Prosty program do analizy logów programu GuideDog

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postleszekjed | 15 Kwi 2007, 14:06

Pod adresem:
http://www.lx-net.prv.pl/glog/ zamieściłem prosty program do analizy logów tworzonych w czasie działania guide pod kontrolą programu GuideDog. Program ma nazwę gd_err.exe. Podczas pracy GuideDog tworzy plik z rozszerzeniem .log i na takie pliki 'wrażliwy' jest program gd_err.exe.
Po uruchomieniu programu należy wskazać mu plik z z sesji guide (z rozszerzeniem .log) co pozwoli na obejrzenie dwóch wykresów: pierwszy to chwilowe błędy sterowania (prowadzenia) dla każdej osi w funkcji czasu sesji a drugi wykres pokazuje błędy skumulowane dla każdej osi.
We wskazanym wyżej miejscu zamieściłem kilka log-ów z sesji GD, plik o nazwie guide.log zrobił Gregory podczas prób uruchamiania funkcji guide w PS. Plik ngc4565.log wykonał ostatnio Jale a log ngc4565_1.log jest podzbiorem tego większego log-u.
Analiza wykresów może pomóc w prawidłowym użytkowaniu systemu astrofotograficznego z wykorzystaniem guide.
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostJaLe | 15 Kwi 2007, 14:12

Świetnie Leszku :!:
Szybko i sprawnie będzie można analizować działanie guidu - już na "polu boju" :)

ps. przydałoby się zagęścić podziałkę na osi rzędnych
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postleszekjed | 15 Kwi 2007, 18:41

Na początek dodam jeszcze, że program jest jeszcze w fazie testów i rozbudowy więc proszę o wyrozumiałość jeśli wyjdą jakieś błędy jeszcze nie wyłapane w trakcie tworzenia tej pierwszej wersji.
Ponieważ użycie programu jest banalne więc o tym więcej nie ma co pisać ale na pewno warto kilka słów poświęcić interpretacji wyników jakie pokazuje program w formie graficznej.
Po pierwsze należy mieć świadomość, że wszystkie dalej wyciągane wnioski wynikają z tego co zostało zapisane w pliku przez program GuideDog. Należy więc pamiętać aby ustawienia programu Guide Dog odpowiadały rzeczywistym parametrom lunety prowadzącej a w szczególności należy odpowiednio ustawić w programie ogniskową tego przyrządu.
A zatem przy założeniu, że dane w log-u odpowiadają rzeczywistym warunkom działania programu GuideDog można z tych danych uzyskać to co pokazuje mój prosty program:

Image
http://www.lx-net.prv.pl/glog/r1.jpg

A zatem program pokazuje datę i czas wykonania sesji, czas trwania zapisu oraz ilość zapisów w czasie trwania sesji guide. Dodatkowo, program przejmuje z pliku log jego nazwę więc warto gromadząc logi opatrywać je adekwatną nazwą zamiast np. mało znaczącym opisem log1, log2 itp. Program może obsłużyć log o maksymalnej ilości 5000 rekordów a biorąc pod uwagę, że rekordy zapisywane są nie częściej niż co ok. 2 sek to łączny czas sesji może wynosić kilka godzin.
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

Postleszekjed | 15 Kwi 2007, 19:17

Pierwszy z wykresów pokazuje błędy prowadzenia w czasie trwania sesji a więc odchyłkę montażu od obiektu prowadzenia w obu osiach w każdej chwili sesji. Na osi pionowej zaznaczone zostały maksymalne błędy zarejestrowane w czasie trwania sesji. Powyżej wykresu można dla każdej z osi montażu (Ra i De) odczytać wartości błędów uśrednionych (Average) oraz wartości błędów skutecznych RMS. Błąd średni dla osi Ra daje wyobrażenie o zgodności prędkości prowadzenia montażu w tej osi z prędkością obiektu. Teoretycznie, jeśli montaż jest ustawiony idealnie w przestrzeni, im mniejszy jest ten błąd tym bardziej zgodne są te prędkości. Znak tego błędu mówi czy montaż wyprzedza czy opóźnia się za obiektem. Z przykładu wynika, że błąd średni dla Ra ma wartość ujemną co oznacza, że większość korekt dotyczyła hamowania montażu czyli prędkość montażu w os Ra była większa niż prędkość śledzonego obiektu. Jakość prowadzenia można ocenić na podstawie błędów RMS. Błędy te liczone są jako pierwiastek z uśrednionej sumy kwadratów poszczególnych błędów chwilowych i w przybliżeniu odpowiada za skutki energetyczne naświetlania lub mówiąc inaczej za obszar na matrycy CCD gdzie operowało światło obiektu. W tym przykładzie można spodziewać się, że punktowe źródło światła naświetlało obszar na chip-ie o rozmiarach ok. 3.9x1.6 arcsec pomomo tego, że maksymalne odchyłki wynosiły nawet -13arcsec ale ich wpływ na wartość RMS nie jest istotny. Jak naświetlanie wyszło na zdjęciu będzie oczywiście zależeć od zastosowanej ogniskowej sprzętu do fotografowania i dla krótkich ogniskowych nie będzie miało żadnego znaczenia ale dla dłuższych ogniskowych pojawi się prawdopodobnie rozmycie i wydłużenie obiektów w kierunku ruchu osi Ra.
Drugi wykres pokazuje błąd skumulowany dla obu osi czyli narastającą sumę błędów jakie powstają podczas prowadzenia za obiektem. Oczywiście ideałem dla tego wykresu byłoby gdyby proste dla obu osi były po pierwsze liniami prostymi (co w tym przypadku dośc dobrze zachodzi) a po drugie aby zbliżone były do osi X. Jeśli błędy skumulowane nie tworzą linii prostej to prawdopodobnie napęd nie pracuje prawidłowo, są duże nieliniowości, luzy lub zacięcia w przekładniach i silnikach. Ale im bardziej proste oddalone są od osi X tym mniej dokładnie ustawiony został montaż. Powyżej tego wykresu można odczytać wartości maksymalne błędu skumulowanego ale znacznie ciekawsze są wartości Radrift i Dedrift wyrażone w arcsec/sec oznaczające średnią wartość korekcji jaką system guide musiał wykonać na jedną sekundę ruchu montażu. Ideałem byłoby gdyby wartości te miały możliwie małą wartość.
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostGregory | 16 Kwi 2007, 14:34

leszekjed napisał(a):We wskazanym wyżej miejscu zamieściłem kilka log-ów z sesji GD, plik o nazwie guide.log zrobił Gregory podczas prób uruchamiania funkcji guide w PS.


Programik doskonały! Brakowało czegoś takiego. :) No, ale te przykładowe logi Leszku to chyba jakieś strasznie stare dane, z czasu kiedy walczyłem jeszcze z krzywym ślimakiem? :wink: Obecnie uzyskane wyniki są znacznie, znacznie lepsze, krzywe łagodne, skumulowany błąd minimalny czyli jednym słowem całość działa wzorcowo. :D

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postleszekjed | 02 Maj 2007, 22:21

Poprawiłem nieco program, który teraz łatwiej otwiera kolejne logi. Program można pobrać z adresu:
http://www.lx-net.prv.pl/glog/gd_er1_2.zip
lub bezpośrednio:
http://www.lx-net.prv.pl/glog/gd_er1_2.exe
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

Postleszekjed | 19 Maj 2007, 23:10

Poprawiłem nieco po raz kolejny mój prosty program. Program można pobrać z adresu:
http://www.lx-net.prv.pl/glog/gd_er1_5.zip
lub bezpośrednio:
http://www.lx-net.prv.pl/glog/gd_er1_5.exe
Zastosowanie programu staje się bardziej uniwersalne. Wykres tworzony w wersji 1_2 jest sensowny gdy działa procedura guide. Obiekt w granicach pokazanych błędów nie oddala się od centrum pola widzenia programu GD. Ale jeśli nie działa guide to oczywiście wcześniej czy później obiekt zaczyna dryfować i jest zwykle kwestią czasu kiedy zniknie z pola widzenia programu GD. Oczywiście program GD na bieżąco wylicza błędy dla każdej z osi i z reguły bez działania guide błędy te kumulują się kolejno z każdym następnym krokiem. Na poniższym rysunku widać właśnie taką sytuację kiedy rejestrowana była praca montażu bez działającej funkcji guide:

Image

Z każdym kolejnym krokiem narasta oddalenie obiektu od środka pola widzenia i błąd niezbędny do skorygowania tego oddalenia rośnie. Niestety, z takiego wykresu niewiele można powiedzieć o montażu poza tym, że nie był idealnie ustawiony.
Właśnie dla takich sytuacji gdy mamy do czynienia z montażem nie działającym w pętli sterowania programu GD dorobiłem przełącznik pozwalający z pomierzonych danych 'wydłubać' dane dotyczące działania montażu przede wszystkim w osi Ra. Sztuczka w takim wypadku polega na odjęciu sąsiednich wartości w logach dla każdej osi co w ten sposób pozwala na określenie jak montaż zmienił swoje położenie pomiędzy poszczególnymi krokami. To pozwala na określenie chwilowych skoków położenia montażu w osi Ra (dane dla osi De są pochodną ruchu w osi Ra i precyzji ustawienia montażu). Użycie przełącznika funkcji Guide Off pozwala z tych samych danych jak dla wykresu powyżej uzyskać następujący wykres:

Image

Na tym rysunku widać, że skoki montażu w osi Ra podczas swobodnego działania montażu mają wartości rzędu 0-3 arcsec choć zdarzyła się też 'szpilka' o wartości 5.6 arcsec. W ten sposób można ocenić jakość montażu bo wykres pokazując względne położenie montażu pomiędzy poszczególnymi pomiarami możliwie wiernie oddaje jego parametry motoryczne. Także wykres kumulacyjny ma teraz znacznie bardziej zrozumiały sens bo widać, że podczas obserwacji (czas rejestracji to ok. 120 sek) montaż 'odjechał' w osi Ra na ok. 20 arcsec a w osi De na 81 arcsec więc faktycznie przez ten czas mógł znajdować się w polu widzenia programu GD (na poprzednim wykresie błędy skumulowane dochodziły do 3000 arcsec !). Teraz na rysunku można spróbować doszukiwać się okresowości zmienności błędu montażu (PE) ale najpierw należy uśrednić bardziej wyniki co zapewne znajdzie się w kolejnej wersji programu ;-). Na razie więc program może służyć do ilościowo/jakościowej oceny pracy montażu o ile tylko mamy do dyspozycji kamerę i zainstalowany program GD (nie jest potrzebny układ guide !).
Na koniec dziękuję Jarkowi za twórczą inspirację w tej ostatniej poprawce do programu. Dane pokazane na rysunkach pochodzą z sesji jaką nagrał Jale dla swojego nowego montażu EQ6 ( log dostępny pod adresem: http://www.lx-net.prv.pl/glog/60.log )

L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostMax | 20 Maj 2007, 22:18

Doskonale , proponuje jednak wprowadzić dodatkowo poziome linie podziałki aby łatwiej było odczytywać wartości na wykresie
pozdrawiam Rafał
PS
mój SVP chyba też nie musi sie wstydzić
Image

Image

Image

Image
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat