Co Wiedźma wywróży z nogi Oriona

PostDominik Woś | 09 Kwi 2020, 14:25

Otoczenie gwiazdy Beta Ori to dość ciekawe okolice na granicy trzech gwiazdozbiorów, Oriona, Zająca i Erydanu. Chyba najciekawszym obiektem, który możemy tam znaleźć jest mgławica IC2118 popularnie zwana Głową Wiedźmy. Aby rozpoznać Wiedźmę w wiedźmie trzeba byłoby obrócić Oriona do góry nogami ale mieszkańcy półkuli południowej mają już taką rotację w tak zwanym gratisie (wschodzący Orion jest widoczny do góry nogami). :wink:

Rozumiem, że wiedźmy mogą wróżyć z ręki ale żeby z nogi? :shock: :wink: W jakim innym celu Wiedźma wpatruje się w Rigla jak w szklaną kulę?

Zdjęcie raczej nietypowe, zrobione w RPA w sierpniu 2019 roku. :wink:

Canon 6D (mod), Zeiss Sonnar APO 135mm F2 @F4, Astrotrac, 9x5 min:

Co Wiedźma wywróży z nogi Oriona: rigiel_whitch_head_50proc.jpg


Wersja z opisem głównych obiektów w kadrze:

Co Wiedźma wywróży z nogi Oriona: rigiel_whitch_head_50proc_annotated.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postpablo12311 | 09 Kwi 2020, 17:40

Dominik fajnie Ci rysuje ten Carl Zeiss.
Zdjęcie super, jednak materiał bardzo mocno wyciągnięty i powstał marmurek. :wink:
Ale jak na tę ilość materiału efekt powalający.
 
Posty: 252
Rejestracja: 12 Kwi 2012, 12:19

 

PostDominik Woś | 09 Kwi 2020, 19:18

Zgadza się, mocniej pociągnięte aby pokazać potencjał (na przykład Rigel prześwieca przez fragment Pętli Barnarda :shock: ). Poniżej na animacji można zobaczyć czym różni się "wyciągnięte" zdjęcie od tego co zapisuje Canon jako pojedynczą klatkę w JPG. :wink:

Co Wiedźma wywróży z nogi Oriona: L_0022_ISO1600_300s__16C.gif


I jeszcze animacja jak pojawia się zdjęcie w trakcie obróbki od czystego DDP do finalnego i pokolorowanego. :wink:

Co Wiedźma wywróży z nogi Oriona: rigiel_whitch_head_integration.gif


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostNaski | 09 Kwi 2020, 19:36

Masz niesamowity warsztat Dominik - piękna robota!
Awatar użytkownika
 
Posty: 123
Rejestracja: 15 Paź 2012, 17:03

 

PostDominik Woś | 09 Kwi 2020, 20:22

Naski napisał(a):Masz niesamowity warsztat Dominik - piękna robota!


Z tym warsztatem to nie przesadzajmy. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postpatrix | 09 Kwi 2020, 21:14

A może kiedyś byś przedstawił np na podstawie tego zdjęcia tak step by step jak dojść do takich efektów?

BTW zdjęcie jest ekstra, taki kadr mi się marzy. Ale dziwi mnie fakt, że wypaliłeś tylko 45 min? To był jakiś test? Bo nie wierzę, że jako doświadczony astrofotograf świadomie wybrałeś takie czasy.
Awatar użytkownika
 
Posty: 222
Rejestracja: 07 Maj 2008, 18:04

PostDominik Woś | 09 Kwi 2020, 22:08

patrix napisał(a):A może kiedyś byś przedstawił np na podstawie tego zdjęcia tak step by step jak dojść do takich efektów?


Każde zdjęcie jest inne, część pomysłów na obróbkę przychodzi właśnie w trakcie obróbki, do tego to co było efektywne wczoraj, dzięki nowym narzędziom/oprogramowaniu, jest już dzisiaj niekoniecznie użyteczne. Narzędzia i algorytm obróbki dobieramy też do tego jaki materiał udało nam się pozyskać. Dlatego też sam staram się unikać tutoriali do obróbki (jest ich chyba tysiące ale jakoś nie widać tysięcy super zdjęć zrobionych po ich lekturze/oglądaniu :wink: ). Do tego sądzę, że tutorial zabija kreatywność, jeśli już komuś pokazuję pewne ułatwienia i sposoby uzyskania określonych efektów to staram się nie robić już tego w sposób "łopatologiczny", krok po kroku, gdyż zawsze warto zostawić pewne niedomówienia do sprowokowania dodatkowej inwencji/innowacji po stronie obrabiającego zdjęcia. :wink:

patrix napisał(a):BTW zdjęcie jest ekstra, taki kadr mi się marzy. Ale dziwi mnie fakt, że wypaliłeś tylko 45 min? To był jakiś test? Bo nie wierzę, że jako doświadczony astrofotograf świadomie wybrałeś takie czasy.


Przecież pokazałem pojedynczą, surową klatkę jaka "zeszła" na ekran laptopa? Stwierdziłem, że w zasadzie nie za wiele tam widać i szkoda marnować czas i matrycę aparatu na naświetlanie tego kadru. :wink:

Tak na serio to oczywiście kadr jest fragmentem planowanej większej mozaiki Oriona z przyległościami a do takiej mozaiki, biorąc pod uwagę, że i tak będzie mocno zmniejszona pod kątem całkowitej rozdzielczości, nie potrzeba w zasadzie więcej niż 10 klatek na panel (oczywiście pod ciemnym niebem). :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 10 Kwi 2020, 21:20

Bardzo pouczająca jest ta animacja. 8)
Co do obrazka to dla mnie lepiej prezentuje w nieco mniejszej rozdzielczości ale to odbiór własny bo plastyczność całości jest bardzo przyjemna i podkreśla wodorowy charakter obszaru.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 116 gości

AstroChat

Wejdź na chat