M1, Krab ze Zwardonia

PostGrzegorz Czernecki | 07 Paź 2013, 15:57

Tego samego dnia a raczej nocy kiedy fociłem Kwintet i teleskop zbliżał się do nóg montażu przekierowałem go w kierunku gwiazdozbioru Byka a konkretnie gwiazdy " ς Tau " W jej pobliżu znajduje się popularna Mgławica "Krab" czyli M1, (mnie to bardziej przypomina mózg niż kraba, ale zostawmy go w spokoju , niech już będzie krab ;) ).
Tworzą ją pozostałości rozpryśniętego nadolbrzyma, którego ostateczna eksplozja nastąpiła w 1054 roku. Obiekt ten Chińscy Astronomowie udokumentowali jako gwiazdę, która była cztery razy jaśniejsza niż Wenus i i widoczna na dziennym niebie przez 23 dni. Są to najsłynniejsze i najbardziej badane pozostałości supernowej i zarazem jedna z tylko paru obserwowanych supernowych w nasszej Galaktyce. Astronomowie szacują, że supernowe pojawiają się w Drodze Mlecznej raz na około 3 dekady, ale gęsta materia międzygwiezdna przesłania duże części galaktyki, powodując, że takie wybuchy obserwowane są znacznie rzadziej.
W 1968r. w sercu mgławicy Krab zostało odkryte pulsacyjne źródło radiowe, które teraz identyfikujemy jako Pulsar Krab, gwiazdę neutronową obracającą się z częstotliwością 30 obrotów na sekundę. Jej niewiarygodnie duża gęstość osiąga wartość 50 biolionów razy większą od gęstości ołowiu.
Załączniki
M1, Krab ze Zwardonia: M1final2.jpg
http://astrosilesia.pl/
TS APO102/520 f5.1, HEQ5 PRO SynScan mod. QHY294M PRO, QHY CFW3, Canon EOS 550D , Optolong LRGB 36mm ccd filters, HA, SII, OIII Antlia 3.5nm filters , UHC-s
Awatar użytkownika
 
Posty: 834
Rejestracja: 22 Maj 2008, 12:34
Miejscowość: Katowice-Janów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 85 gości

AstroChat

Wejdź na chat