Dynora 70076 i Minolta Dimage Z10

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostSirLEO | 27 Lip 2006, 21:40

Witam wszystkich.
Chciałbym się dowiedzieć, czy jest jakaś przystawka, umożliwiająca połączenie obydwu i robienie zdjęć. Czy może mnie ktoś nakierować co mi jest potrzebne?
Z góry dziękuję.

Pozdrawiam
Krzysztof SirLEO Żegleń
 
Posty: 8
Rejestracja: 27 Lip 2006, 21:33

PostJanusz_P. | 30 Lip 2006, 16:51

Też serdecznie witamy ale nie mam dobrych wiadomości :? , ten symulator teleskopu jest dużo za mały i za delikatny do jakichkolwiek zdjęć, nie ma nawet montażu paralaktycznego a aprat to kompakt bez wymiennego obiektywu czyli też się raczej do astrofoto za bardzo nie nadaje a już napewno nie w parze z ta rurką :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSirLEO | 30 Lip 2006, 23:48

Dziękuję za odpowiedź, tego się obawiałem.
Czyli nawet sobie tym nie pooglądam gwiaz lepiej niż gołym okiem? Za 160 zł nie wymagam cudów, domyślałem się co być może, ale aż tak źle wybrałem? To taki prezent dla mamy. :)
Krzysztof SirLEO Żegleń
 
Posty: 8
Rejestracja: 27 Lip 2006, 21:33

PostJanusz_P. | 31 Lip 2006, 22:19

To może zdecydowanie za nisko cenisz swoją Mamę, nie rob jej krzywdy taką niedźwiedzią przysługą choć każda Matka kocha swoje dzieci więc zapewne Ci wybaczy formę prezentu a zapamięta jego dobrą intencję :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSirLEO | 01 Sie 2006, 00:13

Nie o to chodzi. :)
Było kilka czynników dlaczego wybrałem ten model. Głównie to była cena, poza tym wydawał się lepszy niż inne cienkie rurki za podobną cenę, a te inne były ponad 2x droższe. Dodatkowym czynnikiem była jak widać moja niewiedza. Chciałbym jak najlepiej, niestety nie stać mnie. Mama jest na emeryturze z mojego powodu, ja od kilkunastu lat nie wstaję z łóżka, chciałem jej prezent choć drobny zrobić, często mówiła o oglądaniu gwiazd. Więc wybrałem się na Allegro.
Widocznie mam takiego pecha w życiu. :(
Krzysztof SirLEO Żegleń
 
Posty: 8
Rejestracja: 27 Lip 2006, 21:33

PostDarek. M | 01 Sie 2006, 00:31

Na Aledrogo to raczej nie proponuje kupowania sprzętu osobą nie znającym się na teleskopach i ogólnie na sprzęcie, bo sprzedawcy prześcigają się w kłamstwach, są coraz bardziej śmiali i piszą totalne bzdury niekiedy :? Co innego doświadczeni astroamatorzy, mogą oni sobie wybrać tam czasem ciekawy sprzęcik "jakiś zeisik" czy coś w tym stylu 8)
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

Postaurynka | 10 Sie 2006, 13:40

Dołączając się do tematu , chciałabym zapytać....jaki w takim razie jest najlepszy zestaw dla amatorów do robienia w miarę przyzwoitych fotek? :?: Tylko oprócz Synci 200/1200, o której już słyszę wszędzie. :wink: :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

Postaurynka | 10 Sie 2006, 13:47

SirLEO napisał(a):Witam wszystkich.
Chciałbym się dowiedzieć, czy jest jakaś przystawka, umożliwiająca połączenie obydwu i robienie zdjęć. Czy może mnie ktoś nakierować co mi jest potrzebne?
Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Bardzo dużo ludzi kupuje na Allegro tego Dynora i jeszcze jakiś Mod 70.....(nie pamiętam tych liczb). Oba mają max przybliżenie 525x i kosztują ok 120-200 w zależności od aukcji. Słyszałam, że są całkiem niezłe i może dlatego ludzie tak się na nie rzucili. Ofert kupna jest średnio ponad setka chociażby na tego Moda. Podobno nie powinno się patrzeć na jak największe przybliżenie, bo to nie zawsze jest adekwatne z rzeczywistością ale opinie na temat w/w modeli są raczej dobre. Tak mi się wydaje przynajmniej po tym, co śledzę. :D Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

PostJanusz_P. | 10 Sie 2006, 15:46

Widzisz Aurynko o przydatności teleskopu decyduje jego:

średnica

jakość optyki

sztywność montażu

jakość akcesoriów


A te Allegrowe wynalazki nie spełniają żadnego z tych warunków i nie są to teleskopy tylko ich marne symulatory, atrapy a że ludzie rzucają się na ochłapy ale zapakowane w piękne kolorowe pudełko z npisem 525x świadczy tylko o ich niewiedzy i naiwności że kupują coś dobrego a tak naprawdę wyrzucają te pieniądze prosto w błoto :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postaurynka | 10 Sie 2006, 16:19

Janusz_P. napisał(a):Widzisz Aurynko o przydatności teleskopu decyduje jego:

średnica

jakość optyki

sztywność montażu

jakość akcesoriów


A te Allegrowe wynalazki nie spełniają żadnego z tych warunków i nie są to teleskopy tylko ich marne symulatory, atrapy a że ludzie rzucają się na ochłapy ale zapakowane w piękne kolorowe pudełko z npisem 525x świadczy tylko o ich niewiedzy i naiwności że kupują coś dobrego a tak naprawdę wyrzucają te pieniądze prosto w błoto :shock:

Nigdy nie miałam styczności z tymi teleskopami, a sama napewno nie kupowałabym żadnego na Allegro bez konsultacji z osobą, która się na tym zna. :) Dziwiła mnie tylko ta ilość osób, która kupuje akurat te dwa modele spośród kilkudziesięciu wystawionych.
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

PostAnka_U | 10 Sie 2006, 16:49

Ktoś mi kilka lat temu kupił teleskop na allegro. Wyciągnęłam go 3 razy i koniec. Już nawet nie chce mi się próbować.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostJaLe | 10 Sie 2006, 17:05

Anka_U napisał(a):Ktoś mi kilka lat temu kupił teleskop na allegro. Wyciągnęłam go 3 razy i koniec. Już nawet nie chce mi się próbować.



Wysuwam postulat, za sprzedaż astrobubli powinno się skazywać na sto lat przebywania w ich otoczeniu ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postaurynka | 10 Sie 2006, 17:12

JaLe napisał(a):
Anka_U napisał(a):Ktoś mi kilka lat temu kupił teleskop na allegro. Wyciągnęłam go 3 razy i koniec. Już nawet nie chce mi się próbować.



Wysuwam postulat, za sprzedaż astrobubli powinno się skazywać na sto lat przebywania w ich otoczeniu ;)

Dobre! :wink: :D Gorzej jakby się komuś spodobało. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

PostAnka_U | 10 Sie 2006, 17:18

JaLe napisał(a):Wysuwam postulat, za sprzedaż astrobubli powinno się skazywać na sto lat przebywania w ich otoczeniu ;)


:D Ale nawet wystarczy, żeby taki delikwent spróbował tym sprzętem znaleźć Księżyc.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostDominik Woś | 10 Sie 2006, 21:53

Anka_U napisał(a):
JaLe napisał(a):Wysuwam postulat, za sprzedaż astrobubli powinno się skazywać na sto lat przebywania w ich otoczeniu ;)


:D Ale nawet wystarczy, żeby taki delikwent spróbował tym sprzętem znaleźć Księżyc.


No to w takim razie chyba jest to swego rodzaju szukacz. :wink:

Każde obserwacje dają pewne doświadczenia. Myśę jednak, że "ktoś", kto popatrzy nawet na księżyc lepszym sprzętem niż Allegrowe "imitacje" :wink: zapragnie stać się właścicielem teleskopu z prawdziwego zdarzenia. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 10 Sie 2006, 22:45

Dokładnie tak to wygląda. Ja też kiedyś kupiłem małego Optisana w markecie i pamiętam jak pierwszy raz zobaczyłem Księżyc :shock: . Albo jak dziś widzę kiedy pierwszy raz odwiedziłem sklep Janusza z Teleskopem Uniwersała pod pachą. Myślałem, że mając ten teleskop sięgnąłem niebios. Chciałem wtedy modernizować w nim prawie wszystko łącznie ze zmianą okleiny z żółtej na białą.
Odpowiedż była taka, że nawet jeżeli zmienię obudowę Syrenki na Mercedesa to w dalszym ciągu będzie to tylko stary grat!!!
Myślę, że każdy z nas popełnia błędy przy zakupie pewnych rzeczy wiąże się to z pośpiechem i brakiem wiedzy. Forum jest między innymi po to aby doradzić mniej doświadczonym miłośnikom nieba jakich błędów nie popełniać!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostGregory | 10 Sie 2006, 23:20

Kiedys otarlem sie np. o Yukona 100x100, ale szybko dojrzalem do tego ze to jednak nie to, i po tym zdecydowalem sie na zwierciadlanego Cassegraina-Maksutowa jakim jest MTO 11-CA. Jak sie szybko okazalo, to byl bardzo trafny wybor, instrument ten sluzy mi z powodzeniem do dzisiaj. W zasadzie mozna by zapytac, kiedy jakis silniejszy teleskop? Ale ja im dluzej pracuje na MTO, tym wiecej odkrywam jego zalet, wlasciwosci i coraz lepiej zaczynam je wykorzystywac. :) Jednym slowem zamiast isc w coraz to potezniejsze teleskopy, coraz optymalniej wykorzystywane sa mozliwosci obecnego. Mysle ze to wlasciwy kierunek, ale warto najsampierw zaopatrzyc sie w przyrzad, ktory nas nie zawiedzie i sprosta obecnym jak tez pozniej nastajacym wymaganiom. Czyli zanim kupimy taki pierwszy teleskop z prawdziwego zdarzenia zastanawiamy sie nad tym, czy nie ma korzystniejszych punktow zakupu od Allegro, pozatym zdobywamy niezbedna wiedze optyczna, oraz pytamy doswiadczonych juz kolegow np. z tego forum o dodatkowe porady bowiem kto pyta, nie bladzi. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostSirLEO | 11 Sie 2006, 16:00

Wszystko jasne, cacy itp, ale... powiedzcie mi, ile kosztuje Wasz sprzęt i dlaczego jest wielokrotnie droższy od takiego Dynora?
Co ma zrobić leszcz-amator, kupujący w sumie do zabawy teleskop, no ale liczy na to, że zobaczy ładnie księżyc, większe gwiazdy...
Co np. potrzeba, aby oglądać choć trochę pierścienie Saturna? Nie mówię już o szczegółach, ale niechby się trochę pojawiały jak patrzę na planetę.

Podsumowując - ile musiałbym wydać i na jaki sprzęt?
Krzysztof SirLEO Żegleń
 
Posty: 8
Rejestracja: 27 Lip 2006, 21:33

Postaurynka | 11 Sie 2006, 16:05

SirLEO napisał(a):Wszystko jasne, cacy itp, ale... powiedzcie mi, ile kosztuje Wasz sprzęt i dlaczego jest wielokrotnie droższy od takiego Dynora?
Co ma zrobić leszcz-amator, kupujący w sumie do zabawy teleskop, no ale liczy na to, że zobaczy ładnie księżyc, większe gwiazdy...
Co np. potrzeba, aby oglądać choć trochę pierścienie Saturna? Nie mówię już o szczegółach, ale niechby się trochę pojawiały jak patrzę na planetę.

Podsumowując - ile musiałbym wydać i na jaki sprzęt?

Wydaje mi się, ze ok. 400-600zł z tego, co prześledziłam ostatnio w sklepie Delta. :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

Postmonter | 11 Sie 2006, 16:15

SirLEO napisał(a):Wszystko jasne, cacy itp, ale... powiedzcie mi, ile kosztuje Wasz sprzęt i dlaczego jest wielokrotnie droższy od takiego Dynora?
Co ma zrobić leszcz-amator, kupujący w sumie do zabawy teleskop, no ale liczy na to, że zobaczy ładnie księżyc, większe gwiazdy...
Co np. potrzeba, aby oglądać choć trochę pierścienie Saturna? Nie mówię już o szczegółach, ale niechby się trochę pojawiały jak patrzę na planetę.

Podsumowując - ile musiałbym wydać i na jaki sprzęt?


Podsumowujac, to skontaktuj sie z okolicznymi milosnikami astro. Pojedz z nimi na obserwacje, popatrz przez ich sprzęty. Jak Cie wciągnie, to dopiero zacznij myśleć o własnym sprzęcie.
Ale jak dla zabawy chcesz wydać parę setek, to lepiej kup lornetke. Np 10x50. Bedzie swietna do astro jak i do oglądactwa w dzien.

pozdrawiam
Maciek
PTMA Białystok
Dobson 254/1200, bino 26x70
m. +48604700396
N 53 04.122 E 23 06.086
Stacja PFN PAVO9
Awatar użytkownika
 
Posty: 30
Rejestracja: 11 Mar 2006, 19:32
Miejscowość: Białystok

PostSirLEO | 11 Sie 2006, 17:01

Heheh, jasne, ciekaw jestem, czy ktoś w moim miejscu zamieszkania wie co to dobry teleskop. ;)
Najwięcej nowości ja rozpropagowałem, ostatnio przystawkę SMS do stacjonarnego telefonu. ;)
A odnośnie chodzenia - od kilkunastu lat nie wstaję z łóżka, więc raczej nie ma mowy o czymś takim. Ja bym chętnie się wieloma rzeczami pobawił, nawet tym teleskopem co mam, może mama nie umie patrzeć. ;)


--
<<Krzysztof Żegleń>> sirleo@ppa.pl http://sirleo.ppa.pl
http://fop.prv.pl Strona o mojej chorobie, wrażliwi nie zaglądać!
Krzysztof SirLEO Żegleń
 
Posty: 8
Rejestracja: 27 Lip 2006, 21:33

Postaurynka | 11 Sie 2006, 17:21

SirLEO napisał(a):Heheh, jasne, ciekaw jestem, czy ktoś w moim miejscu zamieszkania wie co to dobry teleskop. ;)
Najwięcej nowości ja rozpropagowałem, ostatnio przystawkę SMS do stacjonarnego telefonu. ;)
A odnośnie chodzenia - od kilkunastu lat nie wstaję z łóżka, więc raczej nie ma mowy o czymś takim. Ja bym chętnie się wieloma rzeczami pobawił, nawet tym teleskopem co mam, może mama nie umie patrzeć. ;)


--
<<Krzysztof Żegleń>> sirleo@ppa.pl http://sirleo.ppa.pl
http://fop.prv.pl Strona o mojej chorobie, wrażliwi nie zaglądać!

Ten teleskop Dynora ma śred. obiektywu 76mm, a np. Synta SK1309EQ2 (za 650 zł) 130mm, Dynora ma długość ogniskowej 700mm, a Synta 900mm ale np. Synta ma światłosiłę f/7 a przy tamtym teleskopie wogóle nie piszą o takiej opcji, w Syncie jest zasięg 13,3 mag a w tamtym też nic o tym nie piszą. Myślę, że to własnie na te dwie opcje ostatnie powinno się patrzeć. Ale to moje zdanie po wysłuchaniu kilku amatorów i zarazem szczęśliwych posiadaczy dobrego i taniego sprzętu. :D Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

PostSirLEO | 11 Sie 2006, 18:07

Żeby mnie było stać na takie cacko...
Wiem, że zabawa w astronoma to droga sprawa, lecz chciałem choć trochę mamie przybliżyć te gwiazdy... do Grecji i Egiptu nie ma raczej szans pojechać, chyba, że jak umrę, ale już nie te lata ma. :/


<<Krzysztof Żegleń>> sirleo@ppa.pl http://sirleo.ppa.pl
http://fop.prv.pl Strona o mojej chorobie, wrażliwi nie zaglądać!
 
Posty: 8
Rejestracja: 27 Lip 2006, 21:33

Postaurynka | 11 Sie 2006, 18:24

SirLEO napisał(a):Żeby mnie było stać na takie cacko...
Wiem, że zabawa w astronoma to droga sprawa, lecz chciałem choć trochę mamie przybliżyć te gwiazdy... do Grecji i Egiptu nie ma raczej szans pojechać, chyba, że jak umrę, ale już nie te lata ma. :/


<<Krzysztof Żegleń>> sirleo@ppa.pl http://sirleo.ppa.pl
http://fop.prv.pl Strona o mojej chorobie, wrażliwi nie zaglądać!

Ja też nie mam szans pojechać - nawet do Rosji. :( Jest jeszcze Synta SK1145EQ1 za ok 330zł. Ma światłosiłę f/8, zasięg 12,9 mag, ma układ optyczny Newton, dł. zwierciadła 114mm i dł. ogniskowej 500mm. Pozdrawiam cieplutko! :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

PostJanusz_P. | 11 Sie 2006, 18:33

Nie zapominaj proszę że papier i monitor wszystko przyjmą co tam tylko sprzedawca naskrobie więc zawsze sprawdzaj i przeliczaj co się da i jak się da samodzielnie :roll:
W Asttronomii jak w życiu liczy się przedewszystkim jakość a za dobrą jakość trzeba zawsze dobrze zapłacić :?
Niestey zmartwię Cię zapewne jak powiem że nie ma tanich i zarazem dobrych teleskopow jak też i nie ma tanich i dobrych aut etc itd itp...
W świecie astronomicznym jakość wyrobów jest matematycznie wprost proporcjonalna do ich ceny i naprawdę nie ma tu żadnych wyjątków.
Tanie teleskopy są albo na dobsonach albo na delikatnych montażykach które z komfortem obserwacji i jakością teleskopu nie mają nic wspólnego.
Dobry teleskop musi mieć dobrą optykę, sztywny statyw, precyzyjny montaż i dobre akcesoria a to wszystko kosztuje.
Weźmy na przykład dla porównania takiego Maksutowa Oriona na montażu Sky View Pro:

Posiada sztywny stalowy statyw
Ma precyzyjny i sztywny montaż paralaktyczny SVP,
Ma czysto dygrakcyjną optykę Maksutowa,
Posiada optyczny szukacz w metalowej oprawie regulacyjnej
Nadaje się do amatorskiej astrofotografii
Jest niewielki i ma kompaktową konstrukcję idealną na ekspedycje
Ma w komplecie dobrej jakości dwa Plossle
Kosztuje około 3,5 tyś zł proporcjonalnie do swojej jakości :idea:

A teraz weźmy Newtona Synty 130mm na tapetę:

Posiada chwiejny, aluminiowy statywik
Ma zdecydowanie za delikatny pod niego montażyk EQ-2
Ma optykę skażoną komą na brzegu pola widzenia
Ma plastikowy szukacz przeziernikowy prawie do nieczego nieprzydatny
Nie nadaje się nawet do amatorskiej astrofotografii
Po rozstawieniu jest wielki i niemobilny a jego składanie jest pracochłonne
Ma w komplecie okulary Kellnera z plastikowymi diafragmami
Kosztuje około 700 zł proporcjonalnie do swojej jakości :idea:

Oba teleskopy mają porównywalne średnice ale rożnią się poza tym wszystkim a najbardziej jakością która przeklada sie bezposrednio na komfort prowadzonych nimi obserwacji jeden od drugiego jest jakieś 5x tańszy i zarazem 5x gorszy :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat