M27 z MTO

PostGregory | 19 Sie 2006, 00:34

W nocy z 18 na 19 sierpnia dopisala pogoda. Mozna bylo zachwycac sie widokiem przelatujacych nadal okazalych i szybkich Perseidow, a na niebie swiecil jaskrawy, sierpowaty i bajeczny Ksiezyc. :)

Image

Swiatlo popielate Ksiezyca rowniez bylo doskonale widoczne.

Image

Najdluzszy zas czasowo meteor z roju Perseidow, ktory udalo mi sie dostrzec wypalal sie w atmosferze przez ok. 2 sekundy, a takich bylo calkiem sporo.

Tej samej nocy jeszcze raz uchwycilem mglawice M27 przez MTO, zamontowany do SVP wzbogaconego w system Guide.

Aby ujrzec powiekszenie tego kadru, kliknij:
Image

Cale zajscie mialo miejsce w Lomiankach w poblizu Warszawy. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostBogdan J. | 19 Sie 2006, 06:11

No to się zaczyna :D
Bardzo ładne zdjęcie!!! Gwiazdka centralna pięknie widoczna.
Grzesiek podaj jeszcze info jak zdjęcie powstało?
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Postqbanos | 19 Sie 2006, 08:43

Czemu taki kadr? Poza tym ladnie, troche wiac "pasiaste szumy"

A jakies dane odnosnie czasu naswietlania, czulosci??
Ostatnio edytowany przez qbanos, 19 Sie 2006, 11:39, edytowano w sumie 1 raz
qbanos
 

PostJaLe | 19 Sie 2006, 08:57

Grzesiu, gratulacje.
Zdjęcie super. :!: :!: :!:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7071
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 19 Sie 2006, 10:52

Muszę się przyznać, że cały czas marudziłem Grześkowi, aby nie marnował czasu na fotografowanie Canonem mgławic pod podwarszawskim niebiem tylko zajął się jakimiś gromadkami. :wink:

Jednak M27 wyszła naprawdę SUPER. :shock:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4398
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostTUR | 19 Sie 2006, 10:55

Grzesiek,

Ładne zdjęcia. A ta miejscowość, to chyba bardziej Dziekanów Polski ;-)

Pozdrawiam
Paweł
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostAnka_U | 19 Sie 2006, 12:01

Chyba powinnam częściej odwiedzać moją siostrę (Izabelin), żeby chociaż lornetką polukać. Jak to możliwe, że tam zanieczyszczenie światłem jest mniejsze, mimo że pod Warszawą? Grzegorzu, mieszkasz w Łomiankach?
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostGregory | 19 Sie 2006, 14:59

Bogdan J. napisał(a):Grzesiek podaj jeszcze info jak zdjęcie powstało?


Juz podaje dane techniczne. :) Zdjecie jest suma 18 ekspozycji kazda po 5 minut, na ISO 800. :)

qbanos napisał(a):Czemu taki kadr? Poza tym ladnie, troche wiac "pasiaste szumy"


Po kliknieciu w miniature otwiera sie zdjecie w wiekszych rozmiarach. Pewien szum jest wynikiem zapewne wielu czynnikow, m.in. LP i LM ktorego to darki w stu procentach nie zniwelowaly. Ale nie klipowalem za bardzo histogramow aby nie wprowadzic niepotrzebnej syntetyki do zdjecia. ;)

JaLe napisał(a):Grzesiu, gratulacje.
Zdjęcie super. :!: :!: :!:


No, no, ale obserwujac Twoje zaangazowanie i przygotowania pod katem astrofotograficznym sadze, ze niebawem przybedzie nam kolejny fotograf, podroznik po kosmicznej przestrzeni. Najwazniejsze to wytrwale dazyc do celu. :)

Domek napisał(a):Muszę się przyznać, że cały czas marudziłem Grześkowi, aby nie marnował czasu na fotografowanie Canonem mgławic pod podwarszawskim niebiem tylko zajął się jakimiś gromadkami. :wink:


Wcale nie marudziles, tylko namawiales. :) Ja sobie z kolei pomyslalem ze na ladne gromadki przyjdzie czas niebawem, a ta M27 trzeba jeszcze raz naswietlic, poki sa w miare dogodne warunki do jej obserwacji. No nie dawala mi ona spokoju! :D

TUR napisał(a):A ta miejscowość, to chyba bardziej Dziekanów Polski ;-)


To tez racja. :) W sumie obrzeza Lomianek, i mozna jechac albo autostrada, albo przez same miasto w strone Dziekanowa. Czasami na autostradzie potrafia tworzyc sie korki i wtedy lepiej pojechac przez Lomianki. :)

Anka_U napisał(a):Chyba powinnam częściej odwiedzać moją siostrę (Izabelin), żeby chociaż lornetką polukać. Jak to możliwe, że tam zanieczyszczenie światłem jest mniejsze, mimo że pod Warszawą? Grzegorzu, mieszkasz w Łomiankach?


Aniu ja na codzien mieszkam na Ursynowie. Czasami organizuje sobie takie wyjazdy pod ciemniejsze niebo na poludnie polski, a czasami jade spotkac sie w gronie znajomych bo razem jest po prostu o wiele razniej i fajniej. :) Izabelin z tego co sie dobrze orientuje polozony jest niedaleko Marek, Kobylki, Legionowa czy tez Lomianek? Moze uda nam sie kiedys zorganizowac takie wspolne, podwarszawskie StarParty w wiekszym gronie? :) Pod Warszawa z reguly jest juz mniejsze zaswietlenie, bo i zrodel swiatla mniej, choc wtedy ladnie daje sie we znaki luna od miasta. Nie zmienia to jednak faktu ze warunki ulegaja znacznej poprawie. :wink:

Dziekuje Wam za bardzo mile slowa. :) :oops: Z czasem zdjec z MTO postaram sie pokazywac jeszcze wiecej i jeszcze lepszych. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postsp5oau | 19 Sie 2006, 18:20

Świetna robota Grzegorz, gratuluję nie tylko zdjęcia ale i wytrwałości w dążeniu do celu. Nieźle się rozkręcasz z tym foceniem. Czy w najbliższym czasie wybierasz się gdzieś pod naprawdę ciemne niebo? Coś mi się zdaje że efekty takowej wyprawy przyprawiłyby niejednego Astromaniaka o palpitacje i wytrzeszcz oczu ;) Tak więc póki wakacje jeszcze, nie zwlekaj tylko pakuj sprzęt i zasuwaj na południe ;) Zdaje się że na Kudłaczach zbiera się teraz niezła astro-ekipa, więc byłaby okazja zajrzeć przez MTO w głęboki Kosmos w fajnym towarzystwie. Sam mam ochotę się tam wybrać na kilka dni, bo nigdy tam nie byłem, a mam jeszcze w pamięci roztoczańskie niebo i tamtejsze klimaty :)

Pozdrawiam
Jacek

P.S. Przyłączam się do pytania Qbanosa - czemu taki właśnie kadr, to jakaś wizja artystyczna ?? ;)
 
Posty: 41
Rejestracja: 22 Kwi 2006, 15:06
Miejscowość: Warszawa

PostAnka_U | 19 Sie 2006, 18:32

Wakacje jeszcze? :o Czasami mam wrażenie, że na forach astronomicznych są sami uczniowie, studenci i nauczyciele :lol: Ewentualnie bezrobotni 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostJaLe | 19 Sie 2006, 18:35

Mnie to ujęcie Hantli właśnie się podoba. Nie sztampowa koncepcja pokazania mgławicy, która przecież jest częścią głębokiego kosmosu bardzo przypadła mi do gustu.
Grzegorz świetnie w ten sposób podkreślił jej piękno.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7071
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 19 Sie 2006, 18:38

Anka_U napisał(a):Wakacje jeszcze? :o Czasami mam wrażenie, że na forach astronomicznych są sami uczniowie, studenci i nauczyciele :lol: Ewentualnie bezrobotni 8)


Uczniem - byłem. :wink:
Studentem - byłem. :wink:
Nauczycielem - nie mam cierpliwości, normalnie bym jednego z drugim/drugą ... :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4398
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostAnka_U | 19 Sie 2006, 18:41

JaLe napisał(a):Mnie to ujęcie Hantli właśnie się podoba. Nie sztampowa koncepcja pokazania mgławicy, która przecież jest częścią głębokiego kosmosu bardzo przypadła mi do gustu.
Grzegorz świetnie w ten sposób podkreślił jej piękno.


Mnie też się tak podoba. To takie piękno zagubione w kosmosie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

Postsp5oau | 19 Sie 2006, 18:52

Anka_U napisał(a):Wakacje jeszcze? :o Czasami mam wrażenie, że na forach astronomicznych są sami uczniowie, studenci i nauczyciele :lol: Ewentualnie bezrobotni 8)


Mnie wakacje jednoznacznie kojarzą się z porą urlopów, czystego nieba i wyjazdów w plener... I tak to należy czytać ;) :D
 
Posty: 41
Rejestracja: 22 Kwi 2006, 15:06
Miejscowość: Warszawa

Postaurynka | 19 Sie 2006, 19:01

Aż miło popatrzeć na nasz rogalik i tę śliczną mgławicę........tym bardziej gdy te obiekty uwiecznione są na dziełach profesjonalisty. :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

PostMichał.Z | 19 Sie 2006, 20:35

Zdjęcie bardzo fajne tylko taka dziwna morka wyszła zapewne od szumów. Też sie przygotowywuje żeby posadzić na mojego monta MTO zobaczymy co wyjdzie:).
Pozdrawiam i jesczze raz gratulki
Sprzęt: MT-800, NJP, ST-4, Eos 40D
www.longwayride.com.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 03 Lis 2005, 01:38
Miejscowość: Warszawa (Ursus)

 

PostGregory | 19 Sie 2006, 21:49

sp5oau napisał(a):Czy w najbliższym czasie wybierasz się gdzieś pod naprawdę ciemne niebo? Coś mi się zdaje że efekty takowej wyprawy przyprawiłyby niejednego Astromaniaka o palpitacje i wytrzeszcz oczu ;) Tak więc póki wakacje jeszcze, nie zwlekaj tylko pakuj sprzęt i zasuwaj na południe ;)

P.S. Przyłączam się do pytania Qbanosa - czemu taki właśnie kadr, to jakaś wizja artystyczna ?? ;)


Z wakacjami to potrafi byc bardzo roznie. Ale tak. :) We wrzesniu mam w planach kilka dni urlopu na rodzinny wyjazd wlasnie na poludnie Polski i pod ciemne niebo. Jednym z czlonkow rodziny ktory z nami pojedzie bedzie tez astrograf. :)

Z tym kadrem to powiem, ze dla mnie tak naprawde nigdy nie mialo znaczenia, czy obiekt bedzie pokazany "do gory nogami" czy normalnie, bo wszystko i tak jest zawieszone w przestrzeni kosmicznej i tylko nam ludziom sie wydaje, ze powinno byc tak, a nie inaczej. ;-) Zreszta wychowalem sie na lunecie ktora odwracala obraz. :D Tak samo z ta M27. Moim zdaniem nie zawsze obiekt musi znajdowac sie w centrum pola widzenia, bo choc nie stanowi to zadnego problemu, to uwazam ze odslonieta czesc nieba po lewej stronie od mglawicy, jest tak samo piekna jak ta po prawej, ktora nie zmiescila sie co prawda na fotografii. Dzieki temu nie wystapila linijkowa symetria, i zdjecie jest troche inne. :) Kiedy obserwujesz niebo np. przez lornetke, przeczesujesz wzrokiem rozlegle obszary niebosklonu, i nagle... w pole widzenia lornetki wpada ten magiczny obiekt DS. Tak moze sie zdarzyc. ;)

aurynka napisał(a):Aż miło popatrzeć na nasz rogalik i tę śliczną mgławicę........tym bardziej gdy te obiekty uwiecznione są na dziełach profesjonalisty. :D


Z tym profesjonalistom to bym moze az tak bardzo nie przesadzal. :oops: Choc prawda jest ze zawsze staram sie wkladac serce w to co robie. :) Uwazam ze jak mam cos zrobic zle, to lepiej wogole tego nie robic i zabrac sie do tego wtedy, kiedy zrobie to dobrze. Z drugiej strony kazda taka proba uchwycenia obiektu na zdjeciu, moze nauczyc nas czegos nowego, wiec warto podejmowac wszelkie proby! Na tych zdjeciach Ksiezyca i mglawicy chcialem uchwycic klimat i nastroj, jaki panowal tej nocy. Mam nadzieje ze chociaz w pewnym stopniu to sie udalo. :-)

Michał.Z napisał(a):Zdjęcie bardzo fajne tylko taka dziwna morka wyszła zapewne od szumów. Też sie przygotowywuje żeby posadzić na mojego monta MTO zobaczymy co wyjdzie:).


Delikatna morka jest wynikiem tego, ze Canon w 800 ISO rzeczywiscie generuje wiecej szumu nizeli ma to miejsce przy ISO 400. :) No dochodza jeszcze inne czynniki, np. zaswietlenie nieba, Ksiezyc, gradienty i wszystko to wychodzi potem przy obrobce zdjecia. Niektorzy aby uzyskac czarniejsze tlo klipuja histogramy, ale ja nie polecam takiego rozwiazania. ;-) Potraktowane w ten sposob zdjecie traci na swoim uroku, bo spora czesc danych uchodzi po prostu w niebyt. 8)

Zachecam do astrofotograficznych prob z MTO. To bardzo wdzieczny instrument a jego swiatlosila F10 niekiedy jest wrecz zbawienna, jezeli towarzyszy nam zaswietlenie. :) Wiadomo, trzeba troche czas ekspozycji przedluzyc, ale jak to w zyciu, zawsze jest cos za cos. Calkowite rozwiniecie skrzydel moze nastapic jedynie pod czarnym niebem, takim jakie jest np. w Bieszczadach czy Nad Morzem. W takich warunkach docelowo zamierzam czasy ekspozycji znacznie jeszcze przedluzyc, o ile oczywiscie zajdzie taka potrzeba i zebrac jak najwieksza ilosc materialu. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostGregory | 21 Sie 2006, 01:45

Czy ktos z Forumowiczow orientuje sie, gdzie w sieci Internet mozna uzyskac dostep do map nieba o zasiegu 20 magnitudo i wiecej? :roll:

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postqbanos | 21 Sie 2006, 07:40

Gregory napisał(a):Czy ktos z Forumowiczow orientuje sie, gdzie w sieci Internet mozna uzyskac dostep do map nieba o zasiegu 20 magnitudo i wiecej? :roll:

Pozdrawiam,
Gregory



A Aladin? Albo USNO-A2.0 lub USNO-B (ale to katalogi do podpiecia w CdC i sa sporych rozmiarow)


Jeszcze tylko powiedz po co ci to :P
qbanos
 

PostJaLe | 21 Sie 2006, 08:02

qbanos napisał(a):
Gregory napisał(a):Czy ktos z Forumowiczow orientuje sie, gdzie w sieci Internet mozna uzyskac dostep do map nieba o zasiegu 20 magnitudo i wiecej? :roll:

Pozdrawiam,
Gregory



A Aladin? Albo USNO-A2.0 lub USNO-B (ale to katalogi do podpiecia w CdC i sa sporych rozmiarow)


Jeszcze tylko powiedz po co ci to :P


Też się nad tym kiedyś zastanawiałem. W tej chwili w przypadku zasięgu do 20.0 mag pobieram dane z internetu poprzez CdC.

w tej chwili rozglądam się w tym:

http://skyview.gsfc.nasa.gov/cgi-bin/skvbasic.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 7071
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 21 Sie 2006, 09:33

Dzieki Panowie! Opcja z dozbrojonym Cartesem odpowiada mi najbardziej. Rozmiary katalogow nie maja znaczenia. Qbanosie te mapy sa mi niezbedne, gdyz dotychczasowe sa niewystarczajace. ;-)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postqbanos | 21 Sie 2006, 09:37

W takim razie mam nadzieje ze masz pojemny dysk :lol:

USNO-A2.0 - gwiazdy do 20mag (6GB)
USNO-B - chyba powyzej 20mag (cos kolo 60GB chyba, nie pamietam)
qbanos
 

PostJaLe | 21 Sie 2006, 09:40

qbanos napisał(a):W takim razie mam nadzieje ze masz pojemny dysk :lol:

USNO-A2.0 - gwiazdy do 20mag (6GB)
USNO-B - chyba powyzej 20mag (cos kolo 60GB chyba, nie pamietam)


Ale można też ściagac tylko wybrany, interesujący nas rejon opcją - "zasoby internetowe".
Ja tak robię, wtedy ściaganie to moment i nie "zaśniecamy" CdC, niezły jeste też GSC - 2.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7071
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 21 Sie 2006, 10:01

qbanos napisał(a):W takim razie mam nadzieje ze masz pojemny dysk :lol:


Dla astronomii, dla samych katalogow gwiazdowych moge poswiecic chocby 300 GB przestrzeni dyskowej. :) Czyli powinno to wystarczyc i tego wlasnie szukalem. :wink: Podoba mi sie tez opcja o jakiej wspomnial JaLe, z pobieraniem danych bezposrednio z Internetu. Jeszcze raz dziekuje za informacje. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postleszekjed | 23 Sie 2006, 00:16

Z pomocą danych jakie zebrał Grzegorz podczas sesji z M27 (przy okazji gratuluję pięknego zdjęcia) w logach systemu guide, powstał wykres błędów prowadzenia w czasie trwania tej sesji, które można obejrzeć na następującym rysunku:

Image

Błąd systemu guide dla osi Ra ma kolor czerwony a bład dla osi Dec ma kolor żółty. Na podstawie tych samych danych zrobiłem kilka dodatkowych obliczeń statystycznych a wyniki znaleźć można w wątku:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=12397#12397

L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] oraz 123 gości

AstroChat

Wejdź na chat