Pieerwsze spojrzenie przez teleskop

PostGumiś | 14 Lis 2017, 20:30

Witam dzisiaj w końcu coś się przejaśniło i dało się przetestować co nieco, pierwsze spojrzenie na Kapelle ustawienie szukacza i spojrzenie na Galaktykę Andromedy, przy Hyperion 13mm było ślicznie widać ale przy Sky-Watcher SWA 8mm to już totalna porażka, pytanie czy to jest wina optyki, jasnego nieba (obserwacja z miasta)?
Przy 8mm spodziewałem się dużo lepszego efektu a tu na odwrót, nie mogłem złapać ostrości jak zza mgłą.
Przy obserwacji Łysego nie było najmniejszych problemów, więc moje domysły to albo zbyt jasne tło albo zbyt duże zbliżenie jak na Galaktykę nie wiem.
Drugie pytanie to czy to normalne że już przy 0 stopniach szukacz po godzinie zaparował? cała optyka bez zarzutu a tu około po godzinie szukam i szukam nic nie mogę znaleźć, przyświeciłem na szukacz a duże szkło całe zaparowane.
Gumiś
 

PostOrzech | 14 Lis 2017, 21:09

Szukacz potrafi zaporować i w 15 minut :-) Wszystko zależy od miejsca obserwacji i od wilgotności w danym miejscu.
Co do Andromedy to ona lubi ciemne niebo i raczej małe powiększenia że sporą źrenicą wyjściową. Ten 22 mm lub nawet 30 mm trzeba było użyć ale niestety, DSy z miasta to porażka. Może jeszcze kulki czy otwarte można pooglądać ale i to bez szału.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostSoczi | 14 Lis 2017, 21:38

Zrób sobie długi odrośnik na szukacz i nigdy go nie wychładzaj razem z teleskopem przed obserwacjami, bo daje tam maleńkie powiekszenie że nawet tego raczej nie będzie widać.

Nie licz na to że ze wzrostem powera będzie lepiej, bo zasady optyki są takie że degradują obraz wraz z powerem tak samo jak falująca atmosfera. Ciebie zadowala 13mm mnie czasem i 15mm to za dużo na DS. Rozległe DS-y ogląda się najlepiej na bardzo długich okularkach i niejednokrotnie z filterkiem. M31 nawet z 30mm nie mieści się w polu SW 8".
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostGumiś | 15 Lis 2017, 10:48

Orzech napisał(a):Szukacz potrafi zaporować i w 15 minut :-) Wszystko zależy od miejsca obserwacji i od wilgotności w danym miejscu.
Co do Andromedy to ona lubi ciemne niebo i raczej małe powiększenia że sporą źrenicą wyjściową. Ten 22 mm lub nawet 30 mm trzeba było użyć ale niestety, DSy z miasta to porażka. Może jeszcze kulki czy otwarte można pooglądać ale i to bez szału.


Oglądałem na wszystkich ale jakoś ta 13 szczęśliwa była, coś w powietrzu wisiało bo faktycznie jakoś tak przyćmione wszystko było mimo miejsca oglądania.

Soczi napisał(a):Zrób sobie długi odrośnik na szukacz i nigdy go nie wychładzaj razem z teleskopem przed obserwacjami, bo daje tam maleńkie powiekszenie że nawet tego raczej nie będzie widać.


Odrośnik to "przedłużenie" szukacza? dobrze kombinuje?
Gumiś
 

PostSebastian Ś. | 15 Lis 2017, 11:46

Gumiś napisał(a): Odrośnik to "przedłużenie" szukacza? dobrze kombinuje?


Dobrze, najszybszy sposób to kawałek karimaty lub gąbki pod akwarium i taśma klejąca :) Bardziej pro rozwiązanie to kawałek rurki PCV o odpowiednio większej średnicy i długości + uszczelki do okien.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostOrzech | 15 Lis 2017, 19:55

Ja swego czasu używałem pudełeczka po dużej śmietanie z wyciętym odpowiednio dnem. Nawet wyczerniony był. Coś tam dawało ale i tak parował po jakimś czasie.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostGumiś | 17 Lis 2017, 10:52

Ok, a jeszcze zapytam o podświetlanie szukacza, co to daje? bo na giełdzie spotkałem się ze sprzedażą takiego szukacza, oraz gdzieś w linku forumowicza jak sobie to wykonał zwykłymi diodami, pomaga w czymś, daje jakiś efekt?
Gumiś
 

PostSoczi | 17 Lis 2017, 12:04

___
Ostatnio edytowany przez Soczi, 06 Gru 2019, 23:12, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostOrzech | 17 Lis 2017, 13:21

Dawno to było, gdzieś wdziałem taki sposób to i zrobiłem :lol: Nie pamiętam, czy to coś dawało więc pewnie nic choć zawsze to przedłużenie tubusu i rosa tak łatwo nie siądzie.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostGumiś | 17 Lis 2017, 17:38

Soczi napisał(a):Szukacz podświetlany ma krzyż który wyraźnie widać.
Jeśli w twoim zwykłym szukaczu krzyż widać przyzwoicie i użytecznie na tle nieco rozjaśnionego podmiejskiego nieba to nie trzeba sie pakować w podświetlenia.


Ok z ciekawości zapytałem, u mnie krzyż widzę na tle gwiazd tak że nie ma problemu.
Gumiś
 

PostKarol | 17 Lis 2017, 17:57

Soczi napisał(a):
Orzech napisał(a):Ja swego czasu używałem pudełeczka po dużej śmietanie z wyciętym odpowiednio dnem. Nawet wyczerniony był. Coś tam dawało ale i tak parował po jakimś czasie.

której śmietanie? przecież kubek to stożek.
Cienki odrośnik nie bardzo chroni przed wychłodzeniem optyki. Ja używam 2-3 warstwy cienkiej pianki 3-4mm + folia NRC. Przecież chodzi o to żeby szkiełkom było jak najdłużej ciepło co by nie zaparowały.
...ale i tak to wszystko na nic jeśli obserwujemy dużo w Zenicie, wtedy odrośnik niewiele da.

Szukacz podświetlany ma krzyż który wyraźnie widać.
Jeśli w twoim zwykłym szukaczu krzyż widać przyzwoicie i użytecznie na tle nieco rozjaśnionego podmiejskiego nieba to nie trzeba sie pakować w podświetlenia.


Nie każdy kubek to stożek :P

A to nie jest tak, że rosa osiada co raz głebiej ? I dlatego ma znaczenie długość odrośnika ? Optyka będzie zimna ale rosa będzie osiadać najpierw na początku odrośnika a potem na optyce. Czy może nie ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostSoczi | 17 Lis 2017, 20:38

No ja to mam sprawdzone w praktyce. Zresztą auto stojące długo na parkingu gdzie rosi najszybciej? na płaskich powierzchniach skierowanych ku niebu a potem dopiero na bokach.
A tuba teleskopu ustawiona poziomo? od góry rosi, po bokach mniej, a od spodu jest prawie sucha.
Rosa zawsze osiądzie na optyce po przekroczeniu krytycznej temperatury punktu rosy.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postrosomak19 | 19 Lis 2017, 00:18

Ehh co tu gadać, ja już się pogodziłem , że najbliższe obserwacje to chyba rozpocznę za pół roku. Pogoda niema co :twisted: , nawet nie mam jak wypróbować mojego nowego okularku do planet. Nie wiem kiedy ostatnio u mnie tak ch..wa jesień była. Od blisko 2 miesięcy może ze 3 dni słoneczne były.
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości

AstroChat

Wejdź na chat