Automatczne ekspozycje z auto-, a właściwie z selfguiderem

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostTiamat | 02 Lis 2005, 23:44

Witam serdecznie,

Jeśli można, to mam kilka bardzo praktycznych pytań, zwłaszcza do Dominika dotyczących użytkowania kamery SBIG ST-2000XM. Od kilku dni mogę sterować komputerem w obserwatorium z oddalonego o kilkadziesiąt metrów domu. Na co dzień- co noc używam najprostszego programu do obsługi kamery CCDOps. Jest on bardzo prosty w obsłudze. Chciałbym zrobić tak, żeby była możliwość automatycznego robienia autoguidowanych ekspozycji. Tzn. raz ustawiam gwiazdę do prowadzenia, a program sam wykonuje wiele ekspozycji w każdym wypadku samodzielnie wybierając np. raz na początku ustawioną mu gwiazdę jako referencyjną. Czy żądam zbyt wiele?J Ściągnąłem z sieci trialową wersję programu firmy CCDWare Autopilot . Niestety po uprzednim włączeniu CCDSoft firmy Bisque do obsługi kamery i uruchomieniu owego Autopilota zawsze nawet po ustawieniu kamery i guidera jako symulacji nie mogę włączyć tego programu. Pokazuje się informacja, że Autopilot nie wykrywa guidera. Brzmi dziwnie, bo guider w SBIGu pracuje bez problemów i zawsze go używam . Oczywiście mogę to pytanie zarzuć na forum producenta softu, ale może akurat Dominik używasz takiego programu. Acha, mało brakowało a zapomniałbym napisać najważniejsze, że z tego co przeczytałem to program ten pozwala właśnie na wielokrotne automatyczne robienie guidowanych ekspozycji.
Zaawansowane programy potrafią automatycznie np. cyklicznie po każdej ekspozycji ustawiać ostrość. Robią to najczęściej z wykorzystaniem komercyjnie sprzedawanych silników, albo własnoręcznie wykonanych zestawów z silnikami krokowymi poprzez platformę ASCOM. Nie jestem informatykiem i to ostatnie rozwiązanie mnie chyba przerasta, zarówno z braku wiedzy jak i niestety czasu. Niedawno dostałem silnik krokowy z softem do sterowania z pozycji komputera. Nie działa on jednak z ASCOMem.
Mam pytanie, jaki gotowy automatyczny focuser polecacie, a może ktoś ma niepotrzebny do sprzedania?
Mam też trochę naiwne, od dawna pojawiające się pytanie. Jeśli chcę naświetlać np. przez 60 minut jakiś obiekt, bez jasnych gwiazd w pobliżu to czy są poza śladami satelitów, które mogą zniszczyć zdjęcie jakieś przeciwwskazania w tak długim naświetlaniu. Akurat tego typu kamery dobrze radzą sobie z miejskim LP.
Pozdrawiam serdecznie

Tiamat
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:26
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 03 Lis 2005, 11:44

Z tego co mi wiadomo każda kamera ma przy określonym czasie ekspozycji optymalny stosunek sygnału do szumu i myślę ze trzeba by poszukać danych na ten temat dla tego akurat modelu, z tego co mi się obiło o uszy to chłodzone kamerki tej klasy najlepiej pracują na kilkunasto do dwudziestokoluminutowych ekspozycjach ale to wymaga sprawdzenia u źródła bo nie siedą na codzień w tym temacie 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 03 Lis 2005, 12:20

Tiamat napisał(a):Jeśli można, to mam kilka bardzo praktycznych pytań, zwłaszcza do Dominika dotyczących użytkowania kamery SBIG ST-2000XM. Od kilku dni mogę sterować komputerem w obserwatorium z oddalonego o kilkadziesiąt metrów domu. Na co dzień- co noc używam najprostszego programu do obsługi kamery CCDOps. Jest on bardzo prosty w obsłudze.


Jeśli już radzę używać CCDSoft. CCDOps jest bardzo uproszczoną wersją CCDSoft.

Tiamat napisał(a):Chciałbym zrobić tak, żeby była możliwość automatycznego robienia autoguidowanych ekspozycji. Tzn. raz ustawiam gwiazdę do prowadzenia, a program sam wykonuje wiele ekspozycji w każdym wypadku samodzielnie wybierając np. raz na początku ustawioną mu gwiazdę jako referencyjną. Czy żądam zbyt wiele?J


Nie ma najmniejszych problemów z robieniem wielu guidowanych ekspozycji z CCDSoft. Jak i co ustawiać napisałem w recenzji SBIG ST-10, która znajduje się w dziale recenzje. Obsługa ST-10 i ST-2000 będzie dokładnie taka sama w CCDSoft .

Tiamat napisał(a):Ściągnąłem z sieci trialową wersję programu firmy CCDWare Autopilot . Niestety po uprzednim włączeniu CCDSoft firmy Bisque do obsługi kamery i uruchomieniu owego Autopilota zawsze nawet po ustawieniu kamery i guidera jako symulacji nie mogę włączyć tego programu. Pokazuje się informacja, że Autopilot nie wykrywa guidera. Brzmi dziwnie, bo guider w SBIGu pracuje bez problemów i zawsze go używam . Oczywiście mogę to pytanie zarzuć na forum producenta softu, ale może akurat Dominik używasz takiego programu.


Na codzień używam MaximaDL. CCDSoft jest bardzo OK ale wolę Maxima pod paroma względami.

Tiamat napisał(a):Acha, mało brakowało a zapomniałbym napisać najważniejsze, że z tego co przeczytałem to program ten pozwala właśnie na wielokrotne automatyczne robienie guidowanych ekspozycji.
Zaawansowane programy potrafią automatycznie np. cyklicznie po każdej ekspozycji ustawiać ostrość. Robią to najczęściej z wykorzystaniem komercyjnie sprzedawanych silników, albo własnoręcznie wykonanych zestawów z silnikami krokowymi poprzez platformę ASCOM. Nie jestem informatykiem i to ostatnie rozwiązanie mnie chyba przerasta, zarówno z braku wiedzy jak i niestety czasu. Niedawno dostałem silnik krokowy z softem do sterowania z pozycji komputera. Nie działa on jednak z ASCOMem.
Mam pytanie, jaki gotowy automatyczny focuser polecacie, a może ktoś ma niepotrzebny do sprzedania?


Tak programy takie jak na przykład Astropilot umożliwiają to o czym piszesz powyżej. Potrzebny jest jednak właśnie sterownik z ASCOM. Polecam na przykład zestawik Robofocus (sterownik i silnik + oprogramowanie). A i potrzeba też takiego programu jak The Sky na przykład.

Tiamat napisał(a):Mam też trochę naiwne, od dawna pojawiające się pytanie. Jeśli chcę naświetlać np. przez 60 minut jakiś obiekt, bez jasnych gwiazd w pobliżu to czy są poza śladami satelitów, które mogą zniszczyć zdjęcie jakieś przeciwwskazania w tak długim naświetlaniu. Akurat tego typu kamery dobrze radzą sobie z miejskim LP.


ST-2000XM umożliwia właśnie ekspozycje do 60 minut. W sumie to nie ma przeciwwskazań do długich naświetlań. Zrób sobie może nawet próbę. Z filtrem Clear długi czas ekspozycji prześwietli ci jednak tło. Z filtrem H-alpha na przykład spokojnie możesz robić ekspozycje po 30 minut a nawet pewnie 60 minut.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostTiamat | 03 Lis 2005, 20:25

Dzięki za rzeczową odpowiedź.
Kilka razy robiłem podejście do CCDSoft, ale zawsze wydawało mi się, że w tym panelu kontrolnym jest wybór: albo automatyczne powtarzanie naświetlań, albo pojedyncze autoguidowane, a gdy się chce jeszcze jedną guidowaną klatkę to trzeba na nowo wybierać gwiazdę itd.. Muszę to zaraz w praktyce sprawdzić, tylko że jak na złość chyba nawet Marsa nie widać. :(

Zrobię jeszcze jedno podejście do Development Kit dla ASCOMa. Może zrobienie sterowników dla mojego silnika krokowego nie będzie dla mojego szwagra aż tak straszne:).. Zwłaszcza, że da się to juz robić zrobionym przez niego softem z poziomu peceta.

Mam filtr Anty LP IDASa i spróbuję z nim pobawić się w bardzo długie ekspozycje dla Luminacji. Zobaczymy jakie będą efekty.

Pozdrawiam serdecznie
Tiamat
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:26
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 04 Lis 2005, 00:16

Tiamat napisał(a):Dzięki za rzeczową odpowiedź.


Nie ma co dziękować, stawiasz piwo Januszowi :wink:

Tiamat napisał(a):Kilka razy robiłem podejście do CCDSoft, ale zawsze wydawało mi się, że w tym panelu kontrolnym jest wybór: albo automatyczne powtarzanie naświetlań, albo pojedyncze autoguidowane, a gdy się chce jeszcze jedną guidowaną klatkę to trzeba na nowo wybierać gwiazdę itd.. Muszę to zaraz w praktyce sprawdzić, tylko że jak na złość chyba nawet Marsa nie widać. :(


W CCDSoft najpierw uruchamiasz guidowanie a potem robisz sobie serie zdjęć po pachy :lol:


Tiamat napisał(a):Mam filtr Anty LP IDASa i spróbuję z nim pobawić się w bardzo długie ekspozycje dla Luminacji. Zobaczymy jakie będą efekty.


Pamietaj aby nie prześwietlić tła. Jesli prześwietlisz, przestaniesz zyskiwać sygnał (zasięg) a zaczniesz zmniejszać kontrast.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostTiamat | 08 Sty 2006, 21:30

Faktycznie. Udało się bez większego trudu uruchomić w CCDSoft autoguiding jako niezależną funkcję tego programu. Mój błąd polegał na tym, że cały czas wydawało mi się, że można włączyć albo jedną albo drugą funkcję programu. Jest to niesamowicie wygodne.
Niestety kiedy przyszło czyste niebo, to akurat mam rozmontowany sprzęt i nie mogłem tego sprawdzić dłużej w praktyce:(.

Pozdrawiam
Tiamat
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:26
Miejscowość: Kraków

PostTom-cio | 12 Sty 2006, 12:03

Tiamat napisał(a):Faktycznie. Udało się bez większego trudu uruchomić w CCDSoft autoguiding jako niezależną funkcję tego programu. Mój błąd polegał na tym, że cały czas wydawało mi się, że można włączyć albo jedną albo drugą funkcję programu. Jest to niesamowicie wygodne.
Niestety kiedy przyszło czyste niebo, to akurat mam rozmontowany sprzęt i nie mogłem tego sprawdzić dłużej w praktyce:(.

Pozdrawiam
Tiamat


W takim razie mam prośbę!
Gdybyś znalazł chwilę, opisz proszę kolejność czynności. Z PEWNOŚCIĄ TAKI TUTORIALIK NAM SIĘ PRZYDA!!!
pozdrówka Tomcio

ED80, MT-800, 428EX
Tuningowany EQ-6 z Melon'owym GOTO by PTL
Awatar użytkownika
 
Posty: 225
Rejestracja: 27 Paź 2005, 10:59
Miejscowość: Katowice

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat