Dwa Księżyce z Synci

Postqbanos | 21 Lis 2005, 17:19

Gregory napisał(a):Ale Qbanosie, tak jak mowilem, fotka OK, podejrzewam jednak ze oryginalna wersja zdjecia bedzie juz zaszumiona, gdyz szum wyszedl w wyniku podostrzania i trzeba bylo zejsc do mniejszego rozmiaru. Zgadza sie?


Nie :lol:
Żeby naświetlić Cc jaśniej sprawę wrzucam dwie poj fotki z których złożyłem tą fotkę(widzisz gdzieś tam szum??). Generalnie do pierwszej fotki która jest jako tako ostra dokleiłem tylko brakujący kawałeczek z drugiej już mało ostrej aby stworzyć cały glob. I gdzie tu ta wieksza rozdzielczość, gdzie te 4megapiksele Gregory? :?: Musiałbym zrobić osobne OSTRE kawałki na przynajmniej 2x wiekszym powiekszeniu i je skleić co byłoby nie możliwe przy foceniu z reki i na dobsie :lol: mam nadzieje że zrozumiałeś istote sprawy o jakiej mówie.

P.s. możesz sobie nawet poczytac Exifa jak Cie to kręci :D

http://img361.imageshack.us/img361/7033/22424346jt.jpg

http://img359.imageshack.us/img359/5511/22424358tt.jpg
qbanos
 

PostGregory | 21 Lis 2005, 17:32

Exify sobie darowalem. Po pierwszym spojrzeniu w zasadzie juz wiem wszystko 8) Czyli pokazales zrodlowe nie ostre wersje, ktorych sie spodziewalem. Rzeczywiscie nie wykorzystales matrycy 2 megapiksele tak jakby mozna bylo to zrobic wiec ograniczyles sie tylko do 2 megapikseli :) Na surowce szumu nie widac, bo podejrzewam uzyles 100 ASA i przy czyms takim szum z poczatku nie wychodzi. Ale wystarczy zaczac "podciagac" taka klatke w strone ostrosci, a juz szum sie pokazuje, wzglednie wylazi kompresja i wtedy dobra recepta jest zmniejszyc finalna wersje do takich rozmiarow, aby utracic ponownie te niedogodnosci. Slowem, calkiem normalne dzialanie i wytlumaczalne, a o wiele lepsza metoda jest wykonac cala serie klatek i zrobic z tego potem solidny stack. Oczywiscie metoda "z reki" juz tutaj nie wypali... :wink:

Na zakonczenie wroce jeszcze na chwilke do fotki z poprzedniego watku:
http://www.timsi.com.pl/~gskow/astrofoto/watek/01.jpg

jest to pojedyncza klatka, na ktorej podczas wyostrzania pojawil sie szum, w wyniku czego mozna bylo ten szum pozostawic, lub usunac, ale tracac jednoczesnie na szczegolowosci i wprowadzajac "syntetycznosc", ktorej zupelnie nie widac w mniejszej skali. Mam nadzieje ze wszystko juz jest teraz jasne :wink:
Gregory
 

Postqbanos | 21 Lis 2005, 18:07

tak sie zastanawiam Gregory co ty właściwie chcesz mi udowodnić :lol:
Że robie nie ostre fotki i Twoje są lepsze? Tego chciałbyś na pewno chociaż wiesz że jest inaczej - każdy robi posiadanym przez siebie sprzetem i myśle żę z tego apareatu nic już wiecej nie wycisne. Proponuje zamienić sie aparatami i wtedy zobaczymy :P
I wybacz ale jak dla mnie to nawet surowa klatka jest o niebo ostrzejsza od fotek w Twoim wykonaniu które są mocno przeprocesowane, praktycznie każda :lol: Zresztą spróbuj wyostrzyć i zobacz czy na moich fotkach wychodzi szum.

na tym moją wymianę słowną z Tobą zakończe bo widze że nic czego bym nie wiedział się od Ciebie nie dowiem, a szkoda :D To widać po Twoim sposobie pisania - "moja fotka jest lepsza od twojej" co sugeruje również twoje "wielkie" doświadczenie w tej sprawie.

pozdrawiam i życze udanych fotek :)
qbanos
 

PostGregory | 21 Lis 2005, 19:11

qbanos napisał(a):tak sie zastanawiam Gregory co ty właściwie chcesz mi udowodnić :lol:
Że robie nie ostre fotki i Twoje są lepsze? Tego chciałbyś na pewno chociaż wiesz że jest inaczej - każdy robi posiadanym przez siebie sprzetem i myśle żę z tego apareatu nic już wiecej nie wycisne. Proponuje zamienić sie aparatami i wtedy zobaczymy :P
I wybacz ale jak dla mnie to nawet surowa klatka jest o niebo ostrzejsza od fotek w Twoim wykonaniu które są mocno przeprocesowane, praktycznie każda :lol: Zresztą spróbuj wyostrzyć i zobacz czy na moich fotkach wychodzi szum.

na tym moją wymianę słowną z Tobą zakończe bo widze że nic czego bym nie wiedział się od Ciebie nie dowiem, a szkoda :D To widać po Twoim sposobie pisania - "moja fotka jest lepsza od twojej" co sugeruje również twoje "wielkie" doświadczenie w tej sprawie.

pozdrawiam i życze udanych fotek :)


Nie Qbanosie, absolutnie niczego nie chce Ci udowodnic :lol: Co prawda w formie zabawy podostrzylem surowa klatke ktora zamiesciles i z marszu wyszla kompresja, stad nie moglo byc mowy o zaszumieniu. Moze za bardzo kompresujesz te JPG-i? Natomiast zapytales mnie bezposrednio co sadze o ostrosci na Twojej ostatniej fotce, wiec dosc jasno i rzeczowo wyjasnilem, jakie jest moje zdanie, ze fotka jest przeostrzona i nastepnie pomniejszona :) Bierzesz wszystko chyba zbyt do siebie, ale pamietaj ze astrofotografia to nie opryski wiosenne i czasami potrzebna dluga droga aby dojsc do pewnego poziomu. To czy robisz lepsze czy gorsze zdjecia w zasadzie nie ma dla mnie wiekszego znaczenia, no ale skoro wylewasz tu gorzkie zale to powiem, ze kazda wlasna fotka jest najlepsza i chyba nie ma sie o co spierac ;) Liczy sie przede wszystkim to ze cos sie probuje robic. A czy aparat lepszy czy gorszy? Podalem Ci na tacy jak mozesz zrobic abys mial "lepszy aparat" a ty z uporem nie przyjmujesz niczego do wiadomosci... Idac za ciosem, moglbym powiedziec, ze dysponujac apertura jaka posiada Synta bylbym w stanie osiagnac znacznie lepsze wyniki, wiec prosze, daruj sobie tego typu dyskusje...

Jeszcze slowo ku jasnosci. Zdjecia w projekcji? W pewnym okresie czasu bawilem sie w to ale potem zaprzestalem dalszej zabawy z ta technika. Poznalem pewne mozliwosci, wiem co juz zrobilem, a co moglbym jeszcze poprawic, i o to w tym chodzi. W razie potrzeby zawsze bedzie mozna z tego skorzystac zaprzegajac doswiadczenia z uzyskanych dotad wynikow, ale z wykorzystaniem tez juz sporo lepszego w sumie sprzetu. Ale jak powiedzialem na poczatku - webcam. Tutaj widze znacznie wieksze pole do dzialania ;-) Kazdy kto fotografowal troche Ksiezyc doskonale zdaje sobie sprawe jakie korzysci niesie za soba metoda ogniskowa. Ale pytales, to Ci odpowiedzialem. I spodziewalem sie niestety iz nie bedziesz w stanie przyjac slow krytyki... jakiejkolwiek :roll:

Aby dobitniej jeszcze uswiadomic Tobie o czym mowie, pokaze jeszcze raz pewne zdjecie. Zdjecie wykonane zostalo na nieskolimowanym wtedy MTO, bez filtra IR/UV cut i z wykorzystaniem za malej ilosci klatek. Ale sam sobie porownaj ten marny w sumie wynik, i wyciagnij wnioski.

Image

I jeszcze jeden przyklad, jak mozna w prosty sposob zwiekszyc sobie megapiksele w aparacie kompaktowym, wykorzystujac metode projekcji pozaogniskowej :lol: Tutaj wystapilo co prawda winietowanie, ale w koncu to nie byl ten wymarzony okular projekcyjny. Samo zas zdjecie robione bylo z balkonu przy nienajlepszym seeingu.

Image

Teraz zafunduje maly spacer po Ksiezycu za posrednictwem MTO 8) Fotografie ta najlepiej przegladac w rozdzielczosci ekranowej 1600x1280 pikseli, w trybie pelnoekranowym i skali 100%

Wersja duza, przefiltrowana. Uwaga - ponad 550 KB.
http://www.timsi.com.pl/~gskow/astrofoto/tymczasowe/ksiezyc_ods.jpg

Wersja duza, nie przefiltrowana. Ponad 950 KB.
http://www.timsi.com.pl/~gskow/astrofoto/tymczasowe/ksiezyc.jpg

Pozdrawiam, zyczac pieknej pogody i jeszcze wspanialszych fotografii :wink:
Gregory
 

Postqbanos | 17 Gru 2005, 00:40

Z dzisiaj, daje po oczach nieźle, złaszcza w Syncie :lol:

poj. klatka resize, synta, canonA60

Image
qbanos
 

PostDominik Woś | 17 Gru 2005, 00:44

Piękna fotka łysego :!: :shock: Taka "wysmaczona". Gratulacje :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 17 Gru 2005, 02:34

Bardzo ladna fotka. Gratulacje :)

Pozdrawiam
Gregory
Gregory
 

Postpiotrusb | 17 Gru 2005, 09:52

A ja gratuluję pogody, u mnie od paru dni sme chmury :lol:
Sprzęt: Soligor MT-750 z dodatkami, Canon 10D z dodatkami, lornetka :)

Image
 
Posty: 183
Rejestracja: 09 Lis 2005, 19:05
Miejscowość: z nienacka ;) Częstochowa

PostJanusz_P. | 17 Gru 2005, 12:16

Oj wygląda mi ten Księżyc na zarażony ptasią grypą bo go nieźle obsypało białą wysypką :wink:

Ps. Sugeruję umiar w ostrzeniu bo ten jest mocno przeciągnięty :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 17 Gru 2005, 14:33

Faktem jest, ze fotka zdziebko przeostrzona, az wyszla w jednym miejscu przepalona krawedz i nienaturalne kraterki rozsypaly sie po tarczy, ale pozatym jest calkiem ok. Zwiekszylbym natomiast sama jasnosc (z wyjatkiem tych kraterkow), bo moim zdaniem Ksiezyc jest ciut za ciemny i przez to malo naturalny. Ale to kwestia gustu, generalnie widac postepy :)
Gregory
 

PostJanusz_P. | 17 Gru 2005, 16:14

Jasność i kontrast na monitorze LCD jest w sam raz tylko pozbyć się tej ptasiej wysypki i będzie super 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 17 Gru 2005, 22:42

Na moim monitorze CRT 21", skalibrowanym na potrzeby DTP za pomoca kalibratora Spider wychodzi na to ze Ksiezyc moglby byc nieco jasniejszy :) Ale taki gust mam akurat ja, po prostu Ksiezyc normalnie wypala az oczy przez MTO, a tutaj jest troszke przygaszony. Do kontrastu nic nie mam, uwazam ze jest bardzo przyzwoity. Tak czy siak, poza drobnymi mankamentami ktore szybko da sie poprawic uwazam, ze qbanosie odwaliles kawal dobrej roboty, i tyle z mojej strony. :)
Gregory
 

Postqbanos | 17 Gru 2005, 23:16

Gregory napisał(a):Ale taki gust mam akurat ja, po prostu Ksiezyc normalnie wypala az oczy przez MTO, a tutaj jest troszke przygaszony


To sobie wyobraź jak przez Synte dopiero wypala :shock: Może faktycznie troszke za ciemnego zrobiłem ale to przez to naświetlenie oczu w wizualu :lol:


Tymczasem niebo nadal bezchmurne a Łysy daje że aż miło!
A że fotek nigdy za dużo wrzucam jedna sprzed chwili. Jasność trochę wieksza i mam nadzieje że nie uraże znów gustu Janusza :P

Image

Czy ktoś oprócz mnie jeszcze w ogóle foci Łysego? :roll:
qbanos
 

PostGregory | 18 Gru 2005, 01:27

Nie wiem jak inni qbanos, ale dla mnie ostatnia fotka bombowa :) Teraz widze Ksiezyc, a nie jakas tam "gwiazde smierci". Piekna fotka :!:

W Wawce pogody brak, wiec nie foce, a mam tyle planow ;-) Ech... szkoda straszna. Ale za to za chwile zapraszam do dzialu recenzji. Cos skrobnalem i mysle ze bedzie to calkiem fajna ciekawostka. Czyli bedzie cos za cos. 8)
Gregory
 

PostGregory | 18 Gru 2005, 03:39

Ha! Jak przez Synte wypala galy zdaje sobie doskonale sprawe. :) A jak wyobraz sobie czlowiek sie czuje spogladajac przez lustro 50 cm! Juz nie bede wspominal, bo po co? 8) W kazdym badz razie dlugo dochodzilem do siebie po czyms takim. :)

A propo. Recenzja o ktorej wspomnialem juz jest i doczekala sie publikacji. Zapraszam. :)

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=386
Gregory
 

Postqbanos | 19 Gru 2005, 09:21

Z wczoraj, ładny seeing był: :D

Image
qbanos
 

PostJanusz_P. | 19 Gru 2005, 09:56

Ten jest już naprawdę niezły bo dość naturalny, tak trzymać 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 19 Gru 2005, 16:24

Qbanos!
I ja muszę Ci pogratulować tego ostatniego zdjęcia.
Te małe kraterki sa po prostu śliczne. Tak 3maj.
8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postantyqjon | 19 Gru 2005, 22:05

Po dłuuugim czasie bez pogody obserwacyjnej, to nawet takie zdjęcie cieszy... ;)

Image
Zbyszek Siciarz
Awatar użytkownika
 
Posty: 28
Rejestracja: 28 Lip 2005, 11:39
Miejscowość: Tarnów

PostJaLe | 19 Gru 2005, 22:12

Mało tego Zbyszku, nawet 5 minutowe obserwacje też cieszą :lol: :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 62 gości

AstroChat

Wejdź na chat