M33 L(HaR)GB

PostDominik Woś | 15 Paź 2005, 20:58

No i ostatnie zdjęcie z cylku "dzięki współpracującej pogodzie". Moja ulubiona (poza M31 i M81) galaktyka spiralna. Ponad 18 godzin :lol: łącznego czasu zbierania materiału. Galaktyka ma dość duże tzw. "halo", które wydaję się być jak gdyby szumem w jej zewnętrznych ramionach.

Image


Większe rozdzielczości wraz z informacjami o zdjęciu po kliknięciu na powyższe zdjęcie :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś 27 Sie 2006, 11:45, edytowano w sumie 3 razy
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 16 Paź 2005, 00:08

No i kolejne nieprawdopodobne zdjecie w Twoim wykonaniu Domek :) Chyba sam nie spodziewales sie az takiego efektu? :D Dla mnie absolutna rewelacja!
Gregory
 

Postqbanos | 16 Paź 2005, 19:09

Nie jest zła :lol:
Ale czy nie znudziło Ci sie jeszcze klepanie w kólko tych samych obiektów? Sugeruję focenie czegoś niedostepnego innym sprzetem, w końcu SBIG ma wielki potencjał i szkoda żeby sie "marnował". :P
qbanos
 

PostHenryk | 16 Paź 2005, 19:23

Domek czyni też inne fotki, więc chyba nie marnuje całkiem sprzętu :roll: .
Czasem też myślę podobnie, że już dość tych M 31, 33, 42, ale z drugiej strony ćwiczenie czyni mistrza, więc czasami można je pomęczyć.

Chociaż na tej fotce mam wrażenie, jakby się czerwień zanadto rozpanoszyła :wink: .
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostDominik Woś | 16 Paź 2005, 20:09

Henryk napisał(a):Domek czyni też inne fotki, więc chyba nie marnuje całkiem sprzętu :roll: .

Chociaż na tej fotce mam wrażenie, jakby się czerwień zanadto rozpanoszyła :wink: .


No ta fotka zawiera element H-alpha więc będzie trochę bardziej czerwona niż inne :wink:

Ale pokaże wam wlaśnie jak ta galaktyka świeci w H-alpha (czerwony kolorek własnie). Świecą nie tylko mgławice wodorowe :wink:

Image

Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś, 27 Sie 2006, 11:46, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 17 Paź 2005, 22:41

Zmieniłem obróbkę tej galaktyki na taką odrobinę delikatniejszą :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostHenryk | 17 Paź 2005, 22:52

Rzeczywiście ostro dają te mgławice :shock:
Dlatego na kolorowym są prześwietlone w czerwieni.

A czy wiadomo dokładnie co to za obiekty?
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostDominik Woś | 18 Paź 2005, 00:44

Henryk napisał(a):Rzeczywiście ostro dają te mgławice :shock:
Dlatego na kolorowym są prześwietlone w czerwieni.

A czy wiadomo dokładnie co to za obiekty?


No w końcu NGC604 to chyba największa znana mgławica wodorowa we wszechświecie.

Na poniższym zdjęciu oznaczyłem jedynie NGC i IC widoczne w ramionach M33 (pwnie nie wszystkie). Znacznie wiecej obiektów, szczególnie tych czerwonych jest skatalogowanych.

Image

Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś, 27 Sie 2006, 11:47, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postantyqjon | 18 Paź 2005, 19:30

Piękna ta galaktyczka, nie ma co... :D A co do mgławic, to na tym zdjęciu można dopiero sobie je przeglądać ;)
Zbyszek Siciarz
Awatar użytkownika
 
Posty: 28
Rejestracja: 28 Lip 2005, 11:39
Miejscowość: Tarnów

PostDominik Woś | 18 Paź 2005, 20:01

antyqjon napisał(a):Piękna ta galaktyczka, nie ma co... :D A co do mgławic, to na tym zdjęciu można dopiero sobie je przeglądać ;)


Piękne zdjęcie pokazałeś Zbyszku chociaż trochę zielonkawe moim zdaniem :wink: Ale to nic dziwnego bo kolory są przez specjalne filtry pewnie. Takie 4 metrowe zwierciadło, którym zrobiono to zdjęcie naprawdę ma spore możliwości.

Co do mojej fotki - no to teraz chyba nie ma wątpliwości czy to czerwone to powinno być na zdjęciu M33 :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostHenryk | 18 Paź 2005, 21:37

Cóż za okropne zdjęcie :roll:
Dobrze, że to nie Domka, to można spokojnie skrytykować :wink: .
Zasięg świetny, ale patrząc na walory estetyczne, to jak dla mnie odpada. Wolę Domkowe, czy nawet swoje marne wypociny... 8)
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostDominik Woś | 26 Lis 2005, 16:58

Dzieki brakowi pogody :wink: ponownie zajalem sie zdjeciem M33 zrobionym na poczatku pazdziernika. Mysle, ze zdjecie zyskalo teraz troche na rozdzielczosci. Polecam zobaczenie wersji w wyzszej rozdzielczosci ale uprzedzam, ze sporo wazy :wink: ).

Ciakawa sprawa jest podobienstwo niektorych mglawic emisyjnych w M33 do tych w naszej galaktyce. Na zdjeciu odnalazlem na przylkad obiekt podobny do Rozety, Cocona, Petli Bernarda i wiele innych bardzo ciekawych (ale moze to moja wyobraznie tylko :) )

Image

Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś, 27 Sie 2006, 11:48, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBielack | 26 Lis 2005, 19:51

Właśnie zerkałem na stronę Johannesa Schedlera - w nowościach pojawiła się fotka akuratnie pasująca do tego wątku. Warto spojrzeć i porównać, jak to samo, tym samym (no prawie) robi ktoś inny.
M33 Johannesa
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:54
Miejscowość: z Lublina

PostGregory | 27 Lis 2005, 00:01

No. Nie wiem jakie mial niebo autor zdjecia przedstawionego przez Bielacka. Warunki to jednak podstawa dobrej fotografii. Ale jednak fotka Domka to znacznie lepszy kontrast, rozdzielczosc i dynamika. Pozatym potwierdza sie to co wyraznie widac na fotkach Dominika, czyli emisja czerwieni.

Tak trzymac.
Gregory
 

PostBielack | 27 Lis 2005, 01:13

Gregory napisał(a):... Ale jednak fotka Domka to znacznie lepszy kontrast, rozdzielczosc i dynamika. Pozatym potwierdza sie to co wyraznie widac na fotkach Dominika, czyli emisja czerwieni.
Tak trzymac.

Nie wiem gdzie patrzyłeś, Gregory, ale chyba niedopatrzyłeś dobrze.
W pewnym momencie chyba nie da się przeskoczyć pewnych barier sprzętowych. Poczytałeś, czym zrobione zostało to zdjęcie? Sugerujesz, że Dominik ma lepszą pogodę, teleskop czy kamerę?
Dominik zastosował HaA i dlatego fantastycznie uwypuklił czerwone światło, a Johannes zrobił "zwykłe" RGB. Myślę, że stosując bliźniaczą Dominikowi technikę pod swoim niebem, ze swoją kamerą i doświadczeniem zrobił by lepsze zdjęcie niż Dominik. Niestety. Głównie stawiam na to lepsze niebo, gdzie można testować sprzęt do kresu jego możliwości i przede wszystkim - częściej.
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:54
Miejscowość: z Lublina

PostDominik Woś | 27 Lis 2005, 01:48

Bielack napisał(a):
Gregory napisał(a):... Ale jednak fotka Domka to znacznie lepszy kontrast, rozdzielczosc i dynamika. Pozatym potwierdza sie to co wyraznie widac na fotkach Dominika, czyli emisja czerwieni.
Tak trzymac.

Nie wiem gdzie patrzyłeś, Gregory, ale chyba niedopatrzyłeś dobrze.
W pewnym momencie chyba nie da się przeskoczyć pewnych barier sprzętowych. Poczytałeś, czym zrobione zostało to zdjęcie? Sugerujesz, że Dominik ma lepszą pogodę, teleskop czy kamerę?
Dominik zastosował HaA i dlatego fantastycznie uwypuklił czerwone światło, a Johannes zrobił "zwykłe" RGB. Myślę, że stosując bliźniaczą Dominikowi technikę pod swoim niebem, ze swoją kamerą i doświadczeniem zrobił by lepsze zdjęcie niż Dominik. Niestety. Głównie stawiam na to lepsze niebo, gdzie można testować sprzęt do kresu jego możliwości i przede wszystkim - częściej.


Wyluzujmy :wink: Tutaj nie chodzi o kwestie, kto moze zrobic lepiej, a kto nie. Swoja droga nikt nie broni Johannesowi dorobienia klatek Ha aby uwydatnic mglawice emisyjne w M33. STL11000, ktorą dysponuje Johannes jest troche inna (noweszej generacji) kamerą niz ST-10 i to nie podlega dyskusji :wink: Montaz tez ma wysokiej klasy a doswiadczenie to juz ho ho :)

Zdjęcie Johannesa pokazuje natomiat jak wykorzystanie kamery z wiekszym chipem wplywa na zdjecie (szerszy kat i wiecej tla, co przy galaktykach ma znaczenie - ladniej wyglada).

Czekam na pogodę bo musze zrobić kolor do kolejnej galaktyki spiralnej, ktora z przyjemnoscia wam zaprezentuje.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 27 Lis 2005, 11:58

Zazwyczaj nie udostepniam zdjec w maksymalnej rozdzielczosci ale w tym wypadku zrobie wyjatek :wink:

Uwaga plik ponad 1,9MB:

http://www.astrophotography.pl/dso/m33/m33_04102005.jpg

Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś, 27 Sie 2006, 11:49, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 27 Lis 2005, 12:11

Już żałuję ze nie mam w domu dużego monitora jak w pracy ale to się szybko da nadrobić :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 27 Lis 2005, 13:46

Zasugerowalem jedynie to, ze w przypadku tego zdjecia Dominik moim zdaniem wykorzystal optymalniej sprzet ktory posiada :) Niebo pewnie mogl miec tez gorsze co juz bylo sporym wyzwaniem dla fotografa :roll: Fotka w pelnej rozdzielczosci doskonala :)

Mglawice emisyjne na zdjeciu w RGB zaczynaja pokazywac czerwone zabarwienia. Fotografia Dominika to potwierdza, albo na odwrot, wszystko jedno :)

ps. STL 11000 to juz potezny kombajn. Szczyt obecnej, technologicznej jakosci. Przegladalem ostatnio produkty na stronach Santa Barbara, tak z ciekawosci. :)
Gregory
 

Użytkownicy przeglądający to forum: kombiii oraz 48 gości

AstroChat

Wejdź na chat