Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostKrzysztof_P | 09 Sty 2018, 19:42

wiechu napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Już mam "CENA" i trudna dostępność dobrego egzemplarza z drugiej ręki.

Plus opisana przez Krzysztofa waga wraz z rozmiarami tuby - to są najpoważniejsze wady MN Intesa.
Udogodnieniem cenowym jest możliwość zakupu kompletu optycznego (LG, LW, korektor) u Ludesa. Jak ktoś ma smykałkę do ATMa, to może sobie zrobić niezły telep gruuubo poniżej ceny gotowego teleskopu opartego na identycznej optyce. Do tego można sobie dobierać jakościowo zestaw, im gorzej - tym oczywiście taniej. Choć i to "gorzej" to w porównaniu do chińskiej masówy pojęcie nader względne.

Ogólnie MN jest dla mnie najbardziej uniwersalnym teleskopem, jaki znam, poza oczywiście dużym APO:
- do delikatnych mgławic jest odpowiednikiem o jakieś 2 cale większego Newtona: większa powierzchnia czynna, większy kontrast z tłem
- do gromad i planet jest odpowiednikiem o ok. cal mniejszego DOBREGO APO
- przy gromadach bije o wiele większe Newtony punktowością gwiazd i ich kolorami, o "drobnostkach" w stylu korekcja pola nawet nie wspominam
- przy planetach bije Maki, SCki, o Newtonach W OGÓLE nie wspominając: kolorami, plastycznością obrazu, możliwością powerowania - dając obrazy o wiele dokładniejsze, przy okazji o niebo przyjemniejsze w odbiorze.


Zatem z grubsza wszystko wyłożone na tacy. :D Decyzja o budowie czy zakupie należy do każdego z nas indywidualnie , od siebie mogę tylko Polecić o ile jak pisałem wyżej nie stać nas na zakup dużego Refraktora APO a posiadamy odpowiednie środki na zakup Maka Newtona. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 09 Sty 2018, 20:36

Jako posiadacz tego MN 180/1080 dodam że HQ-5 jest za słaby na głowicy.Dlatego wieszam Go na EQ-6. Tu koszty bolą -ale warto.Oczywiście jaśniejsze DS pręzentują się rewelacyjnie -ja odkrywam je na nowo inaczej niż na fotografiach.Nie twierdzę też ze wszystkie Chinole są do bani.Miałem dobre lustro w Syncie 10" i kiepskie w Syncie 12".Ale obrazy z dobrych 10" nie zbliżyły się do tych które mam teraz.Dlatego porównywanie go z Synta 8-10" jest dla mnie nieporozumieniem w jakości dawanych obrazów.Jeśli jakość to jasność :shock: to nie uwierzysz jak nie zobaczysz.Wiesiu i Krzychu wierzą bo je posiadają.
Pozdrawiam.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postmkowalik | 09 Sty 2018, 22:20

A jak jest z chłodzeniem MN? Ile trzeba czekać, żeby gwiazdy nie kipiały. Tylko Panowie bez koloryzowania :-).
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKrzysztof_P | 09 Sty 2018, 22:41

W MN 180 mm przy włączonym wentylatorze w zależności od różnicy temperatury około godzinę i już jest dobrze , czasem nawet sporo mniej wcale nie ma jakiejś tragedii to tylko 180 mm Menisku a nie 400 mm lustra. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 09 Sty 2018, 22:42

5-calówka chłodzi się w przeciętną zimową noc o dosłownie kilka (5? 7?) minut dłużej niż tej samej wielkości Newton.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 09 Sty 2018, 22:51

Dokładnie , gdyby to był Mak 8"-10" to już na pewno trwało by to powiedzmy dłużej. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKarol | 09 Sty 2018, 23:06

W jednym miejscu forum chwalą EDki a w drugim Mak-Newtony :mrgreen:

Tak serio, powiedzcie mi gdzie w skali od 1 do 10 (1 to "zwykły" Newton a 10 to Mak-Newton) plasują się EDki (80mm, 100 mm) jeśli chodzi o "piękność" DSów ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postwiechu | 09 Sty 2018, 23:27

Karol napisał(a):W jednym miejscu forum chwalą EDki a w drugim Mak-Newtony :mrgreen:

Tak serio, powiedzcie mi gdzie w skali od 1 do 10 (1 to "zwykły" Newton a 10 to Mak-Newton) plasują się EDki (80mm, 100 mm) jeśli chodzi o "piękność" DSów ?

O, Karol :D
Jaki Newton jest zwykły? Bo mój 5"/760 Celestron miażdży Newtona 6"/750 SW, czy dowolnej innej marki. Ale jego na planetach miażdży Newton 114/900 na optyce Edmund Scietific :D

Akurat miałem baaaardzo dużo możliwości porównania obrazów z mojego MN z dowolnymi podobnymi wielkością Newtonami, Makami, achromatami, SC, ED i jednym APO. I tylko tenże APO (TAK 102) dawał takie same obrazy, tyle że jednak na maleńką korzyść MN, wynikającą z wielkości apertury. I to był dokładny, dogłębny, wielogodzinny test, z użyciem wiaderka okularów i innych akcesoriów, obejmujący wszelkie możliwe aberracje jakie może produkować teleskop.

Co do reszty: wiele zależy od użycia odpowiednich okularów, wysokości obiektu, jego charakterystyki. Eskimosa czy M57 na pewno wolałbym lukać w MN 76 bez filtra, ale już do Helixa wolałbym niewielki refraktor z O-III - choćby achromat, a do M97 - wyraźnie większego Newtona. A to tylko niby jedne i te same mgławice planetarne! Tak samo są różniste galaktyki, gromady, mgławice. Do jednych najdebest będzie taki sprzęt, a do innych - inny.
Dlatego jasnej, jedynej i ostatecznej odpowiedzi nigdy nie uzyskasz, bo DS to bardzo szerokie pojęcie :)

Tym niemniej: MN jest na pewno najbardziej uniwersalnym wyborem ze wszystkiego, co widziałem, a co jest w jakimś tam sensownym zasięgu finansowym. Chodzi o w miarę duży amatorski teleskop, do zabawy, nie dla profi obserwatorium. Jego odpowiednikiem może być tylko zbliżonej wielkości APO (powiedzmy, że o cal mniejsze). A takie 7-calowe APO to już spory wydatek, cio? ;)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKarol | 10 Sty 2018, 00:47

Zwykły czyli typu synta 8" ;)
Zadałem takie pytanie bo czytając to co piszecie wynikało by, że ten MN jest jakimś cudem technologicznym.
Może powiem dlaczego zadałem to pytanie. Kupiłem niedawno ED80 i miałem okazję nim trochę popatrzeć. Były słabe warunki więc to trzeba brać pod uwagę i powiem szczerze to nie wiem czym Wy się zachwycacie. Wiadomo, ED to nie MN :twisted: Ale jednak ED ... To baaardzo wstępne wnioski bo może przy "normalnej" (dobrej) pogodzie, może się okazać, że ED jednak rzeczywiście jest taki super pod kątem jakości obrazu. Czas pokaże ...


Tak z ciekawości - jaki MN warto kupić ? O jakiej marce piszecie ? Jaki to koszt ? Czy dużo trudniej zbudować MN od Newtona ? Jaki koszt luster ? Prosił bym o kilka słów na ten temat. A pytam dlatego, że MN ma np. Sky-Watcher a raczej nie o takiej jakości piszecie ...
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postkk | 10 Sty 2018, 00:56

http://apm-telescopes.shopgate.com/category/3237
Krzysztof wychwala intesy.
Ludzie chwalą sobie tego SW (kolega tiger zdaje się ma takiego w arsenale). Sam mam ES i choć musiałem go trochę wygłaskać to za każdym razem jak mi nowy do głowy przyjdzie wystarczy że przez niego popatrzę i mi przechodzi.
Cała magia MN (a także MC) polega na tym że aberracja sferyczna z lustra sferycznego jest korygowana przez menisk, nic więcej. Trzeba też zauważyć że są takie do wizuala, do foto i takie uniwersalne a różnią się głównie wielkością lustra wtórnego oraz położeniem ogniska.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postwiechu | 10 Sty 2018, 01:38

Do Karola: w temacie w ATM napisałem dziś:
Nie zapomnijta chłopaki, że MN ma też korektor - i on robi w nim wiele dobrych rzeczy, usuwając do absolutnego minimum, porównywalnego z dobrze skorygowanym APO, przynajmniej większość aberracji, jakie wnosi obiektyw. Mam 2 planetarne Newtony, 114 i 140 mm - i do głębi barw, plastyki obrazu MN jednak sporo im brakuje, nie mówiąc o aberrach. Nie wiem jakich warstw używa Intes do napylania luster, ale nie spotkałem Newtona, który by głębią barw podskoczył MN-owi. Moje plasują się (akurat "widzę" zapamiętany obraz ... Słońca w foliowym filtrze) wyraźnie wyżej niż Synta 8", ale oj to dopiero połowa drogi do MN-a.
Ale w porównaniu z chińskimi Newtkami, a nawet z moją ATM-ową 12tką na optyce GSO, z idealnie ustawionym offsetem, te moje dwa maleństwa dają rzeczywiście wysokiej klasy obrazy - i warto takie coś mieć, o ile nie planuje się wydania 5-6 tysięcy na teleskop + ileś tam na montaż.
Między obrazami Słońca w Syncie a MNie jest różnica jak średnia głębokość wszechoceanu :) W planetarnych Newtkach ta połowa drogi to naprawdę dużo, wyraźnie i w porównaniu z Syntą zarombiaszczo :)


Do kk: proszę nie porównywać optyki MNów ES czy SW do Intesów. Prawda jest taka, jakbyś porównywał tanie chińskie Plossle do Plossli Clave Paris czy choćby Silvertopów Celestrona. Typ optyki a wykonanie to nie jest to samo. Spłycanie tematu, że to tylko tam menisk cuś se koryguje oznacza tylko jedno: a warto się przekonać na własne oczy co potrafi taki MN Intesa, bo najzwyczajniej NIE WIESZ. Założę się, że po lukaniu odwołasz te słowa.

Ja przez kilka lat organizowałem zloty, praktycznie co tydzień mniejsze spotkania astro. Przez moje łapy przewinęło się naprawdę sporo sprzętu, w różnych klasach cenowych. Po co miałbym bez sensu gadać o olbrzymiej różnicy obrazów na korzyść Intesa - nie wiem, nie kumam, nie czaję. Tylko dlatego, że mam malusią w sumie 5-calówkę?
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postkk | 10 Sty 2018, 03:52

Kolego wiechu
Gdzie ja coś porównuje? Czy ja coś neguje? Co ja mam odwoływać?! Wyjaśniłem tylko funkcje menisku Maksutov’a...
Pewnie że nie mam takiego doświadczenia jak Wy ale wiem do czego służy to szkło.
Wy za dużo się kłócicie potem ktoś się odzywa w dobrej intencji i od razu musi być o coś posądzony nie wiadomo w sumie nawet po co.
No chyba że istnieje taka odmiana jak Intes-Maksutov która nie do końca funkcjonuje jak oryginał... w sumie to przypominam sobie jak Janusz kiedyś coś wspominał o asferyzacji luster ale nie kojarzę po co.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postwiechu | 10 Sty 2018, 05:56

kk napisał(a):Kolego wiechu
Gdzie ja coś porównuje? Czy ja coś neguje? Co ja mam odwoływać?! Wyjaśniłem tylko funkcje menisku Maksutov’a...
Pewnie że nie mam takiego doświadczenia jak Wy ale wiem do czego służy to szkło.
Wy za dużo się kłócicie potem ktoś się odzywa w dobrej intencji i od razu musi być o coś posądzony nie wiadomo w sumie nawet po co.
No chyba że istnieje taka odmiana jak Intes-Maksutov która nie do końca funkcjonuje jak oryginał... w sumie to przypominam sobie jak Janusz kiedyś coś wspominał o asferyzacji luster ale nie kojarzę po co.

Piszesz o chwaleniu innych MNów. To tak, jakby w jednym rządku ustawić Intesa, ES i SW. Bo ponadto piszesz:
Cała magia MN (a także MC) polega na tym że aberracja sferyczna z lustra sferycznego jest korygowana przez menisk, nic więcej.

Otóż nie. Magia MN Intesa to cały komplet: dokładność luster, idealne napylenie, warstwy na idealnie szlifowanym korektorze, tuba z baflami, cela, złożenie w całość. Jeśli masz chińskie lustro napylone jak chińskie Maki, korektor z warstwami jak (powiedzmy) przy nowych SC i nadto złożenie z dokładnością... chińską, to to nie jest to samo. Tak jak obrazów z MC SW nie da się porównać z tymi z MN. Kto miał do czynienia z Intesami, ten porównuje z APO, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Sorry, innych MNów z APO nie porównasz, to zwyczajnie inna liga.

Ale o jakim kłóceniu się piszesz, to już twoja tajemnica...
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 10 Sty 2018, 07:38

wiechu napisał(a):
kk napisał(a):Kolego wiechu
Gdzie ja coś porównuje? Czy ja coś neguje? Co ja mam odwoływać?! Wyjaśniłem tylko funkcje menisku Maksutov’a...
Pewnie że nie mam takiego doświadczenia jak Wy ale wiem do czego służy to szkło.
Wy za dużo się kłócicie potem ktoś się odzywa w dobrej intencji i od razu musi być o coś posądzony nie wiadomo w sumie nawet po co.
No chyba że istnieje taka odmiana jak Intes-Maksutov która nie do końca funkcjonuje jak oryginał... w sumie to przypominam sobie jak Janusz kiedyś coś wspominał o asferyzacji luster ale nie kojarzę po co.

Piszesz o chwaleniu innych MNów. To tak, jakby w jednym rządku ustawić Intesa, ES i SW. Bo ponadto piszesz:
Cała magia MN (a także MC) polega na tym że aberracja sferyczna z lustra sferycznego jest korygowana przez menisk, nic więcej.

Otóż nie. Magia MN Intesa to cały komplet: dokładność luster, idealne napylenie, warstwy na idealnie szlifowanym korektorze, tuba z baflami, cela, złożenie w całość. Jeśli masz chińskie lustro napylone jak chińskie Maki, korektor z warstwami jak (powiedzmy) przy nowych SC i nadto złożenie z dokładnością... chińską, to to nie jest to samo. Tak jak obrazów z MC SW nie da się porównać z tymi z MN. Kto miał do czynienia z Intesami, ten porównuje z APO, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Sorry, innych MNów z APO nie porównasz, to zwyczajnie inna liga.

Ale o jakim kłóceniu się piszesz, to już twoja tajemnica...


Witajcie.

Niestety , ale taka jest prawda że chińskie Maki są sporo w tyle za wyrobami Intes Micro i nawet stare Maki Intesa biją na łeb i na szyję obecne najlepsze chińskie Nowe Maki , Mam spore doświadczenie z tymi teleskopami , aktualnie posiadam szóstą sztukę Maka Intesa 152/912 mm F6 jak i posiadałem kilkanaście sztuk chińskich Maków SW i ORION i powiem wam że nawet standardowe wyroby Intesa z optyką 1/5-1/6L są o niebo lepsze od chińskiej masówki. Temat dla mnie bezdyskusyjny , bez dwóch zdań.To inna Liga sprzętu , każdy egzemplarz budowany jest indywidualnie i posiada swoje indywidualne parametry czasem odbiegające nieznacznie od opisu ze strony dystrybutora APM DE , każdy ląduje na ławie , jest badany i podaną ma dokładność wypadkową całego układu optyki a nie pojedynczego lustra a to ZASADNICZA RÓŻNICA. :idea: Materiał na Menisk jest dobierany i selekcjonowany indywidualnie , czego nie doświadczycie w chińskich Makach i nawet pomimo poprawnie wykonanej optyki Menisku chińskiego Maka może ona posiadać jakieś nieznaczne wady wewnętrzne a materiał został dopuszczony do produkcji to samo tyczy się luster i z tym już nic nie zrobi ta się , tutaj są inne kryteria przestrzegane przez Firmę Intes Micro.Warstwy na Menisk też są odpowiednio dopasowane do gatunku i wymogu szkła aby spełnić najwyższe kryteria , wszystko jest dokładnie policzone i dobrane do konkretnego Egzemplarza budowanego teleskopu. :idea:
Bardzo wysokie Strehl Ratio jak i sam projekt teleskopu plasują go zaraz na drugim miejscu po Refraktorze APO o podobnej Aperturze a na Planetach około 1" większej średnicy MN pokazuje to samo co APO mniejsze o ten 1". :D
Dlatego m.in. te teleskopy kosztują tyle ile kosztują w porównaniu do masowej chińskiej produkcji Maka.
W obecnym czasie panowania chińskiej masówki ludzie często o tym zapominają , kupują jak leci ze względu na przystępną cenę jak i obecne Trendy , jednak w praktyce jest inaczej i jeżeli chcemy posiadać znakomity instrument na Światowym Poziomie to niestety ale kosztuje on tyle ile kosztuje.


Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 10 Sty 2018, 09:50

kk napisał(a):...No chyba że istnieje taka odmiana jak Intes-Maksutov która nie do końca funkcjonuje jak oryginał... w sumie to przypominam sobie jak Janusz kiedyś coś wspominał o asferyzacji luster ale nie kojarzę po co.

Menisk w MN koryguje aberrację sferyczną lustra ale tylko do pewnej jasności układu przy jaśniejszych systemach wymagana jest sferyzacja lustra lub jednej z powierzchni menisku aby nadal aberracja sferyczna, szczególnie ta wyższych rzędów była poprawnie skorygowana w całym układzie i sprzęt spełniał całkowite kryterium 1/8L czyli był czysto dyfrakcyjny :arrow: :idea:

Reasumując sprawdza się tu stara i sprawdzona zasada że jakość i użyteczność sprzętu jest wprost proporcjonalna do jego ceny a diabeł siedzi w szczegółach jak lokalne wady szkła, za duże winietowanie za mały przelot czy klinowatość Menisku, masowych, chińskich konstrukcji ale one muszą być tanie aby były masowe i kółko się zamyka oraz łańcuch zadowolenia przerywa na lokalnym, najsłabszym ogniwie chińszczyzny :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 11 Sty 2018, 17:06

Cześć Januszu. :D

Dla mnie osobiście Docelowym sprzętem byłby Mak-Newton na Optyce Intesa 10"-12" z optyką 1/8L-1/10L na montażu Dobsona z GO-TO. :D
Posiadając taki sprzęt mógłbym śmiało odpuścić już wszystko inne , włącznie z Bardzo Dobrymi Refraktorami APO 160mm-200mm jak i wielgaśnymi dużymi Newtonami , nawet tymi Ultra Light.
Może kiedyś będzie mnie stać , czas pokaże , to Wspaniałe Instrumenty , bardzo uniwersalne ze względu na swoje parametry i moim zdaniem najlepsze konstrukcje teleskopów jakie do tej pory zostały zaprojektowane.
Szkoda że są tak bardzo drogie i kosztują tyle co dobra Bryka , no ale tak jest że cena ogranicza nam jakość sprzętu jaki posiadamy.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 24 Mar 2018, 21:40

Witam -Jestem po max sesji wydajności MN Intesa 76 -180/1080 na Księżycu.Brak wiatru -spokojnie na dole.Najpierw Tał 20mm i pow 64x cudownie.Więc Takahaschi 3,6mm pow 300x.Jest ostro i jasno ale nie pali w oczy.Cienie czarne kontrast żyleta.Daje do Taka 3,6mm Barlow TV x2 i mam 600x.Obraz pociemniał ale wyostrzył -nie koniecznie super ale cieszy takie pow i bliskość powierzchni.Wkładam Orto Kokusai 4mm pow 270x.Ostro jasno i czarne cienie super.Dokładam Barlowa TV x2 i mam 540x.Brak pociemnienia obrazu .Przy 540x w tym Orto jest jasno -kontrastowo i czrne cienie .pole pozwala na swobodę bez ustawienia montażu.Wyrywa z butów.Oczywiście były warunki ale na Księżycu praktycznie poginam ostro pow 200x zawsze.
Rano wstaję do Jowisza.
Pozdrawiam.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 25 Mar 2018, 00:17

Tak mają bardzo dobre Maki , są prawie jak dobre APO. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKarol | 25 Mar 2018, 00:51

okroj napisał(a): Wkładam Orto Kokusai 4mm pow 270x.Ostro jasno i czarne cienie super.Dokładam Barlowa TV x2 i mam 540x.Brak pociemnienia obrazu.


Jaki brak pociemnienia obrazu masz na myśli ? Bo chyba nie ten, że przy dwa razy mniejszej źrenicy wyjściowej obraz jest tej samej jasności.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostKrzysztof_P | 25 Mar 2018, 03:09

Zapewne obraz ciemnieje , ale jest brzytwa nawet przy 2D , nie to co w Newtonie mięknie czy w SCT , to inna Klasa sprzętu , jakość optyki a tym samym cena zobowiązuje. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKarol | 25 Mar 2018, 08:14

Ostrość ostrością a ciemnienie obrazu to ciemnienie obrazu.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postokroj | 25 Mar 2018, 10:16

Krzychu to dobrze określił i jak nie zobaczysz to nie zrozumiesz.
Miedzy 3 a 4 godz obserwowałem Jowisza.
Mam teleskop od 25 lat i było ich kilka.Wbrew pozorom ładnego jowisza widziałem naprawdę raz w Maku 127 wersja stara niebieska kol Waldixa w latach 90 tych.Był kontrastowy i barwny.Jowisz to z pozoru łatwa planeta -Tak naprawdę trudno ruszyć dalej i zobaczyś więcej detalu.Miałem bardzo dobry Achromat SW 102/1000 i pierwszy raz zobaczyłem na tarczy Jowisza księżyc ja mówię że to 10 groszy.Przy krawędzi Jowisza zaczynał znikać.
Podobnie w ED 120 f-7 rozmazywał sie przy krawędzi Jowisza ale nie znikał.
Dzisiaj w nocy ksieżyc szedł po północnym biegunie Jowisza po samej krawedzi i ta 10-cio groszówka była tarczką nawet jak była połową na krawędzi Jowisza.Coś niesamowitego i ostrego na krawędzi Jowisza.Max ostry obraz chwilami 208x Warunki nie za ciekawe przy 108x obraz bardzo barwny zero przeświecenia czy zamazania.To była moja pierwsza sesja tym teleskopem na Jowiszu i to był widok życiowy.
Nad ranem strzeliłem Saturna nisko na 5* wysokości i przy 204 x przez Barlowa TV żadnego śladu aberacji.Między planetą a piercieniem - czarna smoła. :D Znowu niemożliwe sie dzieje.
Pozdrawiam.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKarol | 25 Mar 2018, 10:53

Nie ma znaczenia czy to APO, ED, Mak-Newton czy Newton. Zmniejszasz dwa razy źrenicę wyjściową np. z 5mm na 2,5 mm i w każdym teleskopie obraz pociemnieje o 2 razy. Owszem, jasność obrazu zależy m.in. od wad optyki więc w APO przy 2,5 mm źrenicy będzie jaśniejszy obraz niż w Newtonie.

okroj napisał(a):Nad ranem strzeliłem Saturna nisko na 5* wysokości i przy 204 x przez Barlowa TV żadnego śladu aberacji.Między planetą a piercieniem - czarna smoła. :D Znowu niemożliwe sie dzieje.
Pozdrawiam.


Przecież to nie od teleskopu tylko od atmosfery zależy czy nisko "zwieszona" planeta nad horyzontem będzie ładna.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postokroj | 25 Mar 2018, 11:34

I ble ble -napisałem że nie możliwe sie dzieje. :D.Nie wierny Karol -nie tylko Tomasz.Przepraszam to żart. :D
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostDominik Woś | 25 Mar 2018, 12:01

Karol napisał(a):Nie ma znaczenia czy to APO, ED, Mak-Newton czy Newton. Zmniejszasz dwa razy źrenicę wyjściową np. z 5mm na 2,5 mm i w każdym teleskopie obraz pociemnieje o 2 razy. Owszem, jasność obrazu zależy m.in. od wad optyki więc w APO przy 2,5 mm źrenicy będzie jaśniejszy obraz niż w Newtonie.

okroj napisał(a):Nad ranem strzeliłem Saturna nisko na 5* wysokości i przy 204 x przez Barlowa TV żadnego śladu aberacji.Między planetą a piercieniem - czarna smoła. :D Znowu niemożliwe sie dzieje.
Pozdrawiam.


Przecież to nie od teleskopu tylko od atmosfery zależy czy nisko "zwieszona" planeta nad horyzontem będzie ładna.


Karolu, nie przegadasz ich, oni widzą to co chcą widzieć i co chcą napisać. :lol:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat