Motofocus w prezencie !!!

PostBogdan J. | 21 Gru 2006, 22:17

Jakiś czas temu dostałem od kolegi Likimara Motofocus. Urządzenie to pozwala w precyzyjny sposób kontrolować ustawienie ostrości. Motofocus posiada parę poziomów które różnią się miedzy sobą częstotliwością kroków silnika. Reasumując po zamocowaniu silnika z sterownikem do teleskopu zaopatrzonego w kamerę lub aparat możemy krok po kroku ustawić perfekcyjną ostrość. Refokuswanie w tym przypadku staje się o wiele łatwiejsze a zapamiętując ilość wykonanych kroków wyciągu możemy od razu wrócić do pozycji wyjściowej. W porozumieniu i za zgoda Likimara postanowiliśmy w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia podarować wraz z życzeniami udanych zdjęć w nadchodzącym roku ten sprzęt pierwszej osobie która się o to zwróci. Jednocześnie osoba musi spełniać następujące kryteria:
1)Osoba ta pokryje koszty wysyłki
2)Będzie to użytkownik forum Astromaniaka
3)Osoba ta musi zajmować się i interesować astrofotografią
4)Osoba ta wykorzysta ten sprzęt do własnego użytku bez możliwości odsprzedania go w celach zarobkowyc



Pierwsza osoba spełniająca te kryteria otrzymuje Motofocus.
Czekam na zgłoszenia i pozdrawiam!!!

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Postqbanos | 21 Gru 2006, 22:23

Ja nie mam jeszcze montażu ale wszystkie wymagania spełniam i jestem chętny oczywiście :)
Ostatnio edytowany przez qbanos 21 Gru 2006, 22:42, edytowano w sumie 2 razy
qbanos
 

PostJaLe | 21 Gru 2006, 22:24

Jeżeli powiesz mi jak zastosować w połączeniu z 80 ED to jestem chętny ;)

Może masz jeszcze Toucama na zbyciu :lol: :lol: :lol: :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMax | 21 Gru 2006, 22:27

a czy można to podłączyć do wyciągu Astrokrak?
jeśli tak to byłbym chętny :lol:

canon dotrze do mnie po świętach , i jak pogoda pozwoli będzie można już coś focić
pozdrowienia Rafał
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostBogdan J. | 21 Gru 2006, 22:37

Szczerze mówiąc jestem zaskoczony refleksem i czujnością udzielających się tu astro-fotografów. Muszę tu okazać pełna uczciwość w weryfikacji i kolejności zgłoszeń. Jako pierwszy zgłosił się Qubanos tak wiec proszę o dane na PW.
Gratuluję i pozdrawiam !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostKamil K. | 21 Gru 2006, 22:40

1)Osoba ta pokryje koszty wysyłki

Żaden problem

2)Będzie to użytkownik forum Astromaniaka

To kryterium również spełniam

3)Osoba ta musi zajmować się i interesować astrofotografią

To jest mój priorytet w astrohobby. Motofocus przydałby mi się głównie w fotografii planet (sprzęt w stopce) , gdyż mój 114/900 trzesie się niemiłosiernie podczas prób ustawienia ostrości, dodatkowo nie dysponuje laptopem a w ten sposób po ustawieniu planetki w wizjerze mógłbym spokojnie zasiąść przed monitorkiem jakieś 2 m dalej od balkonu i się pobawić ustawieniem ostrości przed monitorem co byłoby sporym ułatwieniem. (Fotki można obejrzeć na mojej stronie, link w stopce, choć nie wszystkie bo nieaktualizowałem stronki ostatnimi czasy)

4)Osoba ta wykorzysta ten sprzęt do własnego użytku bez możliwości odsprzedania go w celach zarobkowyc

To również mogę zagwarantować
Ostatnio edytowany przez Kamil K., 21 Gru 2006, 22:42, edytowano w sumie 1 raz
SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50
Awatar użytkownika
 
Posty: 323
Rejestracja: 07 Lut 2006, 22:52

PostJaLe | 21 Gru 2006, 22:41

Myślę, że qbanos najlepiej ten motofocus spożytkuję :D

Ale jak Boguś masz , tym razem do sprzedania Tocama, to rozważ moją propozycję :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostSebastian_wawa | 21 Gru 2006, 22:42

Kiedy promocja na SBIG'a, albo AP :?: :lol:

Qbanos - gratulacje 8)


Pozdrawiam,
Seba
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostBogdan J. | 21 Gru 2006, 22:54

:lol: :lol: :lol:
Pewnie jak wygram "milion"w Totka lub firma się rozwinie po mojej myśli!!!
Hej!!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostSebastian_wawa | 21 Gru 2006, 22:57

Ok, więc czekam (na wygraną, lub na rozwój - wszystko jedno ;) ) i jakby co to jestem pierwszy w kolejce :lol:

Wesołych Świąt i częściej takiej chojności, a nie tylko od święta ;)


Pozdrawiam
Seba
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postqbanos | 21 Gru 2006, 22:58

Chciałem oficjalnie podziekować za ten prezent :) Postaram się go spożytkować jak najlepiej umiem!!

Dzieki i pozdrawiam
qbanos
 

PostBogdan J. | 21 Gru 2006, 23:05

Jale masz link do kamerki PHILIPS Webcam SPC 900NC USB 2.0
To najnowszy produkt Philipsa nie ma większej różnicy od ToUcama a cena jest całkiem nie zła!
http://www.pixmania.com/pl/pl/185491/art/philips/webcam-spc-900nc-usb-2-0.html
Pixmania działa jak w zegarku śmiało możesz wysyłać przelew.
Hej!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostKamil K. | 21 Gru 2006, 23:10

qbanos napisał(a):Chciałem oficjalnie podziekować za ten prezent :) Postaram się go spożytkować jak najlepiej umiem!!

Dzieki i pozdrawiam


Gratuluje 8) ...czy Ty kiedykolwiek odchodzisz od monitora :lol: :wink:
SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50
Awatar użytkownika
 
Posty: 323
Rejestracja: 07 Lut 2006, 22:52

PostSebastian_wawa | 21 Gru 2006, 23:11

Kamil K. napisał(a):
qbanos napisał(a):Chciałem oficjalnie podziekować za ten prezent :) Postaram się go spożytkować jak najlepiej umiem!!

Dzieki i pozdrawiam


Gratuluje 8) ...czy Ty kiedykolwiek odchodzisz od monitora :lol: :wink:


Tak, jak idzie na obserwacje :) Potem znów obróbka przy kompie ;)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostBogdan J. | 21 Gru 2006, 23:11

:D :D :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Postqbanos | 21 Gru 2006, 23:13

Kamil K. napisał(a):
Gratuluje 8) ...czy Ty kiedykolwiek odchodzisz od monitora :lol: :wink:



No pewnie, akurat miałem szczęście :)
Ja studiuje wiec nie mogę cały czas siedzieć :)
qbanos
 

PostKamil K. | 21 Gru 2006, 23:16

Sebastian_wawa napisał(a):
Kamil K. napisał(a):
qbanos napisał(a):Chciałem oficjalnie podziekować za ten prezent :) Postaram się go spożytkować jak najlepiej umiem!!

Dzieki i pozdrawiam


Gratuluje 8) ...czy Ty kiedykolwiek odchodzisz od monitora :lol: :wink:


Tak, jak idzie na obserwacje :) Potem znów obróbka przy kompie ;)


a siusiu i inne fiz. sprawy :wink:
SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50
Awatar użytkownika
 
Posty: 323
Rejestracja: 07 Lut 2006, 22:52

Postleszekjed | 21 Gru 2006, 23:33

Pilot tego urządzenia do złudzenia przypomina mój projekt ;-) i wprawdzie nie pamiętam czy to ja go wykonałem czy też zrobił go Ilikmar ale w razie potrzeby służę autorską rada i pomocą.
Mechanizm napędowy zrobił chyba Ilikmar i niewiele na ten temat powiem znie znająć parametrów silnika ani użytych przekładni. Zapewne szczęśliwego posiadacze będzie czekać konieczność dopasowania mechanizmu do własnego wyciągu :-(
Pilot ma 4 'biegi' umożliwiajace z reguły pracę z prędkościami od kilku mm/sek do kilkunastu um/sek. Ma też tryb oszczędności energii. Do tego pilota zrobiłem kiedyś oprogramowanie pozwlające na sterowanie z PC z kalibracją i możliwością zapamiętania kilku ustawionych wcześniej pozycji. Niestety program nie działał dobrze na wszystkich komputerach ze względu na trudne do znalezienia związki (lub konflikty) bibliotek VB z systemami operacyjnymi MS Win ale od tamtej pory zrobiłem chyba pewien postęp w programowaniu i jak tylko znajdę czas to wrócę do programu aby go skorygować.
L.J.

Odnalazłem rysunek interface programu:

Image

Jak widać program potrafi zapamiętać do 5 ustawionych ręcznie pozycji wyciągu i potrafi wykonywać skoki pomiędzy nimi. Program ma procedurę kalibracji (wykonywaną raz dla danego wyciągu) ustalającą parametry sterowania oraz procedurę reset wykonywana każdorazowo na początku kolejnych obserwacji (zgranie wyciągu z zerowym położeniem w programie). Ma też tryb normalny i nocny aby nie raził z ekranu, działa oczywiście na odległość z ciepłego mieszkania ;-)

L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostBogdan J. | 22 Gru 2006, 08:17

Leszku z tego co wiem jest to twój projekt i wykonanie. Jeśli chodzi o dopasowanie do swojego wyciagu jest to nie unikniony proces przy każdym tego typu podłączeniu.
Dzięki za dane!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 22 Gru 2006, 10:03

Odnośnie wymienionej prze Bogusia kamerki Philipsa, to może Ktoś jest zorientowany, czy po wykręceniu obiektywu można zamontować klasyczną złączkę do montowania Vest ?


Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 22 Gru 2006, 11:08

Do tej kamerki potrzebna jest złączka 1,25" z dłuższym gwintem M12x0,5 dostępna u nas zresztą od ręki 8)
Taką kamerkę kupiłem na próbę i dałem do grzecznosciowej przeróbki na SC-1 do elektroników z grupy Grzegorza Pojmańskiego, na wynik tej eksperymentalnej pracy poczekam do nowego roku, chłopaki się będą na niej ćwiczyć.
Ostatnio edytowany przez Janusz_P., 22 Gru 2006, 12:25, edytowano w sumie 1 raz
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postzbyszek | 22 Gru 2006, 11:12

Chyba Grzel na asrto4u ma taka kamerke. Szukal informacji odnosnie jej przerobienia.
Moze zima Twoja uszkodzona kamerka bedzie lepiej dzialac?
Jakby to cos z matryca / maloprawdopodobne/ to PiotrekT moze by cos doradzil ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postlikimar | 22 Gru 2006, 11:44

Witajcie :-)

Mechanizm napędowy zrobił chyba Ilikmar

żeby nie było wątpliwości to motofokus + pilot dostałem jako miły dodatek przy zakupie Tak'a od PTL'a - więc autorem rozwiązania: silniczek + mocowanie do wyciągu jest Paweł :-) Co do samego pilota to Leszek pewnie najlepiej pamięta ja to było.

Qbanos - życzę ci udanych fotek :-).

Pozdrawiam serdecznie wszystkich i życzę Wam Wesołych Świąt.

Mariusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 151
Rejestracja: 06 Paź 2005, 22:40
Miejscowość: Kobyłka

Postlikimar | 22 Gru 2006, 12:33

Ho, ho ,ho :wink:
Coraz bardziej mi się podoba idea świątecznych astroprezentów :-)

Może ktoś będzie zainteresowany - to mam takie 3 kamerki przemysłowe do przekazania w dobre ręce. Ja z nich nie korzystam więc może ktoś zrobi z nich dobry użytek... :wink: Warunki otrzymania takie same jak pisał Bogdan (1 kamerka/1 osoba).

Image
Image Image Image

Jeszcze raz życzę wszystim wesołych Świąt,

pozdrawiam,
Mariusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 151
Rejestracja: 06 Paź 2005, 22:40
Miejscowość: Kobyłka

Postqbanos | 22 Gru 2006, 12:54

Toś się rozpedził :) Tylko sie nie zagalopuj i nie oddaj też Tak'a!! Chociaż z drugiej strony byłboby to bardzo miłe :)
qbanos
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 158 gości

AstroChat

Wejdź na chat