Księżyc z balkonu teleskopem zabawką ;)

PostJSC | 01 Gru 2017, 17:40

_blendzior_ napisał(a):
A można się dowiedzieć na czym stał refraktor? :)


To komplet Vixena. Montaz to Vixen New Polaris - powiedziałbym taki opancerzony eq3,2 ale jednak troche inny, bo chociazby ma inne zębartki ze 144 zębami tak jak EQ5 (EQ3.2 ma obecnie 130 zębów). Nogi drewniane jednolite (z jakiegos egzotycznego drewna, ale zapomnaiłem jakiego ;) ), stabilne jak diabli i szybkie do rozkładania :)
Dokładnie taki jak tu:
Image

Przy obserwacjach wizualnych wystarczający, chociaz uważam, ze zbyt ciężki. Do tego motorek w osi RA.

wiechu napisał(a):Udało mi się wielokrotnie porównywać te obrazy pomiędzy kilkoma okularami w różnych sprzętach: Newtonach 4,5, 5, 8 i 12", refraktorkach 68 (PZO) i 80 (ED) mm, MN 5", SC 8". Porównania na Moonie, planetach, gromadach. Wystarczy sprawdzić jak BCO pokazuje kolory gwiazd nawet w gromadach otwartych (już z litości nie wspominam o kulistych)- tych nieco odleglejszych - i wszystko staje się jasne.


No ale w f/15 nie sprawdzałeś? :mrgreen: :wink:
Do takiej światłosiły mozna założyć kileiszek i też będzie dobrze, więc trudno sie testuje okular w takim teleskopie.

Kolorów jeszcze nie zdązyłem obadać, bo juz niebo znowu za chmurami, a mam go od przedwczoraj. Co do tansmisji - nie wiem, takie było pierwsze odczucie, być moze też spowodowane relacjami z zachodnich for (gdzie pisali o większej transmisji niż BGO), ale mnie generalnie trudno czyms zasugerować... Jak potestuje go dłużej to może zmienię zdanie - na Księżycu sprawował mi się bardzo dobrze.
BTW Testowałeś go tylko na osi czy tez w dolnej częsci pola okularu (tzw. palnetranym miejscu ze względu na dyspersję atmosferyczną)? Wydaje mi się, ze była różnica, ale musiałbym to jeszcze raz sprawdzić.
Ostatnio edytowany przez JSC 01 Gru 2017, 18:39, edytowano w sumie 6 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postkurp | 01 Gru 2017, 18:03

Cześć. Ja z kolei swój refraktor SW 102/1000 a teraz ED-ka SW 100-kę wieszam na ALT-AZ na nogach stalowych 1,5". Montaż jest bardzo stabilny i specjalnie nic nie drga. Po przesunięciu tuby drgania ustają po około 1 sekundzie. Obserwowane obiekty w polu widzenia okularu prowadzę popychając samą tubę ( przeważnie za kątówkę ) nie używając pokręteł mikroruchów. Nadmienię, że mój montaż został stuningowany, bo wymieniłem wszystkie smary na lepsze i na elementach obrotowych zostały dane podkładki teflonowe. Dzięki temu wszystko chodzi lekko i płynnie. Co do okularów BCO, to posiadam takowy o ogniskowej 6mm i jak na razie złego słowa o nim nie powiem. Pisałem recenzję tego okularku, może zbyt pobieżną ale na razie pogoda jest do bani i nie było go kiedy pomęczyć.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 01 Gru 2017, 19:54

Bardzo Ładny jest ten Twój Vixen Refraktor. :D
Ponadto Panie Karolu , czekamy na jakiś opis z wrażeń podczas obserwacji , który nam Pan obiecał. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 01 Gru 2017, 20:00

JSC nie czuj się atakowany przeze mnie, zwyczajnie podobała mi się Twoja relacja, czytam każdy wątek w tym dziale i sam próbuje coś napisać, może się komuś przyda jak będzie szukał informacji o maku. Masz egzotyczny i piękny teleskop, chętnie bym przez niego popatrzył, porównał z makówką i poczytał Twoich relacji z obserwacji.
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 01 Gru 2017, 20:04

Cześć.

Myślę że Klasyczny Refraktor to będzie odpowiednia nazwa , egzotyk to byłby np. jakiś sprzęt pozaosiowy , itp. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 01 Gru 2017, 20:13

JSC ładna ta tubka, a ja już myślałem że mój Tal 100r to już długa rura, a tu proszę, jeszcze dłuższa.
A tak nawiasem mówiąc, dzisiejszy łysy powalił mnie z nóg kontrastem, to pierwsze tak dobre warunki obserwacyjne odkąd mam 100/1000.
Ostatnio tak dobry Księżyc widziałem w edku.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postlolak89 | 01 Gru 2017, 20:25

Hmm, dodatkowo ta "Dżapańska" tubka jest zlokalizowana w jakichś fajnych leśno-górzystych terenach co dodatkowo dodaje jest +10 do lansu i zasięgu. Gdzie to jest JSC jeśli można wiedzieć? Może zabiorę małżonkę na wycieczkę:)
lolak89
 

PostJSC | 01 Gru 2017, 20:46

lolak89 napisał(a):JSC nie czuj się atakowany przeze mnie, zwyczajnie podobała mi się Twoja relacja, czytam każdy wątek w tym dziale i sam próbuje coś napisać, może się komuś przyda jak będzie szukał informacji o maku. Masz egzotyczny i piękny teleskop, chętnie bym przez niego popatrzył, porównał z makówką i poczytał Twoich relacji z obserwacji.


Eee tam... ja sie nie obrażam w gronie kolegów ;). Trochę sie jedynie obawiam, że JOKER się obraził... No ale mam nadzieje, ze ma takie podejscie jak ja :)

No ale znowu my tu gadu, gadu... a nic do rzeczy ;)
Tu są Panie (jesli nasz czytają ) i Panowie kraterki w Plato

Image

Ile ich widzicie i w jakich warunkach i przy jakim oswietleniu Księzyca (wiadomo inaczej jest przy światłocieniu i inaczej przy pełni)? I oczywiscie jakim sprzetem? :)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postwiechu | 01 Gru 2017, 22:01

JSC napisał(a):No ale w f/15 nie sprawdzałeś? :mrgreen: :wink:
Do takiej światłosiły mozna założyć kileiszek i też będzie dobrze, więc trudno sie testuje okular w takim teleskopie.

Yeah, howgh - i tu się zgodzę! Nie dość, że 80 mm to najdebest apertura yn da łerld, to telepy od f/12, ze szczególnym wskazaniem na f/15 stają się filtrami usuwającymi braki transmisji okularu :lol:

Poważnie: tak, można założyć byle kieliszek. Ale chodzi o okular, który w takim f/5 będzie pokazywać same kalafiory i krzywizny. Natomiast okular z dużą transmisją nadal takim pozostanie, a taki z gorszą transmisją nagle nie zostanie "uleczony". Po prostu zachłystujesz się tym, co masz, nie mając najmniejszego porównania do innych sprzętów. O tyle fajnie, że się człowiek cieszy z tego co ma i nie musi marzyć od razu o zbieraniu kasiory na Hubble'a czy działkę na Atacamie. Ale o tyle źle, że to nazbyt wielu wprowadza w błąd.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 01 Gru 2017, 22:03

Plato i konkretnie widoczność tych poszczególnych mniejszych Kraterów to Bardzo dobry test dla każdego sprzętu. Już nie pamiętam ile kiedyś tam ja naliczyłem zaliczonych kraterów , ale było ich sporo przy dobrych warunkach i odpowiednim oświetleniu.Muszą być bowiem dobre warunki dla większej apertury , nie ma zmiłuj się. :D

Ja lepiej nie będę komentował pewnych wpisów. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 02 Gru 2017, 10:54

wiechu napisał(a):
JSC napisał(a):No ale w f/15 nie sprawdzałeś? :mrgreen: :wink:
Do takiej światłosiły mozna założyć kileiszek i też będzie dobrze, więc trudno sie testuje okular w takim teleskopie.

Yeah, howgh - i tu się zgodzę! Nie dość, że 80 mm to najdebest apertura yn da łerld, to telepy od f/12, ze szczególnym wskazaniem na f/15 stają się filtrami usuwającymi braki transmisji okularu :lol:

To po co wyliczałes te wszystkie teleskopy, skoro transmisja nie zależy od teleskopu? :mrgreen: Trzeba było popatrzeć przez sam okular bez teleskopu (poważnie, chociaż tu pewnie w odczuwaniu jasności sporo zalezy od średnicy diafragmy). Troche własnie ironicznie podeszłem do tego co wypisałeś, ale chyba tego nie wyczułeś :wink:
Drążąc temat - to cos w tym jednak jest, bo jasność okularu to nie tylko transmisja, ale własnie wszystkie aberracje. Jak nie masz aberracji, to i obiekt jest jasniejszy :D Przetestowane! Wbrew temu co piszesz, to troche jednak przetestowalem róznych teleskopów. W f10 przy takiej samej źrenicy obraz jest ciemniejszy niz w f15 (taka sama konstrukcja teleskopu i taka sam średnica), a wiec aberracje też maja wpływ. A obraz wynikowy, to obraz układu obiektyw-kątówka-okular. Koniec kropka.

No dobra, muszę wyciagać to będę wyciagał - ile tych kraterków widzisz? Czy może ich w ogóle nie widzisz? Bo widzę, że strasznie sie ociagasz z odpowiedzia... Jakie gwiazdy rozdzieliłeś - jaka miały separacje w tych hiper mega super wielkich lustrach? :D
Ściema nie przejdzie :wink: - bo wiem jak je widać przy rożnym seeingu i oświetleniu (w przypadku kraterków) , więc prosze o rzetelne przedstawienie obserwacji.

PS
wiechu napisał(a): Ale o tyle źle, że to nazbyt wielu wprowadza w błąd.

Zarzucasz mi, ze kłamię w swoich relacjach? Hola, hola... Na szczęcie sam tu nie jestem z takim teleskopem, a obserwacje Scaitera to potwierdzają.
Każdy sam sobie moze wyrobic poglad własnie na podstawie rzetelnych relacji z obserwacji - w jakim sensie wprwadzam wielu w błąd? Cały czas własnie domagam się, abys sam rzetelnie przedstwił co Ty widzisz! Bez porównań do refraktora 80/1200, bo pojęcia o nim zielonego nie masz (zreszta to nie jest mój pierwszy refraktor achro w standardzie Conrady, więc niektórych spraw optycznych jestem pewien).

PS2
Masz jakieś doświadczenie z achtromatami standardu Conrady? Powiem Ci, ze PZO 68/800 pomimo, ze zacny to niestedy o klasę nizszy standard Sidgwick. Tak jak Conrady możesz przypałerowac spokojnie 2,5x to Sidgwick tylko 2x... oczywiście granice są płynne, ale jednak wpływ światłosiły jest ogromny! Żeby nie było - przestowane przeze mnie osobiscie na wielu refraktorach i potwierdzone naukowymi artykułamni, tabelami oraz wykresami.
Przy okazji... przysłanianie apertury do mniejszej średnicy nie daje tego samego efektu co oryginalna średnica.

PS3
Wiechu - póki ja jestem na tym forum, to juz nie przejda takie brednie, że na plenety to minimum Synta 8", bo ma większa rozdzielczośc, a "poniżej tego to nic nie zobaczysz".
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postwiechu | 02 Gru 2017, 16:33

Chłopak, tworzysz na nowo teorię optyki. Fajnie, gdybyś ją tworzył na swój użytek, ale piszesz te bzdury na forum publicznym.
Tak, jak nie zamierzam podważać każdej z tych bzdur po kolei, tak samo nie zamierzam nagle biegać ze wszystkimi swoimi teleskopami i liczyć w każdym dziurki w Plato, czy nagle babrać się w rozdzielanie podwójnych. I tak, jak dotyczy to tych bzdur- nie obchodzą mnie te kraterki, nie obchodzą mnie podwójne. Nie zamierzam udowadniać wyższości optycznej kilku moich teleskopów nad twoją rureczką, choć jest ona oczywistością. Zajmuję się innymi obserwacjami, może dlatego, że co jakiś czas (często) mam dostęp do ciemnego nieba. I mogę obserwować co chcę w większych (lepszych) sprzętach, a nie zajmować się rajcującymi cię pierdołami.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostMichał N. | 02 Gru 2017, 16:54

wiechu napisał(a):Chłopak, tworzysz na nowo teorię optyki. Fajnie, gdybyś ją tworzył na swój użytek, ale piszesz te bzdury na forum publicznym.
Tak, jak nie zamierzam podważać każdej z tych bzdur po kolei, tak samo nie zamierzam nagle biegać ze wszystkimi swoimi teleskopami i liczyć w każdym dziurki w Plato, czy nagle babrać się w rozdzielanie podwójnych. I tak, jak dotyczy to tych bzdur- nie obchodzą mnie te kraterki, nie obchodzą mnie podwójne. Nie zamierzam udowadniać wyższości optycznej kilku moich teleskopów nad twoją rureczką, choć jest ona oczywistością. Zajmuję się innymi obserwacjami, może dlatego, że co jakiś czas (często) mam dostęp do ciemnego nieba. I mogę obserwować co chcę w większych (lepszych) sprzętach, a nie zajmować się rajcującymi cię pierdołami.



Zgadzam się z tym co napisał Wiechu!
Ludzie nie kupują teleskopów żeby tylko rozdzielać podwójne.
teleskopy: GSO 12" ; SCT 9,25'' ; 6" ; 120ED Equinox ;Vixen 60/910/ Meade LX80/AZ4
okulary: Nagler 31; 20; Ethos 13; Lunt XWA 9 100*; Pentax XW 7; 5; 3.5; Lumicon O-III
bino: W.O.TV PL 2x25
lornetki: Bresser 10x50; Lunt 16x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 05 Gru 2015, 18:09
Miejscowość: Książenice koło Rybnika; PTMA Gliwice.

 

PostKarol | 02 Gru 2017, 18:18

JSC,
moim zdaniem relacja powinna wypływać z "serca", być "czysta", bezinteresowna. Ja osobiście nie wątpię w prawdomówność żadnej relacji pisanej przez osobę, która ma już jakieś doświadczenie a Ty na pewno je masz.
Nie chce się wtrącać w Twoje relacje z Jokerem ale masz trochę racji - trzeba przedstawić konkrety a nie pisać ogólnikowo. Ja osobiście nie widziałem kraterów w Plato w 8" f/5 ale też nigdy nie podszedłem do tego tematu poważnie. Walczyłem trochę z kraterem Hyginus i jego okolicami. Udało się zobaczyć początek "linii" kraterów (tych większych) widocznych na tym zdjęciu https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... LRO%29.png Z tego co kojarzę mają one 2-3 km. Oświetlenie nie było jednak korzystne.
Mimo wszystko uważam, że nie zachowałeś się dobrze względem ogółu pisząc relacje "z interesem". Taka relacja "łamie" zasady działu obserwacyjnego. Takie jest moje zdanie.


Krzysztof_P napisał(a):Witam.

Zatem , Pan Karol "za karę" powinien nam napisać swoje doświadczenia i wnioski z obserwacji sprzętem , gdyż to temat m.in. o możliwościach sprzętu w praktyce.
Panie Karolu czekamy na Pana relacje , oczywiście bez jakichś tam złośliwości. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Napisałem już nie jedną. Oczywiście bez złośliwości :D
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJSC | 02 Gru 2017, 18:24

Nie wiem jaki są zasady działu obserwacyjnego - gdzie je mozna znaleźć?

Na zakończenie powtórze moze tylko wpis z innego watku, aby się nie zgubiL

Myślę, że bardzo duzo może zależeć od miejsca obserwacji. Ludzie patrza na to całe meteoblue, a to niekoniecznie pokazuje prawde. Znalazłem takiego PDFa - na ile jest prawdziwy - nie wiem, ale pisza tam, ze średni seeing na nizinach to 3", a w górach 1" - to jest przepaść! To jest trzykrotna różnica w średnicy apertury!
PDF- w linku - ostatnia strona
http://vesta.astro.amu.edu.pl/Staff/Tka ... l06-1p.pdf

Tak więc wszyscy tu obecni moga mieć rację, chociaz każdy co innego mówi :D

PS
wiechu napisał(a):Tak, jak nie zamierzam podważać każdej z tych bzdur po kolei, tak samo nie zamierzam nagle biegać ze wszystkimi swoimi teleskopami i liczyć w każdym dziurki w Plato, czy nagle babrać się w rozdzielanie podwójnych.

To mi wystarczy - więcej nie trzeba...
Ostatnio edytowany przez JSC 02 Gru 2017, 23:47, edytowano w sumie 2 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKarol | 02 Gru 2017, 18:25

JSC napisał(a):Nie wiem jaki są zasady działu obserwacyjnego - gdzie je mozna znaleźć?


Dlaczego się droczysz ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJSC | 02 Gru 2017, 18:53

Ok zamykam temat "droczyn" ;)

Co do kraterków w Plato - zwykle tez ich nie widze, chociaż sie wpatruje, ze oko wykol. Czasem są widoczne przy gorszym seeingu pod postacią takiego poszarpanego jak wata łuku - te największe środkowe właśnie układaja sie w formę takiego łuku (w wiekszych teleskopach pewnie byłyby wówczas odzielone w formie trzech wacików ;) ). Najlepiej je widać nie w swiatłocieniu, ale już za terminatorem, gdy jest duzy kontrast pomiedzy podłozem krateru a podłożem kraterków. Po prostu świecą jak kulka łozyska. Normalnie kulki łozyska ze 100 metrów nie zobaczsz, ale jak błyszczy to bez problemu - działa to pewnie na tej samej zasadzie.
Natomiast bardzo zdziwiły mnie kraterki na Mare Humorum - nie sądziłem, ze mozna zobczyc az takie maleństwa - pierwszy raz sprawdziłem ich średnicę - sam się zszokowałem :shock:

Watek ten troche jeszcze dotykał okularów, więc moze przedstawie taką planetarną sztuczkę - juz wcześnie pisałem o planetranym położeniu planety w dolnym polu okularu. Pokaże może o co mi chodziło.
Tak rozkładaja barwy okulary

Księżyc z balkonu teleskopem zabawką ;): eps2.PNG


Księżyc z balkonu teleskopem zabawką ;): seidel1.gif
seidel1.gif (16 KiB) Obejrzany 10730 razy


Teraz zobaczcie jak rozkłada barwy dyspersja atmosferyczna (czerwone na dole, niebieskie u góry, oczywiscie w zaleznosci jeszcze od tego czy ktoś ma katówkę czy nie)
Księżyc z balkonu teleskopem zabawką ;): ec6c38fc-c5f8-4c0a-a61d-29ffe9709cbc.jpg


Podświadomie zawsze umieszczam planetę (szczegół na Księzycu) w dolnej częsci okularu (z katówka), tam obraz wydaje mi się bardziej ostry. Myślę, ze to ma podstawy optyczne - jak myślicie znosi dyspersję? Czyli, ze badziewny z pozoru okular wcale nie musi być badziewny na planetach :)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostOrzech | 02 Gru 2017, 23:41

JSC napisał(a):Nie wiem jaki są zasady działu obserwacyjnego - gdzie je mozna znaleźć?

Na zakończenie powtórze moze tylko wpis z innego watku, aby się nie zgubiL

Myślę, że bardzo duzo może zależeć od miejsca obserwacji. Ludzie patrza na to całe meteoblue, a to niekoniecznie pokazuje prawde. Znalazłem takiego PDFa - na ile jest prawdziwy - nie wiem, ale pisza tam, ze średni seeing na nizinach to 3", a w górach 1" - to jest przepaść! To jest trzykrotna różnica w średnicy apertury!
PDF- w linku - ostatnia strona
http://vesta.astro.amu.edu.pl/Staff/Tka%20...%20l06-1p.pdf
Tak więc wszyscy tu obecni moga mieć rację, chociaz każdy co innego mówi :D

PS
wiechu napisał(a):Tak, jak nie zamierzam podważać każdej z tych bzdur po kolei, tak samo nie zamierzam nagle biegać ze wszystkimi swoimi teleskopami i liczyć w każdym dziurki w Plato, czy nagle babrać się w rozdzielanie podwójnych.

To mi wystarczy - więcej nie trzeba...


Nie działa ten link :?
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostJSC | 02 Gru 2017, 23:48

Chyba poprawiłem...? Ale dam jeszcze raz:
http://vesta.astro.amu.edu.pl/Staff/Tka ... l06-1p.pdf
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 03 Gru 2017, 00:07

Teraz Działa , Dzięki , poczytamy , zawsze to będziemy mądrzejsi o nowy zastrzyk wiedzy. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postbolid25 | 03 Gru 2017, 18:31

wiechu napisał(a):Chłopak, tworzysz na nowo teorię optyki. Fajnie, gdybyś ją tworzył na swój użytek, ale piszesz te bzdury na forum publicznym.
Tak, jak nie zamierzam podważać każdej z tych bzdur po kolei, tak samo nie zamierzam nagle biegać ze wszystkimi swoimi teleskopami i liczyć w każdym dziurki w Plato, czy nagle babrać się w rozdzielanie podwójnych. I tak, jak dotyczy to tych bzdur- nie obchodzą mnie te kraterki, nie obchodzą mnie podwójne. Nie zamierzam udowadniać wyższości optycznej kilku moich teleskopów nad twoją rureczką, choć jest ona oczywistością. Zajmuję się innymi obserwacjami, może dlatego, że co jakiś czas (często) mam dostęp do ciemnego nieba. I mogę obserwować co chcę w większych (lepszych) sprzętach, a nie zajmować się rajcującymi cię pierdołami.

Wiesiek masz jeszcze siły użerać się z takimi delikwentami?
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostJSC | 03 Gru 2017, 19:50

bolid25 napisał(a):Wiesiek masz jeszcze siły użerać się z takimi delikwentami?


Delikwent kolego to możesz byc ty... Widzę, ze chamstwa ci nie brakuje - napisałeś posta tylko po to by ubliżyć, bez żadnej treści...
Zamiast inwektyw w moim kierunku oczekiwałbym raczej merytorycznej dyskusji na poziomie trochę wyższym niz w oborze.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postbolid25 | 03 Gru 2017, 20:10

Przez takich mądrali jak Ty odeszło wiele konkretnych osób z forum,albo nic nie piszą z wiadomych względów,za to zrobił się straszny bajzel bez żadnej odpowiedzialności za wypisywnie bzdur na temat sprzętu.
Nie mam zamiaru rozpływać się nad twoim refraktorkiem jaki on to zajefajny,ale nie będe siedział cicho jak ktoś z mikrym doświadczeniem poucza Wieśka o ogromnym doświadczeniu obserwacyjno-sprzętowym.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostJSC | 03 Gru 2017, 20:21

Gdzie widzisz bzdury?! Każdą niemal mój wpis dotyczący sprzętu podpieram artykułami naprawdę doświadczonych i mądrych ludzi. Uważasz ich także za mądrali?
Kogóż obraziłem tym, że zobaczyłem w refraktorze 80mm kraterki w Plato i o tym napisałem? Ktos tu pisał, ze relacja była na potrzeby udowodnienia swoich racji. Nie nie była, bo i tak bym ja napisał - jak relacje z obserwacji Jowisza, Marsa, Saturna, gwiazd podwójnych. To że akurat pasowała do dyskusji z Jokerem to czysty przypadek i w żadnym miejscu nie żałuje, ze mu ja pokazałem.
Zreszta co to za dyskusja? O czym? Gdzie sa te bzdury - napisz! Będę wdzięczny, bo nie jestem odporny na wiedzę, wręcz przeciwnie chłonę ją z każdego możliwego źródła, ale... kulturalnego.
Chyba nie powinien juz z toba nawet rozmawiac, widze jakim jestes człowiekiem... szkoda moich słów.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postbolid25 | 03 Gru 2017, 20:39

Jest jeszcze kilka innych tematów gdzie grupka osób próbuje coś wmówić...Szkoda tylko że muszą to czytać nowi użytkownicy, początkujący szukający swojego pierwszego teleskopu.
Z mojej strony to tyle.Dobranoc.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat