Mars z MTO (cz. 2)

PostGregory | 31 Paź 2005, 02:56

Minionej nocy, tj. z 29 na 30 pazdziernika wybralem sie do Lomianek, gdzie wspolnie z Dominikiem zorganizowalismy kolejne juz StarParty. W tym samym czasie udalo nam sie wykonac testy ciekawego sprzetu, relacja z minionego wydarzenia ukaze sie wkrotce. Oprocz tego, korzystajac z dogodnego polozenia Marsa wzgledem Ziemi, nagralem kilka avikow przez MTO. Warunki na fotografowanie planet okazaly sie niestety malo korzystne. Wial silny, mrozny i porwisty wiatr, przez co obrazy w teleskopach momentami doslownie szalaly. Zdarzaly sie jednak chwile wiekszego spokoju, i jest tym samym drugie ujecie planety, ale od innej strony globu.

Image

Przypomne jeszcze pierwsze ujecie Marsa z poczatku pazdziernika:
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=191

Jak sie okazuje, warunki na fotografowanie planet w tamtym dniu byly znacznie korzystniejsze...

Pozdrawiam
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory 23 Lut 2006, 01:58, edytowano w sumie 3 razy
Gregory
 

PostJaLe | 31 Paź 2005, 08:21

Jeżeli miałeś warunki obserwacji planet podobne do tych z 28.X na Kudłaczach to Mars wyszedł jak najbardziej OK! Wiem coś na ten temat bo Bogdan J. próbował "przywebować" :D Marsa, ale ten jak na złość tylko tańczył i mrugał. :?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 31 Paź 2005, 12:22

To chyba mielismy podobnie. Z poczatku myslalem ze nic z tej sesji nie bedzie, bo nawet ciezko bylo ustawic ostrosc taka byla widocznosc... Ale po obrobieniu materialu uwidocznilo sie to co potrzeba na Marsie wiec nie jest jeszcze tak zle. Slowem, trzeba polowac obecnie na dobry seeing i korzystac poki mozna i zanim Mars sie nie oddali. :roll:
Gregory
 

PostBogdan J. | 31 Paź 2005, 13:16

Faktycznie to pech ,że na trzy dni wspaniałej pogody gdzie niebo było bez granic a Mars raził w oczy jak potłuczony seeing planetarny nie dał szansy na uwiecznienie tej wspaniałej planety tuż przed opozycją.Wielka szkoda!!! Mam co prawdz parę avików z którymi postaram się uporać jak najszybciej ale nie ukrywam swojego ogromnego rozczarowania :cry:
Relację z Kudłaczy postaram się przedstawić niebawem. Hej!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 31 Paź 2005, 13:20

Proponuję Bogdanie abyś dla podgrzania atmosfery wrzucił tutaj swojego pięknego Marsa, tego którego miałem okazję oglądać na Twoim laptopie. :P
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 31 Paź 2005, 13:53

No, musze przyznac ze pogoda sprawila niezlego figla. Piekne gwiezdziste noce, do zludzenia dajace odczucie - ze to bedzie cos, clear, super, a planetarnie bardzo slabe warunki, ale jednoczesnie nielada wyzwanie! Dzielmy sie obrazkami tej pieknej planety, bo tylko w ten sposob bedzie mozna uzyskac pewnego rodzaju komplet, jej pelny zapis topograficzny. 8)
Gregory
 

PostBogdan J. | 31 Paź 2005, 20:30

Ok! Wczoraj seeing planetarny również bardzo słaby ale po mimo ,że miałem ogromne problemy z ustawieniem ostrości Marsa postanowiłem nagrać trochę materiału do obróbki. Na Kudłaczach pozostałem sam na placu boju bo reszta rozjechała się już do domu. Janusz położył się spać wcześniej z uwagi na czekające go od rana obowiązki w pracy. Czekając aż Mars wzniesie się wyżej a mój Alamak schłodzi przeglądnąłem wszystkie możliwe do obserwacji Messiery w moim Syriuszu 355/1500-BAJKA!!! :shock: warunki do obserwacji ds-ów znakomite!


Mars: stack ok.500kl z 3000,Alamak 150/1500,ToUcam 840K,Powermate x2.5,RegiStaX2 - dwie fotki:

Image

Image

Na dobranoc zrobiłem jeszcze fotkę nieba 300D na SVP, obiektyw Flektogon Zeiss 20/2,8 P=4, obróbka PS

Image

Właśnie zbiegunowałem lunetkę mojego SVP na balkonie! Może dzisiaj seeing balkonowy okaże się łaskawszy niż ten na Kudłaczach do tej pory było z nim całkiem nie żle a jak będzie? Okaże się w nocy :wink:


To jeszcze fotka mojego Marsa o ,którą prosił JaLe (Mars z 10.10.05Kudłacze)

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 31 Paź 2005, 21:07

Bogdan J. napisał(a):To jeszcze fotka mojego Marsa o ,którą prosił JaLe (Mars z 10.10.05Kudłacze)

Image



NO I OTO MI CHODZIŁO !!!!!!!!!!!


A ta galaktyczka też wyszła suuuuuuper. :shock:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 31 Paź 2005, 21:15

Widzisz Bogdan, wszystkie Twoje fotografie Marsa pomimo kiepskiego seeingu wypadly bardzo dobrze! Ale jest jeszcze jedna rzecz ktora naprawde mnie cieszy. Fotografia ktora zrobilem przez MTO ukazala bardzo zblizona szczegolowosc topograficzna co u Ciebie :) Badz co badz mniejszy jednak telepik, a wynik wyszedl naprawde niezly 8) Fotka urosla w moich oczach :) Teraz dopiero to widze jak mam jakies miarodajne i bardzo dobre porownanie. I jeszcze jedna rzecz, Twoja fotka marsa z 10-tego, i moja z 8-mego pazdziernika ukazuja czape polarna jako malutka kropeczke. A teraz, na obecnych fotografiach planety juz czapy nie ma! Czy to oznacza ze ona zanikla, albo moze na wskutek zmiany nachylenia znajduje sie teraz na niewidocznej z ziemi czesci? Bardzo ciekawe, niemniej jak mozna bylo przewidziec, po czapie pozostaly z naszego punktu widzenia - wspomnienia...

Gratuluje przepieknego widefielda z SVP, widok urzekajacy! :) W Kudlaczach to jest jednak prawdziwie astronomiczne niebo :)
Gregory
 

PostJaLe | 31 Paź 2005, 21:27

Też mi się wydaję że czapa w tej chwili zamnika, w sierpniu dawała po oczach a w tej chwili nic nie widać.

Czy na tej fotce Bogdana z 300 D powinna się załapać M 74 ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostHenryk | 31 Paź 2005, 22:11

Hmm, planety mnie nie podniecają, ale takie fotki gwiaździstego nieba jak najbardziej.
Dobrze widać na zdjęciu nie tylko ulubione galaktyczki początkujących astrofotoamatorów :wink: , ale też kandydatkę na Supernową :D . O jakiej gwiazdce mówię? - oto zagadka.
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostGregory | 31 Paź 2005, 22:26

Henryk ty zly duchu! :lol: Jak tak mozesz! :lol: Byc moze za jakis czas taki Mars bedzie miejscem, gdzie bedziesz jezdzil na wycieczki swoim rowerem! :wink: Oczywiscie przylaczam sie do tego ze zdjecia nieba gwiezdzistego sa niewatpliwie najpiekniejsze :)
Gregory
 

PostBogdan J. | 31 Paź 2005, 22:28

Jasne Gregory!!! Mój teleskop to 5cm więcej na całym obwodzie lustra. Jest to na prawdę ogromna rożnica. Fotka z MTO jest na prawdę fajna! Ja na tomiast nie zbliżę się do teleskopów o średnicy 20cm czy więcej wiadomo szczegół będzie słabszy. Natomiast im większy teleskop tym seeing bardziej bezwzględny no i oczywiście liczy się także mobilność teleskopu!
Myślę ,że czapa jeszcze jest bardziej stawiam ,że jest po nie widocznej stronie. Henryku na Kudłączach Janusz mówił mi ,że będziesz zaraz wyszukiwał zmiennych w mojej fotce i nie pomylił się :lol: Hej pozdrawiam!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostHenryk | 31 Paź 2005, 22:49

Ja nie wyszukuję, te gwiazdki rzucają się w oczy :lol: , a ta którą pytam lezy obok pięknej gromadki, chociaż nie w Perseuszu.
Widzę, że z odpowiedzią trzeba będzie poczekać na Janusza, bo Antyqjon się nie liczy - on wie to co ja i jeszcze troszkę więcej :wink: .

A co do roweru na Marsie, raczej nie doczekam, ale gdyby, to będą potrzebne dokładne mapy, a nie takie poglądówki z iluś milionów kilometrów 8) .
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostGregory | 01 Lis 2005, 03:03

Byc moze kiedys, mapy te stana sie dokladniejsze. 8)
Gregory
 

PostBogdan J. | 01 Lis 2005, 04:00

Przeglądałem moje starsze zdjęcia Marsa i mniej więcej w tym położeniu czapa polarna też nie była widoczna nawet ponad miesiąc temu!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostGregory | 01 Lis 2005, 18:56

Czyli jednak czapa polarna zawedrowala na niewidoczna z ziemi czesc Marsa. To dobrze, bo daje to nadzieje na jej niedlugi powrot :)
Gregory
 

PostJanusz_P. | 01 Lis 2005, 19:16

Henryku, dokładnie jak mówił Bogdan, jak tylko zobaczyłem tą fotkę z Flektogona rano przy śniadaniu po wstępnej obróbce to od razu zauważyłem na niej kilkanaście znanych zmiennych i powiedziałem do Bogusia że Henryk napewno sobie nie odpuści ich wskazania czy choćby wspomnienia o nich słówkiem 8)
Ostatniej nocy z Turem zajeliśmy się astrofoto i wróciliśmy znowu do parogodzinnego wizualnego szukania komet Syriuszem 350/1500 na Dobsonie ale niestety znowu bezskutecznie, za to przypomnieliśmy sobie przy okazji położenie ponad setki mgławic i galaktyk na jesiennym niebie :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBogdan J. | 01 Lis 2005, 21:26

Wczorajsze nocne wypociny balkonowe też nie okazały się udane. Widać ten wspaniały kilkudniowy jesienny wyż nie był łaskawy dla planet.
No ale to nie koniec, do opozycji Marsa mamy parę dni a jeszcze potem jest trochę czasu aby trafić na sprzyjające warunki. Poza tym Mars coraz to wyżej więc nie ma się co martwić :D
Wczorajsza fotka Marsa: godz. 01.30,Alamak,Powermate x2.5,ToUcam 840K,5kl/s,stack 1000kl z 4000,RegiStax2


Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostGregory | 03 Lis 2005, 23:54

Dokladnie Bogdan! Wyszedlem z takiego samego zalozenia. Skoro seeing poki co niesprzyja, to warto poczekac spokojnie na lepszy moment do fotografowania, i wtedy dopadnie sie Marsa z taka jakoscia, z jaka trzeba. A teraz mozna mu sie poprzygladac wizualnie :) W koncu do opozycji jeszcze kilka dni, no i po niej Mars az tak szybko nam sie nie oddali :)
Gregory
 

Użytkownicy przeglądający to forum: pmczarny oraz 55 gości

AstroChat

Wejdź na chat