* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
 Temat postu: Poszukiwacz przygód (Adventurer) kontra ja
PostWysłany: Nie Kwi 07, 2019 1:07 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: okolice Szczecina
W tym tygodniu zakupiłem Adventurera. Chciałem mieć coś mobilnego do astrofoto z czym mogę wyjść i fotografować praktycznie od razu. Mam w planach poświecić kilka najbliższych tygodni na opanowanie setupu przed wyprawą na Teneryfę, będę aktualizował wątek w miarę postępów.

Głowica stoi na statywie Manfrotto MT190XPRO3, a kamera to Canon 1100D MOD. Z obiektywami jest skromnie i jedyny, który obecnie posiadam to Canon EF 50 mm f/1.8 STM.

Załącznik:

astroseba.pl

Ostatnio edytowany przez Sebastian Ś., Nie Kwi 07, 2019 3:41 pm, edytowano w sumie 1 raz

Temat postu: Re: Poszukiwacz przygód (Adventurer) vs. ja
PostWysłany: Nie Kwi 07, 2019 1:16 am 
Awatar użytkownika

Dzisiaj udało mi się złapać pierwsze światło. Co do montażu, według mnie ustawienie na polarną dużo wygodniejsze niż w EQ3-2 i HEQ5, śruby chodzą dokładnie. Jeżeli chodzi o wynik to nie jestem wcale zadowolony. Strzeliłem troszkę losowo bez większego przemyślenia, w każdym razie gwiazdy w rogach jak przecinki :/ Przymykałem obiektyw aż do f/4 i dalej to samo, szczególnie prawy dolny i lewy górny róg, to normalne? Chyba za dużo wymagam od tego obiektywu. Tak czy siak wrzucam, już myślę nad nowym szkłem.

Arktur w towarzystwie.

Canon 50 mm f/1.8 STM (f/4), Canon 1100D MOD, Adventurer, ISO 1600, 19x90s, bez klatek kalibracyjnych. DSS, PS CC.
Załącznik:

Załącznik:

astroseba.pl

Temat postu: Re: Poszukiwacz przygód (Adventurer) kontra ja
PostWysłany: Pią Kwi 12, 2019 8:12 pm 
Awatar użytkownika

Przyszedł czas na zapowiedziane zakupy szkieł wyjazdowych 8) Wybrałem dwa stare obiektywy M42 od Carl Zeiss Jena, Pancolar 1.8/50 "Zebra" i Sonnar 3.5/135. Według tego co znalazłem w sieci pierwsze szkło rysuje gwiazdy dobrze już od f/3.5 a drugie od f/4.5-5. Pancolara celowo wybrałem starszy model o charakterystycznym wyglądzie zebry, ponieważ podobno nadaję się do astrofoto lepiej niż jego młodszy brat - tutaj podziękowania dla kolegi Aurora za wskazówki. Obydwa egzemplarze trafiły mi się naprawdę w świetnym stanie, mam nadzieję, że tak samo będzie z obrazami. Sonnar mechanicznie jest bez zarzutu, jak z wystawy. Pancolar niestety ma lekko luźny pierścień od przysłony.

Na razie same zdjęcia obiektywów, bo jak wiadomo są zakupy to i są chmurwy :lol:

Załącznik:

Załącznik:

astroseba.pl

PostWysłany: Nie Kwi 14, 2019 9:45 pm 
Awatar użytkownika

Razem z Łysym, który trzymał latarkę :lol: przetestowałem dzisiaj nowe obiektywy.

Pancolar 50/1.8 "Zebra"

Na pierwszy ogień poszedł Pancolar. Moje oczekiwania co do f/3.5 było nazbyt optymistyczne natomiast przy f/4, według mnie wygląda to lepiej niż w Canonie 50/1.8 STM, blisko ideału jest dopiero przy f/5.
Załącznik:

Załącznik:

Sonnar 135/3.5

Sonnar wypadł według moich oczekiwań. W okolicach f/4.5-5 gwiazdy są już do zaakceptowania.
Załącznik:

Załącznik:

Załącznik:

astroseba.pl

PostWysłany: Pon Kwi 15, 2019 6:58 am 

Miejscowość: Gryfino
Hej,

Jeżeli chodzi o szerokie astrofoto, to f/4 i powyżej to już niestety robi się za ciemno. Nie wiem ile wydałeś na te 3 obiektywy, ale moim zdaniem o wiele lepiej byłoby kupić Samyanga 135 mm, zamiast tych wszystkich starych szkieł, które nie są dostosowane do dzisiejszych matryc. Choć oczywiście to już większy wydatek, ale warto:

https://allegro.pl/oferta/samyang-135-2 ... 7701424125

Szkoda, że przed zakupem nie zapytałeś :)

Pozdr.

Kuba

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Kwi 15, 2019 7:48 am 

Miejscowość: Łomianki /k Warszawy
qbanos85 napisał(a):
Hej,

Jeżeli chodzi o szerokie astrofoto, to f/4 i powyżej to już niestety robi się za ciemno.

Pozdr.

Kuba

Kuba, nie generalizujmy z tym f/4. :wink: Poniżej f/4 są już zazwyczaj bardzo miękkie gwiazdy, co ma znaczenie do fotografowania Drogi Mlecznej na przykład. Dla mnie f/4 jest tzw. złotym środkiem, przy czym trzeba oczywiście wydłużyć czas naświetlania do 5-10 minut na pojedynczą ekspozycję. Ale 10 takich ekspozycji spokojnie dla Canona 6d (mod) wystarcza a nawet jest to już nawet za dużo. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Kwi 15, 2019 7:49 am 
Awatar użytkownika

qbanos85 napisał(a):
Hej,

Jeżeli chodzi o szerokie astrofoto, to f/4 i powyżej to już niestety robi się za ciemno. Nie wiem ile wydałeś na te 3 obiektywy, ale moim zdaniem o wiele lepiej byłoby kupić Samyanga 135 mm, zamiast tych wszystkich starych szkieł, które nie są dostosowane do dzisiejszych matryc. Choć oczywiście to już większy wydatek, ale warto:

https://allegro.pl/oferta/samyang-135-2 ... 7701424125

Szkoda, że przed zakupem nie zapytałeś :)

Pozdr.

Kuba

Hejo!

Myślałem o Samyangu ale już budżet mam mocno nadszarpnięty :/ wycieczka, Adventurer, statyw i glowica... Oba obiektywy były po 350, tego Canona 50/1.8 nie ma co liczyć bo go mam do foto dziennego :) Mam nadzieję, że na następną wyprawę zabiorę już coś jaśniejszego.

astroseba.pl

PostWysłany: Pon Kwi 15, 2019 11:06 am 

Powiem tak:
Polecałem koledze Samyanga 135mm ponieważ sam używam (właściwie tylko i wyłącznie przy f/2) i jak dla mnie uważam jest bardzo dobry w całym kadrze na APSC.
Jednak cena tego obiektywu jest jaka jest w związku z czym budżetowym rozwiązaniem dającym zadowalające efekty jest zakup starszych szkiełek od Zeissa.
Stosunek jakości do ceny jest bardzo dobry więc nie ma co narzekać. Kolega kupił 2 obiektywy w cenie połowy używanego Samyanga 135, lub nawet jeszcze taniej ;)
Z czasem jak odłoży grosza to pewnie kupi lepsze i jaśniejsze szkła. Chyba że stwierdzi że nie ma takiej potrzeby. Wszystko zależy od preferencji i finansów.
Sam też przechodziłem pewne etapy i za pewne jeszcze z czasem poczynię dalsze kroki w dążeniu do perfekcyjnego sprzętu.

Takahashi EM-10, EQ-6

Nikon D5100 MOD, Nikon D5100, Nikon D3300, ASI 1600 MC cool, ASI 034

PostWysłany: Pon Kwi 15, 2019 12:07 pm 
Awatar użytkownika

Potwierdzam kolega Aurora, też polecał mi Samyanga 135, sam też widziałem nie raz co ten obiektyw potrafi, niestety mój portfel już by tego nie wytrzymał :lol: To na pewno będzie docelowy sprzęt na następny wyjazd.

Sprawdzę czy uda mi się poskładać guiding z tego co mam, żeby wydłużyć ekspozycję.

astroseba.pl

PostWysłany: Sob Kwi 20, 2019 11:04 am 
Awatar użytkownika

Przyszedł czas na sprawy techniczne.

Dzisiaj udało mi się zakończyć wstępną konfigurację przenośnego komputera do sterowania aparatem i guiderem. Całość oparta jest o komputer Raspberry PI 2 B. Po skonfigurowaniu to coś w rodzaju StellarMate lub ASIAIR, tyle, że nie musiałem robić zakupów ;) i wymagało to zacięcia i trochę wiedzy technicznej. Dodatkowo pełni on funkcje huba zasilania dla montażu i guidera, więc całe zasilanie to tylko jeden powerbank (5V, 10000mAh) i bateria w Canonie (7,4V).

Załącznik:

Dostęp do maszyny jest przez ssh oraz przez zdalny pulpit vnc. Pierwszym założeniem było użycie znanego z Windows rdp ale xrdp na Linuksie działa trochę inaczej. Jest to o tyle zasadnicza różnica, że w xrdp uruchamia się serwer, w którym za każdym razem mamy inną sesję. Można to ustawić tak żeby łączyć się zawsze do tej samej ale jednak x11vnc spełnia swoje zadanie lepiej. Łączy się on bezpośrednio do aktualnie uruchomionego pulpitu. Ustawienie rozdzielczości przy takim połączeniu wymaga zmian w /boot/config.txt tak aby emulować monitor HDMI z daną rozdzielczością.

Załącznik:

Oprogramowanie opiera się na systemie Ubuntu Mate dla RPI. Nie wybrałem Raspbiana ze względu mniej wygodną instalacje oprogramowania, mam tu na myśli szczególnie pakiet KStars/Ekos. Ten ostatni program to serce tego astro-komputera, który steruje kamerą oraz łączy się do serwera PHD. Aby zapewnić obsługę sprzętu jest też zainstalowany pakiet INDI.

Załącznik:

Największą trudnością (ze względu na kartę Realteka) było skonfigurowanie RPI jako access pointa, który uruchamia się zaraz po starcie. Po długich bojach z kompilacją sterowników i patchami na hostapd udało się to doprowadzić do porządku. W takiej konfiguracji jest to całkowicie niezależny komputer bez zbędnych urządzeń sieciowych oraz z dostępem przez telefon.

Załącznik:

Załącznik:

Teraz czas na rozmieszczenie na montażu oraz sprawdzenie pod ciemnym niebem :wink:

astroseba.pl

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bogdan J., bronek, Qbszon oraz 7 gości