Witam serdecznie w tym dziale

PostDominik Woś | 27 Lip 2005, 23:50

Mam przyjemnośś przywitać się i przedstawić. Nazywam się Dominik Woś i dzieki uprzejmości administratora niniejszego forum będę udzielał się trochę w dziale astrofotografia. Zachęcam do dzielenia się z nami swoimi doświadczeniami i poszerzania wiedzy w dziedzinie astrofotografii.

Dla początkujących polecam moje małe artykuły na temat astrofotografii planet i obiektów DS.

Planety: http://www.astrofotografia.zone.pl/pora ... net-1.html

DSy: http://www.astrofotografia.zone.pl/pora ... ods-1.html

Zachęcam do miłego spedzania czasu z nami :-)

Pozdrawiam,
Domek
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostArtur | 28 Lip 2005, 21:59

Świetna stronka Domek a to obserwatorium... po prostu rewelacja. Gratuluje też ogromnej cierpliwości, czekanie na TEC-a 140 musiało Cie wiele kosztować :D Chętnie poczytam o Twoich doświadczeniach z astrofoto. Pozdrówko :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 4
Rejestracja: 28 Lip 2005, 20:06
Miejscowość: Koszalin

PostKret | 28 Lip 2005, 22:27

No no Dominik, a już myslałem, że po tym jak się obraziłeś na Astro4u już nigdzie się nie zarejestrujesz. Na szczęście się myliłem :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 19
Rejestracja: 28 Lip 2005, 22:23
Miejscowość: Leszno

PostDominik Woś | 28 Lip 2005, 22:50

He he, widzisz Kret, sytuacja jest trochę inna obecnie :-)

Nie ma co się obrażać. Trzeba robić tzw. "swoje" i my to w tym dziale bedziemy robić dla własnej satysfakcji i w celu niesienia pomocy innym :-)

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 29 Lip 2005, 01:28

A ja osobiscie jestem dokladnie za tym samym. Przylaczam sie :)
Gregory
 

PostKret | 29 Lip 2005, 11:37

Fajnie, że też tu jesteś Gregory : - )
Awatar użytkownika
 
Posty: 19
Rejestracja: 28 Lip 2005, 22:23
Miejscowość: Leszno

PostHans | 29 Lip 2005, 12:42

Witam.

Pytanie lajkonika:

Mam kamerke QuickCam przerobiona na dlugie czasy i z CCD Sharp'a.
Do tego zestaw do fotografii w projekcji okularowej AK (komplet pierscieni). Calosc jest sadzana na newtoniku 6" F4 z obrotowym wyciagiem AK 1,25". Kamerka ma wykrecony orginalny obiektyw. W dzien udaje mi sie osiagnac ostry obraz po przytknieciu kamerki do okularu malej lunetki. W nocy wielokrotnie probowalem focic Jowisza (jak jeszcze byl), a ostatnio Marsa i Lysego. Niestety kompletna kaplica. Nie jestem wstanie osiagnac ostrego obrazu na zadnym okularku przy roznych kombinacjach z ukladem pierscieni posrednich z AK. Jak sie do tego zabrac? Do przechwytywania obrazu wyk. astrovideo (tu tez mam problem z obsluga dlugich czasow).

Pozdrawiam.

PS. Rady typu "wymien kamerke" u mnie nie przejda - kasa, chcialbym bardzo dostac pomoc w temacie jak uruchomic to co mam.

PS2. Focenie w ognisku glownym rowniez nie jest mozliwe. W krotkim wyciagu obrotowym jaki posiadam, nie jestem w stanie uchwycic ogniska kamera - jest wiecznie za daleko (chyba za daleko).
Hans
 

PostDominik Woś | 29 Lip 2005, 13:00

Hans napisał(a):Witam.

W nocy wielokrotnie probowalem focic Jowisza (jak jeszcze byl), a ostatnio Marsa i Lysego. Niestety kompletna kaplica. Nie jestem wstanie osiagnac ostrego obrazu na zadnym okularku przy roznych kombinacjach z ukladem pierscieni posrednich z AK. Jak sie do tego zabrac? Do przechwytywania obrazu wyk. astrovideo (tu tez mam problem z obsluga dlugich czasow).



Najwidoczniej masz problem z ustawieniem ostrości. Jowisz, jeśli testy przeprowadzałeś niedawno, nie nadaje się do testów z ustawianiem ostrości.

Spóbuj sprawdzić na jakiejs jasnej gwieździe czy ci się sprzęt fokusuje.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostHans | 29 Lip 2005, 13:09

Jowisza meczylem do maja, teraz wojuje glownie z Lysym. Nie jestem w stanie osiagnac ostrego obrazu w kamerce (biala plama, nawet krzywizny tarczy nie mozna odroznic). Kamerka jest sprawna, jak pisalem, testy dzienne na lunetce Hand Made (szukacz) wypadly OK. - ostry obraz obiektow do odleglosci 5m, kamerka okolo 1-2cm od okularu trzymana reka. Na dalszych obiektach juz sie nie dalo.

Pozdrawiam.
Hans
 

PostGość | 29 Lip 2005, 14:08

wsadź barlowa. tylko on jest w stanie dociagnąć ognisko do kamerki
Gość
 

Postzbyszek | 29 Lip 2005, 18:37

Jak daleko od brzegu otworu w kamerce jest CCD ?
Z tego co zauważyłem to przedmioty blisko lezace dają ostry obraz z bardziej wysunietym wyciągiem .
Ogólnie ciezko jest ustawic ostrosc w foceniu w ognisku , w F4 jeszcze trudniej , łatwo przejechac punkt ostrosci .
Pocwicz w dzien na jakims wyraznym obiekcie nawet z 100 m od Ciebie .
W nocy latarnie uliczne sa lepsze do testow niz Łysy .
Najpierw sprawdz , jak daleko od wyciągu masz ostry obraz na półprzezroczystej kartce . Jak w tym miejscu bedzie chip CCD to musi byc ostry obraz z kamerki .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostGregory | 30 Lip 2005, 00:30

Kret napisał(a):Fajnie, że też tu jesteś Gregory : - )


Krecie, ja tez sie ciesze ze jestes tutaj z nami! Nie mam nic wiecej do dodania bo powiem jedno, dzialajmy Panie i Panowie :) Zabieramy sie do pracy i dzialajmy, cieszmy sie ze wspolnych osiagniec, a potem sobie je tez przedyskutujemy, czerpiac z tego wszystkiego satysfakcje i wspolna radosc :) Wreszcie powiedzialem o co mi chodzi i dodatkowo super bedzie, jak nasze wspolne dzialania wyjda tez z pozytkiem dla nauki.

Pozdrawiam
Gregory / Meteor
Ostatnio edytowany przez Gregory, 13 Sie 2005, 09:39, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostKret | 05 Sie 2005, 23:49

Gregory napisał(a):
Kret napisał(a):Fajnie, że też tu jesteś Gregory : - )


Krecie, ja tez sie nie ciesze ze jestes tutaj z nami!

Pozdrawiam
Gregory / Meteor



Szkoda, że się nie cieszysz :(
Awatar użytkownika
 
Posty: 19
Rejestracja: 28 Lip 2005, 22:23
Miejscowość: Leszno

PostDominik Woś | 06 Sie 2005, 00:51

He he ;-) Panowie - nie ma co się łapać za słówka ;-) Błędy każdemu się zdarzają i w kwestii ich poprawiania sugeruję kontakt na priva. Cieszymy się z każdego rozsądnego kolegi (i koleżanki też), który/a chce coś nam przekazać lub skorzystać z doświadczenia forumowiczów.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 13 Sie 2005, 09:42

Kret napisał(a):
Gregory napisał(a):
Kret napisał(a):Fajnie, że też tu jesteś Gregory : - )


Krecie, ja tez sie ciesze ze jestes tutaj z nami!

Pozdrawiam
Gregory / Meteor



Szkoda, że się nie cieszysz :(


Rzecz jasna to byl oczywisty blad. Nie dziwie sie ze zwrociles na to uwage, tylko trzeba bylo na PW. Ale fajnie ze jestes tutaj z nami :D

Sorki Krecie jakby co, literowka byla :oops:
Gregory
 

PostKret | 13 Sie 2005, 09:48

Spoko, domyśliłem się że to błąd, tylko chciałem sie upewnić :D


Oczywiście admin może skasować tamten post :wink: no chyba, że nie przeszkadza :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 19
Rejestracja: 28 Lip 2005, 22:23
Miejscowość: Leszno

PostMaciej M. | 14 Sie 2005, 12:01

Domek stronka bardzo dobra. Zdjęcia, no cóż nic dodać, nic ująć. Ale najbardziej podobają mi się te turtiorale z DS'ami i planetami.
Mam kilka pytań co do tej części z DS'ami i parę ogólnych:

1.Jaka jest definicja klatki luminacyjnej, czy robi się takie klatki specjalnymi metodami?
2.Czy darki i flaty należy robić do każdej ekspozycji osobno czy lepiej odjąć jednego "sumarycznego"? I czy zawsze używasz tych samych do różnych zdjęć?
3.Skąd można ściągnąć MaximDL? I ile dni można go "używać"?
4.Co to są Gradienty?
5.Co dają nam takie opcje jak Modify/Expand? I od czego zależą wartości w pixelach (parametrach), które musimy wpisać?
6.Skąd można ściągnąć Neat Image? (o ile wogóle mozna) :D
Jak odszumiasz te zdjęcie Domku? (chodzi mi o czynności) I czy tym razem odszumiasz całe zdjęcie?
7.I czemu ma służyć spłaszczenie obrazka? Widać duże różnice przed i po?

Z góry dzięki za odpowiedźi, to uzupełnienie pozwoli mi bardzo dokładnie zrozumieć ten turtioral i być może w przyszłości go wykorzystać! :)
Kamerki... to przyszłość! :-)
 
Posty: 7
Rejestracja: 14 Sie 2005, 10:57

PostDominik Woś | 14 Sie 2005, 13:33

Maciej M. napisał(a):Domek stronka bardzo dobra. Zdjęcia, no cóż nic dodać, nic ująć. Ale najbardziej podobają mi się te turtiorale z DS'ami i planetami.
Mam kilka pytań co do tej części z DS'ami i parę ogólnych::)


No nieźle, te pytania to materiał na kilka wątków na forum chyba :lol:

Ale spróbuje coś powiedzieć - na tyle na ile umiem.


Maciej M. napisał(a):1.Jaka jest definicja klatki luminacyjnej, czy robi się takie klatki specjalnymi metodami?


W skrócie - Luminancja to jest klatka, która zawiera najwięcej szczegółów. Jeśli złączymy ją z kolorem (RGB) w PS i zastosujemy 100% krycie dla L to z RGB weźmiemy tylko kolor a cała reszta (szczegóły) będzie z klatki L. Złożenie LRGB to jak gdyby pokolorowanie klatki L. Moim córeczkom coś takiego się podoba i pokazanie im takiej sztuczki tylko wzmacnia mój autorytet jako "taty czarodzieja" :lol:

Maciej M. napisał(a):2.Czy darki i flaty należy robić do każdej ekspozycji osobno czy lepiej odjąć jednego "sumarycznego"? I czy zawsze używasz tych samych do różnych zdjęć?


Pierwsza część pytania: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php ... highlight=

Druga cześć pytania: tak używam darki zrobione dla danej temperatury i czasu ekspozycji (mam możliwość ustawienia temperatury chłodzenia chipu kamerki) ze zdjęciami z rożnych sesji z takim samym czasem ekspozycji. Podobnie z flatami. Co jakiś czas warto jednak zrobić nowe darki i flaty (tak co 1-2 miesiące).

Maciej M. napisał(a):3.Skąd można ściągnąć MaximDL? I ile dni można go "używać"?


www.cyanogen.com

Wersja testowa (w pełni funkcjonalna) może być używana bezpłatnie przez 30 dni z tego co pamiętam.

Maciej M. napisał(a):4.Co to są Gradienty?


Gradienty to po prostu nierównomiernie oświetlone tło. Czy dane zdjęcie ma gradient możesz sprawdzić najprościej w następujący sposób. W PS w Image/Adjustments/Levels zmniejszaj powoli "Input Levels" (suwak w lewo) tak jak na poniższym zrzucie z ekranu. Nie chodzi o to aby takiego gradientu nie było całkowicie. Chodzi o to, żeby nie był widoczny na zdjęciu przy normalnym ustawieniu Input Levels - czyli na 255.

Image

Maciej M. napisał(a):5.Co dają nam takie opcje jak Modify/Expand? I od czego zależą wartości w pixelach (parametrach), które musimy wpisać?


No najlepiej sprawdzić sobie działanie tych funkcji na jakimś obrazku (może być nawet normalna dzienna fotografia). Efektem jest pewnego rodzaju "wtapianie" na przykład wyostrzanego obrazu w tło. Wielkość parametru mówi jak rozległy będzie obszar "wtapiania". Jest to bardzo użyteczna funkcja przy używaniu warstw do uwydatniania szczegółów na zdjęciu.

Maciej M. napisał(a):6.Skąd można ściągnąć Neat Image? (o ile wogóle mozna) :D
Jak odszumiasz te zdjęcie Domku? (chodzi mi o czynności) I czy tym razem odszumiasz całe zdjęcie?


No ja mam Neat Image i tego używam. Strona producenta: www.neatimage.com. Ważne jest aby odpowiednio ustawić parametry odszumiania - na przykład w moim przypadku prawie nie używam usuwania szumu "High frequency". Parametry trzeba dobrać indywidualnie jak zwykle metodą prób i błędów.

Maciej M. napisał(a):7.I czemu ma służyć spłaszczenie obrazka? Widać duże różnice przed i po?


No spłaszczenie to po prostu u mnie połączenie warstw w jedną.

Maciej M. napisał(a):Z góry dzięki za odpowiedźi, to uzupełnienie pozwoli mi bardzo dokładnie zrozumieć ten turtioral i być może w przyszłości go wykorzystać! :)


Uff - trochę się rozpisałem, ale to ja dziekuję za konkretne pytania.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaciej M. | 14 Sie 2005, 14:42

Dzięki Domek, nie spodziewałem się po ilości pytań odpowiedzi tak szybko. :wink:
Kamerki... to przyszłość! :-)
 
Posty: 7
Rejestracja: 14 Sie 2005, 10:57

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 63 gości

AstroChat

Wejdź na chat