Delphinus 2.6

PostFilipS | 29 Sty 2007, 23:29

Witam wszystkich serdecznie :)

Wspólnie z kolegą od jakiegoś czasu pracujemy nad programem do sterowanie aparatami (głównie Canon) przez RS-232 (na wejściu "wężyka"/pilota). W programie można zaplanować
czasy naświetlania i przerwy między zdjęciami a także godzinę/datę rozpoczęcia.

Obecnie program się "troszeczkę" :D rozrósł i obejmuje dodatkowo konwerter RAW/CR2 oparty na DCRaw z rozszerzoną konwersją na FITS'a i BMP oraz edytor do obróbki zdjęć (obecnie przeszło 30 filtrów).

Program można ściągnąć ze strony http://Delphinus.wot.pl

Zachęcam do wypróbowania i jestem otwarty na wszelkie uwagi i sugestie.

Pozdrawiam
Filip
Ostatnio edytowany przez FilipS, 28 Cze 2007, 00:02, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 180
Rejestracja: 29 Sty 2007, 20:41

PostMichał.Z | 29 Sty 2007, 23:40

Bardzo fajny programik, sam go używam do sterowania moim canonem za pomocą Filipowego kabelka. Program posiada jeszcze wiele bardzo fajnych funkcji polecam!!!
Pozdrawiam Michał
Sprzęt: MT-800, NJP, ST-4, Eos 40D
www.longwayride.com.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 03 Lis 2005, 01:38
Miejscowość: Warszawa (Ursus)

 

Postszymek_o | 14 Lut 2007, 16:42

To może ode mnie taka sugestia: po pierwsze czy jest możliwe rozbudowanie tego fajnego programu o sterowanie po przez kabel LPT (taki jaki jest potrzebny do DSLRfocus aby sterować długimi ekspozycjami) i po drugie czy dało by rade dorobić moduł focusingu tak aby dokładnie można było ustawić ostrość (FWHM itp.)??
Pozdrawiam :)

Orion Optics UK CT8-mod, EQ6, TS-OAG, Meade DSI, QHY9, obserwatorium
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 16 Lut 2006, 23:03
Miejscowość: Oleszyce

 

PostJaLe | 14 Lut 2007, 21:30

szymek_o napisał(a):To może ode mnie taka sugestia: po pierwsze czy jest możliwe rozbudowanie tego fajnego programu o sterowanie po przez kabel LPT (taki jaki jest potrzebny do DSLRfocus aby sterować długimi ekspozycjami) i po drugie czy dało by rade dorobić moduł focusingu tak aby dokładnie można było ustawić ostrość (FWHM itp.)??


Nie masz Szymku RS 232 ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postszymek_o | 14 Lut 2007, 22:34

niestety nie mam ale zrobie na dniach pewnie. Tylko lutownice załatwie :)
Pozdrawiam :)

Orion Optics UK CT8-mod, EQ6, TS-OAG, Meade DSI, QHY9, obserwatorium
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 16 Lut 2006, 23:03
Miejscowość: Oleszyce

 

PostJaLe | 14 Lut 2007, 22:39

Zacytuję Filipa:

" Czasami w przypadku braku portu RS-232 (np. w notebookach) możliwe jest zastosowanie konwerterów USB -> RS232. Jednak niestety nie wszystkie konwertery w pełni obsługują interface RS232. Z własnego doświadczenia wiem, że konwertery firmy Digitus działają dobrze z tymi kablami. Co do pozostałych trudno mi się wypowiadać, ale trafiają się i takie, które nie działają. "
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 18 Lut 2007, 10:31

Wczoraj testowałem kabelek i muszę przyznać , że obsługa za pomoca programu Filipa przypadła mi do gustu.

Przy okazji pokaże zepsute przelotem samolotu zdjęcie :

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzjelon | 18 Lut 2007, 23:15

Zepsute?, Hm ciekawe, a ciekawsze, że zanim przeczytałem opis to miałem zapytać jak się takie kreski uzyskuje z regularnymi gwiazdkami, co jakiś czas :lol: .
pozdrawiam Zbyszek
Awatar użytkownika
 
Posty: 187
Rejestracja: 18 Mar 2006, 17:12
Miejscowość: Jaworzno

PostJaLe | 19 Lut 2007, 11:12

Ten samolot mnie prześladuje, wczoraj wycelowałem w inne miejsce i znowu się pojawił :evil:

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postliq | 19 Lut 2007, 12:12

heh, JaLe to sie nazywa mieć pecha :)
nunc scio, tenebris lux...
 
Posty: 92
Rejestracja: 10 Paź 2006, 19:15
Miejscowość: Wratislavia

PostFilipS | 20 Lut 2007, 15:49

szymek_o napisał(a):To może ode mnie taka sugestia: po pierwsze czy jest możliwe rozbudowanie tego fajnego programu o sterowanie po przez kabel LPT (taki jaki jest potrzebny do DSLRfocus aby sterować długimi ekspozycjami) i po drugie czy dało by rade dorobić moduł focusingu tak aby dokładnie można było ustawić ostrość (FWHM itp.)??


Zrobienie sterowania przez LPT nie jest problemem, zajmę się tym w najbliższym (wolnym :) ) czasie.

Jeśli chodzi o ostrość to jest "mały" problem bo protokół Canona przez USB jest pokręcony mocno. Rozpracowywaliśmy go z kolegą przez blisko miesiąc po kilkanaście godzin dziennie, ale ja wolałbym do tego nie wracać :D Nie ma nawet pewności czy dałoby się uzyskać bezpośredni obraz z matrycy bo do tego trzeba by najpierw podnieść lustro. Coś takiego już prędzej udałoby się w przypadku kompaktów, które zazwyczaj mają możliwość przesyłania obrazu bezpośrednio do komputera.

Pozdrawiam i czekam na dalsze sugestie :)
Filip
Awatar użytkownika
 
Posty: 180
Rejestracja: 29 Sty 2007, 20:41

PostPiotrek | 20 Lut 2007, 16:01

liq napisał(a):heh, JaLe to sie nazywa mieć pecha :)


To się nazywa punktualność linii lotniczych :lol:
Piotrek
 

PostFilipS | 22 Lut 2007, 20:58

szymek_o napisał(a):To może ode mnie taka sugestia: po pierwsze czy jest możliwe rozbudowanie tego fajnego programu o sterowanie po przez kabel LPT (taki jaki jest potrzebny do DSLRfocus aby sterować długimi ekspozycjami)


Sterowanie przez port równoległy (LPT) jest już gotowe 8). Dodałem też możliwość łatwego sterowania przy włączonej funkcji Mirror lock-up.

Nową wersję (2.4) można pobrać tam gdzie zwykle :D
http://Delphinus.wot.pl

Dla portu LPT1 przetestowałem, ale będę szczególnie wdzięczny jeżeli ktoś miałby mozliwość sprawdzenia portów LPT2 i LPT3 bo ja niestety takich nie posiadam :(.

Pozdrawiam
Filip

p.s własnie padł alias do strony i nie wiem kiedy zacznie działać, więc podam nieco dłuższy adres :(

http://tleilax.if.pw.edu.pl/~sala/Delphinus
Awatar użytkownika
 
Posty: 180
Rejestracja: 29 Sty 2007, 20:41

Post1507 | 23 Lut 2007, 00:07

szkoda że wszystko jest po angielsku, nie wszyscy znają dobrze te język :cry:
EOS40D MTO-11 CA, montaż SVP, okular Antares 10mm 1,25",EF 70-200 2.8L,EF 24-105 4L IS, EF 300/2.8 LIS
 
Posty: 151
Rejestracja: 19 Mar 2006, 21:18
Miejscowość: zduńska wola

PostFilipS | 23 Lut 2007, 00:17

1507 napisał(a):szkoda że wszystko jest po angielsku, nie wszyscy znają dobrze te język :cry:


Obiecuję, że będzie też polska wersja językowa. Nie wiem kiedy się wyrobię, ale na pewno będzie :).

Pozdrawiam
Filip
Awatar użytkownika
 
Posty: 180
Rejestracja: 29 Sty 2007, 20:41

PostMichał.Z | 23 Lut 2007, 00:18

1507 napisał(a):szkoda że wszystko jest po angielsku, nie wszyscy znają dobrze te język :cry:


Program jest tak intuicyjny ,że w sumie nie musisz znać języka i sobie napewno poradzisz :)
Sprzęt: MT-800, NJP, ST-4, Eos 40D
www.longwayride.com.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 03 Lis 2005, 01:38
Miejscowość: Warszawa (Ursus)

 

PostJaLe | 23 Lut 2007, 08:34

Michał.Z napisał(a):
1507 napisał(a):szkoda że wszystko jest po angielsku, nie wszyscy znają dobrze te język :cry:


Program jest tak intuicyjny ,że w sumie nie musisz znać języka i sobie napewno poradzisz :)


Po za tym można zerknąć do tutoriali, gdzie właściwie przeglądając tylko zdjęcia, można połapać się jak obsługiwać program :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostFilipS | 26 Lut 2007, 21:49

Tak jak obiecałem i słowa dotrzymuję :) jest już tłumaczenie Delphinusa na język polski. Nie przetłumaczone są tylko komunikaty o błędach i pola rozwijane, ale myślę,że i bez tego można będzie się zorientować jak co działa. Jeżeli gdzieś coś pominąłem, są jakieś błędy bądź też jakiś tekst raczył wyjechać poza przycisk/okno/ramkę to proszę dać znać na mail tudzież na forum Delphinusa. W przyszłości (bliższej lub dalszej to zależy jak czas pozwoli) postaram się rozszerzyć programik o możliwość sterowania webkamerkami przerobionymi na długie czasy naświetlania.

Program pobrać można ze strony Delphinusa

Pozdrawiam
Filip
Awatar użytkownika
 
Posty: 180
Rejestracja: 29 Sty 2007, 20:41

PostFilipS | 10 Kwi 2007, 01:11

Jest już nowa wersja Delphinusa (2.5) :D

Dodane funkcje to między innymi:

* dzielenie przez flatframe
* usuwanie obszarów prześwietlonych ze zdjęcia (potrzebne zdjęcie niedoświetlone)
* optymalizacja histogramu metodą CDF
* transformata Hougha
* korekcja kolorów (wyrównywanie kanałów, sepia itp.)
* rozmywanie zdjęć (tzw. glow)
* usuwanie efektu czerwonych oczu
* kilka dodatkowych filtrów rozmywających (radial, vertical itp.)
* paleta CMY

Pobrać można jak zwykle stąd: http://Delphinus.wot.pl

Zachęcam do korzystania i czekam na sugestie i uwagi :)

Pozdrawiam
Filip
Awatar użytkownika
 
Posty: 180
Rejestracja: 29 Sty 2007, 20:41

PostFilipS | 28 Cze 2007, 00:01

Dostępny jest już Delphinus 2.6

Co nowego w wersji 2.6? :

* usprawnione poruszanie się między warstwami (12 warstw dostępnych z przestrzeni RGB,YIQ,XYZ, CMY)
* filtr do usuwania bloomów
* skatergramy (R-G,R-B, G-B)
* pokazywanie histogramu dla zaznaczonego obszaru
* edytor skryptów (możliwość zastosowania do wielu plików - batch processing)
* dodawanie informacji o zdjęciu i autorze w postaci szablonów
* zmniejszanie zdjęcia (binning + cropping)
* zwiększanie rozmiarów zdjęcia (powielanie)
* narzędzia: pędzel, retusz kolorów (sepia,gamma, jasność etc. ), rozmywanie, wyostrzanie
* i jeszcze trochę drobnych opcji ;)

Program jest dostępny na stronie http://Delphinus.wot.pl

Pozdrawiam
Filip
Awatar użytkownika
 
Posty: 180
Rejestracja: 29 Sty 2007, 20:41

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 66 gości

AstroChat

Wejdź na chat