Filtr IR/UV Cut

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostGregory | 27 Lis 2005, 01:14

Czyli podstawa do WebCamow nie zaopatrzonych w taki filtr. Bez takiego dodatku uzyskanie wlasciwych barw obiektow jest dosc zlozone, klopotliwe a czasami wrecz niemozliwe. Oczywiscie sprawa nie dotyczy Toucamow, ktorych chip fabrycznie pokryty jest takim filtrem. Mowimy o popularnie zwanych Vestach.

Zamontowany filtr wyglada nastepujaco:
Image

Porownawcze obrazy, uzyskane przy jednakowych ustawieniach kamery. Testowany obiekt to oddalony o okolo 50 metrow zyrandol sasiada :)

Od lewej obraz bez zastosowania filtra. Prawa strona - zastosowany filtr.
Image

Kolor po prawej calkowicie zblizony do oryginalu ogladanego bezposrednio.

Pozdrawiam.
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory 23 Lut 2006, 01:48, edytowano w sumie 2 razy
Gregory
 

PostChojrak | 27 Lis 2005, 18:16

ToUcamy nie maja filtrów na chipie. Filtr jest w obiektywie

Ciekawie wyglądają zdjęcia bez filtra - wzrasta zasięg kamerki o około 1 mag. lub więcej zależnie od klasy widmowej gwiazd.
 
Posty: 2
Rejestracja: 18 Lis 2005, 10:13
Miejscowość: Warszawa

PostGregory | 27 Lis 2005, 18:47

Z kilku zrodel slyszalem ze wlasnie chip Toucamow pokryty jest takim filtrem. Vesty i ogolnie kamerki z serii PCVC maja taki niewielki filterek przyklejony na stale do obiektywu. Byc moze z niektorymi Toucamami jest podobnie. W kazdym badz razie dla Vest to absolutna koniecznosc, ja dysponuje Vesta i pod jej katem zaopatrzylem sie w takie szkielko. Faktycznie stosowanie filtru obniza zasieg kamerki co wydaje mi sie zrozumiale. Pewna czesc widma podczerwieni i ultrafioletu jest po prostu odejmowana. Ale za to barwy sa juz zblizone do oryginalu, co w przypadku jasnych obiektow jak np. Ksiezyc czy planety ma kluczowe znaczenie :) Dysponujac zas takim filtrem astrofotograf sam moze zadecydowac, kiedy z niego skorzystac, a kiedy wykorzystac cale widmo jakie jest w stanie taki webcam zarejestrowac.
Gregory
 

PostJanusz_P. | 27 Lis 2005, 18:55

Wszystkie ToUCam'y które przeszły przez moje ręce w liczbie około 10 miały filtr -IR napylony na płytce ochronnej przed detektorem CCD, niektóre Vesty zresztą też ale tu już tylko niektóre :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotrek T. | 27 Lis 2005, 22:51

No dziwne, bo wszystkie Toucamy, które przerabiałem miały filtr -IR w obiektywie, z tyłu (okrągły). Nigdy nie spotkałem także Vesty z filtrem napylonym na szybę przed CCD - Sony nie wypuszcza takich modyfikacji CCD, przynajmniej dla ICXów.
Awatar użytkownika
 
Posty: 49
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:52
Miejscowość: Toruń

PostGregory | 27 Lis 2005, 23:42

Moj egzemplarz Vesty ma taki maly okragly filterek, jak juz wczesniej wspomnialem z tylu obudowy oryginalnego obiektywiku. Jezeli wiec Vesta montowana jest bez tego obiektywu do wyciagu teleskopu, wtedy tez z automatu nie ma filtra redukujacego podczerwien i ultrafiolet. Stad koniecznosc stosowania rozwiazania opisanego powyzej. Od wielu ludzi tez slyszalem iz Toucamy, przynajmniej ich spora czesc, filtr ten maja umieszczony, tak jak napisal Janusz w poblizu samego detektora CCD a nie z tylu firmowego obiektywu. Byc moze tez wersji i rozwiazan TouCamow, jak tez Vest jest po prostu wiecej? :roll:
Gregory
 

PostBielack | 27 Lis 2005, 23:50

Miałem jedną Vestę i mam pierwszego TouCama. Obydwie kamery miały filtr -IR zamontowany w obiektywie. Same obiektywy wyglądają w zasadzie identycznie, mozna je przekładać z jednej kamery do drugiej. Filtr w Vescie był kwadratowym szkiełkiem zamontowanym przed soczewkami, obiektywu TouCama nie rozbierałem.
Ale na chipach CCD nic nie było napylone na 100% - wystarczy zrobić banalny test - zaświecić w chip kamerki pilotem od TV. Jeśli wczesniej usuniemy filtr, to świecąc (podczerwonym) pilotem TV zaświtlamy obraz błyskawicznie i w całości - widac tylko białą, jaskrawa plamę. A gdy przesłonimy diody pilota filtrekiem - widać białe punkty (w moim pilocie są dwie diody, czyli dwa punkty).
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:54
Miejscowość: z Lublina

PostGregory | 28 Lis 2005, 00:19

Czyli najwyrazniej jest jednak wiecej wersji Toucamow. Z filtrem z tylu obiektywu, jak tez z tym napylonym w poblizu chip-a, gdzie uzytkownicy niezaleznie od rodzaju stosowanego obiektywu uzyskuja z marszu skorygowane barwy. :roll:

Ja jednak wole miec mozliwosc wyboru, kiedy chce skorzystac, a kiedy nie z takiego filtra. Widze w tym spora zalete. :)
Gregory
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat