Pierwsze obserwacje w roku 2018

PostPoszukiwacz15 | 13 Sty 2018, 13:41

Witam! Przedstawiam taką oto relacje pierwszych obserwacji w roku 2018. Teleskop Synta 12, okular GSO 30mm i keller 25mm

07.01.2018 Niedziela, godzina 22:30-00:00
Seeing był dobry, a niebo było ciemne i pozbawione sztucznego światła. Pas drogi mlecznej przecinał niebo, które świeciło niezliczoną ilością gwiazd.
Widziane obiekty:
M108 i M97 Z okularem GSO 30 mm i powiększeniu 50x M108 widziałem jako wyraźną i podłóżną mgiełkę. Wyraźnie odcinała się od otoczenia i niesposób było ją przegapić. Pole widzenia dzieliła z mgławicą Sowa. Po załorzeniu okularu kellera 25 mm Sowa znalazła się poza polem widzenia, a sama galaktyka wyglądała podobnie. Po krótkiej chwili spojrzałem na M97. Była to okrągła mgiełka, nieco jaśniejsza od M108. Mimo tego że była wyraźne nie udało mi się jednoznacznie zobaczyć żadnych szczegółów budowy.
M51 to kolejna galaktyka jaką odwiedziłem. Jej odszukanie z okularem GSO 30mm było całkiem proste. Natychmiast w oczy rzuca się to że ma lekko wydłużony kształt. Po chwili wpatrywania się w nią, ujrzałem delikatny zarys jej ramion spiralnych. Widok był naprawdę wspaniały!
M109 była wyraźnie słabsza od wcześniej widzianych galaktyk. W GSO 30mm zdecydowanie lepiej prezentowała się metodą zerkania, wtedy wydawała się jaśniejsza i większa.
M101 Szczerze mówiąc, dopiero dziś pierwszy raz ją zaobserwowałem. Miała napawdę jasne i skoncentrowane jądro, a jej zewnętrzne części były mocno rozmyte. Zajmowała znaczną część pola widzenia okularu GSO.
M36,37 i 38 Gwiazdozbiór woźnicy znajdował się już bardzo wysoko, postanowiłem więc odwiedziłem jego rejony. Na pierwszy ogień poszła M36. Wszystkie gwiazdy wchodzące w jej skład były wyraźne, również te ciemne. Łatwo można było dostrzec gwiezdny "wodospad" ciągnący się z boku gromady. Po chwili odszukałem M38. Tym razem też widać wiele gwiazd, lecz trochę słabszych niż w przypadku M36. Obok niej znajduję się gromada NGC1907. Kiedyś ją już widziałem, miała postać mgły. Lecz tym razem zerkaniem dostrzegłem pojedyńcze gwiazdy, było ich około 5-10. Ciężko je jednoznacznie zliczyć. Obiektem na którym zakończyłem wizyte w woźnicy była M37. Nie spodziewałem się widoku takiej ilości gwiazd! Zerkaniem było ich jeszcze więcej, niczym w gromadzie kulistej. Dawno nie widziałem jej tak dobrze.
M35 ma interesującą strukturę, w jej środku znajduję się ciemny obszar w kształcie trójkąta. Gromada przypomina nieco pierścionek.
M44 Wyglądała naprawdę efektownie, jasne gwiazdy tworzą strukture przypominającą zygzaki, a pomiędzy nimi świecą ciemniejsze gwiazdy. Piękny widok!
M42/43 Cała mieści się w polu widzenia, jest bardzo jasna. Oba ramiona są widoczne, łącznie z rozgałęzieniem znajdującym się w górnym ramieniu. Wokół gromady trapez dostrzec można lekki, zielonkawy kolor. Cała reszta mgławicy jest szara.
M78 Najlepiej widać ją zerkaniem, ma postać dość słabej mgiełki. Dość łatwo ją przeoczyć.

Zobaczyłem już wszystkie zaplanowane obiekty, a zostało jeszcze trochę czasu do wschodu księżyca. Ma on nastąpić około północy. Chwyciłem więc wcześniej już skompletowany zestaw do szkicowania, składający się z kilku ołówków, gumek i fiszerów i oświetlając sobie kartkę czerwonym światłem szkicowalem galaktykę M108. W tle leciała muzyka odtwarzana z telefonu, a księżycowa poświata na wschodnim horyzoncie z każdą chwilą stawała się jaśniejsza. Gdy ukończyłem szkic księżyc wyłaniał się zza horyzontu, a moje ręce były zesztywniałe z zimna. Nie mineło 10 minut i księżyc swoim blaskiem przyćmił wschodnią część nieba, kończąc obserwacje obiektów DS. Na koniec spojrzałem na niego teleskopem. Z racji niskiego połorzenia na niebie obraz pływał i trudno było doszukiwać się szczegółów jego tarczy. Na tym zakończyłem obserwacje, w świetle księżyca spakowałem sprzęt i powoli ruszyłem w stronę mojego domu.
Szkic z tej nocy:
Pierwsze obserwacje w roku 2018: 5a5362c0e3dc9_M108gotowa.thumb.jpg.2b71cb977f360f21eeeec5f3f2d42e9f.jpg
 
Posty: 184
Rejestracja: 01 Paź 2017, 12:59
Miejscowość: Sosnowica

 

PostOrzech | 13 Sty 2018, 14:06

Tak trzymać. Zerknij jeszcze kiedyś na M51, bo ona ma towarzyszkę, która się z nią zderza i w 12" widać ją bardzo ładnie wraz z pomostem, które je obie łączy.
Może w ten weekend będzie okazja, bo nad chyba całą Polską szykuje się piękna pogoda :-)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat