Galeryjka nowicjuszy

PostMZBUJ | 24 Wrz 2006, 18:49

Nasunął mi się taki pomysł, o ile moderator i admin nie mają nic przeciwko, aby stworzyć wątek z fotkami nowicjuszy, gdzie początkujący mogliby prezentować prace oczekując na krytykę bardziej doświadczonych kolegów. Oczywiście pod pewnymi warunkami:
1. foto nie może być większe niż (niech mnie admin poprawi)
2. należy podać wszystkie paramtery dotyczące techniki fotografowania i obróbki
3. należy podać wszystkie parametry użytego sprzętu

Co Wy na to? Może pomysł się przyjmie?

Pozdrawiam
Spośród licznych sztuk i nauk,budzących w nas zamiłowanie i będących dla umysłów ludzkich pokarmem,tym poświęcać się należy i te z największym uprawiać zapałem,które obracają się w kręgu rzeczy najpiękniejszych i najbardziej godnych poznania.
Awatar użytkownika
 
Posty: 32
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 19:45
Miejscowość: Chotomów k Warszawy

PostDominik Woś | 24 Wrz 2006, 19:20

MZBUJ napisał(a):Nasunął mi się taki pomysł, o ile moderator i admin nie mają nic przeciwko, aby stworzyć wątek z fotkami nowicjuszy, gdzie początkujący mogliby prezentować prace oczekując na krytykę bardziej doświadczonych kolegów. Oczywiście pod pewnymi warunkami:
1. foto nie może być większe niż (niech mnie admin poprawi)
2. należy podać wszystkie paramtery dotyczące techniki fotografowania i obróbki
3. należy podać wszystkie parametry użytego sprzętu

Co Wy na to? Może pomysł się przyjmie?

Pozdrawiam


Proponuję aby "nowicjusze", jak nazywasz pewnie osoby rozpoczynające swoją przygodę z astrofotografią, dzielili się swoimi osiągnięciami wprost na forum i to w tym dziale - Astrofotografia. Być może bardziej doświadczeni koledzy i koleżanki coś doradzą i razem :D pomożemy doskonalić warsztat. :wink: Co do wielkości zdjęć na forum to proponuję aby w wątkach maksymalna "waga" zdjęcia nie przekraczała ok. 200kb. Parametry zdjęcia należy podawać zawsze aby nie narażać się na pytania o nie. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4398
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postaurynka | 24 Wrz 2006, 19:23

Osobiście chętnie popatrzę na fotki "nowicjuszy" i dlatego jestem jak najbardziej za tym pomysłem. :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

PostBogdan J. | 24 Wrz 2006, 20:18

Zdjęcia zamieszczajmy wszyscy w jednym dziale Astrofotografia!!!
Nie ma się tu co przejmować ani wstydzić swoich pierwszych kroków. Jeszcze nie słyszałem aby ktoś za to został skrytykowany. Liczy sie dobra wola i zamiłowanie do astrofotografii. Efekty przyjdą w swoim czasie.
Mamy tu możliwość obserwownia u takich osób postępów jakie wykonują w czasie. Praktyka i rady bardziej doświadczonych kolegów są też bardzo pomocne. Więc pytajcie róbcie zdjęcia i nie przejmować sie niczym!!!
Hej!!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostTUR | 24 Wrz 2006, 20:23

Bogdan J. napisał(a):Zdjęcia zamieszczajmy wszyscy w jednym dziale Astrofotografia!!!
Nie ma się tu co przejmować ani wstydzić swoich pierwszych kroków. Jeszcze nie słyszałem aby ktoś za to został skrytykowany. Liczy sie dobra wola i zamiłowanie do astrofotografii. Efekty przyjdą w swoim czasie.
Mamy tu możliwość obserwownia u takich osób postępów jakie wykonują w czasie. Praktyka i rady bardziej doświadczonych kolegów są też bardzo pomocne. Więc pytajcie róbcie zdjęcia i nie przejmować sie niczym!!!
Hej!!!


Dobrze powiedziane ! Popieram

Pozdr
Paweł
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostMZBUJ | 24 Wrz 2006, 22:08

Dzięki za poparcie :o

W związku z tym chciałbym nieśmiało :oops: przedstawić moje pierwsze zdjęcie, które zrobiłem uzbrojonym aparatem.

Sprzęt: Celestron C8-N 8", F/5, F=1000mm
Prowadzenie zegarowe, Olympus E-500, EQ-5

Ekspozycja: 5x20s, ISO1600

Image[/img]
Spośród licznych sztuk i nauk,budzących w nas zamiłowanie i będących dla umysłów ludzkich pokarmem,tym poświęcać się należy i te z największym uprawiać zapałem,które obracają się w kręgu rzeczy najpiękniejszych i najbardziej godnych poznania.
Awatar użytkownika
 
Posty: 32
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 19:45
Miejscowość: Chotomów k Warszawy

PostTUR | 24 Wrz 2006, 22:13

Ładnie wyszły kolory gwiazd !

PS. Widzę, że kolega też foci z newtona 200/1000 mm. Super !

Pozdr
Paweł
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostMZBUJ | 24 Wrz 2006, 22:17

Aha, dzięki za słowa otuchy, ale mimo ustawiania przez 3 godziny mojego paralaktyka, cały czas mi się przesuwało... :?
Muszę popracować nad ustawieniem polarnej.

Pozdrawiam
Spośród licznych sztuk i nauk,budzących w nas zamiłowanie i będących dla umysłów ludzkich pokarmem,tym poświęcać się należy i te z największym uprawiać zapałem,które obracają się w kręgu rzeczy najpiękniejszych i najbardziej godnych poznania.
Awatar użytkownika
 
Posty: 32
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 19:45
Miejscowość: Chotomów k Warszawy

PostTUR | 24 Wrz 2006, 22:26

W atrofotografii wlasnie tak jest. Pierw trzeba kilka godzin ustawiać, a później zacznie wiać, albo woda się leje po obiektywie, albo prądu braknie itd, itp i finalnie gwiazdy się przesuwają wbrew temu czego byśmy sobie życzyli. Najważniejsza jest chyba cierpliwość, reszta ponoć przychodzi z czasem :D

Te 5 klatek, to wszystko co zrobiłeś tej nocy, czy sfociłeś więcej, a wybrałeś tylko 5 ?

Pozdr
Paweł
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostMZBUJ | 24 Wrz 2006, 22:34

Pawle, napstrykałem całe mnóstwo, ale tylko te się nadawały do czegokolwiek. Generalnie mam problem z ustawieniem ostrości (chyba powinienem pomyśleć o nowym wyciągu) oraz osi montażu. Robiłem też M31 ale to co wyszło wstyd pokazywać, czas ustawiałem na 50 s pojedynczych ekspozycji przy iso1600, generalnie to stanowczo za mało bo po mimo 30 klatek samego materiału (nie licząc darków i flatów) nie udało mi się wyciągnąć na światło dzienne ramion, tak więc cały materiał do kosza :twisted: ale cóż jak piszesz dziedzina ta wymaga wyjątkowej precyzji i cierpliwości i oczywiście o 4:30 mój sprzęt ociekał wodą chociaż mi wydawało się że jest sucho :cry: .

Pozdrawiam
Spośród licznych sztuk i nauk,budzących w nas zamiłowanie i będących dla umysłów ludzkich pokarmem,tym poświęcać się należy i te z największym uprawiać zapałem,które obracają się w kręgu rzeczy najpiękniejszych i najbardziej godnych poznania.
Awatar użytkownika
 
Posty: 32
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 19:45
Miejscowość: Chotomów k Warszawy

PostTUR | 24 Wrz 2006, 22:50

Ja też mam mały problem z wyciągiem! Spróbuj może go na początek dobrze dokręcić, tak aby nie było luzów. Ja ostatnio tak swój wyciąg potraktowałem i było w miarę ok. Chodził trochę ciężko, ale się nie ruszał przy zmianie położenia teleskopu, co pozwoliło na zachowanie ostrości.
Zanim się zdecydujesz na jakies przeróbki, proponuję zapytaj o opinie na ich temat ludzi na forum. Czasami lepiej ich posłuchać, bo być może nie warto na niektóre rozwiązania wydawać kase. Mogą się po prostu nie sprawdzić. Na forum jest wiele osób, które maja ciekawe doświadczenia w astrofoto, ATMie, dlatego np. warto prezentować fotki M31 :wink: i dzielić się swoimi doświadczeniami.

Pozdro
Paweł
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostMZBUJ | 24 Wrz 2006, 23:00

Dzięki za radę, muszę przyjrzeć się temu wyciągowi ale ma spore luzy i nie wygląda na to abym miał moliwość mocniejszego skręcenia. Fakt, jest możliwość zablokowania go i wtedy się nie rusza, to powinno pomóc, chociaż wczoraj miałem bardzo duży problem z roszeniem, wtórne mi strasznie zaparowało tak że musiałem je obsuszyć dlatego cała zabawa z ostrością poszła na marne i zaczęła się od nowa. Jak już się uporałem za pierwszym razem z roszeniem to wyładowała mi się bateria w olku :x po prostu chodzące nieszczęście :?

Pozdrawiam
Mariusz
Spośród licznych sztuk i nauk,budzących w nas zamiłowanie i będących dla umysłów ludzkich pokarmem,tym poświęcać się należy i te z największym uprawiać zapałem,które obracają się w kręgu rzeczy najpiękniejszych i najbardziej godnych poznania.
Awatar użytkownika
 
Posty: 32
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 19:45
Miejscowość: Chotomów k Warszawy

PostMZBUJ | 24 Wrz 2006, 23:13

No dobra niech będzie M31
30x50s iso1600
EQ5, Newton 8" x 1000mm
Image

Chba mam coś z tym olkiem, jakaś różowa poświata w rogu, przy darkach też no i skopana obróbka. Ale co tam :wink:

Pozdrawiam[/img]
Spośród licznych sztuk i nauk,budzących w nas zamiłowanie i będących dla umysłów ludzkich pokarmem,tym poświęcać się należy i te z największym uprawiać zapałem,które obracają się w kręgu rzeczy najpiękniejszych i najbardziej godnych poznania.
Awatar użytkownika
 
Posty: 32
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 19:45
Miejscowość: Chotomów k Warszawy

PostMZBUJ | 24 Wrz 2006, 23:17

Pierwsze koty za płoty :lol:

Przyznam Wam szczerze, że i tak zaskoczył mnie ten newtonik, tylko aparat do wyrzucenia...
tylko mi nie piszcie o złych baletnicach :wink:

Pozdrawiam
Spośród licznych sztuk i nauk,budzących w nas zamiłowanie i będących dla umysłów ludzkich pokarmem,tym poświęcać się należy i te z największym uprawiać zapałem,które obracają się w kręgu rzeczy najpiękniejszych i najbardziej godnych poznania.
Awatar użytkownika
 
Posty: 32
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 19:45
Miejscowość: Chotomów k Warszawy

Postsp5oau | 24 Wrz 2006, 23:28

Nie no, gwiazdki na pierwszej fotce bardzo fajne, mimo że cóś jakby lekko pojechane ;) Ustawiania montażu z pewnością szybko się nauczysz, natomiast obawiam się że Twój Newton posadzony na EQ5 to chyba nie jest najszczęśliwszy pomysł do astrofocenia w przyszłości.
Pozdrawiam i życzę niesłabnącego zapału i sukcesów w astrofotografii.
Jacek
 
Posty: 41
Rejestracja: 22 Kwi 2006, 15:06
Miejscowość: Warszawa

Postaurynka | 25 Wrz 2006, 06:24

Fotki bardzo fajne jak na początek - mają dusze. :D A powiedz mi na czym polega ten słynny czas ekspozycji? :?:
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

PostMZBUJ | 25 Wrz 2006, 10:12

aurynka napisał(a):Fotki bardzo fajne jak na początek - mają dusze. :D A powiedz mi na czym polega ten słynny czas ekspozycji? :?:


Generalnie czas ekspozycji (jeśli o to pytasz) to czas naświetlania błony fotograficznej lub świtłoczułej matrycy cyfrowej. Ze względu na niedoskonałości montażu lub jego ustawienia oraz ze względu na przegrzewanie się matryc stosuje się stosunkowo krótkie czasy ekspozycji za to realizuje się ich odpowiednio dużo aby zrekompensować krótki czas, po czym serie zdjęć stackuje się odpowiednimi programami komputerowymi. Jednak zasadniczo najlepiej jest stosować możliwe najdłuższe czasy ekspozycji tzn. złożenie 30 zdjęć 50 sekundowych nigdy nie będzie tak szczegółowe jak jedno zdjęcie 1500 sekundowe, :roll: no oczywiście gdyby matryca nie szumiała no i montaż pozwolił na tak długą ekspozycję. Uff... chyba nic nie pokręciłem. :wink:

Pozdrawiam
Spośród licznych sztuk i nauk,budzących w nas zamiłowanie i będących dla umysłów ludzkich pokarmem,tym poświęcać się należy i te z największym uprawiać zapałem,które obracają się w kręgu rzeczy najpiękniejszych i najbardziej godnych poznania.
Awatar użytkownika
 
Posty: 32
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 19:45
Miejscowość: Chotomów k Warszawy

PostJaLe | 25 Wrz 2006, 10:17

MZBUJ napisał(a):Pierwsze koty za płoty :lol:

Przyznam Wam szczerze, że i tak zaskoczył mnie ten newtonik, tylko aparat do wyrzucenia...
tylko mi nie piszcie o złych baletnicach :wink:

Pozdrawiam


Nie myślałeś o próbach z obiektywem fotograficznym do astrofoto.
Ja właśnie przyjąłem taką drogę, wydaje mi się że taki teleskop jakim dysponujesz to jednak zbyt wiele przy EQ 5. Może jakiś obiektyw APO 300 mm i wtedy zdjęcia będą o wiele bardziej udane :lol:
Ostatnio edytowany przez JaLe, 25 Wrz 2006, 10:29, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 25 Wrz 2006, 10:29

Tak na marginesie to widzę piękne 120 mm APO w ofercie Astrokraka
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postaurynka | 25 Wrz 2006, 11:11

MZBUJ napisał(a):
aurynka napisał(a):Fotki bardzo fajne jak na początek - mają dusze. :D A powiedz mi na czym polega ten słynny czas ekspozycji? :?:


Generalnie czas ekspozycji (jeśli o to pytasz) to czas naświetlania błony fotograficznej lub świtłoczułej matrycy cyfrowej. Ze względu na niedoskonałości montażu lub jego ustawienia oraz ze względu na przegrzewanie się matryc stosuje się stosunkowo krótkie czasy ekspozycji za to realizuje się ich odpowiednio dużo aby zrekompensować krótki czas, po czym serie zdjęć stackuje się odpowiednimi programami komputerowymi. Jednak zasadniczo najlepiej jest stosować możliwe najdłuższe czasy ekspozycji tzn. złożenie 30 zdjęć 50 sekundowych nigdy nie będzie tak szczegółowe jak jedno zdjęcie 1500 sekundowe, :roll: no oczywiście gdyby matryca nie szumiała no i montaż pozwolił na tak długą ekspozycję. Uff... chyba nic nie pokręciłem. :wink: Pozdrawiam

Bardzo Ci dziękuję za wyjasnienie. Przeczytałam to już kilkanascie razy i pomalutku zaczynam kapowac co nieco. :D A na tej Twojej fotce M31 to, co trzeba by było zrobić żeby nie było widać (tak jak w rogu) tych nałożonych na siebie zdjęć?
Awatar użytkownika
 
Posty: 493
Rejestracja: 09 Sie 2006, 10:55
Miejscowość: Rzeszów/Den-Haag

Postqbanos | 25 Wrz 2006, 11:20

Ta różowa poswiata to amp-glow, można go usunąć darkami. Jak na sumaryczny użyty czas to wyszło zadziwiająco mało z tej m31... :?

Poza tym spróbuj ograniczyć czasy skoro widzisz że ekspozycje są mocno pojechane. Grunt to punktowe gwiazdki. A 1000mm razy jeszcze mnoznik dla twojego aparatu to zdecydowanie za dużo dla EQ5.
qbanos
 

PostMZBUJ | 25 Wrz 2006, 20:48

Generalnie rozumiem że ten zestawik to do astro foto raczej nie dla początkującego :? Ale cóż ja lubię wyzwania, myślę że jak trochę pofocę to Was jeszcze zaskoczę :wink:

Pozdrówka

Co do zakupu nowego sprzętu to muszę się kapkę wstrzymać bo mi na chlebuś ledwo wystarcza, tym bardziej że w sobotę kurna biorę ślub (drugi) 8) :shock:
Spośród licznych sztuk i nauk,budzących w nas zamiłowanie i będących dla umysłów ludzkich pokarmem,tym poświęcać się należy i te z największym uprawiać zapałem,które obracają się w kręgu rzeczy najpiękniejszych i najbardziej godnych poznania.
Awatar użytkownika
 
Posty: 32
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 19:45
Miejscowość: Chotomów k Warszawy

PostJanusz_P. | 26 Wrz 2006, 11:25

Przedewszystkim wymień montaż na chociaż EQ-5 lub lepszy bo z dotychczasowego "pieca" dobrego chleba jak widzisz nie bądzie :roll:
Na dobrym EQ-5 po niewielkim tuningu możesz spokojnie powiesić jakiś fajny teleobiektyw z zakresu 200-500mm np. Taira 300/4,5 lub Rubinarka 300/4,5 i będzie to optimym do prac astrofoto przynajmniej na pewien czas około roku zanim nie opanujesz dostatecznie warsztatu i softu do obróbki zdjęć 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMZBUJ | 26 Wrz 2006, 11:39

Dzięki Janusz za radę. Jeśli chodzi o EQ-5 to mam właśnie taki, jednak bardzo jestem ciekaw o jakim tuningu mówisz, co masz konkretnie na myśli a może powinienem pokazać to moje ustrojstwo komuś bardziej doświadczonemu aby doradził co z tym można zrobić. Sam montaż wygląda raczej dobrze ale tu moje doświadczenia są marne.
:roll:
Pozdrawiam
Spośród licznych sztuk i nauk,budzących w nas zamiłowanie i będących dla umysłów ludzkich pokarmem,tym poświęcać się należy i te z największym uprawiać zapałem,które obracają się w kręgu rzeczy najpiękniejszych i najbardziej godnych poznania.
Awatar użytkownika
 
Posty: 32
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 19:45
Miejscowość: Chotomów k Warszawy

PostJanusz_P. | 26 Wrz 2006, 12:01

Sorki, przoczyłem to w pierwszym poście, w takim razie twój problem polega w za dużej tubie na możliwości astrofotograficzne tego montażu.
Załóż dużo lżejszy i mniejszy teleobiektyw a uzyaskasz paradokasalnie dużo lepsze zdjecią jak choćby takie jakie robilłem z Turem na Kudłaczach, jak czytałeś na mocniejszym wietrze nawet mocarny EM-200 nie radził sobie z tubą Newtona 200/1000 więc z EQ-5 nawet nie próbuj bo szkoda czasu na wyważanie otwartych dżwi :idea:
To zaświetlenie zdejmiesz odjętym umiejętnie masterdarkiem tak więc aparat masz bardzo przyzwoity na początek bo to jednak lustrzanka 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 136 gości

AstroChat

Wejdź na chat