cyfrówka

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postjaro | 25 Gru 2006, 19:46

Witam
jak zdazylem sie zorientowac, panuje opinia ze sposrod kompaktow cyfrowych do astrofoto najlepiej nadaje nikon coolpix 4500 albo starsza wersja 995. Sa to niestety aparaty trudno dostepne na rynku wtornym. Jakie inne kompakty w rozsadnej cenie mozecie polecic do robienia fotek przez teleskop.
pozdrawiam
jaro
-------------------------------------------------------
Intes Alter M500
 
Posty: 22
Rejestracja: 05 Lis 2006, 21:07
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 27 Gru 2006, 09:32

Rzecz w tym ze kompaktów w ogóle nie poleca się do astrofotografii bo to zawsze będzie wybór tylko mniejszego zła :roll:
Generalnie kompakt do astrofoto jeśli się już ktoś uprze powinien mieć następujące cechy w kolejności od najważniejszych:

Obiektyw z wewnętrznym ogniskowaniem bez ruchomego przodu.
Stały, metalowy gwint filtrowy na korpusie do przykręcania nasadek projekcyjnych.
Manualny tryb pracy.
Zakres czułości przynajmniej do 800ISO.
Zakres czasów conajmniej do minuty.
Przednia soczewka obiektywu nie może być duża, najwyżej do 25mm średnicy bo będzie winietować potem w projekcji okularowej z za małymi soczewkami ocznymi popularnych okularów :roll:

Fotografię kompaktem można traktować jako wstępną zabawę w astrofoto i przymiarkę do zkupu lustrzanki cyfrowej.
Ta zabawa nauczy przedewszystkim cierpliwosci, umożliwi lepsze poznanie możliwości swojego teleskopu i podstaw obróbki obrazu tak więc ma charakter zgoła dydaktyczny :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRammstein | 27 Gru 2006, 12:14

Ja zaczełem fotografować niedawno kompaktem w ognisku głównym :) Do tej pory zaliczyłem tylko Księżyc ale mam zamiar zaliczyć więcej obiektów.
A przerobiony kompakt wygląda tak:
Image
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Postdarek_m | 28 Gru 2006, 01:13

Mógł byś powiedzieć skąd masz tą złączkę i co to za aparat?
darek_m
 

PostRammstein | 28 Gru 2006, 01:22

Aparat to Olympus C-750 Ultra Zoom. A mocowanie było do flip mirrora Meade #644. Ale co i jak było przerabiane tego niewiem ponieważ Lesioq był poprzednim właścicielem i On go zmodyfikował. Aparat spisuje się bardzo dobrze :)
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat