Zloty i obserwacje na Kudłaczach i Lubomirze

Kudłacze, Lubomir, Bieszczady

PostJaLe | 15 Sie 2007, 12:15

Karolu, byłem szczerze zawiedziony, że Cię już nie zastałem. Myślałem , że sobie pogadamy i pokombinujemy coś z bluetooth ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostKarol Wójcicki | 15 Sie 2007, 16:51

No jakoś tak wyszło... Choć teraz chyba trochę faktycznie żałuję.
W każdym razie - będę na Kudłaczach jeszcze we wrześniu to będzie się można jakoś umówić :)

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 41
Rejestracja: 19 Gru 2005, 21:47
Miejscowość: Warszawa

 

PostTUR | 18 Sie 2007, 16:39

Witajcie,

Dzięki wszystkim, a szczególnie Bogdanowi za wspaniałą imprezę połączoną z otwarciem obserwatoirum ! Niech Ci dobrze służy Boguś !!!!

Przy okazji dwie fotki.

Bogdan we wspaniałym towarzystwie AP900, Takahashi 128 oraz ST2000XM.
Image


Komisja w skladzie od lewej: Mirek Dymek (Mirek D.), Janusz Płeszka, Bogdan Jarzyna, Michał Żołnowski (Tiamat), Krzysiek .... Tomek Piwek (Tom-cio) oraz Jarek (JaLe) się niestety nie załapali na zdjęciu, ale też otwierali !

Image
Foto: P. Turek

Pozdro
Paweł
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

Postvalis | 18 Sie 2007, 18:28

coś mi się obiło o uszy że dzisiaj imprezka kończąca zlocik ?, z browarkiem i świniakiem ? :)
co prawda słabo stoję z czasem, ale w takich okolicznościach ?
kto by nie pojechał :)
Tento 20x60, Canon 400D, teleskop ... mała pierdółka o której nie warto wspominać, oraz szczere chęci do poznawania nieba :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 108
Rejestracja: 06 Wrz 2006, 08:55
Miejscowość: iwanowice

Postfaral27 | 19 Sie 2007, 20:29

Nocka obserwacyjna ze środy na czwartek. Jak widać dopisał urodzaj na koty :D. Pogoda była przepiękna, seeing bardzo dobry a na początek udało się złapac ISSa na bardzo długim przelocie przez zenit.

Image
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 Gru 2006, 01:09
Miejscowość: Kraków

PostAnka_U | 20 Sie 2007, 14:37

Patrząc na powyższe zdjęcie mogę powiedzieć, że taki był stosunek kobiet do mężczyzn (tzn. proporcja) :wink: Resztę napiszę, jak dojdę do siebie.
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostEdi Zabierzów | 20 Sie 2007, 15:13

Aniu . Na tym zdjęciu jest sierotka Ania i siedmiu krasnoludków ? :wink:

Pozdrawiam EDI
150/1200 , 76/700 , MTO-11CA 10/1000 , Optisan 10x50 , kamerka Celestron NexImage , Canon A60
obiektywy: 1:4/24 , 2/58 , 2/85 , 1:4:5/200, Tamron 70-300mm 1:5-5,6 TELE-MACRO, Canon 17-85, Falkon 500mm. Montaż EQ-3 Soligora , Canon EOS 350D.
 
Posty: 362
Rejestracja: 31 Maj 2007, 12:15
Miejscowość: Zabierzów koło Krakowa

Postfaral27 | 20 Sie 2007, 15:22

Nie było tak źle. Druga kobieta robiła to zdjęcie :)
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 Gru 2006, 01:09
Miejscowość: Kraków

PostJakire | 20 Sie 2007, 17:14

Było fantastycznie! - STOP - choć nikogo nie znaliśmy czuliśmy się tak jakbyśmy bywali na zlotach od zawsze - STOP - nikt się nie śmiał, że od roku nie możemy wypolerować lusterek :oops: - STOP - Anka_U była "boska" - STOP - wciąż jesteśmy pod wrażeniem obserwatorium Bogdana /gratulacji moc!/ szczególnie utkwiła nam w pamięci uroczystość jego otwarcia :D - STOP - gospodarze i pensjonat super - STOP - pozdrawiam wszystkich uczestników zlotu - STOP - do spotkania na następnym - STOP.
Ostatnio edytowany przez Jakire 21 Sie 2007, 12:44, edytowano w sumie 4 razy
 
Posty: 11
Rejestracja: 24 Sie 2006, 10:21

PostJaLe | 20 Sie 2007, 17:58

Zawsze podziwiam ludzi , którzy sami coś robią, a Wam za wytrwałość należy się szczególne uznanie. Panowie może na następnym zlocie będziecie z własnymi lusterkami zamocowanymi we własnoręcznie wykonanych teleskopach :?: :idea:

Wierzę, że tak :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostAnka_U | 20 Sie 2007, 18:02

faral27 napisał(a):Nie było tak źle. Druga kobieta robiła to zdjęcie :)

No tak, ale siedmiu innych nie podeszło do zdjęcia.
Zawsze to jednak lepiej niż Ali Baba i 40 rozbójników. :lol:

Uwaga na Jakire - rozsiewa pozytywną energię i ciągle jest zadowolony.
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostJakire | 20 Sie 2007, 21:46

Wznowiliśmy prace przy lusterkach. Tlenek ceru i smoła zamówione.
Chcemy zdążyć na następny zlot i przyjechać przynajmniej z tubami.
Ale coś mało czasu do następnego zlotu...:)???.
Dziękuję za słowa otuchy i wiarę w końcowy sukces - chcieliśmy się już załamać ale po zlocie to po prostu niemożliwe / i nawet nie wypada... :shock: / Oh! Anka_U...:).
Pozdrawiam,
Jakire.
 
Posty: 11
Rejestracja: 24 Sie 2006, 10:21

PostAnka_U | 20 Sie 2007, 22:28

Napiszę coś od siebie o zlocie na Kudłaczach.
Pogoda była różna, były takie dni, że staliśmy w chmurach, albo noce były zachmurzone.
Ale było i odwrotnie... :)
Ludzie przyjeżdżali i wyjeżdżali, niektórzy na parę dni, inni na dłużej.
Właściwie to ciągle spałam. Raz cały dzień przespałam.
Obiekt agroturystyczny jest zdecydowanie ładniejszy od tego w Roztokach (ale pierożków z mięsem dla porównania nie było... :( ).
Los mnie zetknął w jednym pokoju z Karolem Wójcickim i Krzysiem, który tu nie pisze, ale widać go na zdjęciu z otwarcia obserwatorium.
Muszę powiedzieć, że panowie byli kulturalni. 8) Raz zdarzyła nam się noc, podczas której zasypiałam 4 godziny, bo oni gadali i gadali :wink: Więc musiałam też z nimi rozmawiać (no i wyszło, że Karol nie oglądał "Gladiatora" :roll: ).

Proszę, tu jest zdjęcie na dowód, że poznałam trochę ludzi (zdjęcie robił JaLe i jesteśmy na nim oboje; chciałam z niego zrobić awatar, ale Irfan View zbuntował się; zdjęcie skadrowałam i mam nadzieję, że Jarek mi to wybaczy).

Image

Miałam dużo czasu na czytanie. Połknęłam jedną książkę i parę czasopism.
Cieszę się, że poznałam Henryka (w pociągu), Mirka D., Karola Wójcickiego, jakire, Tomi'ego, Jontka i MaPę.

A teraz z czego jestem najbardziej zadowolona:

Z "ludzkich" rzeczy jestem najbardziej zadowolona z poznania JaLe'go, to prawdziwa bratnia dusza, jakbym go znała od lat. :oops:

Z rzeczy "astronomicznych" (żałujcie, żałujcie) były dla mnie trzy prawdziwie piękne noce. Z jednej jest tutaj zdjęcie grupowe. Przetrwaliśmy w jednej konfiguracji (misiekc, faral27 i ja) do 3,30, i jestem im naprawdę wdzięczna za znalezienie tylu obiektów na niebie, nawet z katalogu Caldwella, gdy w akcie desperacji szukali kwintetu Stefana :wink: Dzięki teleskopowi Michała nie musiałam wchodzić na krzesełko :D
Tej nocy po raz pierwszy widziałam Neptuna - błękitno-gołębiego. Zielonkawy Uran był przepiękny. Tak na te dwie planety zachorowałam, że następnej nocy nauczyłam się je znajdować lornetką. To była prawdziwa frajda. Supcio.

Trzeciej nocy - ostatniej - bylismy tylko we trójkę: Janusz, Krzysiek i ja, i dzięki temu Janusz był cały dla mnie :twisted:
Przez 4 godziny uczył mnie znajdować eMki lornetką. Znaleźliśmy wszystko, co było możliwe między 20 a 24 godziną. Na potwierdzenie Janusz łapał obiekty w Taurusie Mirka. To była prawdziwa lekcja abc. Nie wiem, co z tego zapamiętałam, ale cieszyłam się jak mały Kazio.
Nie wiem, ile było tych eMek. 50? Może Janusz skoryguje.
W tym takie kwiatki jak M6 Motyl i M7 w Skorpionie. Ech... wracałam do nich wielokrotnie, póki mogłam.
O mgławicy Helix (Ślimak) w Wodniku już nie będę się rozwodzić.
M31 widoczna gołym okiem. ISS - normalka.

Dziękuję serdecznie Miśkowi i Januszowi za wożenie mnie z dworca i na dworzec.



PS. Kraków jest przepiękny, ale zanim się wejdzie na Rynek. Niestety z knajpek rozpościera się widok na drewniane budy przed Sukiennicami. W Gdańsku problem jest rozwiązany - nie ma ani jednego takiego straganu po przekroczeniu Złotej Bramy i wejściu na Trakt Królewski.

PS2. Jeszcze kilka powiedzonek:
- Dzisiaj jemy prosiaka, to jesteśmy kanibalami (Bogdan J.) :D
- Czy jesteś już na kopycie Pegaza? Wejdź na kopyto (misiekc) :D
- Oczywiście przez teleskop podglądałem sąsiadkę. Tylko czemu była do góry nogami i nic jej nie spadało? :lol:
- Czy to jest śmieć, czy sprzęt? (nie wiem, kto) :lol:
Ostatnio edytowany przez Anka_U, 21 Sie 2007, 15:17, edytowano w sumie 1 raz
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostKarol Wójcicki | 21 Sie 2007, 00:01

Anka_U napisał(a):Muszę powiedzieć, że panowie byli kulturalni. 8) Raz zdarzyła nam się noc, podczas której zasypiałam 4 godziny, bo oni gadali i gadali :wink: Więc musiałam też z nimi rozmawiać (no i wyszło, że Karol nie oglądał "Gladiatora" :roll: )


No sorry ale jak ja wróciłem do pokoju ok. 00:30 po maratonie Gwiezdnych Wojen to Ty z Krzychem byłaś tak zajęta rozmową że ho ho. Więc nie zwalaj na mnie choć jak wiesz najlepiej zwalić na młodego i jest git :D
Rozmowa tak nam się przedłużyła ze w pewnej chwili można było usłyszeć moje:
- O kurde! Wiecie która jest godzina?
- Nie mów! Idźmy lepiej spać... - odparła Ania.
Potem nastała cisza. Przynajmniej dopóki Krzysiu nie zasnął :roll: :lol: :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 41
Rejestracja: 19 Gru 2005, 21:47
Miejscowość: Warszawa

 

PostAnka_U | 21 Sie 2007, 00:40

Oni kazali mi się ładować na piętrowe łóżko, a sami bezproblemowo spali na dole. :wink:
Ech... pomogła mi zwinność sarenki, choć ciężko czasem było, oj, ciężko.
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostMaPa | 21 Sie 2007, 09:59

Anka_U napisał(a):....
Miałam dużo czasu na czytanie. Połknęłam jedną książkę i parę czasopism.
Cieszę się, że poznałam Henryka (w pociągu), Mirka D., Karola Wójcickiego, jakire, Tomi'ego, Jontka i MaPę.

A teraz z czego jestem najbardziej zadowolona:
......


Jesteś niesamowita Aniu. Łatwiej zapamietać jedengo aniołka w grupie diabełków (czyli Ciebie) niz jednego diabełka z tej grupy.
Musze wam powiedzieć że jak była Ania to raptem udało mi się "wpaść" na kilka wieczornych godzin. Biorąc pod uwage że dużo biegałem od teleskopu do teleskopu a mało było "social live" to jest mi niezmiernie miło że Ania mnie zapamiętała ( czyżbym strzelił jakąs gafę ? :))

Nastepnym razem postaram się spędzić więcej czasu na Kudłaczach - to moje takie noworoczne :wink: postanowienie
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 21 Sie 2007, 10:08

Dla mnie Kudłacze to takie magiczne miejsce, gdzie poznaje się ludzi. Tym razem twarzą w twarz stanąłem z Anią ;) Okazało się, że należy do grupy kobiet z którymi mam bardzo dobry kontakt i które nie "widzą kwadratowych drzew" ;) :)

Ja również dziękuję Ci za rozmowy i wspaniałą wycieczkę do obserwatorium. Napiszę jeszcze, że dołączyłaś do osób, które gdziekolwiek bym nie był zawsze w jakiś duchowy sposób mi towarzyszą.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostAnka_U | 21 Sie 2007, 10:11

Marcinie, jak Cię miałam nie zapamiętać, skoro dzięki Twoim mapkom łapałam Urana i Neptuna? To po prostu niemożliwe.
Powiedz, jak odebrał to wieczorne oglądanie Twój amerykański gość.
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostMaPa | 21 Sie 2007, 11:23

Te mapki to już woziłem ze soba od 3 tyg i nigdy nie było okazji żeby zapolować na te planetki (to chmury, to przesłonięty teren, to cos tam :wink: ). Cieszę się że znalazły swoje zastosowanie.

Moj amerykański kolega Michael chwalił sobie wyjazd bardzo bardzo. W sumie to siedzi tylko w Krakowie :wink: więc kazdy "countryside" jest mile widziany.
Na zajutrz doskoczył do mnie i wymusił pokazanie obiektów które widzielismy. Najbardziej podobał mu się oczywiści Veil w taurusie ( ja go też pierwszy raz tak widziałem). Stwierdził że wizualnie nie odbiega za bardzo od zdjęć czarno białych. Potem mu podesłałem masę zdjęć gromad i mgławic autorstwa sławniejszych astro-foto-amatorów w naszym kraju zaczynąjąc od Bogusia oczywiście :D


Update:
A najbardziej to mu się podobał przelot ISS - nie wiedział że to żelastwo jest takie jasne :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostPawel_Maksym | 21 Sie 2007, 20:27

A ja w tym roku, mimo iż u Janusza zamówiłem pokój, nie mogłem dojechać a to ze względu na wypadek i konieczny pobyt w szpitalu - od razu rada... nie bawcie się z odłączaniem siły podczas nawałnicy...
Widzę, że zabrała się pradawna ekipa a i było troszkę nowych twarzy.
Ja wpadnę pewnie na Kudłacze w odwiedziny do Pani Marysi i Pana Janka we wtorek po ESOP na Słowacji (http://esop2007.szaa.sk/).

Sorki Janusz, ze nie zadzwoniłem by zwolnić pokój oficjalnie ale byłem w "lekkim szoku".

Pozdrawiam
Paweł Maksym
I love occultations!!!
 
Posty: 45
Rejestracja: 02 Sie 2005, 22:18

PostPaweł Baran | 21 Sie 2007, 20:50

Pawle uważaj na siebie, dobrze, że nic się Tobie nie stało i jesteś z nami, ja wyłączam wszystko nawet jak burza jest daleko zawczasu, bo nie chcę się znaleźć u bram Piotra :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33536
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostTomi | 21 Sie 2007, 21:24

Kilka moich fotek ze zlotu:

Słup słoneczny z 4 sierpnia:
Image
Image

Widok na Tatry z Kudłaczy:
Image

Salamandra na szlaku na Lubomir:
Image
Image

Bogdan przy obróbce M31:
Image
TAURUS 270/1300, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, SWAN 33mm, LV zoom 8-24mm, UltraBlock, UHC-S, Barlow Soligor 2", Nasadka bino SV, Bresser 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 261
Rejestracja: 15 Sie 2006, 13:11
Miejscowość: Lublin

PostAnka_U | 23 Sie 2007, 22:57

Mam tu parę fotek autorstwa Irka - jakire.

Najpierw obserwatorium, które powstaje 200 m nad Kudłaczami:
Image

Tutaj czekamy na prosiaka: Irek, ja, Tomi i Jontek z niewiastą :) Nie wiem czemu, ale szkoda mi było tego prosiaka. Jakoś lepiej mi się je wieprzowinę, gdy nie widzę ją w takiej całości (podobno to był pies z przyszytą głową :wink: )
Image

Karol, ja, Tomi i Jurek:
Image

No i prawdziwe oblicze Karola :D
Image
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostKarol Wójcicki | 25 Sie 2007, 00:35

Rety, jaki ja wysoki jestem :D

Niech moc będzie z Wami ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 41
Rejestracja: 19 Gru 2005, 21:47
Miejscowość: Warszawa

 

PostJanusz_P. | 16 Wrz 2007, 10:47

Jak zwyczaj nakazuje i w ten nów odwiedziliśmy Kudłacze :lol:
W piątek wieczorem stawiło się grono obserwatorów spragnionych kudłaczowego nieba.
Boguś właśnie zawiesił i konfigurował jeszcze ciepłe RC 10" w swoim nowo otwartym obserwatorium, przy zmierzchu podczas chłodzenia się kamery niejako dostąpiliśmy zaszczytu :wink: obserwacji pierwszego światła z nowego sprzętu, Jowisz wyglądał przepięknie pomimo położenia jakieś 10* nad horyzontem, widać było pięknie jego główny pas i drugi słabszy oraz kilka zawirować na tarczy Planety, jednak co RC to RC obraz czysto dyfrakcyjny pozwalał na obserwacje Jowisza nawet nisko nad horyzontem.
Koło 22h został wyciągnięty do boju duży Taurus Mirka i zaczęła się przygoda mgławicowa bo widzieliśmy że od zachodu idzie wał chmur który koło północy zakończy nasze obserwacje.
Przelecieliśmy nawet kontrolnie kilka forumowych zagadek DS a Mirek próbował mnie złapać na NGC-206 ale bezskutecznie bo została rozpoznana z marszu :lol:
Porównaliśmy obrazy z 400mm Newtona i 100mm refraktora i wypadło to ciekawie bo refraktorek 100/600 pokazał Hantle tak samo jak duży Newton Małe Hantle 8)
w sobotę rano już padało i wiało wiec zebraliśmy się do domów z akumulatorami pozytywnie naładowanymi widokami DS na kolejny choćby i niepogodny miesiąc :D
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat