Koskowa Góra 29.01.2017 - poranne obserwacje

PostOrzech | 30 Sty 2017, 01:01

Od rana ciągnie mnie na jakiś wyjazd obserwacyjny. Niestety widoczność jest słaba. Smog skutecznie zniechęca mnie to na wyjazd. Wieczorem przeglądam jednak forum i widzę, że Piotrek Guzik wybiera się na Koskową Górę. Myślę, kurde kawał drogi, jest już 20, sprzęt nie popakowany i niepewność czy tam będzie lepiej. Chwila głębszego namysłu, zapewnień Piotrka, że będzie tam czysto i mówię sobie - raz się żyję. Od dawna wybieram się w tamtym kierunku i zawsze coś nie wypala. Chwila snu, pakowanie i w drogę. Po drodze spotykam się z Piotrkiem.
Po przyjeździe i szybkim rozstawieniu sprzętu, zabrałem się za podziwianie pięknego, czarnego nieba południowego. Dla niego tu przyjechałem. Na północy i zachodzie są łuny i obserwacje w tym kierunku były by mniej komfortowe ale i tak są mniejsze niż te z mojej miejscówki. Co najważniejsze, przejrzystość była świetna - wszystkie mgły, smogi, itp, które mijaliśmy po drodze, zostały w dole.
Ustawiłem szukać, sprawdziłem na szybko kolimację na którejś z gwiazd w Pannie i po konsultacji z Piotrkiem, w którym miejscu dokładnie znajduje się kometa C/2015 V2 (Johnson), wycelowałem w okolicę gwiazdy Nekkar w Wolarzu, by stamtąd star hoopingiem do niej dojść. Za pierwszym razem zrobiłem to na szybko, licząc, że odnajdę ją bez problemu. Tak się jednak nie stało. Powróciłem do Nekkara i zerknąłem do SS aby zobaczyć gdzie dokładnie się ona znajduje. Odnalazłem ją po chwili - ładna, dość zwarta. Już po chwili widoczna jako łezka, zwłaszcza zerkaniem. Próbowałem (po radach Piotrka) ocenić jej jasność i rozmiary ale trzeba nad tym siąść kiedyś dłużej a tu czas naglił. Rzuciłem jeszcze okiem na M13 i będąca obok galaktykę NGC6207 i przeniosłem się do Kruka aby kontynuować obserwację obiektów z katalogu Herschel 400. Szybko odnalazłem NGC4361 - bardzo ładna, owalna choć nieregularna i wyraźnie postrzępiona. Dość jasna, nawet w powiększeniu x 136. Flitr OIII trochę poprawił widok.
Przeniosłem się niedaleko na zachód. Tutaj znana parka - NGC4038 i 4039. Faktycznie, pojaśnienie w kształcie serca. Próbowałem coś więcej ujrzeć ale bez większego rezultatu. Niecały stopień na południowy - zachód znajduje się trochę ciemniejsza (11.1 mag.) NGC4027 spiralna galaktyka. Jest do nas ustawiona jednym z biegunów i właściwie po za jądrem i halo wokół niego, niewiele więcej wypatrzyłem. Przeniosłem się do Pucharu w celu odnalezienia NGC3962. Poszło łatwo ale widok w okularze 14 i 8,8 mm był prawie taki sam - mocno rozmyta gwiazdka z owalnym halo wokół. Trochę więcej widać było w 14 mm.
Po tym "znalezisku" poszedłem do Piotrka, który właśnie oglądał Abella 36. Zerknąłem, patrzę, patrzę i nic nie wiedzę :mrgreen: Dostaje wskazówki, że mam szukać rozległego obiektu przy centralnie położonej w okularze gwiazdce. Minęła dobra chwila zanim mi coś wyskoczyło i znikło :lol: Dopiero podczas przesuwani delikatnie teleskopu widać było owe pojaśnienie ale nie cały czas. Karol - obiekt dla Ciebie :lol:
Wróciłem do swoich obserwacji i zabrałem się za południowe rejony Panny. Na pierwszy ogień M104 - w powiększeniu x 86 przepiękna, zerkaniem od razu widoczny pas pyłowy, odcinający ją od góry. Po dłuższej chwili wyskoczyło pojaśnienie powyżej pasa. Pamiętam widok odemnie z miejscówki - różnica kolosalna, sprzęt ten sam. Co to znaczy ciemne niebo.
Przeskoczyłem potem 14 stopni na północy zachód do M61 - kolejna duża, jasna i piękną galaktyka z widocznymi zerkaniem 2 ramionami spiralnymi. Niedaleko po lewej widoczna mała mgiełka - NGC4292. Po drugiej stronie widzę na mapie NGC4301 ale tej nie widzę w żaden sposób. Chyba poza zasięgiem mojej 10" Przesuwam teleskop do góry i mam NGC4281 - kolejna galaktyka spiralna. W powiększeniu x 86 widoczne tylko jądro z owalnym pojaśnieniem wokół. Tuż obok NGC4273 wyraźnie podłużna ale nadal tylko jądro i pojaśnienie wokół. Po chwili zerkaniem wyskakuje mi obok niej, jakby przyklejona NGC4273. Po drugiej stronie szukam NGC4268 ale nic nie widzę a czas nagli. Poniżej i na lewo wyskakuje mi NGC4270 nie będąca w katalogu H400. Trzy najjaśniejsze tworzą ładny trójkąt. Przeskakuje jeszcze pół stopnia wyżej i lekko na zachód i mam NGC4261 - jasna ze sporym jądrem i wyraźnym halo wokół. Kątem oka widzę poniżej niej NGC4260. Przeskakuję jeszcze wyżej do NGC4365 - znów spore i jasne jądro z halo wokół. Poniżej majaczy mi NGC4370. Ehh, ile tam tego jest! Przeskakuje do M49 i stąd do parki NGC4560 i NGC4535. Ta pierwsza wyraźnie ustawiona do nas bokiem, podobna do poprzedniczek. Natomiast 4535 widoczne zerkaniem 2 ramiona. Spora powierzchniowo - prezentuje się pięknie. Niestety zaczyna już świtać (Słońce -12 stopni pod horyzontem) więc na szybko przeskakuje do Łańcucha Markariana. Piękny widok. Dawno (rok) go nie widziałem. Zaznaczam i opisuje NGC4435 i NGC4438 do H400.
Zerkam jeszcze na Jowisza i Saturna ale seeing tylko chwilami dobry a ten drugi jeszcze nisko. Jupek faktycznie wygląda inaczej niż w poprzednim sezonie obserwacyjnym - ten pas na górze (polarny) styka się prawie z jednym z dwóch pasów głównych. Przedziela je cieńszy niż w tamtym roku biały pas.
Przez całą noc w oddali pohukuje sowa (Piotrek mówi jaka ale nie pamiętam). Do tego w pewnym momencie wzdłuż Lwa - zaczynając od Regulusa przelatuje jasny bolid. Jest wolny i kończy swoją wędrówkę po niebie wybuchem. Na moje oko ok -3/-4 mag.
Zerkamy jeszcze przez lornetki na Merkurego, którego zauważamy niewiele powyżej 1 stopień na horyzontem. Dało się go zauważyć już wcześniej ale przegapiamy moment.
pakujemy sprzęt i zjeżdżamy w dół, momentalnie napotykając smog/mgły. Ehhh....
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostKarol | 30 Sty 2017, 09:38

Dziękuje za relacje. Szczerze - dobrze się czytało i czułem się jakbym tam był. I to uczucie i myśl - to już koniec ? Szara rzeczywistość nadciąga ... A to była tylko relacja 8)

orzeszek1916 napisał(a):Po tym "znalezisku" poszedłem do Piotrka, który właśnie oglądał Abella 36. Zerknąłem, patrzę, patrzę i nic nie wiedzę :mrgreen: Dostaje wskazówki, że mam szukać rozległego obiektu przy centralnie położonej w okularze gwiazdce. Minęła dobra chwila zanim mi coś wyskoczyło i znikło :lol: Dopiero podczas przesuwani delikatnie teleskopu widać było owe pojaśnienie ale nie cały czas. Karol - obiekt dla Ciebie :lol:


Aż tak dobry w te klocki to nie jest ;) Po za tym nie ten sprzęt, nie to niebo. No i nie mam filtrów.
Prosiłem Ciebie o opis bo w postrzeganiu obiektów bliżej mi do Ciebie niż do Piotra ;)

Ale jeszcze dopytam - skupiłeś się tak dłużej (przez dłużej rozumiem 1-1,5 min) czy tylko "podszedłeś do teleskopu" ?

PS. Niestety zaczynam zauważać, że niebo mnie ogranicza. Nie jest takie jak trzeba.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postdark | 30 Sty 2017, 11:55

. pakujemy sprzęt i zjeżdżamy w dół, momentalnie napotykając smog/mgły. Ehhh....

Ta zima to jakaś porażka jeśli chodzi o pogodę i smog.
Zazdroszczę możliwości poobserwowania powyżej tej zupy.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostOrzech | 30 Sty 2017, 17:45

No trzeba było przejechać 110 km, żeby się tej zupki pozbyć co daje 3:10 min jazdy na ok 3 godziny obserwacji :lol:

Karol napisał(a):Dziękuje za relacje. Szczerze - dobrze się czytało i czułem się jakbym tam był. I to uczucie i myśl - to już koniec ? Szara rzeczywistość nadciąga ... A to była tylko relacja 8)

orzeszek1916 napisał(a):Po tym "znalezisku" poszedłem do Piotrka, który właśnie oglądał Abella 36. Zerknąłem, patrzę, patrzę i nic nie wiedzę :mrgreen: Dostaje wskazówki, że mam szukać rozległego obiektu przy centralnie położonej w okularze gwiazdce. Minęła dobra chwila zanim mi coś wyskoczyło i znikło :lol: Dopiero podczas przesuwani delikatnie teleskopu widać było owe pojaśnienie ale nie cały czas. Karol - obiekt dla Ciebie :lol:


Aż tak dobry w te klocki to nie jest ;) Po za tym nie ten sprzęt, nie to niebo. No i nie mam filtrów.
Prosiłem Ciebie o opis bo w postrzeganiu obiektów bliżej mi do Ciebie niż do Piotra ;)

Ale jeszcze dopytam - skupiłeś się tak dłużej (przez dłużej rozumiem 1-1,5 min) czy tylko "podszedłeś do teleskopu" ?

PS. Niestety zaczynam zauważać, że niebo mnie ogranicza. Nie jest takie jak trzeba.


Nigdy nie patrzę na obiekt 10-15 sekund. Staram się na chwilę zatrzymać, użyć kilka metod i dostrzec jak najwięcej. Przy Abellu było ze 2-3 minuty w dwóch podejściach. Także skupienie pełne :) Choć idealnej adaptacji pewnie nie miałem (używałem SkySafari na smartfonie z minimalnym podświetleniem i w trybie nocnym - czerwonym). Dla Piotrka to był obiekt ewidentny dla mnie wyskakiwał chwilami i widziałem go głównie podczas ruszania teleskopem i to tylko zerkaniem. Tego rodzaju obiekty potrzebują naprawdę ciemnego nieba ale i wysokości. No i doświadczenia. Szukaj tam gdzieś u Ciebie ciemniejszego nieba, bo jak potem wracam na swojej miejscówki to się odechciewa obserwacji :wink: Filtry też bardzo ważne
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostKarol | 31 Sty 2017, 12:16

Ja używam tylko latarki z czerwonym filtrem. Czasem tylko odpalam Stellarium.
A lepsze niebo mam 30-50 km od domu - pytałem Piotra i napisał, że już tam jak na niziny będzie bardzo dobre (80 km w linii prostej od takich miejscowości jak Warszawa, Lublin). Teraz tylko znaleźć dobre "klimatycznie" (żeby jak najmniej trafiło się mgieł itp.) miejsce i jeździć :)

Ciekawe jak ja bym ocenił trudność tego Abella :mrgreen:
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostOrzech | 31 Sty 2017, 22:45

Myślę, że byłby łatwiejszy niż dla mnie ;)
Jak masz możliwość jechać zaledwie 30-50 km to się nie zastanawiaj. Niebo ogranicza i najgorsze jet o tym wiedzieć :lol:
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostKarol | 01 Lut 2017, 15:35

Na pewno kiedyś zacznę tam jeździć.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat