* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
 Temat postu: Pierwszy teleskop (12")- pierwsze obserwacje.
PostWysłany: Sob Kwi 07, 2018 10:29 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Czyżew (okolice)/Warszawa
To mój pierwszy post na forum, więc chciałbym się ze wszystkimi przywitać.

Obserwacje gwiazd zacząłem od zakupu lornetki ( Nikon Aculon 10x50). Po kilku obserwacjach byłem w stanie zlokalizować główne gwiazdozbiory co teraz przy posiadaniu teleskopu daje pozytywne skutki. Najładniej w lornetce prezentowały się się plejady, oprócz tego dużo radości sprawił jasny punkt otoczony obłoczkiem (M42).

Jednak wreszcie przyszedł czas na pierwszy teleskop. Kupiłem używany GSO 12" na montażu Dobsona Dostałem do niego w gratisie 2 okulary od synty 10mm i 25mm. Mieszkam w zielonej strefie (lightpollutionmap.info) z perspektywą kilkukilometrowej podróży do niebieskiej strefy.
Prognozy na weekend prezentowały się znakomicie- bezchmurne niebo.
Czas rozpocząć pierwszą obserwację. Wystawiłem teleskop. Pierwszy rzut oka w okular, a tam barwna plama z cieniem rzucanym przez lustro wtórne. Pomyślałem: może jeszcze musi się schłodzić :). Później okazało się (informacje z jakiegoś forum), że miałem włożone 2 przejściówki jedna w drugą co uniemożliwiało dobranie odpowiedniej ostrości. Ostatecznie gdy uporałem się z problemem okazało się, że jestem nieprzygotowany do obserwacji. Skończyło się na tym, że błądziłem przez godzinę po niebie i nie zaobserwowałem jakiejkolwiek mgławicy/galaktyki itd. Jedyny ładny obiekt, który zaobserwowałem to plejady. Następnego dnia postanowiłem się przygotować.

Dzisiaj postanowiłem skupić się na gwiazdozbiorze lwa i M42. Skorzystałem z książki pt. "Niebo na weekend". Wystawiłem teleskop wcześniej, aby był gotowy już po zapadnięciu zmroku. Wycelowałem teleskop w M42 i moim oczom ukazała się (niebieskawa ?) rozległa mgiełka w której w centralnym punkcie znajdował się jasny obiekt. W mgiełkę wchodził czarny trójkąt (brak pyłu). Obserwowałem obiekt przez okular dołączany do synty 25mm. Wydaje mi się, że obrazowi brakowało szczegółowości, po zmianie na okular 10mm (z synty nie do końca sprawny- nadpalony przez słońce) obraz tylko się pogorszył więc dalsze obserwacje prowadziłem przez okular 25mm. Obserwowałem M42, aż do zniknięcia za dachem budynku.

Następnie przeniosłem się do gwiazdozbioru lwa. Pierwszym obiektem jaki zdecydowałem się obserwować był triplet lwa. Skorzystałem z lornetki, aby zlokalizować galaktyki. Naprowadziłem teleskop i ujrzałem 2 obłe świetlne obłoczki. Długo nie mogłem znaleźć 3 galaktyki (NGC3628) jednakże i to się udało. W galaktykach nie zauważyłem żadnych szczegółów raczej widziałem je jako plamy o różnej intensywności. Obserwacja była dla mnie bardzo satysfakcjonująca. Później zauważyłem, że zamykając prawe oko lewe także się przymyka i rzęsy powodują szpilki i częściowo rozmazany obraz. Chyba będę musiał kupić opaskę na oko ;)
Czy okular kitowy z synty(nie był jakoś szczególnie zadbany- musiałem go wyczyścić) jest na tyle zły, aby tak gubił szczegóły, czy może jednak moje rzęsy psuły widok, a może po prostu te obiekty tak wyglądają (i tak są piękne :)) ?
Okaże się gdy zakupię porządne okulary lub przy następnej obserwacji.

@EDIT
Od czasu napisania tego postu kupiłem kilka okularów i obiekty prezentują się w nich zauważalnie lepiej.

Bezchmurnego nieba !

Nikon Aculon 10x50

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Pierwszy teleskop (12")- pierwsze obserwacje.
PostWysłany: Nie Kwi 15, 2018 11:23 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)
Dobrze, że dołączasz do grona posiadaczy dużych dobsów. Mam obecnie tak jak ty GSO12". Galaktyki w Lwie są piękne, ale na początek polecam skarby Wielkiej Niedźwiedzicy. Są jaśniejsze i przed twoim teleskopem zdecydowanie odsłonią swoje oblicze.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Kwi 15, 2018 6:07 pm 
Awatar użytkownika

Właśnie wczoraj chciałem poobserwować obiekty w Wielkiej Niedźwiedzicy, lecz podczas obserwacji znajdowała się w zenicie. Przy dobsonie to niemalże uniemożliwia obserwacje.
Jedynym obiektem wygodnym to obserwacji była galaktyka M101. I tu zostałem zaskoczony bo w książce p. Rudzia została opisana wprawdzie jako "wspaniała", lecz taka, którą trudno znaleźć. Nie spodziewałem się niczego wielkiego, a okazała się najładniejszą pojedynczą galaktyką jaką do tej pory obserwowałem. Dość duży obiekt. Ramiona wyglądały bardziej jak łuki nie mające wyraźnie określonego początku.

Dodatkowo z obiektów oglądanych po raz pierwszy:
NGC 3226, NGC 3227- Blisko położone galaktyki. Wizualnie nic specjalnego, ale bardzo łatwo znaleźć ( w pobliżu gwiazdy Algieba w Lwie). Gdybym wiedział, że galaktyki są w trakcie kolizji, być może obserwacja byłaby bardziej satysfakcjonująca.
M35 - nie myślałem, że obserwowanie gromad otwartych może być tak samo satysfakcjonujące jak galaktyk. Rój gwiazd potrafi wywołać uśmiech na twarzy. Jednak warto dbać o różnorodność oglądanych obiektów.
3 lub 2 (teraz nie jestem pewien) galaktyki w pannie- niezidentyfikowane galaktyki mieszczące się w jednym widoku (ES 28mm 68*) Wielkością i kształtem przypominające M65. Zadziwiająca jest ilość galaktyk w gromadzie w Pannie: określiłem kierunek przy pomocy gwiazd z gwiazdozbioru Lwa, ustawiłem teleskop, 10 sekund przeczesywania nieba i 3 znalezione galaktyki.

Zadziwiające jest to jak mózg szybko uczy się dostrzegać galaktyki. Przy pierwszym poszukiwaniu DSów dopiero po dłuższej obserwacji danego widoku w okularze dostrzegałem obiekt. Teraz potrafię dostrzec galaktykę przy podczas ruchu teleskopu na obrzeżach pola widzenia.

Poza tym początkującym takim jak ja radzę nie zniechęcać się niemożnością znalezienia jakiegoś obiektu tylko zmienić obiekt obserwacji na już widziany lub prosty do znalezienia.
Ja od 2 sesji nie mogę znaleźć trio M105, M95, M96. Ale trudno, może uda się następnym razem. Do trzech razy sztuka ;) Oczywiście warto próbować, ale moim zdaniem na początku nie warto tracić dobrej nocy na szukaniu jednego obiektu, bo to przynajmniej na początku jest frustrujące.

Nikon Aculon 10x50

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Kwi 15, 2018 6:26 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Okolice Dęblina/Sochaczew
Co masz na myśli, że prawie nie możliwe są obserwacje dobson w zenicie ?

U mnie nie było warunków na ramiona w M101 ale za to M51 masakra. Ogromna ilość ramion, most łączący ją z NGC. Warto na nią spojrzeć bo jest nie daleko ;)

Im dłużej patrzysz tym więcej właśnie mózg sie uczy.

PostWysłany: Nie Kwi 15, 2018 6:28 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)
Dobsonem doskonale obserwuje się w zenicie. Zainwestuj w szukacz typu red-dot i optyczny kątowy a poszukiwania w Zenicie będą łatwe. Ja z piątku na sobotę po 2.00 łapałem fotony z WN bez problemu.
W Pannie trafiłeś jak mnieman na M84 i M86 które są składnikiem Łańcucha Markariana. Wystarczyły ruchy w jedną lub drugą stronę aby zobaczyć więcej. Gratulki wyłapanych galaktyk.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Kwi 15, 2018 7:41 pm 
Awatar użytkownika

Karol napisał(a):
Co masz na myśli, że prawie nie możliwe są obserwacje dobson w zenicie ?

Przesadziłem z tym "niemożliwe". Raczej utrudnione z powodu budowy dobsona tj. w zenicie w ruchu w pionie w wychylając teleskop "do tyłu" tuba od strony zwierciadła blokuje się na dobsonie. Wtedy muszę obrócić teleskop o 180*. Poza tym w zenicie ruchy "prawo-lewo" wymagają raczej obracania tuby niż popychania w "prawo-lewo". Szczególnie te obracanie jest bardzo mało intuicyjne i trzeba zmienić przyzwyczajenia. Dla mnie to było niewygodne, więc rozpocząłem obserwacje innych obiektów.
Z szukaczem nie miałem wielkiego problemu (choć pozycja mało wygodna), oczywiście kątowy ułatwiłby sprawę.

Nikon Aculon 10x50

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości