Panoramy z miejsca obserwacji.

PostJanusz_P. | 18 Wrz 2007, 18:14

Jak znajdę chwilę czasu to poskładam to w jakąś panoramę i zachęcam innych do podobnych eksperymentów celem porównanie warunków obserwacyjnych, najlepiej wykonać fotki na takich samych parametrach, sprawdzone w praniu :lol:
Załączniki
Panoramy z miejsca obserwacji.: panorama1.jpg
Widok nieba na południowy zachód :D
Panoramy z miejsca obserwacji.: panorama2.jpg
Widok nieba dokładnie na południowy wschód :)
Panoramy z miejsca obserwacji.: panorama3.jpg
Widok w kierunku na Wieliczkę i Świątniki czyli na wschód :roll:
Panoramy z miejsca obserwacji.: panorama4.jpg
Widok w kierunku na pobliski Kraków (15 km do centrum) czyli na północny wschód :cry:
Panoramy z miejsca obserwacji.: panorama5.jpg
Widok na odległe lotnisko w Balicach (ta zielona łuna od lewej na dole) i na północ ta duża łuna to Kraków.
Panoramy z miejsca obserwacji.: panorama_zenit.jpg
Widok na zenit podczas tej sesji panoramicznej.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 18 Wrz 2007, 18:21

Gdyby nie ta lampa po lewej, to południe masz w porównaniu z moim wprost rewelacyjne :!:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostPaweł Baran | 18 Wrz 2007, 18:29

No widzę Panie Januszu, że masz problemik z światłem ulicznym, ja zaś nie mam takiego problemu, ponieważ ja rozpoczynam obserwacje po godzinie 23:00 a o tej godzinie to niebo mam idealne, najbliższe światła, które są a nie widać ich, bo znajdują się w dole oddalone o 4 km stronę południową i wcale mi nie przeszkadzają podczas obserwacji, nie mam dobrego aparatu to nie zrobię fotki, a u mnie na wsi to czysto bez żadnego światła aż do samego wschodu Słońca mogę obserwować, teraz wiem, co znaczy mieszkać na wsi i prowadzić obserwacje nieba bez żadnych zakłóceń. :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33366
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostFilipS | 18 Wrz 2007, 22:06

No to ja może nie będę robił u siebie, bo zenit byłby mniej więcej taki jak pierwsze zdjęcie Pana Janusza :roll:

Przyjrzałem się nieco bliżej tym fotkom. Nakładając izoluminanty (linie łączące obszary o tej samej jasności) widać jak bardzo zanieczyszczone światłem jest niebo nawet bardzo wysoko.
Image

Gdyby zrobić zdjęcia przy takich samych ustawieniach w różnych kierunkach, ale kadrując tak aby nie była widoczna zabudowa, drzewa i tym podobne obiekty, można by w prosty i dość dokładny sposób wyznaczyć średnie zaświetlenie nieba :idea: Aparaty cyfrowe są przecież w stanie zliczać pojedyncze fotony :!:

Pozdrawiam
Filip

p.s. Niestety ten czerwony kolorek i żółty poniżej to raczej typowe barwy lamp sodowych rozszczepione nieco przez atmosferę, tak jak niebiesko-zielony kolor nad lotniskiem, gdzie używane są głównie lampy halogenowe.
Awatar użytkownika
 
Posty: 180
Rejestracja: 29 Sty 2007, 20:41

PostJanusz_P. | 19 Wrz 2007, 13:35

Tylko aby to było miarodajne zdjęcia trzeba by koniecznie sflatować.
Ma ktoś może sprawdzony pomysł czym poskładać taką, nietypową, astronomiczną panoramkę :?:
Mogę takie foto zrobić w jednym ujęciu Pelengiem o ogniskowej 8mm ale jeszcze nie wymyśliłem jak zrobić flata do tej "rybci" :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postnoxili | 20 Wrz 2007, 12:01

Tak do panoramy potrzebna jest dobry statyw i uchwyt aparatu. Ideałem jest tu taka jakby " odmiana" montazu azumutalnego uzywana od b. dawna przez fotografów pod nazwa głowicy fotograficznej ja mam produkcji PZO.

Image

Daje to cudo możliwość niezaleznej kontroli obrotów wokól obu osi, często jest wyskalowana w stopniach

Image


Widok mam z "stanowiska strzeleckiego" taki(N-E-S) :



Image


Kolejne zaświetlenia od lewej patrząc

Odległy o 30 km Wrocław
To pod plejadami to 7 km do Strzelina
Ledwo widoczne to 13km do Ziebic

No i stodoła sasiada ( oświetlona całą noc ) :evil:
W drugą stroną zachód to katastrofa: wzgórze, b. wysokie drzewa, stary wysoki kościół i budynki(na szcęście budynek zasłania lampy uliczne)
Wyglada to nawet nieżle ale jest całą noc oświetlone
Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 373
Rejestracja: 23 Cze 2007, 21:02
Miejscowość: Prusy

PostTomuś | 20 Wrz 2007, 12:24

Zgadza się Noxili, statyw musi być. A jeszcze lepiej jakby była możliwość zamontowania aparatu tak, aby soczewka obiektywu była w osi obrotu statywu :)
Poniżej na szybko panorama z 8 zdjęć jakie wykonałem w ramach mojej pracy zawodowej :)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 50d82.html

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 45
Rejestracja: 06 Mar 2006, 15:35
Miejscowość: POZNAŃ

Postnoxili | 20 Wrz 2007, 13:25

To ja sie pochwale swoimi
Mój rekord ponad 200 stopni( niepamietam ile fotek)
Image

Dość często stosowałem panoramę do fotografowania wysokich obiektów
Umożliwiało to np otrzymanie zdjeć tam gdzie brakło miejsca na "cofnięcie sie i objecie całośći" Można by teoretycznie uzyć super szerokokatnych obiektywów lub rybich oczek . Ale przy panoramie "składanej" wykorzystuje sie tylko centralną część foty gdzie obiektyw najlepiej rysuje a aberacje sa jeszce niskie , Dodatkowy zysk to otrzymanie zdjęć takich jak z wielkich matryc (nawet 20 mpix) :) No i można zrobić to kompaktem a nie DSLR -em.


Kościół w Prusach(5 fotek)
Image

Wieża w Złotym Stoku(4 foty)
Image

Baszta w " polskim Carcassonne" czyli w Paczkowie(4-5 fotek)
Image


I tu aby trochę zmniejszyć OT :oops: wątku: panorama z najlepszego stanowiska obserwacyjnego z jakiego lornetkowałem( skończyły mi sie baterie w latarce i zejście do poniższego schroniska po ciemku przez rumowisko było też jednym z co bardziej hardkorowych przeżyć w moim życiu)
hala na Śnieżniku w Sudetach- niestety w dzień:


Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 373
Rejestracja: 23 Cze 2007, 21:02
Miejscowość: Prusy

PostJanusz_P. | 20 Wrz 2007, 16:47

Fajny sposób na te wieże :lol:
Co polecacie do składania panoramy, jaki soft :?:

Ps. Tomuś materiał do panoramy jest z kilkustopniowymi zakładkami i jest kompletny oraz robiony ze statywu więc powinien wyjść nie jako z automatu, jakim programem go robiłeś to spróbuję pobawić się innym aby uniknąć podobnych błędów przeoczenia zdjęcia :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postnoxili | 20 Wrz 2007, 17:18

Ja się bawie PS : pracochłonne ,ale daje pełna kontrole nad obrazem, i sporo można poprawić.Wklejam każdą fotkę składowa na osobna warstwę.Dzieki temu mogę precyzyjnie "dostawiać" kontury i delikatnie poprawićam róznice wynikające z lekkiego winietowania obiektywu itp. Potem "spłaszczam " obraz (złaczam warstwy) i poprawiam ewentualne błedy widoczne na powiekszeniu np skokowe zmiany kształtu budynków . Robota troszkę koronkowa ,ale daje satysfakcje. :oops:Wazna jest ilość składowych fotek. Z powodu winietowania obiektywów najlepiej wykorzystywać na widoczny obszar tylko ok 40-30 % składowego zdjecia. Czyli trzeba stosować naprawde sporo zdjeć aby otrzymać takie wyrównana panoramę (albo stosować flaty ,aby otrzymać wyrównane zdjęcie)
Awatar użytkownika
 
Posty: 373
Rejestracja: 23 Cze 2007, 21:02
Miejscowość: Prusy

PostAnka_U | 20 Wrz 2007, 17:39

Noxi, te Twoje panoramy są supcio. Pierwsza kojarzy mi się z bitwą pod Grunwaldem.
A wieża w Złotym Stoku jakoś pęcznieje od pasa w dół. Fajne.
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

Postnoxili | 20 Wrz 2007, 19:53

Noxi, te Twoje panoramy są supcio. Pierwsza kojarzy mi się z bitwą pod Grunwaldem.
A wieża w Złotym Stoku jakoś pęcznieje od pasa w dół. Fajne


Dzieki . Ta wieża pecznieje bo musi :D jezeli fotografowało sie z naprawdę bliska . Jezeli użyłbym superszerokatnego obiektywu efekt byłby identyczny. Gratuluję spostrzegawczości , jak skleiłem te fotki to dało się rozpoznać miejsca połączeń ,bo wieża wyglądała jak by była złożona z coraz bardziej stromych trapezów. Więc "ręcznie"musiałem wygładzić do jakiś krzywych.

Bitwa pod Grunwaldem?? Fajne skojarzenie :D .Ta górka pośrodku To Szary Kamień w Lądku Zdroju ( tam sie wychowałem) . a za tym laskiem na szczycie jest taka duża niecka doskonale chroniaca przed światłem z okolicznych miasteczek i wiosek . Lokalizacja duzo powyżej dna doliny pozwalała na świetne czarne niebo i tam właśnie jako nastolatek obserwowałem samoróbkowym refraktorem(katastrofalny złom) , a potem tatową lornetką BPC 12X40.
Awatar użytkownika
 
Posty: 373
Rejestracja: 23 Cze 2007, 21:02
Miejscowość: Prusy

PostTomi | 20 Wrz 2007, 20:05

Janusz_P. napisał(a):Fajny sposób na te wieże :lol:
Co polecacie do składania panoramy, jaki soft :?:


Photoshop CS3 ma bardzo dobry moduł do składania panoram. Potrafi automatycznie i praktycznie bezbłędnie złożyć panoramę robioną kompaktem z ręki. Nie wiem jednak jak poradzi sobie z fotkami nieba. Photoshop jest drogi, ale można pobrać z internetu wersję 30 dniową i pobawić się w tworzenie panoram.

Oto przykład panoramy z bieszczadzkiego szczytu Jasło (1153m n.p.m)
Zdjęcia robione kompaktem w czasie poprzedniego zlotu w Roztokach i złożone automatycznie w Photoshopie:
Image

Większa wersja (należy kliknąć w zdjęcie, które pokaże się po kliknięciu w miniaturę):
Image
TAURUS 270/1300, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, SWAN 33mm, LV zoom 8-24mm, UltraBlock, UHC-S, Barlow Soligor 2", Nasadka bino SV, Bresser 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 260
Rejestracja: 15 Sie 2006, 13:11
Miejscowość: Lublin

PostAnka_U | 20 Wrz 2007, 20:15

Sławku, Ty rób same panoramy i wiesz - te takie stare zdjęcia, i portrety żony. Na nic więcej nie marnuj energii. :wink:
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

Postmirror | 20 Wrz 2007, 20:15

Anka_U napisał(a):Noxi, te Twoje panoramy są supcio.

Całkowicie zgadzam się z Anią.
Celestron AZ 102
Lornetka 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 383
Rejestracja: 10 Kwi 2007, 21:37
Miejscowość: Kwidzyn

PostTomuś | 21 Wrz 2007, 10:55

Witam.
Ja używam Autopano. Poza tym są jeszcze inne bardzo intuicyjne programy:
www.easypano.com

Quickstitch Version 2.0 - http://www.imaging-resource.com/SOFT/QSTITCH/QS2.HTM

http://panorama.firmtools.com/

i wiele innych :)
Polecam się trochę pobawić w robienie panoram, jest to naprawdę frajda no i efekt końcowy może się podobać :)
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
 
Posty: 45
Rejestracja: 06 Mar 2006, 15:35
Miejscowość: POZNAŃ

Postnoxili | 22 Wrz 2007, 14:21

Spróbowałem zrobić panoramę ze zdjęć Januszowicach. Z nimi jest problem taki że są z silnym winietowaniem i normalne składanie da niestety b.rzucajace sie w oczy połączenie . Aby takiego czegoś uniknąć trzeba albo dorabiać flaty(taki jak w astro fotografii) albo zrobić więcej zdjęc przy takiej samej ogniskowej i wykorzystać ich środkowe partie , albo... kombinować i stosować "brudne triki" w PS. Niestety wtedy obraz będzie trochę zafałszowany.

Po " odpucowaniu " wychodzi coś takiego :

Image


Pełnowymiarowa wersja:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/d68fc475caf348a7.html
Awatar użytkownika
 
Posty: 373
Rejestracja: 23 Cze 2007, 21:02
Miejscowość: Prusy

PostJanusz_P. | 22 Wrz 2007, 14:53

Wielkie dzięki noxili, masz u mnie duże piwo (nawet czteropak) na najbliższym zlocie :lol:
Jest naprawdę przyzwoicie pomimo stosowania sztucznych flatów i innych brudnych metod :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRammstein | 02 Paź 2007, 23:16

A to moja panorama :) Zaczynając od lewej to światło z Kędzierzyna Koźla, następnie światło Księżyca, kolejne źródło światła to Zakłady Azotowe (na szczęście nie zawsze są aż tak dobrze oświetlone i często część oświetlenia które widać na fotce jest wyłączone) i ostatnim źródłem światła są latarnie uliczne :/ Ale na warunki nie narzekam, wystarczy zejść z dachu i już garaż osłania mnie przed światłem latarni :) Na drzewie widać nawet cień fotografa :D
Image
A tu link do wersji większej :)
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 8122aef7c4

oryginalna fotka ma rozmiar 16451x 2184 ale tego rozmiaru już fotosik nie chce mi przyjąć :D
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostJanusz_P. | 03 Paź 2007, 08:33

Fajnie zrobiona panoramka, gratulacje ale wydawało mi się że to Księżyc powinien tu rzucać cienie, jak widać z tymi lampami nie masz najlepiej, moze jakieś nakładki aby nie świeciły za drogę, zrób jeszcze wersję w bezksiężycową noc aby zobaczyć samo Light Pollution od sztucznego oświetlenia :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRammstein | 03 Paź 2007, 14:47

Księżyc wtedy za słabo świecił by rzucać cienie, był dosyć nisko, pozatym nie był już w pełni :) A wszystkie cienie jakie widać na fotce pochodzą od tych 2 latarni po prawej stronie. Na szczęście w tej która jest bliżej mego domu co jakiś czas przepala się żarówka i te choinki dosyć szybko rosną więc za kilka lat zasłonią latarnie :) Na fotce widać obszar około 270 stopni :) Gdy księżyca już na niebie nie będzie spróbuję ponownie zrobić panoramę.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostGregor | 08 Gru 2007, 23:10

Witajcie, to i Ja coś wrzucę.

Pierwsze zdjęcie przedstawia wieś "Gosławice" widzianą z mojego okna (6-te piętro). Za wsią znajdują się pola, za polami- las, a pod lasem- obwodnica. Tam przeważnie prowadzę obserwacje, w nocy panują tam Egipskie ciemności. Panoramę wykonałem techniką HDR. Zrobiłem 48 zdjęć (16 niedoświetlonych, 16 normalnych, 16 prześwietlonych) i złączyłem je w programie "Photomatix". Uzyskałem w ten sposób 16 dobrze naświetlonych zdjęć, które potem połączyłem programem "Autostitch" tworząc panoramę. Kadr i ramkę wykonałem w "Photoshop-ie".

Image

Drugie zdjęcie przedstawia turniej rycerski który odbył się w Opolu 08.2007. Było dużo dobrej muzyki, dużo dobrego jedzenia (aczkolwiek niezbyt zdrowego) i duuużo dobrego picia (na zdjęciu widać nawet namiot w którym dwóch panów w habitach i z podejżanie dobrym humorem sprzedawało miód pitny :D ). Veni, vidi, eee... sfociłem ???. :D

Image

Trzecie zdjęcie przedstawia Niderlandzkie wiatraki. Panoramę zrobiłem w Koog aan de Zaan (15km na północ od Amsterdamu).

Image

Wszystkie zdjęcia wykonałem aparatem Konica Minolta Dimage Z6. Pozdrawiam Gregor.
 
Posty: 69
Rejestracja: 30 Wrz 2007, 18:33
Miejscowość: Opole

 

PostJaLe | 30 Mar 2008, 18:33

Około 330* - składanka 12 zdjęć:

Image


Po kliknięciu na miniaturkę zdjęcie otworzy sie w większym rozmiarze.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostPerla | 30 Mar 2008, 19:06

No, no piękna panorama. Gratuluję :wink:
Teleskop: Sky-Watcher 150/750 EQ3-2 Newton
Okulary: NLV 4mm, Super 10mm i 25mm
Vixen Barlow 2x
Lornetka 20X50
Awatar użytkownika
 
Posty: 422
Rejestracja: 04 Cze 2007, 19:10

 

PostAdrian D | 30 Mar 2008, 21:40

Image
Tak to wygląda u mnie środek kadru to wschód. Drugiej strony nie ma co pokazywac bo tam nic nie ma :lol: .
Awatar użytkownika
 
Posty: 685
Rejestracja: 26 Gru 2007, 16:27
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 69 gości

AstroChat

Wejdź na chat