Mars przez filtr IR pass 685nm

PostBielack | 09 Paź 2005, 21:29

Chciałem się z wami podzielić moimi uwagami na temat pasmowego filtra podczerwieni jaki sobie sprawiłem kilka dni temu.
Wszystkie swoje fotografie wykonuję jak dotąd (niestety) z balkonu. Warunki mam co najwyżej przeciętne, zwykle są fatalne. Naprawdę rzadko kiedy udaje mi się uzyskać ostre obrazy planet podczas filmowania.
Od pewnego czasu spotykałem w Necie fotografie wykonywane techniką mieszaną: klatki koloru filmowane zwykłą webcamerką, a kanał luminacji (czyli ten odpowiedzialny za szczegóły obrazu) filmowany kamerą czarno białą z filtrem IR pass.
Kupiłem taki filtrek w Delcie. Trochę osłabiłem się ceną transportu - 20 pln za coś wielkości paczki zapałek, ale wiem o co idzie, dlatego przebolałem ;)

Obrazek ilustrujący metodę powstawania takiego kombinowanego zdjęcia:

Image

Film nakręcony TouCamem 740, 60 sekund przy 10 FPS, shut 1/33. Gain różny - w zależności od filtra. Dla -UV/IR był ustawiony na ok 15% przy IR pass na ok 50% (i jak widać - było to trochę zbyt wiele, jest prześwietlenie na górze z lewej).
Zwróćcie uwagę na to, jak wygląda klatka koloru - z tego miało by powstać ostateczne zdjęcie? Nie byłoby absolutnie co pokazać. Potraktowałem je weletem w Registaxie, oto co wyszło:

Image

Bieda, nic więcej.
Próbowałem też zrobić kanał luminacji kamerą w trybie RAW, ale jakoś bez większego efektu:

Image

Kolorem jest to samo zdjęcie co na pierwszej fotografii, tylko luminacja została zrobiona w RAW`ie. Nie porafię pozbyć się tej krateczki, choć kanał lum jaki wyeksportowałem z AVIRAW`a do BMP w AviToBmp obrabialem po 200 klatek (więcej mi Registax nie przyjmuje, też tak macie?).
Ale to samo zdjęcie zmniejszone o połowę i trochę podostrzone (już w Photoshopie) wygląda naprawdę nieźle:

Image

Gdyby nie był taki maleńki ;D

Podsumowując, pasmowy filtr podczerwieni Baader IR pass 685nm pozwala mi robić zdjęcia o klasę lepsze niż do tej pory i to przy gorszej pogodzie. Jestem z niego bardzo zadowolny.
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:54
Miejscowość: z Lublina

Postlikimar | 09 Paź 2005, 21:36

Masakra! :shock: zaraz kupuję ten filterek! :)

Pozdrawiam,
Likimar
Awatar użytkownika
 
Posty: 151
Rejestracja: 06 Paź 2005, 22:40
Miejscowość: Kobyłka

PostGregory | 09 Paź 2005, 22:10

Wooow! W niedlugiej przyszlosci zaprzegam ten filtr do MTO 8)
Ostatnio edytowany przez Gregory, 09 Paź 2005, 22:22, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostDominik Woś | 09 Paź 2005, 22:13

Piotrze - widzę, że nieźle dajesz do pieca :shock:

Twój problem z kratką wynika pewnie z braku zdekodowania filmu. Prawidłowo zdekodowany nie posiada tej kratki.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBielack | 09 Paź 2005, 23:59

Otworzyłem surowy plik Avi (z kamerki w trybie RAW) programem AviRaw. Zaznaczyłem RAW Y-channel BG i wcisnąłem ikonke dyskietki by zapisać.
Ten program jest bardzo ubogi w funkcje - coś pominąłem? Nie mam pojęcia, gdzie zrobiłem błąd. Może jakieś pomysły? Czy znacie jakieś inne programy do zdekodowania RAW`a? Będę wdzięczny za wskazówki.
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:54
Miejscowość: z Lublina

PostDominik Woś | 10 Paź 2005, 00:33

No ja to robiłem tak:

Po odpaleniu AviRaw:

http://www.astrofotografia.zone.pl/inne/raw_1.JPG

Jak widać powyżej jest kratka.

Teraz do zdekodowania/zapisu:

http://www.astrofotografia.zone.pl/inne/raw_2.JPG

No i nie ma kratki i filmik jest bez kratki. Jesli wychodzi kratka po stackowaniu to albo źle są ustawione parametry filtra Velvet ( w szczególności ta centralna cyfra) albo trzeba pokombinować z De-interlace.

Zresztą ja się nie znam przecież na planetach :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 10 Paź 2005, 16:28

Świetne próby! Tak niestety trzeba brnąć na przód tylko to daje dobre efekty! Ja też często webuję z balkonu i dobrze wiem co w takim przypadku się traci albo czego nie można w ten sposób osiągnąć. Pamiętajmy jednak ,że sporo pieknych obiektow powstało jednak na balkonach i wcale nie jest to praca wyrzucona na marne. Wystarczy na przykład między innymi oglądnąć zdjęcia Mizara czy Lemarca z sąsiedniego forum aby nie mieć co do tego żadnych złudzeń.
Fajne zdjęcia Bielack!
P.s Próby i doświadczenia to jedno ale dobry seeing gra tu pierwsze skrzypce :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], kkazik40 oraz 31 gości

AstroChat

Wejdź na chat