109 . galaktyka tez fajnych rozmiarów w 25mm mała w 13mm odpowiednia choć z przydał by mi się okular około mm , galaktyka jasna , widoczne pojaśnienie w centrum , i jakby ramiona wokół środka .
Czwarty obiekt M108 Galaktyka dość ciemna , lecz bez problemu do znalezienia , niewielka w 25mm okularze , odpowiednia w 13mm bez rzadnych szczegółów , jedyne co sie rzuca w oczy to bardz wąska przypominająca cygaro , igłę .
Piąty obiekt M97 ładna kulka , przypominająca M57 tylko ze bez dziury w środku i znacznie większa, LECZ , z jakby pociemnieniem , na siłę chciałem się dopatrzeć oczów , i jestem pewny ze było to widoczne w okularze 13mm , w 25mm nie było żadnych szans , pociemnienie ledwo widoczne ale jest .
Szósty obiekt M63 galaktyka mała o średniej jasności , łatwa do znalezienia w 25mm , jako piękna okrągła plamka , w 13mm widać wyraźnie pojaśnienie centrum , i delikatniejszą otoczkę (ramienia spiralne) przydomek słonecznik , jej pasuje 8) .
Siódmy obiekt M53 gromada trudna to wyhaczenia , na szybko lecz przy powolnym szukaniu , dobrze widoczna w 25mm , lecz praktycznie w ogóle nie rozbita , w 13mm bardzo ładnie rozbita w 25-40% lecz ciemna , jak na gromadę kulista .
Ósmy obiekt M51 Galaktyka Wir , dobrze widoczne w plamki blisko siebie w 25mm , w 13mm widać jakby ogonek rozmywający się , aż do zaniku , tylko raz w życiu widziałem pięknie , most łączący oby dwie galaktyki , niestety nie u mnie , tylko na wyjeździe mimo wszystko obiekt jasny , duży ładny i łatwy do znalezienia :).

W tym momencie zaparował mi szukacz :(
Dziewiąty obiekt M92 Bardzo jasna duża kulka która przy dobrym wpatrzeniu pokazuje rozbite gwiazdy na obrzeżach w 25mm w 13mm rozbita już znacznie lepiej i tylko jej centrum wygląda jak kula światła , efekt 3d w hyperionie bardzo fajny wydawało się ze gromada wychodzi z okularu piękność
Dziesiąty obiekt M13 obiekt bardzo , bardzo jasny , ledwo widoczny W ZAPAROWANYM szukaczu , w 25 mm gromada rozbita w 20% , w okularze 13mm zajmowała około 60% pola , rozbita w około 55-65% , piękna , jasna duża .

Obserwacje skończyłem o 22:15 bo było zimno +1*C i mgliście , zaparowały okulary , i to tyle , okno pogodowe ma być dzisiejszej nocy o 2 a więc może zaczaję się na piękne niebo letnie z DROGĄ MLECZNĄ 8) 8) 8)

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Mar 29, 2017 5:39 am 
Awatar użytkownika

To gratuluje łowów. Tak sobie myślę i zastanawiam się czemu na przykład nie oblukasz nieba w okolicy m106 czy też okolicy psów gończych? Jest tam dużo gslaktyk od10-11mg. które są dostępne dla twojego teleskopu.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości