Jaka rolka??

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostFlatron | 11 Lut 2007, 03:50

Witam. Fotografią zajmuję się już kilka lat. Moim głównym obiektem zainteresowania jest przyroda. Wzoruję się na zdjęciach Włodzimierza Puchalskiego (fotograficy powinni znać to nazwisko :wink: ). W fotografii szkoliłem się pod czujnym okiem Antoniego Ruta z Poznania (również znany fotograf). W związku z tym, iż poznałem swoja nową dziedzinę zainteresowania, jaką jest astronomia mam pytanie. Posiadam lustrzankę cyfrową. Czy do astrofotografii nadają się rolki 1600 ASA? Są to bardzo światłoczułe filmy, ale z doświadczenia wiem, że charakteryzują się dużym ziarnem (tylko raz miałem okazję robić na takim filmie zdjęcia i nie byłem zadowolony z ich jakości), co może negatywnie wpłynąć na jakość zdjęć nocnego nieba. Zaznaczam również, że zdjęcia wykonuję TYLKO na pozytywach. Negatywów nie używam już od dobrych 2 lat.
Flatron
 

PostSolar | 11 Lut 2007, 09:51

W zasadzie to tyle wiem że jeśli samo zdjęcie jest mało kontrastowe to ziarno bardziej widać niż w tych dobitnie barwnych.
Dużo zależy od kształtów kryształków (AgI lub AgBr) od nich zależy czułość jak i ziarnistość negatywu/pozytywu,
Kiedyś czytałem że fuji zastosowało nowy rodzaj kryształków w krztałcie litery T co pozwoliło osiągnąć
czułość 800 ISO a ziarnistość 200 ISO
Najgorsze w tym że na opakowaniach nie piszą o tym a i w internecie takich danych trzeba ze świecą szukać.

Do astro negatywy w zasadzie o każdej czułości się nadają ale trzeba wziąść pod uwagę czas naświetlania.
Ale od 400 ISO już można brać pod uwagę, też trzeba liczyć się wstępnie z tym co planujemy robić z negatywem
czy odbitka 10x15 czy 30x40 albo skan do komputera.

Ja jeszcze nie fociłem na barwnej 1600 ISO może z tego powodu że tu gdzie mieszkam nie oferują w sklepach :lol:
Jedynie allegro zostaję jako opcja zakupu a sam jestem ciekaw efektów w astro.


Dodam ogłoszenie: Szukam informacji o testach negatywów.
Bresser 70/700 SkyLux; BPC5 8x40
Awatar użytkownika
 
Posty: 196
Rejestracja: 14 Lis 2006, 19:21
Miejscowość: Zamość

 

PostJanusz_P. | 11 Lut 2007, 11:15

Napisz może jakiej marki jest ten slajd 1600 bo przeźrocza astronomiczne robiłem przez ponad 20 lat i mam jakie takie rozeznanie na rynku tych materiałów odwracalnych.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostFlatron | 11 Lut 2007, 15:12

Janusz_P. napisał(a):Napisz może jakiej marki jest ten slajd 1600 bo przeźrocza astronomiczne robiłem przez ponad 20 lat i mam jakie takie rozeznanie na rynku tych materiałów odwracalnych.


Tylko interesują mnie i wyłącznie rolki firmy FUJI (nie będę się rozpisywał dlaczego 8) ), myslę o FUJI PROVIA 1600. Nie biorę pod uwagę KODAKA Ektachrome P (zdjęcia przebarwione z domieszką pomarańczowego koloru)
Flatron
 

Postbolid25 | 11 Lut 2007, 15:23

Ja fotografowałem tylko na kliszach fuji,przeważnie o czułości 800ASA,choć kilka razy miałem stycznośc z tymi 1600ASA,niestety nieoddawały dobrej kolorystyki tła nieba,wychodziło raczej szarawo zielone,tak ze kilsze 800ASA dają dużo lepsze efekty.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostJanusz_P. | 11 Lut 2007, 15:44

Bolidzie, kolega wyraźnie pyta o diapozytywy bo negatywem nie jest zainteresowany :roll:
Przetestowałem przez lata kilka slajdów o wysokich czułościach jak Scotch 1000, Kodak Ektachrome 1600, Fuji 1600 czy Agfa RS-1000 i tylko na tej Agfie poza miastem uzyskiwałem bez dodatkowych filtrów w miarę naturalny kolor nieba o granatowej dominancie 8)
Reszta przy ekspozycjach ponad minutowych wpadała w zieleń lub łososiowy róż co nie wyglądało za ładnie na ekranie rzutnika :?
Do przyjęcia kolorystycznie były tylko slajdy Fuji ale o czułości 400ASA bo miały inną emulsję o stosunkowo drobnym ziarnie i niebieskawej dominancie :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostFlatron | 11 Lut 2007, 17:03

Obserwując zdjęcia przez kilka lat fotografowania mogę powiedzieć, że FUJI daje delikatnie zieloną poświatę, dlatego polecany jest przez fotografików przyrody(to samo tyczy się Scotch'a, który jest uzywany przez zawodowych fotografików zajmujacych się fotografowaniem przyrody), KODAK daje poświatę pomarańczową, świetnie nadaje się do zachodów słońca (polecam!!), zaś AGFA daję piękną niebieską poświatę, i bezkonkurencyjnie nadaje się do fotografowania akwenów wodnych, chmur (przy użyciu filtra polaryzacyjnego) oraz nieba.
Flatron
 

PostJacek R | 13 Lut 2007, 23:48

W związku z tym, iż poznałem swoja nową dziedzinę zainteresowania, jaką jest astronomia mam pytanie. Posiadam lustrzankę cyfrową. Czy do astrofotografii nadają się rolki 1600 ASA?

w kwestii formalnej - chyba chodzi o lustrzankę "analogową"? :wink:
Motto na dziś: "...bo wszyscy myślą, że to jest tak, a to jest zupełnie inaczej..." (Mucha Jan, Polska).
 
Posty: 19
Rejestracja: 30 Lip 2005, 22:36
Miejscowość: Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat