Sprzęt do fotografowania

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostRammstein | 01 Lut 2007, 00:30

Probowac zawsze mozna :) Jeszcze jednym sposobem fotografowania jest fotografia w projekcji okularu, poprostu przykladasz aparat do okularu, wazne jest by okular mial jak najwieksza srednice soczewki wyjsciowej przez co bedzie latwiej zrobic zdjecie :)
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostGenek | 01 Lut 2007, 00:35

No inaczej to chyba fotki nie zrobie niż w projekcji okularowej. A moze ktoś poleci jakąś kliszę? To w najbliższym czasie kupię i zobaczy sie co da sie zrobic ;) A jak fotografuje sie księżyc to chyba nie potrzebny jest czas naswietlania albo przy słońcu? Przyrobieniu zdjęc przydałoby sie zasłonic flesz. Dobrze myślę?
 
Posty: 178
Rejestracja: 26 Sty 2007, 21:43
Miejscowość: Jastrzębie Zdrój

PostDrakos | 01 Lut 2007, 18:01

Bardzo dobrze tylko lampę błyskową lepiej wyłącz zamiast ją zasłaniać i zdjęcia w projekcji okularowej rób na negatywie o czułości 100-400ASA aby potem ziarno na powiększeniu nie było za duże.
Kronos 10x50 i dobre chęci.
Soligor MT-750 i dwa dobre okularki LV2,5 oraz LVW-8mm to jest To !
 
Posty: 121
Rejestracja: 26 Wrz 2005, 21:56

PostGenek | 03 Lut 2007, 23:43

A jak wam się podobają moje fotki zrobione kilka godzin temu zwykłą kamerką 1.3Mp w projekcji okularowej?
Z tegoż względu, że mamy jasną fazę to fotografowanie "jakichkolwiek" szczegółów było możliwe tylko wtedy gdy na księzyc nachodziły chmury

Na tej fotce w górnej-prawej części księżyca widac ciemniejszy krater
Image

A ta fotka chyba nienadzwyczajna, ale dobra próba :roll:
Image

Tutaj chyba widac morza
Image

I tutaj chyba morza
Image

A tutaj księżyc gdy nie ma chmurek
Image

Jedna z lepszych fotek. Zauważyłem, że przy brzegu pola widzenia okularu jest ciemniej i blask księzyca maleje. Dzięki temu mozna tutaj podziwiac "szczegóły" tarczy
Image

Tutaj pokazuje w jakich warunkach fotografuje. W ciepłym domku, przez szybę, na 7 piętrze w bloku, gdy księzyc jest nad dachem sąsiedniego bloku. Fajnie, nie?
Image

Tutaj, w miejscu gdzie kończy się łuk brzegu tarczy księżyca na dole zdięcia wida krater! (chyba) sukces! Wida także morze i wypustek na brzegu tarczy.. nie wiem co to było, ale okiem też to widziałem
Image

Ostatnie i według mnie najpesze foto. Widac kratery, morza. Coś "cudownego", więc pozostawię bez komentarza. Niech każdy powie swoje słowa zachwytu :roll:
Image

I jak się podobają?
 
Posty: 178
Rejestracja: 26 Sty 2007, 21:43
Miejscowość: Jastrzębie Zdrój

Postqbanos | 04 Lut 2007, 00:15

Gratuluje fotek, pierwsze takie gdzie coś widać sprawiają dużo radości. Niestety szara rzeczywistość jest brutalna :)

Fotka "A tutaj księżyc gdy nie ma chmurek" - totalnie przepalona, nie widać żadnych szczegółów na tarczy. Nie wiem czy focisz ale spróbuj zmniejszyć czas naswietlania.

"Tutaj pokazuje w jakich warunkach fotografuje. W ciepłym domku, przez szybę, na 7 piętrze w bloku, gdy księzyc jest nad dachem sąsiedniego bloku. Fajnie, nie?"

Absolutnie nie!!! To chyba najgorszy z możliwych sposobów focenia.
Duzo lepsze efekty uzyskasz wychodząc chociazby na balkon a najlepiej na dwór!!! ciepłe powietrze znad tego bloku nad którym wisi Łysy wszystko psuje.

Uprawianie jakiegokolwiek astro przez szybę jest niewybaczalne i zabronione :lol:


"Tutaj, w miejscu gdzie kończy się łuk brzegu tarczy księżyca na dole zdięcia wida krater! (chyba) sukces! Wida także morze i wypustek na brzegu tarczy.. nie wiem co to było, ale okiem też to widziałem"

Ten wypustek to po prostu odpryśniety kawałek obudowy wewnetrznej okularu a ta ostra czarna krawędź to właśnie obudowa. Raczej unikaj takich fotek. :lol:

Oprócz tego że wszystkie fotki są bardzo nieostre to chyba 3 jest jeszcze do przyjęcia jak na pierwszą próbe. Proszę staraj się na drugi raz wybrać max 2-3 fotki najlepsze a nie 9.... :?

Przyłóż się bardziej do ostrości, wyjdź na dwór, zmniejsz czas naświetlania i kamerkę mocuj centrycznie a efekty beda o wiele lepsze.
qbanos
 

PostGenek | 04 Lut 2007, 00:28

Wielkie dzięki za komentarz
Fotka z Księżycem bez chmurek była po to, żeby pokazac, ze nie dam sie fotografowac moją kamerką Księżyca "na zywca" tylko wtedy, kiedy jest on zakryty przez chmury.
Tam, gdzie sie chwaliłem skąd robiłem te fotki, to był sarkazm. Wiem, że to chyba najgorszy sposób w jaki mozna fotografowac.
A czasu naśiwetlania praktycznie nie było. Po prostu przystawiałem kamerkę do okulary i klikałem zdięcie :lol:
Dałem 9 bo.. hm.. no właśnie dlaczego.. Może chciałem sie pochwalic :wink:
 
Posty: 178
Rejestracja: 26 Sty 2007, 21:43
Miejscowość: Jastrzębie Zdrój

PostRammstein | 04 Lut 2007, 00:41

Witam.
Pamietam moje pierwsze proby astrofoto, to cos czego nigdy sie niezapomina. Co do zdjec to popelniles najgorszy blad jaki jest mozliwy fotografujac przez szybe, fotografia przez otwarte okno rowniez jest zlym pomyslem. Musisz wyjsc na balkon lub na dwor. Na zdjeciach cos widac ale wynik na zewnatrz bylby znacznie lepszy. Popracuj nad ostroscia jeszcze i sprobuj zrobic jakis adapter ktory bedzie trzymal kamerke na miejscu. Probuj dalej a wyniki beda duzo lepsze i unikaj fotografi przez szybe :) Napisales ze robiles zdjecia, a moze by nakrecic filmik i zestackowac klatki ? efekt bylby chyba lepszy :)
Ostatnio edytowany przez Rammstein, 04 Lut 2007, 00:43, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostGenek | 04 Lut 2007, 00:43

W mojej kamerce nie da sie ustawic ani czasu naświetlania, ani ostrosci, a już tym bardziej nie wyjde z nią na dwór. Bo ona jest podłączona do komutera który mam w pokoju. Raczej nie wyjde z tym na dwór :?
 
Posty: 178
Rejestracja: 26 Sty 2007, 21:43
Miejscowość: Jastrzębie Zdrój

PostRammstein | 04 Lut 2007, 00:45

No to da sie ustawic ostrosc na wyciagu teleskopu :P Sadze ze przy zdjeciach kamerka uzywa dluzszego czasu naswietlania niz przy filmiku, dlatego zaproponowalem nakrecenie filmiku co zapewni moze lepsze wyniki :) Jeszcze co do fotografi z pokoju przez okno to mozesz sprobowac otworzyc okno na pare godzin by temperatura sie wyrownala i wtedy sprobowac robic zdjecia ale napewno wyniki niebeda tak dobre jak na zewnatrz :(
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostGenek | 04 Lut 2007, 00:48

Zrobiłęm filmik. z chęcią bym się z nim podzielił... ale nie wiem jak na forum
 
Posty: 178
Rejestracja: 26 Sty 2007, 21:43
Miejscowość: Jastrzębie Zdrój

PostRammstein | 04 Lut 2007, 00:51

Na filmiku sie niekonczy zabawa :) Najlepiej zrob filmik w formacie AVI i rozdziel na klatki (chyba w Registax dalo sie to zrobic, to darmowy program :) wpisz w google nazwe i sciagni) dalszej obrobki dokonasz rowniez w registax chyba ze masz Photoshopa :) Mozesz po rozdzieleniu filmiku na klatki zestackowac kilka klatek w registax lub gdy bedziesz mial bardzo dobry material mozesz obrabiac poszczegolne klatki bez koniecznosci stackowania :)
Ostatnio edytowany przez Rammstein, 04 Lut 2007, 00:54, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostGenek | 04 Lut 2007, 00:54

Nie no, przeliczyłęm się. Usunęłem ten filmik :(
Jaki głupi byłem. trudno, może jutro nakręce następny...
Ostatnio edytowany przez Genek, 04 Lut 2007, 00:55, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 178
Rejestracja: 26 Sty 2007, 21:43
Miejscowość: Jastrzębie Zdrój

PostRammstein | 04 Lut 2007, 00:55

Na tym polega zabawa by samemu to zrobic :D to przyniesie dopiero satysfakcje :) Astrofoto ma jedna wade - jest bardzo czasochlonne :)
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostWiesław | 04 Lut 2007, 13:58

Witam
Jako, że o kamerkach mowa, a nie chciałem zakładać nowego tematu, pozwoliłem sobie prosić o pomoc właśnie tutaj.
Mam kamerę cyfrową Panasonika. Windows XP ma program Windows Movie Maker. Można za jego pomocą nagrywać i robić zdjęcia bezpośrednio do komputera wykorzystując matrycę kamery (mówiąc w uproszczeniu). Można też ustawiać parametry . Zdjęcia można zapisywać w różnej rozdzielczości, a filmy nagrywać również w formacie AVI. No i właśnie..... . Avik nagrany za pomocą tego programu nie chce się wgrać do Registaxa. Wyskakuje komunikat" Failed to start AVI decompression". Czy to znaczy, że avik avikowi nierówny?. Czy da się to jakość obejść? I jakim programem trzeba by "potraktować" tego "mojego" avika, żeby się wgrał do Registaxa? Eksperymentuję trochę z różnymi kamerkami więc chciałem też wykorzystać kamerę cyfrową. Właśnie nagrałem takiego avika z pełni Księżyca i wygląda obiecująco ale nie mogę nic dalej zrobić, bo mam tylko Registaxa i IRIs`a. Za to zdjęcia Księżyca wychodzą dużo lepsze niż te pokazane powyżej przez Genka (bez obrazy Genku, ale nie wierzę, żeby nie dało się zmienić parametrów kamerki, chociażby wzmocnienia. Mimo wszystko - życzę sukcesów).
Pozdrawiam
PS
Niestety ja również mam zdjęcia tylko w "Fotosiku" a tutaj nie umiem wklejać, więc na razie nie ma co oglądać.
wiesław
Newton 150/750; Lornetka 10x50; aparat Olympus SP550UZ
 
Posty: 145
Rejestracja: 09 Mar 2006, 14:40
Miejscowość: Sosnowiec

PostRammstein | 04 Lut 2007, 23:48

A audio wylaczyles podczas nagrywania ? Jesli sie niemyle to registax ma z tym problem gdy jest audio. A co do dzjec w fotosik to klikasz "pobierz pozsotale kody i wybierasz ten ktory chcesz i normalnie kopiujesz caly link (np. link "pelen rozmiar na forum" do wiadomosci i wysylasz, link jest automatycznie przepracowany przez forum i zdjecie sie pokaze :)
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostWiesław | 06 Lut 2007, 23:09

Witam
Dzięki za wszystkie rady. faktycznie nie pomyślałem o "audio" nastepny avik nagram bez "audio" więc może będzie lepiej. Muszę też poćwiczyć to wklejanie zdjęc na forum. Zakładam, że jeśli uda mi się ta sztuka to w podglądzie powinienem zobaczyć jakieś zdjęcia.
Pozdrawiam
wiesław
Newton 150/750; Lornetka 10x50; aparat Olympus SP550UZ
 
Posty: 145
Rejestracja: 09 Mar 2006, 14:40
Miejscowość: Sosnowiec

PostJanusz_P. | 07 Lut 2007, 09:29

Dokładnie tak jak myślisz będą widoczne w podglądzie tylko chwilę cierpliwości aż się ściągną z serwera 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostWiesław | 10 Lut 2007, 12:17

Witam
No niestety, ale nie da się chyba wyłączyć audio w Movie-Makerze. Pozostaje tylko obserwacja obiektów przez kamerę. Z uwagi na to, że mogę mieć obraz z obu kamer na ekranie, Panasonik służy jako guide a webkamerka do kręcena avików i robienia zdjęć (oczywiście po odpowiednim zestrojeniu obrazów z obu kamer).
Pozdrawiam
wiesław
Newton 150/750; Lornetka 10x50; aparat Olympus SP550UZ
 
Posty: 145
Rejestracja: 09 Mar 2006, 14:40
Miejscowość: Sosnowiec

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat