Planety z lustrzanki

PostMateuszW | 30 Kwi 2012, 13:12

Mam pytanie, czy lepiej robić zdjęcia planet z większym ISO i krótszym czasem, czy na odwrót? Ostatnio zauważyłem, że właśnie na krótszym czasie wychodzi lepiej pomimo większych szumów. W kamerkach planetarnych stosuje się chyba duże czułości.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postriklaunim | 30 Kwi 2012, 13:14

Ekspozycje zazwyczaj są krótsze od 30 ms, a gain dobiera się w zależności od jasności obiektu (choć ogólnie jest wysoki względem tego ukrytego pod ISO lustrzanek).
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Postjoachim56 | 06 Maj 2012, 22:46

Witam,mam pare fotek Saturna zrobionych Canonem+MTO11CA,nie wiem jak sie zabrac za ew.obrobke.Czytalem troche tutkow ale w praktyce nie ma letko.Prosze o wyrozumialosc i zeby ktos ew.mi pomogl.Czekam obecnie na zamowiona kamerke od Lotara i puki co chcialem pocwiczyc.W zalaczeniu jedna z fotek,jak trzeba to dam reszte,oprucz tego mam ok.50klarek Slonca,tez probowalem obrabiac ale mi nie wychodzi.
Załączniki
Planety z lustrzanki: MVI_1758_0140.jpg
to jedna z klatek
Planety z lustrzanki: IMG_4684.JPG
MAK127SW,MTO11CA.,APO Megrez80/555
IOPTRON Mini Tower Pro,AZ Go To,ATMGłowicy SLT+trójnóg z EQ3,statyw Goliat drewniany,
Canon6DMod,550DMod,350D.PhilipsSPC900.SVBony305,
Solarmax60+BF10
Obiektywy:YasicaJapan75-230f1:4,5,Sigma35mm1:1,4
Awatar użytkownika
 
Posty: 207
Rejestracja: 19 Mar 2011, 16:59
Miejscowość: K-Kozle

 

Postastromaniaaa | 28 Maj 2012, 09:17

A ja bym prosił o radę: które lustrzanki cyfrowe dostępne z tego tutaj linku będą najlepsze do fotografowania planet?
Awatar użytkownika
 
Posty: 4
Rejestracja: 27 Kwi 2012, 11:25

 

PostJacekE | 28 Maj 2012, 16:17

Ale linku nie Podałeś :wink:
A tak wyprzedzająco - szukaj lustrzanek cyfrowych Canona od 300D do .... :)
Pozdrawiam i jak kryształ nocek życzę - Jacek :-)
TS Triplet APO 90/600 + QHY183C + Sonnar 2,8/180 + AS 60/240 + ALccd 5, sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 698
Rejestracja: 22 Sty 2011, 17:56
Miejscowość: USTKA

 

PostMateuszW | 28 Maj 2012, 17:21

astromaniaaa napisał(a):A ja bym prosił o radę: które lustrzanki cyfrowe dostępne z tego tutaj linku będą najlepsze do fotografowania planet?

Do planet najważniejsza jest szybkość aparatu. Rozdzielczość i jakość matrycy w tym wypadku jest drugorzędna(w rozsądnych granicach). Najlepszy jest Nikon D4, bo najszybszy :wink: (23669zł :shock: ). Poszukaj najszybszego na jaki cię stać i nie ograniczaj się tylko do Canonów :!:. Inna sprawa, to to, że do planet lepszym wyborem będą kamery planetarne, bo dają lepszy obraz i większą szybkość za niższą cenę. Co do modeli, to niech się ktoś inny wypowie. Lustrzanki są po prostu za wolne i mają niepotrzebnie(do tego celu oczywiście :wink: ) za duże matryce. No chyba, że ma to być też sprzęt do DS, wtedy lustrzanki są najbardziej uniwersalne.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostJacekE | 28 Maj 2012, 17:45

Całkowita racja :)
Ale gdy Zdecydujesz się na lustrzankę, szukaj jednak Canona - ma wsparcie programów dedykowanych do ,,astrofoto" :wink: np: APT, gdzie Masz wszystko czego Ci do szczęścia potrzeba http://www.ideiki.com/astro/ http://www.ideiki.com/astro/EOS.aspx tutaj jest jego opis: http://astronomiaamatorska.blogspot.com ... -opis.html
Pozdrawiam i jak kryształ nocek życzę - Jacek :-)
TS Triplet APO 90/600 + QHY183C + Sonnar 2,8/180 + AS 60/240 + ALccd 5, sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 698
Rejestracja: 22 Sty 2011, 17:56
Miejscowość: USTKA

 

PostMateuszW | 28 Maj 2012, 19:52

Jacekerbel napisał(a):Całkowita racja :)
Ale gdy Zdecydujesz się na lustrzankę, szukaj jednak Canona - ma wsparcie programów dedykowanych do ,,astrofoto" :wink: np: APT, gdzie Masz wszystko czego Ci do szczęścia potrzeba http://www.ideiki.com/astro/ http://www.ideiki.com/astro/EOS.aspx tutaj jest jego opis: http://astronomiaamatorska.blogspot.com ... -opis.html

Gdyby twórcy tego programu nie spali, to miałby on wsparcie wszystkich Nikonów, bo widzę tam Nikona D30 i D60 do wyboru. MaximDL5 wspiera wszystkie Nikony :!:, a to najważniejszy program. Ja używam programu Nikon Camera Control Pro 2 i nic więcej mi do szczęścia nie trzeba. Można nim zmienić każde ustawienie aparatu, przesyłać na żywo zrobione zdjęcia i mieć od razu podgląd, działa też LiveView. Podaj jakieś funkcje tego APT, których nie mogę uzyskać tym programem. Jestem pewien, że APT nie umie zmienić wszystkich ustawień aparatu dostępnych z menu aparatu, tak jak Camera Control. Innych programów astro obsługujących lustrzanki niż Maxim nie znam, ale pewnie znajdzie się coś jeszcze do Nikonów. Jeszcze raz podkreślam MaximDL obsługuje Nikony. Z programami nie ma problemów :wink: .
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostJacekE | 28 Maj 2012, 20:20

Wiem, że ,,każda sroczka swój ogonek chwali" i nie jestem Cię w stanie przekonać :wink:
Poczytaj ludzi, którzy coś osiągnęli w ,,astrofoto" Szczególnie Szymka - to tylko 1 wątek. A jeśli mówisz, że w APT niema pełnej kontroli nad aparatem - to znaczy, że go nie znasz :D http://astropolis.pl/topic/35355-czy-do ... lko-canon/
Ja zaproponowałem jeśli się zdecyduje kolega na zakup - tani (mój na gwarancji w 2011r kosztował mnie 550zł), sprawdzony, łatwy do modyfikacji i przynoszący zadowolenie z pracy aparacik, używany przez minimum 70% używających lustrzanki do astrofoto :D To wszystko, nie chcę się wykłócać, który jest lepszy :wink:
Dziękuję za uwagę - to wszystko w tym wątku. A wybór będzie zależał od pytającego po przeczytaniu zapewne wielu opinii :D
Pozdrawiam i jak kryształ nocek życzę - Jacek :-)
TS Triplet APO 90/600 + QHY183C + Sonnar 2,8/180 + AS 60/240 + ALccd 5, sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 698
Rejestracja: 22 Sty 2011, 17:56
Miejscowość: USTKA

 

Postsnajper111 | 28 Maj 2012, 20:44

Tak żeby nie tworzyć nowego wątku to kilka fotek (1 klatka) z Samsung Galaxy Ace + Synta 8" jest sens żyłować jeszcze ten zestaw czy może od razu poszukiwać webcama (tak wiem jakie się nadają) avikować a potem stackować? Głównie chodzi mi o to czy z obecnego jest jakaś szansa żeby zestackować kilka fotek Księżyca i liczyć na lepszy efekt lub Saturna i zobaczyć na pierścieniu przerwę Cassiniego (niby przy wpatrywaniu coś tam majaczy)? Czy registax potrzebuje statycznych zdjęć planety w sensie że na każdej klatce w tym samym miejscu.

Planety z lustrzanki: 2.png

Planety z lustrzanki: 4.png

Planety z lustrzanki: 5.png

Planety z lustrzanki: 6.png
Meade Lightbridge 12"
ES 30mm 82°, 24mm 68°, 14mm 82°, 6.7mm 82°, Vixen V-Circle 6mm, X-Cel LX 5 mm, Fujiyama HD-OR 9mm 4mm.
Optolong UHC 2", ES OIII 2"
Ecotone Kamakura WP2 10x50
 
Posty: 9
Rejestracja: 04 Sty 2012, 00:36

 

PostJacekE | 28 Maj 2012, 20:50

Dokładnie tak :D czyli im więcej klatek (materiału) do RegiStax - tym większa szansa na otrzymanie ładnej fotki finalnej. Dotyczy to każdego obiektu. :wink: I szukaj ,,webkamka" do planetek lub lustrzanki do DS. Oczywiście na początek :wink:
Pozdrawiam i jak kryształ nocek życzę - Jacek :-)
TS Triplet APO 90/600 + QHY183C + Sonnar 2,8/180 + AS 60/240 + ALccd 5, sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 698
Rejestracja: 22 Sty 2011, 17:56
Miejscowość: USTKA

 

PostMateuszW | 28 Maj 2012, 21:38

Jacekerbel napisał(a):Wiem, że ,,każda sroczka swój ogonek chwali" i nie jestem Cię w stanie przekonać :wink:
Poczytaj ludzi, którzy coś osiągnęli w ,,astrofoto" Szczególnie Szymka - to tylko 1 wątek. A jeśli mówisz, że w APT niema pełnej kontroli nad aparatem - to znaczy, że go nie znasz :D http://astropolis.pl/topic/35355-czy-do ... lko-canon/
Ja zaproponowałem jeśli się zdecyduje kolega na zakup - tani (mój na gwarancji w 2011r kosztował mnie 550zł), sprawdzony, łatwy do modyfikacji i przynoszący zadowolenie z pracy aparacik, używany przez minimum 70% używających lustrzanki do astrofoto :D To wszystko, nie chcę się wykłócać, który jest lepszy :wink:
Dziękuję za uwagę - to wszystko w tym wątku. A wybór będzie zależał od pytającego po przeczytaniu zapewne wielu opinii :D

Z pierwszym zdaniem muszę się chyba zgodzić, ale tak jest zawsze :wink: . Z jedną rzeczą się muszę zgodzić: Canon jest dobry jako bardzo ekonomiczne rozwiązanie(modele 300 i 350D) i łatwe do modyfikacji. W lepszych(aktualnych) modelach sytuacja nie jest już taka jasna i wybór może być trudny. Wszystko zależy od przedziału cenowego. Nikony podobają mi się też bardziej pod względem ergonomii i wszystkiego poza matrycą. Nie zamieniłbym się na Canona nawet jakby miał 10% lepszą jakość matrycy. Może mam takie wrażenie, bo nie używałem na co dzień modeli klasy 300D, tylko bardziej półprofesjonalne i zrobił mi się taki uraz do tych starych Canonów z nieintuicyjną obsługą i wolnym działaniem.
Nawet, jeśli APT obsługuje wszystkie funkcje, to i tak to samo uzyskamy innymi programami do Nikonów, więc argument z softem odpada.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostAlien7101 | 28 Maj 2012, 23:05

MateuszW napisał(a):
Jacekerbel napisał(a):Całkowita racja :)
Ale gdy Zdecydujesz się na lustrzankę, szukaj jednak Canona - ma wsparcie programów dedykowanych do ,,astrofoto" :wink: np: APT, gdzie Masz wszystko czego Ci do szczęścia potrzeba http://www.ideiki.com/astro/ http://www.ideiki.com/astro/EOS.aspx tutaj jest jego opis: http://astronomiaamatorska.blogspot.com ... -opis.html

Gdyby twórcy tego programu nie spali, to miałby on wsparcie wszystkich Nikonów, bo widzę tam Nikona D30 i D60 do wyboru. MaximDL5 wspiera wszystkie Nikony :!:, a to najważniejszy program. Ja używam programu Nikon Camera Control Pro 2 i nic więcej mi do szczęścia nie trzeba. Można nim zmienić każde ustawienie aparatu, przesyłać na żywo zrobione zdjęcia i mieć od razu podgląd, działa też LiveView. Podaj jakieś funkcje tego APT, których nie mogę uzyskać tym programem. Jestem pewien, że APT nie umie zmienić wszystkich ustawień aparatu dostępnych z menu aparatu, tak jak Camera Control. Innych programów astro obsługujących lustrzanki niż Maxim nie znam, ale pewnie znajdzie się coś jeszcze do Nikonów. Jeszcze raz podkreślam MaximDL obsługuje Nikony. Z programami nie ma problemów :wink: .


Program APT obsługuje Canony a D30, D60 to wersje Canonów, po drugie twórcy z którymi jestem w kontakcie odwalają kawał dobrej roboty, a że Nikony nie przyjęły się w astrofoto to inna bajka.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Canon_EOS_D30
http://pl.wikipedia.org/wiki/Canon_EOS_D60
Awatar użytkownika
 
Posty: 1595
Rejestracja: 13 Lip 2008, 21:07
Miejscowość: PSR B1620-26 c Methuselah

PostMateuszW | 29 Maj 2012, 00:37

Alien7101 napisał(a):
MateuszW napisał(a):
Jacekerbel napisał(a):Całkowita racja :)
Ale gdy Zdecydujesz się na lustrzankę, szukaj jednak Canona - ma wsparcie programów dedykowanych do ,,astrofoto" :wink: np: APT, gdzie Masz wszystko czego Ci do szczęścia potrzeba http://www.ideiki.com/astro/ http://www.ideiki.com/astro/EOS.aspx tutaj jest jego opis: http://astronomiaamatorska.blogspot.com ... -opis.html

Gdyby twórcy tego programu nie spali, to miałby on wsparcie wszystkich Nikonów, bo widzę tam Nikona D30 i D60 do wyboru. MaximDL5 wspiera wszystkie Nikony :!:, a to najważniejszy program. Ja używam programu Nikon Camera Control Pro 2 i nic więcej mi do szczęścia nie trzeba. Można nim zmienić każde ustawienie aparatu, przesyłać na żywo zrobione zdjęcia i mieć od razu podgląd, działa też LiveView. Podaj jakieś funkcje tego APT, których nie mogę uzyskać tym programem. Jestem pewien, że APT nie umie zmienić wszystkich ustawień aparatu dostępnych z menu aparatu, tak jak Camera Control. Innych programów astro obsługujących lustrzanki niż Maxim nie znam, ale pewnie znajdzie się coś jeszcze do Nikonów. Jeszcze raz podkreślam MaximDL obsługuje Nikony. Z programami nie ma problemów :wink: .


Program APT obsługuje Canony a D30, D60 to wersje Canonów, po drugie twórcy z którymi jestem w kontakcie odwalają kawał dobrej roboty, a że Nikony nie przyjęły się w astrofoto to inna bajka.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Canon_EOS_D30
http://pl.wikipedia.org/wiki/Canon_EOS_D60

Mój błąd z tymi modelami.
Podkreślam jeszcze raz: jeśli się chce, to znajdzie się inne programy do Nikonów tak funkcjonalne jak APT(np Maxim).
Wydaje mi się, że Nikony się nie przyjęły, bo pierwsze modele były słabe i 300D i 350D je znacznie wyprzedzały. Teraz niestety nie ma taniej alternatywy od Nikona dla tych modeli, a dużo osób używa sprzętu w najniższym przedziale cenowym (kilkaset zł) i nie ma wyjścia. Co innego droższe modele, które już są konkurencyjne, ale niestety ludzie się już przyzwyczaili do Canona i nawet nie patrzą na Nikony. To samo jest w oprogramowaniu i ewentualnych modyfikacjach. Nikt(prawie) nie robi programów do Nikonów i nie modyfikuje ich, bo są stare i sprawdzone Canony. Inne zachowania obserwuje się wśród "normalnych" fotografów(nie astro :wink: ). Oni już poważnie się zastanawiają nad obydwoma markami.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Post_Kevin | 29 Maj 2012, 08:49

MateuszW napisał(a):Podkreślam jeszcze raz: jeśli się chce, to znajdzie się inne programy do Nikonów tak funkcjonalne jak APT(np Maxim).....


Maxim w wersji DSLR kosztuje $399, a APT 13€, więc porównanie zupełnie nie fair, poza sytuacją akceptacji piractwa oczywiście. Jak wejdziesz na grupę yahoo dedykowaną APT, to zobaczysz ile serca developerzy, a raczej developer, bo najbardziej udziela się jedna osoba, wkłada w to przedsięwzięcie. Większość "request'ów" od użytkowników jest implementowana, a autor przeprasza, że musi wyjechać na parę dni i nie będzie rozwijał programu... Nie używam APT, bo nie obsługuje kamer (wsparcie kamer pod Ascomem pojawi się wkrótce), ale z tego co widzę program jest naprawdę niezły i nie dziwię się, że Alien i inni po prostu go polecają.
Megrez 72, HEQ5, Atik 16HR
 
Posty: 20
Rejestracja: 20 Gru 2008, 02:07
Miejscowość: Bierna, k. Żywca

 

PostMateuszW | 29 Maj 2012, 09:51

Taniej od Maxima wychodzi camerq control - 500zł. Oczywiście z APT pod względem ceny nie wygra. Nie znam innych programów tego typu, bo nie szukałem, bo CC mi wystarcza. Znalazłem jednak kiedyś prosty programik, który mógł zmieniać tylko czas i robić foty, ale był darmowy. Dziwne, że skoro ten APT jest tak rozwijany, to nikt jeszcze nie wpadł na zrobienie wsparcia dla Nikonów.Przyznaję, że jest mniej dobrego darmowego oprogramowania do Nikonów, ale to jest pozostałość historii. Teraz Nikon idzie łeb w łeb z Canonem, a nie jak dawniej zostaje z tyłu. Programy to tylko kwestia dobrej woli twórców.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postpoldip | 29 Maj 2012, 13:56

Canon 550D, jak by nie było lustrzanka, ma możliwość kręcenia filmów które można użyć do fotografii planet. Trik polega na tym, że w tym konkretnym modelu jest dostępna opcja "kadrowania matrycy" (z menu wyboru typu filmowania). W tym ustawieniu aparat kręci film rozmiaru 640x480 (vga) ale nie interpolowane z całej matrycy tylko żywcem z samego środka matrycy (to jest bardzo ważne że pixele nie są rozrzucone na obszarze całej matrycy ale skupione w samym środku, co stanowi ekwiwalent bardzo długiej ogniskowej). Czyli aparat zamienia się z kamerkę vga 640x480. Idzie 25fps i można ustawić parametry pojedynczej klatki tak aby wyszła żądana ekspozycja. Potem trzeba przekonwertować film do formatu do avi a następnie obróbka "klasycznie" w registaxie. Robiłem w ten sposób Jowisza i Wenus.
CFF105apo, ST-8300, 50/220+QHY5, HEQ5.
Awatar użytkownika
 
Posty: 103
Rejestracja: 01 Sie 2011, 00:06
Miejscowość: Warszawa

 

PostMateuszW | 29 Maj 2012, 17:30

poldip napisał(a):Canon 550D, jak by nie było lustrzanka, ma możliwość kręcenia filmów które można użyć do fotografii planet. Trik polega na tym, że w tym konkretnym modelu jest dostępna opcja "kadrowania matrycy" (z menu wyboru typu filmowania). W tym ustawieniu aparat kręci film rozmiaru 640x480 (vga) ale nie interpolowane z całej matrycy tylko żywcem z samego środka matrycy (to jest bardzo ważne że pixele nie są rozrzucone na obszarze całej matrycy ale skupione w samym środku, co stanowi ekwiwalent bardzo długiej ogniskowej). Czyli aparat zamienia się z kamerkę vga 640x480. Idzie 25fps i można ustawić parametry pojedynczej klatki tak aby wyszła żądana ekspozycja. Potem trzeba przekonwertować film do formatu do avi a następnie obróbka "klasycznie" w registaxie. Robiłem w ten sposób Jowisza i Wenus.

Super funkcja :!: . Myślałem kiedyś, czemu nikt tego nie wprowadził, a oto jest :D . Możesz pokazać jakieś zdjęcia?
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postpoldip | 29 Maj 2012, 22:03

Bawiłem się tą techniką w połowie listopada 2011, bodajże makiem 150 na LXD75. Kręcone z balkonu na osiedlu więc sporo drgań własnych oraz masakryczny seeing na dachami. Do tego Polarna na łapu capu więc co chwila ręczna korekta. Klipy około 90 sekund. Registax na parametrach domyślnych bez jakiejś wymyślnej obróbki. Ostrość taka sobie bo jeszcze wtedy nie miałem maski bahtinova dla maka.
Mimo tego uważam że wynik jak na takie warunki jest ciekawy i jest w tej metodzie pewien potencjał.
Wynik obróbki dwóch filmików. W dolnym "obiekt" na chwilę wyjechał poza kadr więc przy składaniu kawałek się obciął.
Załączniki
Planety z lustrzanki: ekran_02 2012-05-29.jpg
Planety z lustrzanki: ekran_01 2012-05-29.jpg
CFF105apo, ST-8300, 50/220+QHY5, HEQ5.
Awatar użytkownika
 
Posty: 103
Rejestracja: 01 Sie 2011, 00:06
Miejscowość: Warszawa

 

PostZbyszek T | 29 Maj 2012, 22:48

MateuszW napisał(a):Co innego droższe modele, które już są konkurencyjne, ale niestety ludzie się już przyzwyczaili do Canona i nawet nie patrzą na Nikony. To samo jest w oprogramowaniu i ewentualnych modyfikacjach. Nikt(prawie) nie robi programów do Nikonów i nie modyfikuje ich, bo są stare i sprawdzone Canony.

wytłumaczenie tkwi w tym cytacie
chodzi oczywiście o cenę. Jaki sens ma zakup lustrzanki do astrofoto za 5 tys. zł skoro za podobną cenę można kupić kamerkę dedykowaną, posiadającą chłodzenie i przetwornik 16 bit? Stosujemy te tańsze modele właśnie dlatego, że są tańsze

poldip napisał(a):Canon 550D, jak by nie było lustrzanka, ma możliwość kręcenia filmów które można użyć do fotografii planet
(...)
aparat zamienia się z kamerkę vga 640x480. Idzie 25fps i można ustawić parametry pojedynczej klatki tak aby wyszła żądana ekspozycja

fajna sprawa ... lustrzanka za kilka tysięcy potrafi pracować jak webcam za 50 zł :D
wystarczy tylko przekonwertować filmik ze stratnego kodeka na bezstratny avi i gotowe :D
przykro mi ale to nigdy nie będzie dobre rozwiązanie ... pod żadnym względem

MateuszW napisał(a):Canon jest dobry jako bardzo ekonomiczne rozwiązanie(modele 300 i 350D) i łatwe do modyfikacji. W lepszych(aktualnych) modelach sytuacja nie jest już taka jasna i wybór może być trudny. Wszystko zależy od przedziału cenowego. Nikony podobają mi się też bardziej pod względem ergonomii i wszystkiego poza matrycą. Nie zamieniłbym się na Canona nawet jakby miał 10% lepszą jakość matrycy. Może mam takie wrażenie, bo nie używałem na co dzień modeli klasy 300D, tylko bardziej półprofesjonalne i zrobił mi się taki uraz do tych starych Canonów z nieintuicyjną obsługą i wolnym działaniem.


pełna zgoda ale druga część tej wypowiedzi nie ma żadnego znaczenia w astrofotografii

MateuszW napisał(a):Nawet, jeśli APT obsługuje wszystkie funkcje, to i tak to samo uzyskamy innymi programami do Nikonów, więc argument z softem odpada.

nie znam oprogramowania do Nikonów wiec pytam czy mają np. pomiar FWHM?
APT oczywiście ma

pozdrawiam
 
Posty: 396
Rejestracja: 23 Lut 2009, 12:10
Miejscowość: Wrocław

 

PostMateuszW | 29 Maj 2012, 23:26

Zbyszek T napisał(a):wytłumaczenie tkwi w tym cytacie
chodzi oczywiście o cenę. Jaki sens ma zakup lustrzanki do astrofoto za 5 tys. zł skoro za podobną cenę można kupić kamerkę dedykowaną, posiadającą chłodzenie i przetwornik 16 bit? Stosujemy te tańsze modele właśnie dlatego, że są tańsze

No zgadzam się. Ja używam droższego modelu Nikona, bo był kupiony do normalnych celów, a do astro zacząłem go używać później(dodatkowo). Jeśli ma być tylko do astro, to rzeczywiście nie warto wchodzić w lepsze modele.
Zbyszek T napisał(a):fajna sprawa ... lustrzanka za kilka tysięcy potrafi pracować jak webcam za 50 zł
wystarczy tylko przekonwertować filmik ze stratnego kodeka na bezstratny avi i gotowe
przykro mi ale to nigdy nie będzie dobre rozwiązanie ... pod żadnym względem

No bez przesady. Nie powiesz chyba, że lustrzanka ma takiej samej jakości i czułości matrycę jak webcam. Oczywiście ma to sens jako dodatek: mamy ten aparat do DS i na dokładkę używamy do planet.
Zbyszek T napisał(a):pełna zgoda ale druga część tej wypowiedzi nie ma żadnego znaczenia w astrofotografii

Druga część to taki odzew dziennej eksploatacji :wink: .
Zbyszek T napisał(a):nie znam oprogramowania do Nikonów wiec pytam czy mają np. pomiar FWHM?
APT oczywiście ma

Camera Control to program do fotografii studyjnej, więc takiej funkcji nie ma. Pisząc wcześniej o bogatości funkcji miałem na myśli tylko aspekt samej obsługi aparatu. Natomiast brak FWHM mi zupełnie nie przeszkadza, bo używam maski bahtinova i darmowego programu Bahtinov grabber. Analizuje on obraz gwiazdy z maski i umożliwia równie dokładne ostrzenie. Ta metoda jest nawet lepsza, bo jest niewrażliwa na seeng. Kreski są zawsze tak samo względem siebie ułożone, a wyraźność gwiazdy(ważna w FWHM) jest podatna na ten czynnik. Oczywście jak ktoś ma kasę, to Maxim ma te wszystkie funkcje i wiele innych, a Nikony obsługuje. CC może zmieniać wszystkie ustawienia aparatu(od ekspozycji, po czas świecenia ekranu :wink: ), ściągać zdjęcia na dysk na żywo i wyświetlać na full screen, obsługiwać Live View. Typowo astro funkcji nie posiada(bo nie do tego on był stworzony), ale mi niczego nie brakuje i nie potrzebuję innych funkcji.

No dobra. Przekonaliście mnie. Jako wariant ekonomiczny, tylko do astrofoto przyznaję wyższość Canonów. Ale, jak ma on być też używany do dziennych celów, lub ma to być sprzęt trochę lepszy, to Canony są na równi z Nikonami. Pomijając modele ekonomiczne(bezkonkurencyjne 300D i 350D) nie zgadzam się też, że Canony mniej szumią od Nikonów. To już zależy od konkretnych modelów i jest różnie. Znalazłem niedawno wykres dynamiki barw któryś Nikonów i Canonów, i Nikon wypadł dużo lepiej. Dynamika się przecież też liczy w astrofoto.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostZbyszek T | 29 Maj 2012, 23:42

MateuszW napisał(a):No bez przesady. Nie powiesz chyba, że lustrzanka ma takiej samej jakości i czułości matrycę jak webcam. Oczywiście ma to sens jako dodatek: mamy ten aparat do DS i na dokładkę używamy do planet.

nie chodzi o jakość samej matrycy ale o sposób kodowania klipów
niektóre webcamy mają możliwość nagrywania za pomocą bezstratnych kodeków i tylko te nadają się do fotografii planet. Czasem daje się też podmienić kodek by taki sposób nagrywania uzyskać
nawet z najlepszej matrycy nie da się wiele wycisnąć gdy kodek wytnie cały detal

pozdro
 
Posty: 396
Rejestracja: 23 Lut 2009, 12:10
Miejscowość: Wrocław

 

Postpoldip | 30 Maj 2012, 12:03

Z tym kodekiem to może być racja. Kodowanie stratne z pewnością wycina detal. Nie na darmo jak jeszcze miałem spc900 to upewniałem się że ma wgrane rozszerzenie kodeków.
Ja bawiłem się canonem na zasadzie odkrywania możliwości nowej funkcji w aparacie i współpracy z teleskopem a nie jako docelowe rozwiązanie. Żeby było ciekawiej taka funkcja pojawia się w 550d i chyba nigdzie więcej jej nie ma. Jeżeli zaś chodzi o samo kodowanie filmów z canona. Tu nie jestem ekspertem i od ręki nie powiem czy jest stratne czy nie.

Jaki widzę plus użycia lustrzanki? Taki że nie trzeba laptopa (i kabli). Czyli jak ktoś jedzie na szybki wypad, albo z innych powodów nie ma dostępu do laptopa, to lepiej nakręcić lustrzanką i coś mieć niż nie nakręcić nic...
CFF105apo, ST-8300, 50/220+QHY5, HEQ5.
Awatar użytkownika
 
Posty: 103
Rejestracja: 01 Sie 2011, 00:06
Miejscowość: Warszawa

 

PostMateuszW | 30 Maj 2012, 16:11

A masz jakieś zdjęcia dla porównania z kamerki? Te z Canona są nawet całkiem obiecujące. Kodowanie jest raczej stratne, ale na pewno mniej, niż z kompresującego webcama. Owszem, niektóre webcamy dają możliwość zapisywania niekompresowanego, ale te, które kompresują robią to dużo gorzej, niż dobre aparaty.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postpoldip | 30 Maj 2012, 21:23

Znalazłem dziś w sieci, nieco przypadkiem bo szukałem czegoś innego, przykład porównania Jowisza z canona 550d (metodą kadrowania filmu) oraz kamerki Logitech fusion tym samym sprzętem w podobnych warunkach.
Ciekawie zrobione http://ghonis2.ho8.com/110110chiefland/110110chiefland.html#Jupiter


Poniżej coś mojej produkcji. Nie jest to materiał do publikacji w galerii z czystym sumieniem, ale do celów poglądowych niech będzie :roll: . Miejscowość podwarszawska, balkon. Nakręciłem wtedy kilkanaście krótkich filmów z zamiarem zrobienia 1.5h animacji. Obrobiłem wtedy tylko jeden z nich, reszta do tej pory leży i czeka na lepsze czasy...
Plik avi o długości 1 minuty, rozmiar 540MB.
Registax , wszystko defoltowe, bez specjalnej obróbki.


Capture 2011-11-04 21_17_52.CameraSettings.txt
[Philips SPC 900NC PC Camera]
Resolution=640x480
Frame Rate (fps)=20,00
Colour Space / Compression=I420
Exposure=-4
Brightness=64
Contrast=32
Saturation=0
Gamma=22
ColorEnable=255
BacklightCompensation=0
Gain=28
Załączniki
Planety z lustrzanki: ekran_01 2012-05-30.jpg
Ostatnio edytowany przez poldip, 30 Maj 2012, 21:33, edytowano w sumie 1 raz
CFF105apo, ST-8300, 50/220+QHY5, HEQ5.
Awatar użytkownika
 
Posty: 103
Rejestracja: 01 Sie 2011, 00:06
Miejscowość: Warszawa

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 147 gości

AstroChat

Wejdź na chat