* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
 Temat postu: Jowisz o poranku
PostWysłany: Sob Sty 20, 2018 7:29 pm 

Miejscowość: Sosnowica
23.12.2017 Sobota 6:40-7:20 Synta 12" Seeing 3,5
Dzisiejsze obserwacje był bardzo spontaniczne i zupełnie nieplanowane. Obudziłem się gdzieś koło godziny 6. Było jeszcze ciemno. Niemal odruchowo wyjrzałem przez okno aby sprawdzić stan pogody. W oczy rzucił się jowisz oraz mars. Po chwili wpatrywania się zauważyłem blask najjaśniejszych gwiazd.
Szybko ubrałem się i wytaskałem Synte 12 przed dom. Przed rozpoczęciem obserwacji zanotowałem godzine 6:30 i seeing. Nie był on zbyt dobry, atmosfera wydawała się niestabilna. W dodatku na wschodzie pojawiła się łuna zwiastująca wschód słońca.
Ustawiłem teleskop na jowisza i spojrzałem przez okular TMB 6mm. Zauważyłem jednolicie białą plamę i cztery jego księżyce. Trochę się rozczarowałem, ale czego można się spodziewać gdy połączy się zły seeing, niewychłodzony teleskop i niskie położenie jowisza na niebie. Dołożyłem filtr zielony, a póżniej czerwony. Obraz pozostał niezmieniony. Po chwili, bez żadnych filtrów dostrzegłem zarys jednego pasa. Uważnie przyglądałem się, aż w końcu pojawił się drógi, południowy pas. Wkręciłem filtr zielony do okularu i ujrzałem oba pasy całkiem wyraźnie. Był to bardzo ładny widok, pierwszy raz widziałem jowisza w mojej Syncie, wcześniej obserwowałem go tylko w rozkolimowanym SW 130/900. Poza samymi pasami nie ujrzałem żadnych szczegółów. Po użyciu filtra czerwonego obraz był podobny, z tym że pasy wydawały się mniej kontrastowe. Szybko zmieniłem filtr i dalej przyglądałem się jowiszowi. Oba pasy były bardzo oczywiste, chwilami zdawało mi się że widze szczegóły ich powieschni, ale nie jestem tego pewien. Z każdą chwilą seeing wydawał się poprawiać jednak jaśniejące niebo sprawiło że kontrast był coraz gorszy. Z trudem widziałem jego księżyce, a pasy były bardzo rozmyte. Kilka minut później wschodzące słońce zakończyło obserwacje. Byłem trochę rozczarowany i bardziej zmotywowany aby następnego dnia stać wcześniej. Podczas składania sprzętu przypomniałem sobie że kompletnie zapomniałem o marsie, jowisz kompletnie pochłoną moją uwagę :mrgreen:

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Jowisz o poranku
PostWysłany: Sob Sty 20, 2018 8:48 pm 

miła relacja. fajnie sie czyta. w tym sezonie jowiszowym nie trafiłem jeszcze na dobry seeing oporanku. powodzenia!!

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Sty 21, 2018 8:45 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Myślę, że niewystudzony teleskop był głównym sprawcą problemów z ostrością. Taka zamknięta tuba wyjęta wprost z domu to z godzinę minimum się powinna chłodzić a najlepiej 2.
Do tego trochę spore powiększenie. Rzadko są u nas warunki na power 250.
Następnym razem wystudzić teleskop i na początek użyć powiększenia ok 150-170 i oczywiście sprawdzić kolimację :-)

Nikon EX 10x50,

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Sty 21, 2018 9:22 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ostrzeszów
Falowanie planety owszem, ale biała tarcza bez widocznych pasów to niestety słaby seeing. Kilkukrotnie wystawiałem ED i za każdym razem to samo, lipa. Powiększenia między 90 a 133x.

ES: 4,7mm, 6,7 mm, 14mm, 24 mm 2"
MEADE UWA: 20 mm 2", ( 82*).
Barlow GSO ED 2x 2"
EX 10x50

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Sty 22, 2018 7:12 am 

Miejscowość: Psary, Ostrów-Kalisz.
Tez miałem okazję kilka razy obserwować Jowisza i Marsa. Zarówno syncie 8 przed sprzedażą jak i w ED 80 praktycznie 0 szczegółów. Tylko raz przebijały 2 główne pasy chmur na Jowiszu przez naprawdę słabiutki seeing.

Barlow GSO ED 2x 2".

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Kwi 18, 2018 11:12 am 
Awatar użytkownika

Wczoraj, zachęcony tym, że noc w miarę ciepła i niebo się rozpogadza, wyniosłem sprzęt na balkon. Warunki były bardzo dobre, bezwietrzna pogoda i ciemne niebo. Po godzinie zacząłem obserwacje DS-ów , ale o tym kiedy indziej, bo czekałem,aż się pojawi nasz gazowy gigant. Wycelowałem i zacząłem obserwować, najpierw w powiększeniu x49 , dało się dostrzec dwa pasy i cztery księżyce. Po zmianie na TS-a x186, dało się zaobserwować trzy pasy i w końcu moim oczom ukazała się owa czerwona plama. Wszystko było dobrze widoczne, choć planeta troche "pływała" i czasami obraz się rozmazywał. Nad czerwoną plamą , dawało się dostrzec jakąś nieregularność w górnym pasie ,w podobnym pomarańczowym kolorze. Na koniec zmieniłem na ES-a x255, który gdy atmosfera na to pozwalała, ukazywał trochę szczegółów na powierzchni. W sumie to nawet nie ma się czym chwalić , bo zdjęcie z ręki i nawet w połowie nie oddaje tego co było widać.

Załączniki:

PostWysłany: Pią Kwi 20, 2018 7:09 pm 

Ja kiedyś próbowałem sfotografować telefonem Jowisza i nie udało mi się uchwycić detalu. U ciebie widać pasy równikowe i WCP :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Kwi 21, 2018 9:22 am 
Awatar użytkownika

To akurat robione z ręki starym kompaktem, bo tak jak mówisz, telefonem nie da się zrobić. Wydaję mi się ,że musiał by być sporo ciemniejszy,żeby dało się coś uchwycić. Niestety bez platformy i porządnej kamerki to nie ma co oczekiwać jakiś rewelacji. Zobaczę co wyszło z dzisiejszej sesji, chociaż pewnie niewiele, bo niestety seeing zakłócały mi nagrzany w dzień blok i pootwierane okna w mieszkaniach, choć były momenty,że pasy były ładnie widoczne.

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2018 11:26 am 
Awatar użytkownika

Coś takiego ostatnio umęczyłem, z uwagi na słaby seeing, tylko tyle. Muszę zacząć pracę nad platformą, bo bez tego, to lipa.

Załączniki:

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2018 11:51 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Solec Kujawski
A to mój strzał z Samsunga Galaxy S4, seeing był u mnie wtedy wspaniały. W wizualu detale były o niebo lepsze ale na fotce udało się uwiecznić niemrawą WCP i dwa księżyce. Fota z 20.04.2018 godzina 02:21
Chciałbym się wyposażyć w jakąś kamerkę do takich rzeczy :cry:

Załączniki:

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2018 3:47 pm 
Awatar użytkownika

Hmm to nie wiem jak ty telefonem robiłeś, ja swoimi dwoma nie mogłem zrobić żadnego zdjęcia. Wychodziła tylko jasna kropa z księżycami. Chyba ,że u ciebie uzyskany obraz jest sporo ciemniejszy? Szkoda,że jak robiłem to drugie zdjęcie, to WCP nie była widoczna.

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2018 4:12 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Solec Kujawski
Takie białe placki bez detalu też mi wychodziły. Później zacząłem się bawić trochę z ustawieniami ISO i wartością ekspozycji a także ustawiłem telefon w odpowiedni sposób żeby Jupek nie oślepiał.
Zastanawiam się czy więcej zdjęć dałoby radę zestackować i wycisnąć coś ładniejsze go z takich telefonowych zdjęć :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2018 4:54 pm 
Awatar użytkownika

U mnie mimo ustawienia ekspozycji i ISO na 100 dalej wychodziło przepalone i w dodatku nie mógł ostrości zebrać, także dałem sobie spokój i zamontowałem kompakta, na specjalnym uchwycie.

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2018 5:28 pm 

Może z filtrem polaryzacyjnym dało by się uzyskać nieprzepalony obraz?

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Kwi 28, 2018 8:58 pm 
Awatar użytkownika

Pomęczyłem mój ostatni materiał , miałem nadzieję ,że może da się coś jeszcze wydusić a tu taka niespodzianka :roll: Wydaję mi się,że to pozostałość, po programie kadrującym.

Załączniki:

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości