M101 -wiatraczek krótkoczasowy

Postmago83 | 19 Kwi 2012, 20:56

WIKI: Galaktyka Wiatraczek (znana również jako Messier 101, M101 lub NGC 5457) – galaktyka spiralna ze słabym jądrem i bardzo rozwiniętymi ramionami w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedżwiedzicy. Jej jasność wynosi 7,9m[1], a jej rozmiary na niebie 24,5' × 23,4'. Średnia M101 wynosi 170 000 lat świetnych, a jej masa jest w przybliżeniu równa 180 miliardom mas Słońca. Znajduje się w odległości 21 milionów lat świetlnych.

Ostatnie dwie pogodne nocki spędziłem w terenie przyglądając nię niebu i pracy mojego montazu. Jakoś dziwnie zaczął mi pracować, dryf w deklinacji pomimo tak samo wykonywanych za każdym razem ustawień na Polarną. Jeszcze nie wiem czy to objawy przesiadki na guider z krótszą ogniskową czy coś innego. Tak czy siak, przy każdej sesji, po dwóch czy czterch godzinach pracy montażu, nadal GOTO celowało w wybierane obiekty niemal w centrum kadru. Dlatego zmniejszyłem czasy naświetlania zdjęć ze standardowych 5-ciu minut na 3 i 4 minuty.
Próbą także było sprzawdzenie montażu podczas pracy z teleskopem skierowanym w zenit, po delikatnym dopieszczeniu luzów.
Szkoda nocek na majstrowanie po ciemku, i to w polu, -lepiej łapać fotony te co wpadają do mojej "stopięćdziesięcio" milimetrowej studni z eosem na końcu.

Łączny czas to niecałe 2,5godz.
28*3min 1600iso + 14*4min 800iso

Pierwsze z opcją w DSS z RGB chanel background calibration
M101 -wiatraczek krótkoczasowy: M101_Ifin RGBchanel background calibration.jpg

Drugie z opcją w DSS z PER chanel background calibration
M101 -wiatraczek krótkoczasowy: M101_IIfin PERchanel background calibration.jpg
Gem45, TS150F2,8, Asi533mmp, Antlia Edge SHO
Pozdrawiam Marek.
Awatar użytkownika
 
Posty: 313
Rejestracja: 14 Sty 2011, 10:49
Miejscowość: Białystok

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 67 gości

AstroChat

Wejdź na chat