h i Hi Persei z walniętego SkyView Pro

PostJasiu | 28 Wrz 2005, 00:06

Ponieważ montaż uległ upadkowi i jedzie do Janusza do prostowania i regulacji , a została mi w aparacie jedna klatka filmu postanowiłem cyknąć coś w niedzielę na pożegnanie.
Oto rezultaty:

http://www.astro4u.net/nuke/galeria/dis ... at=1&pos=0

To pojedyncza klatka naświetlana 30 minut lekko obrobiona w Corelu Photo-Paint.
Pentacon 100/2,8 i Praktika MTL 5 na piggybacku Oriona 80ED SVP, film Fuji 200 HQ.
 
Posty: 29
Rejestracja: 04 Sie 2005, 21:50

PostDominik Woś | 28 Wrz 2005, 02:31

Jasiu - pięknie wyszło. Mam nadzieję, że montaż wróci do Ciebie dość szybko i to nie tylko naprawiony ale i odpowiednio wyregulowany.

Tak się składa, że ja również spróbowałem zrobić zdjęcie Double Clusterkowi. Wyszło mi coś takiego:

Image

Tak sobie myślę, że porwałem się "z motyką na słońce" bo kamerka jaką posiadam (bez anty bloomingu) raczej nie nadaje się do jasnych gromad :? .

Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś 28 Wrz 2005, 12:30, edytowano w sumie 2 razy
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJasiu | 28 Wrz 2005, 06:41

Twoje zdjęcie Dominiku to I liga.... angielska. Moje , no cóż......okręgówka :wink:

Pozdrawiam
 
Posty: 29
Rejestracja: 04 Sie 2005, 21:50

PostDominik Woś | 28 Wrz 2005, 12:48

Jasiu napisał(a):Twoje zdjęcie Dominiku to I liga.... angielska. Moje , no cóż......okręgówka :wink:

Pozdrawiam


Nie bądź taki skromny Jasiu :wink: Pięknie złapałeś w kadrze to co trzeba - Double Cluster i grupę pobliskich mgławic, które równiesz niedawno fotografowałem. Chyba fotografujemy w sumie to samo :wink:

Ostateczną wersję mojego zdjecia wrzuciłem już na stronkę gdyby ktoś chciał przyjrzeć się jeszcze bliżej setkom gwiazd w tych dwóch pięknych gromadach:

http://www.astrofotografia.zone.pl/dso/ ... 92005.html

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJasiu | 28 Wrz 2005, 16:58

Pięknie wyszły kolory gwiazd w gromadkach Dominiku. A co do fotografowania, ważne żeby robić zdjęcia nieba , bo to daje zadowolenie.
W najbliższej przyszlości przymierzam się do zdjęć B&W - na kliszy oczywiście. Mam już taką czułą prawie do 700nm. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Zaletą jest to, że cały proces wywoływania filmu a póżniej odbitek robię sam, co może dać lepsze rezultaty niż skanowanie negatywu w labie. Przy okazji można przypomnieć sobie czasy kiedy tylko takie zdjęcia się robiło :D
 
Posty: 29
Rejestracja: 04 Sie 2005, 21:50

PostDominik Woś | 28 Wrz 2005, 17:51

Jasiu napisał(a):A co do fotografowania, ważne żeby robić zdjęcia nieba , bo to daje zadowolenie.


Święta prawda. :D Dodatkowo można poszerzyć wiedzę. Na przykład rozejrzeć się za zmiennymi (mam nadzieję, że za dużo blędów nie narobiłem): :wink:

Image

Jasiu napisał(a):W najbliższej przyszlości przymierzam się do zdjęć B&W - na kliszy oczywiście. Mam już taką czułą prawie do 700nm. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Zaletą jest to, że cały proces wywoływania filmu a póżniej odbitek robię sam, co może dać lepsze rezultaty niż skanowanie negatywu w labie. Przy okazji można przypomnieć sobie czasy kiedy tylko takie zdjęcia się robiło :D


Myślę, że będziesz miał znakomite efekty i to jest dobry pomysł bo można tak jak piszesz mieć cały proces pod kontrolą od początku do końca. Później tylko zeskanuj i wrzucaj na forum. Zdjęcia B&W mają w sobie to coś :!:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostHenryk | 28 Wrz 2005, 18:52

Wreszcie Domku znalazłeś godne zastosowanie dla swojego sprzętu :D .
Świetna robota . Ja wspominałem, zmiennych jest tu pełno, jednak większość to różne typy o minimalnej amplitudzie zmian jasności, więc dostępne do obserwacji tych zmian jedynie dla czułych kamer ccd.
Tym bardziej więc na uwagę zasługuje kilka dwuliterówek: BU, AD, FZ, czy RS, które są półregularnymi i dzięki zmianom jasności w granicach 2 mag, nadają się nawet do obserwacji wizualnych. Niestety przeszkodą w ich ocenianiu jest gęstość gwiazd w okolicy, a tym samym spowodowane tym zakócenia w ocenie jasności, ale spróbować można, zwłaszcza sprzętem o większym powiększeniu.

Jeszcze jako ciekawostkę można wymienić NSV 789 - zmienną zaćmieniową 15.1 - 15.6 mag, druga gwiazdka nieco poniżej i w prawo od AD Per. Tuż przy niej, od dołu, przytulona jest ledwo widoczna już gwiazdka o jasności 17.9 mag.

No i słówko o oznaczeniach. Przy nazwach z katalogu V pierwsze zero można (i należy) pomijać, czyli na przykład V359 Per. Jak widzisz, odstęp robimy pomiędzy literką i liczbą a nazwą gwiazdozbioru.

Jeśli masz ochotę, to będę zlecał co nieco do sfotografowania.
Na początek można złapać mirydę R And, która jest już w pobliżu minimum jasności - powyżej 14 mag (czyli słabsza niż 14), a za kilka miesięcy będzie okazja złapania jej w maksimum.
Przed 5 dniami wyglądała jak na fotce (ta czerwona w środku):
Image
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 105 gości

AstroChat

Wejdź na chat