Obserwacje oczyma własnymi.....

Postwampum | 05 Wrz 2018, 08:55

Jak w temacie, żadno mi się zdarza zobaczyć coś co urzeka patrząc bez żadnych przyrządów optycznych.
Czasami jednak niebo potrafi zaskoczyć, dużą rolę odgrywa tutaj Księżyc i niekiedy Planety.

Krótka relacja z dzisiejszej obserwacji:
Godzina 4:19 wstałem do WC i przy okazji odsikać synka bo miał pierwszą noc bez pieluszki, oczywiście żonka się ocknęła i wskoczyła pierwsza do łazienki.
Tknęło mnie coś i odsłoniłem roletę okienną na wschód. No i jest! piękny widok pierwszy przedzimowy Orion i obok sierp Ksieżyca, urzekający widok...

Jakiś miesiąc może dwa miesiące temu późno w nocy kilka razy wyskakiwałem na balkon bo był rewelacyjny układ Planet.
Na zachodzie powoli obniżał się Jowisz w centrum Saturn a na Południowym Wschodzie Mars, kawałek za nim nisko pojawiał się Księżyc, wtedy wyobraźnia rysowała łukowatą linię ekliptyki łączącą te wszystkie obiekty - takie "szeroko kątne" patrzenie sprawało mi dużą przyjemność.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postlolak89 | 05 Wrz 2018, 09:17

To spróbuj położyć się na trawie w środku pola patrząc prosto w zenit :) Nasze oczy pozwalają objąć praktycznie całe niebo na raz !!!. A gdy jeszcze jest jesienno/zimowa ciemna i przejrzysta noc można totalnie odpłynąć. M13 czy podwójna w Perseuszu gołym wzrokiem jak na dłoni, M44 żłóbek a do pełni szczęścia jasna Droga Mleczna.

Nie zapomnę również widoku DM odbitej w lustrze Taurusa 500. W konstrukcji Taurusa lustro jest na wierzchu, doskonale widoczne nie jak w Syntach czy innych GSO, nawet w Meade LB jest schowane w krótki tubus.
Tutaj można przykucnąć przy lustrze i patrzeć w głębokie odbicie DM, gdzie gwiazdy są dużo wyraźniejsze niż gołym okiem i odbicie daje cudowne wrażenie bliskości tych gwiazd. Ten teleskop ma niesamowite możliwości, czułem się jak przy... Magicznym zwierciadle, jeszcze brakowało świetlików i małych latających wróżek a gotów byłbym zanucić "Neverending story" i odlecieć na smoku :)

Pozdrawiam
lolak89
 

Postwampum | 05 Wrz 2018, 10:08

lolak89 napisał(a):To spróbuj położyć się na trawie w środku pola patrząc prosto w zenit :) Nasze oczy pozwalają objąć praktycznie całe niebo na raz !!!. A gdy jeszcze jest jesienno/zimowa ciemna i przejrzysta noc można totalnie odpłynąć. M13 czy podwójna w Perseuszu gołym wzrokiem jak na dłoni, M44 żłóbek a do pełni szczęścia jasna Droga Mleczna.

Nie zapomnę również widoku DM odbitej w lustrze Taurusa 500. W konstrukcji Taurusa lustro jest na wierzchu, doskonale widoczne nie jak w Syntach czy innych GSO, nawet w Meade LB jest schowane w krótki tubus.
Tutaj można przykucnąć przy lustrze i patrzeć w głębokie odbicie DM, gdzie gwiazdy są dużo wyraźniejsze niż gołym okiem i odbicie daje cudowne wrażenie bliskości tych gwiazd. Ten teleskop ma niesamowite możliwości, czułem się jak przy... Magicznym zwierciadle, jeszcze brakowało świetlików i małych latających wróżek a gotów byłbym zanucić "Neverending story" i odlecieć na smoku :)

Pozdrawiam


Nie ukrywam, że "zazdraszam" takich przeżyć.
Co do położenia na polu to ok może być ciekawe ale jest chyba kluczowy warunek - w miarę ciemnie niebo?.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postszelka | 05 Wrz 2018, 10:36

Dokładnie to jest to !

Podobnie patrzę na planety i "widać" wtedy ten ogromny mechanizm Układu Słonecznego
Z kolei na środku jakiegoś pola mam wrażenie ogromnego sklepienia - hali -
jakby jakieś wizualne echo się odbijało..
Mega orgom i przepotężna przestrzeń, w której jesteśmy jakimś paprochem
Potem w pracy w duchu śmieszno mi na te "wielkie" ludzkie problemy :D

Taki paradoks, że dopiero, gdy mam (chyba :mrgreen: hehe) docelowy teleskop
to obserwacje oczne dają mi super satysfakcję i wiele przyjemności
T330 z DSC E21, E13, Pm2X
Astronomik CLS, OIII, UHC-E
Vixen SG 2.1x42, Nikon 7x35 EX, Omegon Argus 16x70
WO GT 81, CEM 40, ASI 2600 MC
 
Posty: 239
Rejestracja: 13 Lut 2017, 22:25
Miejscowość: DLU

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat