Astrofoto z platformy paralaktycznej

PostGregory | 19 Gru 2006, 21:17

Bogdan J. napisał(a):Nie wiem po co w ogóle spieracie się w takiej kwestii. Wiadomo, że amatorski aparat z założenia nie jest wykonany po to aby można było nim robic zdjęcia typowo astronomiczne. Oczywiście Canony są w tym najlepsze ale i tak wiemy, że wprowadzają sporo szumów a kompresja niszczy częśc sygnału. W tym celu powstają dedykowane programy do obróbki DSLR-ów i z takich należy kożystac. Ja osobiście nie widzę problemu w wykonaniu darków i późniejszym ich odjęciu. Z czasem zbierze się spora baza takich darków dla odpowiednich temperatur i czasów której w przypadku Canonów jestem przeciwnikiem. Canon jak wiemy posiada kolorowy chip wiec sporo czasu zaoszczędzimy na tym, że odpada nam zbieranie materiału w RGB jak to jest w przypadku profesjonalnych CCD. Tak wiec po mimo wykonywania darków jesteśmy w stanie w jesienne i zimowe noce wykonac ekspozycje nawet dwóch czy trzech obiektów. Odejmowanie darków takim programie jak np. ImagesPlus to najmniejszy problem a będzie to zrobione jak należy.
Hej!!!


Zgadzam sie z Toba Bogdanie w calej okazalosci i podpisuje sie pod tym! :D Korzystanie z funkcji redukcji szumow w Canonie, pomimo ze dziala ona troche lepiej nizeli ma to miejsce w przypadku innych aparatow, mija sie zupelnie z celem. :!: Zupelnie czym innym jest taka samodzielnie opracowana baza klatek dark, a co za tym idzie master dark'ow, z roznymi czasami i zakresami temperatur. ;-)

Reasumujac, zdjecia zapisujemy do RAW, klatki DARK + FLAT wykonujemy samodzielnie, a potem skladamy to pod dedykowanym do tego zadania oprogramowaniem, trzymajac sie z dala od automatyki Canona. ;-)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postqbanos | 19 Gru 2006, 22:51

"Taka redukcja szumow bedzie miala dopiero wtedy miejsce, kiedy uaktywniona jest dodatkowa opcja czasowego wyzwalania migawki, w uproszczeniu mowiac oznaczona na LCD symbolem zegarka lub jak kto woli stopera."

Dobrze Gregory że usunąłeś tę bzdurę :) NR w Canonie działa już od 30sek i nie zależy to od czułości matrycy (przy ISO100 robi więc przy wyższych tym bardziej) Canon sam tworzy darka którego odejmuje, co wiecej dark ma odpowiednią temperature, nie zostają nigdy żadne dziury i hoty.
Nie namawiam oczywiście do stosowania NR ale jesli ktoś nie obył się z ręcznym odejmowaniem darków to jest to dobry wyjście. I już nie przesadzaj z ta degradacja jakości obrazu, robiłes dogłebne porównanie skoro tak twierdzisz?? Ja dużej różnicy nie zauważyłem, może wyjdzie w trakcie dalszego focenia.
qbanos
 

PostGregory | 19 Gru 2006, 23:25

qbanos napisał(a):"Taka redukcja szumow bedzie miala dopiero wtedy miejsce, kiedy uaktywniona jest dodatkowa opcja czasowego wyzwalania migawki, w uproszczeniu mowiac oznaczona na LCD symbolem zegarka lub jak kto woli stopera."

Dobrze Gregory że usunąłeś tę bzdurę :) NR w Canonie działa już od 30sek i nie zależy to od czułości matrycy (przy ISO100 robi więc przy wyższych tym bardziej) Canon sam tworzy darka którego odejmuje, co wiecej dark ma odpowiednią temperature, nie zostają nigdy żadne dziury i hoty.
Nie namawiam oczywiście do stosowania NR ale jesli ktoś nie obył się z ręcznym odejmowaniem darków to jest to dobry wyjście. I już nie przesadzaj z ta degradacja jakości obrazu, robiłes dogłebne porównanie skoro tak twierdzisz?? Ja dużej różnicy nie zauważyłem, może wyjdzie w trakcie dalszego focenia.


Musze przyznac ze wczesniejsze posty pisalem troche z pamieci, ale po powrocie do domu jeszcze raz specjalnie dla tej okazji przyjrzalem sie i zobaczylem jak to dokladnie jest z ta redukcja szumow i ustawieniami w Canonie. Stad wprowadzone pewne zmiany i dodatkowe uzupelnienia.

Czyli dalsze takie ogledziny wykazaly, ze nie mozna jednoznacznie wobec tego stwierdzic, iz automatyka aparatu stosuje we wszystkich przypadkach redukcje szumow (naswietlanie+dark), na co wskazuja Twoje wczesniejsze wypowiedzi. ;-)

Ponizej tych 30 sekund zazwyczaj nie stosuje, ale tylko zazwyczaj. ;-) Nie prawda jest np. to ze NR dziala tylko i wylacznie z czasem od 30 sekund w gore, i ze nie ma wplywu czulosc ISO. Uruchom u siebie czas naswietlania np. 10 sek na ISO 1600 i zobacz co sie stanie - poczekasz dwa razy dluzej no chyba ze masz wybrakowanego 350D. ;-) :lol:

A propo samych porownan, nikt nie musi mnie przekonywac do redukcji szumow w Canonie, bo wiem ze tak nie powinno sie po prostu tego w astrofoto robic. Zdaje sobie sprawe jak dziala taki pojedynczy dark odejmowany od obrazu zrodlowego (byc moze rzeczywiscie w podobny sposob dziala tez Canon, na co wskazuja czasami 2x dluzsze czasy), a jak dziala taki master dark wykonany w oparciu o kilka wczesniej przygotowanych wlasnorecznie darkow (tak Canon niestety nie dziala). ;-)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postqbanos | 19 Gru 2006, 23:40

Gregory napisał(a):
Musze przyznac ze wczesniejsze posty pisalem troche z pamieci, ale po powrocie do domu jeszcze raz specjalnie dla tej okazji przyjrzalem sie i zobaczylem jak to dokladnie jest z ta redukcja szumow i ustawieniami w Canonie. Stad wprowadzone pewne zmiany i dodatkowe uzupelnienia.

Czyli dalsze takie ogledziny wykazaly, ze nie mozna jednoznacznie wobec tego stwierdzic, iz automatyka aparatu stosuje we wszystkich przypadkach redukcje szumow (naswietlanie+dark), na co wskazuja Twoje wczesniejsze wypowiedzi. ;-)

Ponizej tych 30 sekund zazwyczaj nie stosuje, ale tylko zazwyczaj. ;-) Nie prawda jest np. to ze NR dziala tylko i wylacznie z czasem od 30 sekund w gore, i ze nie ma wplywu czulosc ISO. Uruchom u siebie czas naswietlania np. 10 sek na ISO 1600 i zobacz co sie stanie - poczekasz dwa razy dluzej no chyba ze masz wybrakowanego 350D. ;-) :lol:

A propo samych porownan, nikt nie musi mnie przekonywac do redukcji szumow w Canonie, bo wiem ze tak nie powinno sie po prostu tego w astrofoto robic. Zdaje sobie sprawe jak dziala taki pojedynczy dark odejmowany od obrazu zrodlowego (byc moze rzeczywiscie w podobny sposob dziala tez Canon, na co wskazuja 2x dluzsze czasy), a jak dziala taki master dark wykonany w oparciu o kilka wczesniej przygotowanych darkow (tak Canon niestety nie dziala). ;-)

Pozdrawiam,
Gregory


Tak krótkich czasów sie w astrofoto raczej nie używa :) Canona nie mam wybrakowanego. Czyli ustalilismy jak sąde że NR nie ma szans w starciu z materdarkiem wykonanym ręcznie ale jest to funkcja przydatna gdy nie posiadamy master darka, lub nie umiemy darków aplikować, czyz tak? Myślę zatem że dyskusja zakończona :)

pozdrawiam
qbanos
 

PostGregory | 19 Gru 2006, 23:50

qbanos napisał(a):Tak krótkich czasów sie w astrofoto raczej nie używa :) Canona nie mam wybrakowanego. Czyli ustalilismy jak sąde że NR nie ma szans w starciu z materdarkiem wykonanym ręcznie ale jest to funkcja przydatna gdy nie posiadamy master darka, lub nie umiemy darków aplikować, czyz tak? Myślę zatem że dyskusja zakończona :)


Krotkie czasy mozna a nawet czasami zaleca sie stosowac kiedy zalezy nam na zachowaniu nieprzepalonych jasniejszych obszarow fotografowanego obiektu do ktorych mozemy zaliczyc chociazby taki trapez w M42. :) Co do reszty mysle ze wspolnymi silami udalo nam sie dojsc do tego, jak to jest w istocie z tymi darkami tworzonymi przez automatyke Canona, co moze wyjsc tez z pozytkiem dla innych uzytkownikow tego aparatu. :) Oczywiscie jak najbardziej warto nauczyc sie tworzyc wlasne master darki i prawidlowo je odejmowac do czego serdecznie zachecam. :) Dyskusja zakonczona. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postqbanos | 20 Gru 2006, 00:01

Gregory napisał(a):
Krotkie czasy mozna a nawet czasami zaleca sie stosowac kiedy zalezy nam na zachowaniu nieprzepalonych jasniejszych obszarow fotografowanego obiektu do ktorych mozemy zaliczyc chociazby taki trapez w M42. :)


Oczywiście, tylko kto do tego celu zrobi przykładowe 10sek na ISO1600? Raczej będzie to max niskie ISO i dłuższy czas :) Ale że nie używamy NR to nie przejmujemy się że i tak by nie zadziałało w tym momencie. :wink:

pozdrawiam
qbanos
 

PostGregory | 20 Gru 2006, 00:31

qbanos napisał(a):Raczej będzie to max niskie ISO i dłuższy czas :) Ale że nie używamy NR to nie przejmujemy się że i tak by nie zadziałało w tym momencie. :wink:


Mozna to tak ujac. ;-)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postleszekjed | 21 Gru 2006, 23:51

Z opisywanej sesji mam na koniec jeszcze zdjęcia analogowe, które z uwagi na cykl technologiczny dopiero dziś ujrzały światło dzienne. Zamieszczam porównanie zdjęć M45 i M42 wykonane przez Bogdana identycznym obiektywem 200mm w czasie ok. 30 minut na kliszy Kodak E 200 Professional:


Image

M42 zdjęcie cyfrowe



Image

M42 zdjęcie analogowe



Image

M45 w wersji cyfrowej



Image

M45 w wersji analogowej



I wreszcie zdjęcie analogowe M31 z czasem ok. 30 minut (obiektyw i film jak wyżej) gdzie widać wyraźnie rotację pola wynikającą z niedokładnego ustawienia platformy. Wprawdzie guide prowadzi za gwiazdą ale przy złym ustawieniu montażu im dalej od gwiazdy prowadzącej tym wtraźniej widać rotację.

Image

i dla porównania M31 w wersji cyfrowej:

Image


Wszystkie zdjęcia zostały zrobione oczywiście na platformie paralaktycznej ;-)
L.J.
Ostatnio edytowany przez leszekjed, 16 Cze 2007, 22:37, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostGregory | 23 Gru 2006, 03:23

Pomimo tego ze fotografie na kliszy nie sa juz raczej w stanie dorownac cyfrowym trendom (chyba ze wezmiemy pod uwage pole widzenia jakie moze zostac uchwycone na klatce 35 mm), zawsze bede dazyl szacunkiem takie analogowe ujecia. :) Trudniej jest uzyskac dobry material na kliszy, naswietlic, wywolac, a potem zeskanowac i jeszcze z tego wyodrebnic jak najwiecej detali. Tutaj wyszlo to wszystko calkiem przyzwoicie. :) Gratulacje. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postkmail | 01 Lut 2007, 11:44

Pozwoliłem sobie troszkę podrasować wersję Bogdana J

Image
 
Posty: 26
Rejestracja: 10 Wrz 2006, 19:51

Postqbanos | 01 Lut 2007, 12:04

Straszliwie przeostrzone, gwiazdki wyglądają okropnie sztucznie :?
qbanos
 

PostDrakos | 01 Lut 2007, 17:55

Może zamiast pustej krytyki podpowiedz początkującemu koledze jak to należy obrobić aby lepiej wyglądało:roll:
Kronos 10x50 i dobre chęci.
Soligor MT-750 i dwa dobre okularki LV2,5 oraz LVW-8mm to jest To !
 
Posty: 121
Rejestracja: 26 Wrz 2005, 21:56

Postzbyszek | 01 Lut 2007, 19:31

Drakos napisał(a):Może zamiast pustej krytyki podpowiedz początkującemu koledze jak to należy obrobić aby lepiej wyglądało:roll:

Czemu zabierasz glos jak dla Ciebie to puste ? Dopiero jak przestanie byc puste to docenisz podpowiedz.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postqbanos | 01 Lut 2007, 19:54

Drakos napisał(a):Może zamiast pustej krytyki podpowiedz początkującemu koledze jak to należy obrobić aby lepiej wyglądało:roll:

Lepiej wyglądała wersja Bogdana na bazie której zostalo dokonane to "podrasowanie", otrzymany rezultat jest wg mnie gorszy, napisałem dlaczego w poście wyżej. Jak to powinno wyglądać moim zdaniem możesz sobie zobaczyć na pierwszej stronie tego topicu gdzie umieściłem moją wersje obróbki.


P.s. Rozumiesz znaczenie słowa "krytyka"?
Proszę Cię, jeśli masz czasem ochotę napisać tak beznadziejny post to się powstrzymaj dla dobra ogółu.
qbanos
 

PostRammstein | 10 Mar 2007, 21:45

Dziś troszkę czasu pobawiłem się z tym materiałem i wyszło mi coś takiego:
Image
Image
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 178 gości

AstroChat

Wejdź na chat