* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
 Temat postu: IC 2118 - Głowa Wiedźmy
PostWysłany: Śro Sty 13, 2021 6:31 pm 

Niedaleko na zachód od Rigela znajdziemy dość słabą mgławicę refleksyjną zwaną Głową Wiedźmy. Za kolor mgławicy odpowiedzialny jest rzeczony Rigel. W wizualu to ciężki temat, widziałem ją raz (w RPA) i to nie na pewno.
Mocno się zastanawiałem czy w ogóle to publikować, bo materiału za mało, wylazł szum, a jak odszumiłem to wszystko zrobiło się troszkę, hmm, mydlane. Niestety część klatek poszła do kosza bo cirrus, część powinna - ale nie poszła - bo starlinki (widać jak tną centrum kadru), a później przyszła mgła. Bonusowo całkiem spory mróz, który też nie zachęcał do długiego siedzenia na miejscówce.
Do stackowania trafiło ostatecznie 30 klatek po 3 minuty, zrobionych za pomocą Canona 200 mm, f/3.5. Wyszło jak wyszło, w necie bez trudu można znaleźć sto razy lepsze foty, no ale ta jest moja. ;)
Załącznik:

Drugie podejście 24 godziny później, z pomocą Samyanga 135 mm (40 klatek po 180s, f/2.8) i jest chyba ciut lepiej, choć do ideału wciąż sporo brakuje. Mam krótkie ekspozycje na M42 i może coś podziałam z tym przepalonym centrum, niemniej nawet przy 30 sekundach na f/2.8 ten obszar jest jasną plamą.
Niestety złapałem tylko dwie godziny materiału, bo sesję mogłem zacząć dopiero o 22, a po północy Orion dość mocno obniżył swe loty nad horyzontem, wszedł w strefę LP (co widać w dole kadru, po prawej szczególnie) i trzeba było kończyć. Zmarzłem, bo mróz był dwucyfrowy. Jednym z celów było złapanie tej "przedłużki" na południe od samej Glowy, co się z grubsza udało. Podziwiam kolegów, którzy z takiej ilości klatek potrafią wyciągnąć sporo więcej.
Załącznik:

Miłego oglądania, można krytykować, a jeszcze lepiej doradzać co poprawić (prócz zebrania większej ilości materiału). ;)

Profil E-mail  

Temat postu: Re: IC 2118 - Głowa Wiedźmy
PostWysłany: Śro Sty 13, 2021 9:08 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: małopolska
Ale masz fajną miejscówkę. Ciekawe jakie niebo jest od północnej strony Gorców?

PostWysłany: Śro Sty 13, 2021 9:48 pm 

Bardzo przyzwoite. Sporo osób z Krakowa jeździło swego czasu do Wilczyc, w tym Piotrek Guzik, a on jest wybredny w tych kwestiach. ;)
Wyrzeźbiłem jeszcze wersję light (mniej ciągniętą i delikatnie tylko odszumioną), na której przećwiczyłem proces podmiany prześwietlonych partii obrazu (czyli M 42/43). Na razie wyszło trochę nieudolnie, ale... ;)
Załącznik:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Sty 15, 2021 9:06 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: małopolska
Chyba zawsze będę miał szacun dla fotografujących ten rejon z Polski :)

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Maetrik, maro21 oraz 72 gości