Astrofotografia z użyciem Synta 12"

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostLucifffeR | 23 Cze 2012, 15:48

Ciekaw jestem, jakiej jakości zdjęcia, robi się używając do astrofotografi, teleskop Synta 12"
Widziałem już kilka zdjęć na google.pl podpisanych jakoby zdjęcie było wykonane synta 12, i niejedno zdjecie synty na EQ6... kilka tez z podpieta kamerka badz aparatem...

Ma ktoś jakies fotki wykonane tym teleskopem... ?
Wiem ze Synta 12 czy tez od 6 poczynajac...nie jest najlepsza do robienia zdjęc... ale moze ktos z was... wyszukał kiedyś jakis zdjęc, badz sam próbował coś zrobic...
Czy to zdjecia w ognisku, czy projekcja okularowa czy z długim czasem naświetlania...

Z góry bardzo Dziękuje, pozdrawiam ! ;)
Synta Dobson 12" Diy Trolley, Sky Watcher 1309 EQ2
Explore Scientific 82" 30mm, 8.8mm
Tele Vue Powermate 2x 2"
UHC-S
GreenLaser Pointer 1000mW w roli Szukacza.
 
Posty: 161
Rejestracja: 19 Sty 2012, 15:58
Miejscowość: Blachownia koło Częstochowy

 

Postriklaunim | 23 Cze 2012, 17:51

Dobson bez napędów - zapomnij (poza może od biedy Księżycem). Jak postawisz na platformie paralaktycznej - powiedzmy że przy dobrym śledzeniu będzie to w stanie spokojnie zrobić planety/Księżyc nawet w dużej rozdzielczości za pomocą dedykowanej kamery. Platformy stają się popularne - http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... -60kg.html - ale to wciąż mało zbadany obszar :)

Fotografia DS na długich czasach wymaga dobrego montażu paralaktycznego i guidingu. Bez ogromnych inwestycji duże tuby odpadają z tego.
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostLucifffeR | 23 Cze 2012, 23:57

tak tak wiem... ale ja w tym temacie nie prosze o wiadomosci na temat czy sie da czy sie nie da synta uzyskac czy jakim kolwiek innym newtonem zdjęc... ale chodzi mi o same zdjecia zeby ktos jakies tu wkleił ;)


Moze ktos prubował sił z newtonem tej klasy... i cos moze mu tam wyszło :)

Chciałbym zobaczyc takie zdjecia...

Newtony to nie apertura do robienia zdjęc... tym bardziej takie molochy jak 12 :D
Ale mozee... komus kiedys jakies zdjecie wyszłooo....
Chce je zobaczyc ;)
Synta Dobson 12" Diy Trolley, Sky Watcher 1309 EQ2
Explore Scientific 82" 30mm, 8.8mm
Tele Vue Powermate 2x 2"
UHC-S
GreenLaser Pointer 1000mW w roli Szukacza.
 
Posty: 161
Rejestracja: 19 Sty 2012, 15:58
Miejscowość: Blachownia koło Częstochowy

 

PostWielkiAtraktor | 24 Cze 2012, 00:58

Na http://astroexpo.pl, http://astrobin.com możesz wyszukać zdjęcia pod kątem sprzętu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 279
Rejestracja: 19 Wrz 2011, 11:10

 

PostFranz | 24 Cze 2012, 01:04

No to ja próbowałem na EQ6 z GSO 12'' F/4. Na pierwszej fotce jest ta tuba ale zabrana na wizuala na CGEM. CGEM okazał się trochę za słaby. Jednej nocy zrobiliśmy u kumpla testy na EQ6 ale zrobiliśmy błąd bo statyw stał na stropie zamiast na fundamencie. Chodziliśmy ostrożnie ale pomimo tego drgania były takie, że większośc klatek poszła do kosza. Wiedzieliśmy, że robimy błąd ale to było na szybko. Ostatnia fotka jest typowo testowa jak już robiło się widno, nikt nie chodził i prawie, że nie oddychaliśmy, czas 90 sek - crop z Canona 350D. Głajdowanie było szukaczem 50 mm + barlow + NexGuide - brak laptopa - ogniskowa głajdera ok 500mm.
1. Fotka tuby na CGEM
2. M27 - klatki po 45 sek na ISO 1600
3. M13 - klatki po 30 sek na ISO 1600
4. Test 90 sek - crop ze środka
5. Głajder
Jeszcze nakręciłem Saturna przez tą tubę ale seeing nie był najlepszy
http://www.astroexpo.pl/index.php?modul ... photo=4715
Może kiedyś będzie lepiej :mrgreen:
Jeszcze znalazłem tą tubę na moim EQ6 założoną w pokoju. Na tym były robione te testy. Tam gdzie jest szukacz i pisze głajder wkłada się powyższy NexGuide. Można regulowac samym szukaczem w poszukiwaniu gwiazdki do głajdingu ale to jest mało i oprócz tego jest regulacja całej lunetki lewo - prawo na specjalnej platformie - moja robota. NexGuide potrzebuje jasnej gwiazdy i byle gdzie to jej nie ma w przerobionym szukaczu.
Fota poniżej bo już nie wejdzie
Załączniki
Astrofotografia z użyciem Synta 12": głajder.jpg
Astrofotografia z użyciem Synta 12": 1.jpg
Astrofotografia z użyciem Synta 12": M27- test.jpg
Astrofotografia z użyciem Synta 12": m13 -V4.jpg
Astrofotografia z użyciem Synta 12": test 12 cali-90 sek crop.jpg
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostFranz | 24 Cze 2012, 01:45

Fota 12" F/4 na EQ6
Załączniki
Astrofotografia z użyciem Synta 12": tuba 12 cali na EQ6.jpg
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostLucifffeR | 24 Cze 2012, 08:58

oo bardzo przyzwoicie to wyglada... jak by do tego dołozyc wiecej materiału, troche lepszą obrubke... to naprawde mogło by z tego wyjśc super foty ;P
Tak czy siak zdjecia nie sa złe, i bardzo ciesza moje oczy :D Zwłaszcza gromada ;P

No i sama tuba na eq6 wyglada misiowato...
Saturn tez wyglada super... szkoda tylko ze bez kolorków...
Gratuluje, i dzieki za zdjęcia ;)
Synta Dobson 12" Diy Trolley, Sky Watcher 1309 EQ2
Explore Scientific 82" 30mm, 8.8mm
Tele Vue Powermate 2x 2"
UHC-S
GreenLaser Pointer 1000mW w roli Szukacza.
 
Posty: 161
Rejestracja: 19 Sty 2012, 15:58
Miejscowość: Blachownia koło Częstochowy

 

PostFranz | 24 Cze 2012, 12:39

Tuba ta moim zdaniem nadaje się na mont CGE, G11 i większe. EQ6 daje radę ale to nie jest to. Nawet do wizuala przeciążenie jest wyraźne. Są faceci, ktorzy robią niezłe foty tymi tubami na tym moncie ale prawdopodobnie mają zrobione też niezłe tuningi. Mój mont jest pudełkowy, zgrzytający na fabrycznych smarach tak jak ma byc według producenta. Ma to swój urok :lol:
Moim zdaniem dla tego monta maksymalny to jest 10" f/4 ( ze względu na ogniskową) a najlepiej 8"
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostJanusz_P. | 24 Cze 2012, 12:56

Popieram, absolutne maksimum na osłonięty od wiatru kopułą i stojący na betonowym słupie EQ-6 to tuba GSO 10" z metrową ogniskową:

http://www.astrokrak.pl/newtony-iii/118 ... n-ota.html

Większa tuba to już dla tego montażu samobójstwo :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostLucifffeR | 24 Cze 2012, 17:26

hmmm do tej tuby to wkoncu chyba tylko eq7 sie nada :>
niby sama tuba wazy mniej niz dopuszczalne obciazenie na eq6 ale mimo wszystko to eq przy tej tubie mmm... wyladaja swietnie ale jednak montaz jak by miał wbic sie w ziemie ;)...

EQ7 troche drogi... nie warto w to brnac... stosunek jakosci i zastosowania do ceny jest....'

Tak czy siak... kupie goo... po czym sprzedam synie i kupie jakiegos do fotek...
Pozdro
Synta Dobson 12" Diy Trolley, Sky Watcher 1309 EQ2
Explore Scientific 82" 30mm, 8.8mm
Tele Vue Powermate 2x 2"
UHC-S
GreenLaser Pointer 1000mW w roli Szukacza.
 
Posty: 161
Rejestracja: 19 Sty 2012, 15:58
Miejscowość: Blachownia koło Częstochowy

 

PostFranz | 24 Cze 2012, 21:55

Zdjęcia były robione w miejscu osłoniętym od wiatru ścianami 2,30 m wys. czyli w obserwatorium.
Przy lekkim wietrzyku odpada nawet kręcenie planet.
Pod ciężarem tuby EQ6 jęczy nawet w wizualu. Obciążenie na łożyska jest masakryczne.
Te 25 kg to jest czysta teoria. Da radę, tylko jak długo?
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostLucifffeR | 25 Cze 2012, 20:26

Nooo własnie! Rade da, tylko jak długo !?

Wiadoma sprawa, ze te tuby niestety ciezkie sa... a montaz w osiach których pracuje jest naprawde katowany... mimo przeciwwag...

Tylko co wkoncu prucz samorobów i OKROPNIE drogich montazy nada sie do bezpiecznego uzytkowania... synty 12 na paralaktyku :/

Moze ten nowy eq7... a przy tak duzych tubach na paralaktyku mimo napedu pojawiaja sie inne niedogodnosci .

Widze ze nikt juz chyba poza toba franz zdjęc nie robił ;( a szkoda...
Synta Dobson 12" Diy Trolley, Sky Watcher 1309 EQ2
Explore Scientific 82" 30mm, 8.8mm
Tele Vue Powermate 2x 2"
UHC-S
GreenLaser Pointer 1000mW w roli Szukacza.
 
Posty: 161
Rejestracja: 19 Sty 2012, 15:58
Miejscowość: Blachownia koło Częstochowy

 

Postriklaunim | 25 Cze 2012, 20:33

Niezależnie jaki montaż wybierzesz (czy to wirtualny SW EQ8, czy Astrophysica, Fornaxa itp.) to i tak musisz mieć coś w rodzaju obserwatorium. Bo na otwartym terenie to nic z tego nie wyjdzie, albo i nawet montaż uszkodzisz wystawiając tubę na wiatr ;) Poza tym przy ogromnych tubach dochodzą ugięcia i osiowość całego zestawu. Będziesz chciał dobrą punktowość gwiazd, coraz lepsze rezultaty i okaże się że zwykły Newton nie daje rady nawet z "tanimi" modyfikacjami.

Do astrofotografii DS duże tuby stosowane są bardzo rzadko - tylko przez osoby z doświadczeniem, wiedzą, warunkami i pieniędzmi ;)
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostFranz | 25 Cze 2012, 22:54

Na razie montaż przeżył 4 sesje wizualne, w tym 2 na polu bez osłony, raz był lekki wietrzyk i nie można było przypatrzec się Saturnowi bo się trzęsło. Dwie sesje wizualne w obserwatorium były bardzo udane. Montaż trafiał w obiekty bez problemu i sporo się najeździł. Powyższe fotki pochodzą z jednej jedynej sesji fotograficznej. Najdłuższe czasy były po 90 sek. i montaż zrobił po kolei 8 poprawnych fotej jak ta powyżej. Może nie ma szpileczek ale jest nieźle. Bardzo możliwe, że na fundamencie będzie lepiej. Trudno mi powiedziec czy będziemy go dalej męczyc czy raczej przejdziemy na mniejszą tubę, chyba to drugie.
CGEM niestety przy pierwszej próbie dał za wygraną. Coś tam zgrzytnęło i kolega miał spore kłopoty żeby go zreanimowac.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postwyvar | 20 Kwi 2018, 19:22

Żeby nie zaczynać nowego tematu podpinam się tutaj z moim pytaniem.

Otóż dzisiaj w nocy Jowisz był na tyle stabilny, wyraźny i szczegółowy, że udało mi się aparatem w telefonie uwiecznić WCP. Szału nie ma, nie oddaje to tego co widziałem w okularze ale ja nie o tym. Naszła mnie później myśl jak mógłbym wycisnąć więcej z tego sprzętu skoro telefon ukazuje już jakieś detale. Zaznaczam, że nie mam Go-To ani innego prowadzenia i w najbliższym czasie go nie zakupię. Chodzi mi głównie o planety bo z DSami wiem, że może być ciężko bez prowadzenia. Z tego co tu wyczytałem, to do planet i bez prowadzenia może nadać się kamerka - i tu pytanie za 100 punktów, JAKA?
Dodam, że sprzęt to również Newton na dobsie z lustrem 12" no i, że z kasą nie stoję najlepiej więc wszelakie sprzęty za kwoty z trzema zerami nie wchodzą w grę.
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

PostErgon | 20 Kwi 2018, 19:46

To da się wogóle taką krowe na paralaktyku zawiesić ☺
Synta 8,SW 90/910 AZ3,SW 80/400,SW 150/750, HEQ5 Pro,Vixen GP,Canon 450D,Canon 60D mod, Canon 70-200 f4 L USM.
 
Posty: 10
Rejestracja: 10 Lut 2018, 14:37

 

Postcalla | 20 Kwi 2018, 20:33

A 1-2 s ekspozycje na dobrym CMOS? tak jak ten pan: http://www.astrokraai.nl/viewimages.php?t=y&category=7
Mak 127/1500 + AZ5, Delta Optical Titanium 9x63
 
Posty: 128
Rejestracja: 04 Lip 2013, 16:24

 

Postwyvar | 20 Kwi 2018, 21:05

O kurde, czyli taką kamerką da się nawet DSy fajnie ustrzelić? Z tego co widzę to używa różnych teleskopów i kamerek i najprawdopodobniej posiada też prowadzenie :wink:
Mi generalnie chodzi o jakąś kamerkę za kilka stówek a jak da radę to nawet używkę za jeszcze mniej. To mają być próby z mojej strony i coś lepszego od aparatu w telefonie a wydaje mi się że nawet taka najtańsza będzie o niebo lepsza od telefonu. Posiadam też statyw z możliwością wkręcenia jakiejś cyfrówki więc może w tę stronę celować?

I jeszcze pytanie techniczne. Taką kamerkę przystawia się do okularu? Czy wkręca w wyciąg? Jeśli t drugie to jak uzyskuje się powiększenie obserwowanego obiektu? Matryca robi za okular?
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat