Zloty i obserwacje w Bieszczadach.

Kudłacze, Lubomir, Bieszczady

PostJanusz_P. | 02 Maj 2006, 20:09

No i po kolejnym zLocie :lol:

Przede wszystkim dziękuję bardzo wszystkim uczestnikom zlotu którzy licznie nas odwiedzili wraz ze swoimi rodzinami za wspaniałą atmosferę i doborowe towarzystwo.
Dziekuję takze Panu Mariuszowi z Fotoclassica za piękną prezentację największego refraktora Bressera Messiera 150mm pod czarnym, Bieszczadzkim niebem.
Teraz po kolej, pierwsza noc jak zwykle częściowo pogodna z przelotnym zachmurzeniem, to był czas na pokazy dla turystów i autochtonów czyli czas dydaktyki.
Druga noc pogodna w drugiej cześci wykorzystana na wizualne obserwacje.
Trzecia noc to tzw. pełny wypas i doskonale wykorzystany czas na wszelakie obserwacje i astrofotografię której efekty zapewne już niebawem zobaczymy na forum 8)
Czwarta noc była nocą integracyjną czyli grilowanie, projekcje filmów astronomicznych, dyskusje, nauka obróbki zdjęć etc...
Reasumując ten wyjątkowy zlot przy pięknej pogodzie w długi weekend majowy pozwolił na aktywny wypoczynek wraz z rodzinami na łonie pięknej, bieszczadzkiej natury, podciągnięcie warsztatu obserwacyjnego i konsolidację środowiska astronomicznego tak więc osiągneliśmy wszystkie założone dla zlotu cele 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMichalKusiak | 02 Maj 2006, 22:04

Ale mieliście fajnie.
A u mnie jak nie urok, to sraczka.
Pogoda do bani! Zmarnowany weekend.

MiK
Postaci bogów, którzy wszystkim rządzą.
kiedy stworzenia inne w ziemię patrzą,
Dał człowiekowi postać wzniosłą, kazał
Oczy ku niebu podnosić, ku gwiazdom.

Owidiusz - Przemiany
Awatar użytkownika
 
Posty: 353
Rejestracja: 19 Mar 2006, 19:39
Miejscowość: Żywiec / Kraków

PostDominik Woś | 02 Maj 2006, 22:19

Aby jeszcze bardziej pognębić tych co z lenistwa nie wybrali się na zlot pokażę jeszcze jedno zdjęcie tak na szybko obrobione. Janusz ustawiał kadr. :wink: Ostra jazda po samym horyzoncie w zasadzie w kadr właziła tuba Mariusza (likimara) wycelowana gdzieś tam prawie w zenit. Chyba się domyślicie, w którym to kawałku nieba zrobione. Pojedyńcza ekspozycja z czasem ok. 5 minut. Będąca trochę niżej Laguna chyba przepaliłaby mi matrycę w Canonie 5D na ISO 800. :wink:

Po kliknięciu na zdjęcie można je obejrzeć w wyższej rozdzielczości.

Image

Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś, 02 Maj 2006, 23:43, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostPawelK | 02 Maj 2006, 23:02

Dominiku jakim szkiełkiem i na jakich parametrach (przysłona - jesli to obiektyw) robione to zdjatko - jest super
Pozdrawiam
 
Posty: 66
Rejestracja: 28 Lip 2005, 02:07
Miejscowość: Roztocze

PostDominik Woś | 02 Maj 2006, 23:12

PawelK napisał(a):Dominiku jakim szkiełkiem i na jakich parametrach (przysłona - jesli to obiektyw) robione to zdjatko - jest super


Dobre pytanie. :wink: Sprzęt to jak gdyby obiektyw jak gdyby teleskop - Pentax SDUF II (APO 100/400 czyli F4) i Canon 5D (ISO 800) prowadzony na montażu Takahashi EM-10.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostAdam Tomaszewski | 02 Maj 2006, 23:53

Super zdjęcie :D
Teraz już chyba wiemy kto kupił od Piotra Pentaxa :wink: . Koniczynka bardzo mi się podoba.
SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i inne.
Awatar użytkownika
 
Posty: 586
Rejestracja: 04 Sie 2005, 13:08
Miejscowość: Poznań

PostJanusz_P. | 03 Maj 2006, 10:45

Po tej fotce widać że sprzęt trafił w odpowiednie rące i będzie należycie wykorzystany, normalnie widok jak z lornetki a cała scena rozgrywała się do 10* nad Bieszczadzkim horyzontem :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJanusz_P. | 03 Maj 2006, 11:26

Wracając jeszcze do tej fotki z "Ryby" to jako domorosły "Słodowy" namówiłem na niego Dominika tak na wariata i takie też zaproponowałem zamocowanie aparatu z obiektywem przy niemałym zresztą początkowo oporze właścieciela :lol: , postanowiłem zaprząc do tego wszechpotężną grawitację i postawiliśmy Canona 5D tak po prostu tylną ścianką na spionowanym (z pięknie ogumowaną krawędzią) odrosniku obiektywu Pentaxa i tak pojechał sobie spokojnie 7 minut ekspozycji i następne 7 minut Darka :lol:
Image
Nie radzę naśladować bez gruntownego przemyślenia a i to już tylko wyłącznie na własną odpowiedzialność :wink:

Ps. Dominiku rozjaśnikj trochę tą fotkę z rozlanym Mlekiem bo trzeba rozjaśniać monitor aby ją oglądać w pełnej krasie :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDrakos | 03 Maj 2006, 11:36

Panie Dominiku i Panie Januszu te fotki są wprost powalające, mogę tylko żałować ze nie wybrałem się z Wami w Bieszczady aby to zobaczyć na własne oczy a Janusza chyba okrzyknę Mistrzem Nocnej Improwizacji ale żeby tak na adhezję i tarcie mocować sprzęt za kilkanaście tysięcy to nie powiem musieliście stalowe nerwy mieć :shock:
Ja tam wolę jednak solidne mocowanie na klasycznym Piggybacku :lol:

Ps. Jako że tu niewypada o dostępność i cenę tego Rybiego Oczka puszczam PW bo jestem nim żywotnie zainteresowany :idea:
Kronos 10x50 i dobre chęci.
Soligor MT-750 i dwa dobre okularki LV2,5 oraz LVW-8mm to jest To !
 
Posty: 121
Rejestracja: 26 Wrz 2005, 21:56

PostDominik Woś | 03 Maj 2006, 12:33

Janusz_P. napisał(a):Dominiku rozjaśnij trochę tą fotkę z rozlanym Mlekiem bo trzeba rozjaśniać monitor aby ją oglądać w pełnej krasie :roll:


No to specjalna rozjaśniona wersja. :wink: Czy mi sie wydaje czy to zdjęcie pokazuje też zjawisko związane efektem przechodzenia fal światła o różnej długości przez atmosferę ziemską (pochłaniania barwy niebieskiej i zielonej przez atmosferę ziemską czym niżej nad horyzontem) ?

Image

PS. Janusz, nie powiem, że nie miałem oporów w tej naszej prowizorce z położeniem aparatu na odrośniku teleskopu. :wink: Nie był to mój pomysł (do głowy by mi to nawet nie przyszło) ale efekt jest chyba zadowalający. 8)

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 03 Maj 2006, 12:49

No wiesz... najlepsze rozwiązania to te najprostsze, zresztą jak w życiu a wynik jak widać potwierdza tą tezę w całej rozciągłości :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 03 Maj 2006, 19:23

No to jeszcze jedno zdjęcie z Bieszczad. W zasadzie pojechałem w Bieszczady z zadaniem sfotografowania tej komety. :wink:

Warto zwrócić uwagę na pojaśnienie wokół gwiazdy Zeta Her w momencie gdy przechodził przed nią warkocz komety.

Dodam jeszcze słowo a parametrach zdjęcia. Jest to w zasadzie jedna klatka z czasem 5 minut na ISO 400 zrobiona Canonem 5D i refraktorem Pentax 100/400, prowadzonym na EM-10. Aby jądro komety nie było kreską wykorzystałem jeszcze dwie krótsze ekspozycje (jedna 2 minuty i druga 30 sek).

Po kliknieciu na poniższe zdjęcie można je obejrzeć w wyższej rozdzielczości.

Image

Jak dam radę to wrzucę jeszcze animację ruchu komety.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 03 Maj 2006, 19:39

Dopiero teraz zobaczyłem Twoje Dominiku zdjęcie z wczorajszego postu. Jest powalające.

Aż, chce się powiedzieć więcej !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzjelon | 03 Maj 2006, 20:22

Hm a mnie zagnało w drugi koniec Polski tj. do Szklarskiej Poręby. Niestety pomimo bez opadowej pogody ( nie licząc przelotnych opadów śniegu :lol: ) niebo było zakryte grubą warstwą chmur. Cóż tylko mogę Wam pozazdrościć pogody i ekscytujących przeżyć podczas obcowania z bezchmurnym niebem. A że jak wspomniałem nieboskłon został przede mną zakryty to oddałem się kolejnej mojej pasji, czyli podglądaniu budzącej się do życia przyrody.
http://astromaniak.pl/viewtopic.php?p=8209#8209
pozdrawiam Zbyszek
Awatar użytkownika
 
Posty: 187
Rejestracja: 18 Mar 2006, 17:12
Miejscowość: Jaworzno

Postlikimar | 03 Maj 2006, 23:20

Chciałbym jescze dodać że nasze stanowisko wyglądało nieziemsko przy zgaszonym świetle - z daleka pełno migających czerwonych i zielonych lampek + ekran STV przypominały UFO :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 151
Rejestracja: 06 Paź 2005, 22:40
Miejscowość: Kobyłka

Postsp5oau | 06 Maj 2006, 23:25

Uuuulala, patrząc na te fotki widzę że najlepsze mnie ominęło :( niemniej jednak wyjazd w Bieszczady uważam za bardzo udany. Roztoki to wspaniałe miejsce nie tylko pod kątem obserwacji astronomicznych ale również ze względu na niezwykle urokliwą okolicę. Cisza, spokój, świeże powietrze, szum górskiego potoku, wspaniałe krajobrazy, życzliwi ludzie i przede wszystkim wspaniałe, nocne niebo. Niestety, dwa dni mojego tam pobytu to zdecydowanie za mało, niemniej jednak warto było przejechać te kilkaset kilometrów by odpocząć od miejskiego zgiełku, a nade wszystko w doborowym towarzystwie spojrzeć w głąb Kosmosu. Ze względu na konieczność powrotu w niedzielę nie udało mi się popatrzeć na DS przez jakiegoś większego Newtona (na co liczyłem). Kilka M-ek, kometa S-W, świetne obrazy Jowisza i Saturna przez refraktorek Janusza w piątkowo-sobotnią noc tylko rozbudziły mój apetyt (częściowo zaspokojony po konsumpcji pierwszorzędnego prosiaka :D ). Mam jednak nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie będzie okazja spotkać się "w tak miłych okolicznościach przyrody" by wspólnie podziwiać piękno nocnego nieba. Pozdrawiam wszystkich zlotowiczów i nie tylko.

Mariusz, pozdrowienia dla rodzinki :)
Dominik, gratuluję wspaniałych zdjęć
 
Posty: 41
Rejestracja: 22 Kwi 2006, 15:06
Miejscowość: Warszawa

PostDominik Woś | 17 Maj 2006, 19:39

Moją fotograficzną relację z wyprawy do Roztok można zobaczyć tutaj:

http://www.astrophotography.pl/trip-bie ... 006-01.php

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 01 Sie 2006, 16:15

W takim razie czekamy na następną piękną fotorelację z lipcowych obserwacji a tytuł wątku zmieniam na Zloty i obserwacje w Bieszczadach
Moje fotki możesz oczywiście w niej też wykorzystać :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJanusz_P. | 12 Sty 2007, 14:33

Z dziką wręcz rozkoszą jak na Bieszczadzkie niebo przystało informuję o organizacji pod patronatem Astromaniaka oraz sprzętowym firm Fotoclassic oraz Astrokrak Wiosennym Zlocie Astronomicznym w Roztokach Górnych w terminie 16/17/18 marca 2007 roku.
Mamy zarezerwowane całe schronisko dla obserwatorów nieba.
Zapraszamy wszystkich bez ograniczeń i niezależnie od obecności lub nie na różnych forach na obcowanie z Bieszczadzkim smolistym niebem do wspólnych obserwacji astronomicznych. Termin ten to okolica nowiu marcowego czyli idealny na obserwacje:

Glaktyk we Lwie, Pannie i Wielkiej Niedźwiedzicy

Światła zodiakalnego

Maraton Messiera

Saturna, Wenus i Merkurego

Pożegnanie z zimowymi gwiazdozbiorami

Wspaniałą astrofotografię pod smolistym niebem


Orientacyjne koszty jak w zeszłym roku czyli noclegi po 20 zł, obiad około 14 zł, śniadania i kolacje po około 7 zł.
Zgłoszenia i rezerwacje proszę nadsyłać na maila astrokrak@astrokrak.pl w terminie do końca lutego.
Ilość miejsc ograniczona, schronisko dysponuje około 50 miejscami noclegowymi, czyli miejsc na razie nie braknie ale radzę nie zwlekać z rezerwacją
Nie pobieramy opłat wstępnych, rozliczenie za nocleg i posiłki będzie następować na miejscu, indywidualnie z kierownikiem schroniska.

Mapka dojazdu: http://mapa.szukacz.pl/ i wystarczy wpisać w okienko pokaż na mapie Roztoki Górne

Czekamy na wszelkie sugestie co do programu tego otwartego dla wszystkich, wiosennego Star Party Bieszczady 2007
Ostatnio edytowany przez Janusz_P., 11 Mar 2007, 10:58, edytowano w sumie 1 raz
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAnka_U | 12 Sty 2007, 14:59

A jak z dojazdem z Krakowa? Będą 2 noce?
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostJanusz_P. | 12 Sty 2007, 17:02

Dojazdem z Krakowa i do Krakowa mogę służyć w liczbie 3 miejsc po kosztach paliwa oczywiście bo jadę tylko z synem Aniu.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBogdan J. | 12 Sty 2007, 19:18

Ja na pewno jadę !!!
Jeszcze nie wiem czy sam czy z rodzinką ale jadę :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostAnka_U | 13 Sty 2007, 00:16

A ja się łamię. Saywiehu miał też robić maraton, miałabym bliżej... A jak się najdą terminy? I samej do Krakowa?
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostJanusz_P. | 13 Sty 2007, 10:07

Aniu nie łam się, takiego nieba wiesz że nie ma gdzie indziej gdzie Droga Mleczna wychodzi jak nożem uciął z za horyzontu :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAnka_U | 13 Sty 2007, 18:51

No, dobrze. Ja się zdecyduję przyjechać. Więc wsiadam w nocy 15/16 marca do pociągu, przyjeżdzam do Krakowa, a tu leje. Czy zachodzi możliwość odwołania spotkania ostatniego dnia?

PS. Są jeszcze te wolne miejsca w samochodzie?
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat