GSO 150/750 z 2" wyciągiem - Dobre to do astrofoto?

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostIras | 20 Lip 2007, 12:50

Witam wszystkich! Zbieram powoli na swój pierwszy sprzęt astronomiczny. Mieszkam na wsi, mam ciemne niebo i własny ogródek. Na początku chciałem coś dużego, np Synta na Dobsonie - ale nie powiem, kuszą mnie perspektywy nauki astrofoto.
Już raz przerabiałem ten temat na forum i dowiedziałęm się że taki np. Celestron C6N na EQ4 odpada bo ma 1,25" wyciąg.

I w tym momencie natrafiłem na stronkę niemieckiego sklepu Teleskop-Service, na której jest oferta teleskopów marki Guang Sheng Optical. I znalazłem takie cuś: :D
http://www.teleskop-service.de/gsseiten ... htm#150750

Wyciąg Crayforda 2" z przejścówką do 1,25". Oczywiście sam montaż jest chyba śmieszny, ale np. można by za parę lat dozbierać na jakiś Vixen GPD czy EQ6... (ehh te marzenia :wink:

Powiedzcie, czy warto zainwestować w ten sprzęt? Myślę że w wizualu też bym co nieco zobaczył... Co myślicie? Cena wynosi 399EURO + ok. 50 EU koszty wysyłki do Polski czyli wszystko razem ok. 1700zł. Czy warto?

Swego czasu widziałem fotki pana M. Kałużnego z Celestronem C6N i fotki mnie poraziły :shock:
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 13 Sie 2006, 13:48
Miejscowość: Wroclaw

 

PostMaPa | 20 Lip 2007, 13:10

Astrofoto to przede wszystkim dobry montaz i cała masa osprzetu ( chyba ze nie liczysz kosztow laptopa, kamerki, lustrzanki itp)

Tak jest mysle ze wyciag 2" to prawie podstawa i ta tuba na montazu klasy HEQ5, EQ6, G11, Taka Em200 z osprzetem ( wymienilem w kolejnosci rosnacej ceny :) ) bedzie swietnie sluzyla astrofoto. Na poczatek mysle ze dla niej wystarczajacy bylby HEQ5. Zobacz sobie na tę strone jak jest pokazany komplet tuba 150/750 z makiem guidujacym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostAres | 20 Lip 2007, 19:45

Toż to Soligor MT-750. I cena właściwie taka jak u nas.

Montaż z tymi aluminiowymi nogami jest dość filigranowy i nie wiem czy jest sens w niego potem inwestować (napędy itd).

Co do teleskopu to ja jednak wybrałem 200 mm lustro, nie bez znaczenia jest fakt że zbiera 1,77 x więcej światła niż 150mm co jest zauważalne. Dlatego celowałem w MT-800 (zresztą jest on też na tej niemieckiej stronie jako GSO 200/800). Niestety za 2000 zl jest na tym słabiutkim aluminiowym montażu. Dlatego mój powiesiłem na SVP (trzeba było poczekać i rozciągnąć budżet co zawsze jest bolesne :D ) i muszę powiedzieć że na moje oko to dolna granica normy i nie wyobrażam sobie tego teleskopu na czymś mniejszym od klasy EQ5.

Do foto pewnie przydałoby się przynajmniej takie HEQ5 Sky-Watchera, chociaż np. Max udowadnia że SVP "daje radę".

Raczej odradzam montaż pod nazwą Sky-View pokazany na tej stronie (399 Eur). Lepszy byłby ten teleskop na ADM ale to już 650+50 euro, czyli za te pieniądze masz tubę MT800 i jakiś montaż EQ5 np. CG-5 Sky-Watchera lub Mon-2 Bressera (Bolid25 ma taki zestaw, jak dobrze pamiętam).

Większa światłosiła - krótsze ekspozycje, ale znowuż drogie okulary... i tak dalej i tak dalej

:shock:

O Boże... współczuję... wybór teleskopu to ciężkie chwile :mrgreen:
"Once you turn to the Dark Sky, forever will it dominate your destiny" - Yoda, Jedi Master (modified)

MT-800/SVP, Alkor 65/500
Awatar użytkownika
 
Posty: 120
Rejestracja: 27 Lis 2006, 22:41
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat