* Zaloguj się   * Zarejestruj się


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
 Temat postu: Gwiezdne afrykańskie safari z Newtonem 12” (część 1)
PostWysłany: Wto Cze 11, 2019 5:44 pm 
Offline

Rejestracja: Wto Lip 26, 2005 9:05 pm
Posty: 4090
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy
12 calowe lustro to całkiem już przyzwoite narzędzie do obserwacji pod ciemnym niebem. Tak się składa, że w Bateleur Nature Reserve (prowincja Limpopo/Waterberg w RPA) niebo jest naprawdę przyzwoite. Opis naszej afrykańskiej miejscówki zamieściłem już na forum w tym wątku: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=27&t=52769

Teraz do sedna. Sprzęt obserwacyjny to: 1) Columbus 12” z szukaczem prostym 50mm i telradem, 2) platforma paralaktyczna Leszka Jędrzejewskiego, 3) okulary TV Nagler 31mm, TV Nagler 17mm, TV Ethos 13mm i TV Zoom 3-6mm, 4) filtry 2” OIII i UHC, 5) leciwy już iPhone 6 z oprogramowaniem SkySafari Pro oraz dyktafonem do „logowania” obserwowanych obiektów. iPhone posiada funkcję „Night shift”, która w połączeniu z „Night mode” w SkySafari pozwala na zachowanie odpowiedniej adaptacji wzroku do ciemności przy wyszukiwaniu obiektów głębokiego nieba (DS-ów).

Na początku czerwca sytuacja na południowym niebie wygląda tak, że wieczorem widoczny jest jeszcze zachodzący Orion (leży na boku) i dość jeszcze wysoko Syriusz i Kanopus (od nas niewidoczny). Duży Magellan wieczorem jest bardzo dobrze widoczny pomimo już niskiego położenia nad horyzontem, również ze względu na bardzo dobrą przejrzystość atmosfery. Po drugiej stronie nieba widać wschodzącego Strzelca i Wężownika. Pod koniec nocy astronomicznej (około 4 nad ranem) obserwacje obiektów na wschodzie utrudnia światło zodiakalne, które czasami wydaje się sięgać prawie do zenitu. Dodam jeszcze, ze światło zodiakalne widoczne jest także wieczorem po zachodniej stronie nieba.

Obserwowane obiekty

Obserwacje prowadziliśmy w zasadzie w sposób mało zorganizowany, przeglądając widoczne na niebie najciekawsze „smaczki”, często oglądane kolejny raz na prośbę uczestników wyprawy, którzy koncentrowali się na astrofotografii.

Zaczęliśmy (lub kilkakrotnie, każdej nocy, obserwacje rozpoczynaliśmy), od NGC2070 (5,0 mag) (Mgławica Tarantula) w powoli obniżającym swoje położenie na niebie, Wielkim Obłoku Magellana. Tarantula najlepiej prezentuje się w okularze 31mm (powiększenie ok. 48x) z filtrem OIII. Przepięknie widoczne jak gdyby odnóża pająka w postaci mgławic w tle. Filtr OIII mocno poprawia kontrast tła i samej mgławicy. Jeden z kolegów, którzy również fotografowali ten obiekt z wykorzystaniem filtra H-alpha, stwierdził, że obraz w okularze jest bardzo zbliżony do tego co widać na zdjęciu tego obiektu. Musimy też pamiętać, że Tarantulę obserwujemy w innej galaktyce z odległości 160 tyś lat świetlnych :!:

Załącznik:

Załącznik:


Nie sposób było teraz nie przeskoczyć na dość wysoko położoną na niebie mgławicę Eta Carina (NGC3372) (1.0 mag), szczególnie, że filtr OIII był już w okularze. W Naglerze 31mm, bez filtra, mgławica również jest bardzo ładnie widoczna, jednak zastosowanie filtra potęguje jak gdyby efekt 3D dla bardzo mocno kontrastujących ze sobą jasnych i ciemnych obszarów otaczających gwiazdę Eta Carina. Oczywiście ta mgławica jest bardzo rozległa, więc nie ma mowy aby zmieściła się w polu widzenia nawet szerokokątnego okularu. Przesuwanie pola widzenia przez te bardzo bogate obszary mgławicy, w 82 stopniowym okularze, daje jak gdyby wrażenie podglądania kosmosu przez okno statku kosmicznego przemierzającego Drogę Mleczną. Etę obserwowaliśmy także z Naglerem 17mm i dokręconym filtrem OIII.

Załącznik:

Załącznik:


Pod tak zwanym „Fałszywym Krzyżem Południa” można zaobserwować dość jasną, doskonale widoczną też gołym okiem, gromadę otwartą NGC2516 (3,8 mag). Przepięknie wypełnia pole widzenia okularu 31mm.

Załącznik:

Załącznik:


Po prawej stronie Fałszywego Krzyża znajdziemy dość znaną gromadę otwartą Omicron Velorum, czyli IC2391 (2,6 mag). Bardzo jasne gwiazdy tej gromady wydają się posiadać pojaśnienia, jak gdyby mgławicowe otoczki, podobnie jak M45 (Plejady).

Załącznik:


IC2602 (1,6 mag) (Plejady Południowe) przepięknie prezentują się w okularze 31mm, wypełniając całe pole widzenia 82 stopniowego okularu. Może nie jest to obiekt tak spektakularny jak nasze Plejady ale również bardzo ładnie widać je nawet gołym okiem.

Załącznik:


NGC2451 (2,8 mag) w Rufie, również wypełnia pole widzenia Naglera 31mm. Bardzo ładna i stosunkowo jasna gromada otwarta.

Załącznik:


NGC3293 (4,7 mag) w Kilu, bardzo blisko Eta Cariny. Bardzo ładna, stosunkowo niewielka ale dość zwarta gromada otwarta, nazywana też „Gem Cluster”. Bardzo charakterystyczny jest rząd trzech kolorowych gwiazd, z których jedna jest niebieska, druga mocno pomarańczowa, a trzecia koloru białego. Oglądaliśmy ją przy użyciu Naglera 31mm, Naglera 17mm i Ethosa 13mm.

Załącznik:

Załącznik:


NGC3766 (5,3 mag) w Centaurze, gromada otwarta nazywana „Gromadą Perłową”, znajduje się obok gromady IC2944 („Pędzący Kurczak”). Przepięknie widoczna w okularze 31mm, w oczy rzucają się kolorowe gwiazdy tej gromady.

Załącznik:

Załącznik:


IC2944 (4,5 mag) („Pędzący Kurczak”), dość jasna i spora gromada otwarta nazywana też „Lambda Centauri Cluster”. Dość ładna nawet bez użycia filtra ale struktury mgławicowe nie są dobrze widoczne. Z filtrem UHC w okularze 31mm, wyraźnie poprawia się kontrast struktur mgławicowych a zastosowanie filtra OIII jeszcze bardziej uwydatnia sylwetkę biegnącego kurczaka. Mgławica bardzo ładnie wypełnia pole widzenia okularu.

Załącznik:

Załącznik:


„Fałszywa Kometa”, czyli IC4628 (10 mag) wraz z gromadą otwartą NGC6231 w Skorpionie. Obiekt doskonale widoczny jest gołym okiem jako pojaśnienie w brzuchu Skorpiona. Znakomicie wygląda też w okularze 31mm. Zastosowanie filtra OIII lekko uwydatnia mgławicę w IC4628 ale jest ona jednak dość „ulotna”.

Załącznik:


M6 i M7 (4,2 mag i 3,3 mag), czyli widoczne gołym okiem gromady otwarte w Skorpionie. Można powiedzieć, że M7 „wypala oczy” gdyż jest naprawdę jasna na tle Drogi Mlecznej. Obie gromady wyglądają bardzo ładnie przy powiększeniu 48x z Naglerem 31mm, wypełniając pole widzenia okularu. Oczywiście M7 jest bardziej rozległa.

Załącznik:

Załącznik:


Załącznik:

Załącznik:


M22 (5,1 mag) w Strzelcu, przepiękna i duża gromada kulista. Obserwowaliśmy ją Naglerami 31mm i 17mm oraz Ethosem 13mm. Widok tej M-ki, maksymalnie rozbitej na pojedyncze gwiazdki w Ethosie 13mm (powiększenie około 115x) naprawdę robi wrażenie.

Załącznik:

Załącznik:


M28 (6,8 mag), gromada kulista w Strzelcu, znajdująca się bardzo blisko M22. Jest stosunkowo niewielka w porównaniu do 22-ki, tak więc obserwowaliśmy ją jedynie w Ethosie 13mm.

Załącznik:

Załącznik:


M8 (6,0 mag) („Mgławica Laguna”) w Strzelcu, dość jasna mgławica, obserwowaliśmy ją w Naglerze 31mm z filtrem OIII. Pięknie uwydatnił on struktury mgławicy, która wypełniała pole widzenia okularu. Przepiękny obiekt mgławicowy (podobnie jak Eta Carina i Tarantula) do obserwacji wizualnych.

Załącznik:

Załącznik:


M20 (6,3 mag) („Trójlistna Koniczyna”) w Strzelcu, bardzo ładnie skontrastowania mgławica w Ethosie 13mm. Z filtrem OIII i Naglerem 17mm bardzo ładnie podkreślony kontrast samej mgławicy, rzeczywiście dzielącej się jak gdyby na 3 listki koniczyny.

Załącznik:

Załącznik:


NGC4755 (4,2 mag) („Jewel Box”), gromada otwarta w Krzyżu Południa, położona przy gwieździe Becrux tworzącej lewą część Krzyża. W Ethosie 13mm, z powiększeniem ok. 115x robi naprawdę duże wrażenie. Pięknie kolorowe gwiazdki.

Załącznik:

Załącznik:* wszystkie grafiki i zdjęcia zaczerpnięte zostały z programu SkySafari Pro.
CDN. (będą skarby Centaura, Kruka, Lwa, Panny, Skorpiona, Strzelca i Wężownika oraz inne)


Góra
 Profil E-mail  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group