ISS

PostKrzysztof z Bagien | 04 Wrz 2019, 22:02

Seria zdjęć dlatego, że rozdzielczość jest większa niż w trybie wideo. Normalnie podczas nagrywania wideo odczyt jest z co któregoś tam piksela i jest to interpolowane do FullHD (taki jakby binning dla ubogich, tylko bez korzyści płynących ze składania kilku pikseli w jeden) - czyli efektywnie zdolność rozdzielcza spada kilkukrotnie w porównaniu do zwykłych zdjęć. Akurat ustawienie takich parametrów jak ISO, czas migawki, balans bieli itp. nie jest problemem, w trybie wideo też jest nad tym pełna kontrola, dokładnie tak, jak podczas robienia zdjęć.
Ale! Podczas nagrywania wideo można włączyć zoom cyfrowy. Okazuje się, że akurat w Canonie 600D (i w jeszcze kilku innych nowszych modelach, a ja mam właśnie 600D; nie wiem, jak to jest w sprzęcie innych firm) odbywa się to w ten sposób, że przy zoomie 3x odczyt odbywa się po prostu z centralnej części matrycy i z pełną rozdzielczością (coś jak ROI w kamerach astro), więc tutaj traci się jedynie część pola widzenia. Jak wcześniej pisałem, to jeszcze o tym fakcie nie miałem pojęcia, Canon jakoś specjalnie nie chwali się tym faktem w instrukcji obsługi - więc akurat z tym aparatem jak najbardziej można rejestrować wideo bez straty zdolności rozdzielczej. Ale w większości Canonów nawet z tym zoomem odczyt jest z co któregoś piksela, więc traci się drobne szczegóły. Oczywiście wideo ma tę przewagę, że strzela dużo więcej klatek na sekundę.
Tak więc jeżeli masz możliwość rejestracji wideo z taką rozdzielczością jak normalne zdjęcie (zależy od konkretnego modelu aparatu - nie wydaje mi się, żeby dało się to włączyć software'owo np. przez Magic Lantern, taka funkcja musi być chyba dostępna sprzętowo) i nie przeszkadza Ci mniejsze pole widzenia (czytaj - jesteś w stanie wystarczająco precyzyjnie trafiać w ISS) - to jak najbardziej ma to sens.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłaby kamera astro z dużym sensorem, małym pikselem i globalną migawką; sensowne byłoby np. coś na bazie Sony IMX174 - i nawet była przed chwilą taka do kupienia na giełdzie za całkiem niezłe pieniądze, już się zastanawiałem czy nie sprzedać nerki i jej nie kupić - ale ktoś mnie uprzedził :(


A, co do ostrości - 400km to już praktycznie nieskończoność, jak się ustawi ostrość na gwieździe, to ISS też będzie jak trzeba. Hiperfokalna dla teleskopu z podpiętą lustrzanką to kilkanaście - kilkadziesiąt kilometrów. Większym problemem jest atmosfera - jak się złapie ostrość w pobliżu zenitu to nisko nad horyzontem może być różnie - i vice versa.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostVroobel | 05 Wrz 2019, 00:06

Dzięki za obszerną odpowiedź.

Mam jeszcze zmodyfikowaną kamerkę MS LifeCam Studio, która kręci AVIki (!) w FullHD, ale za to każdym jednym pixelem.

Kiedy już będę gotów, zrobię kilka podejść:
1) Sony Nex-6 i film FullHD w AVCHD dla sprawdzenia, czy w ogóle i jak,
2) Sony Nex-6 i seria (lub serie, z różnymi parametrami) zdjęć - muszę tylko ogarnąć jakiś interwałometr,
3) MS LifeCam Studio i AVI z zadanymi parametrami - ale ekwiwalent powiększenia u mnie wynosi około 190x, więc to jest jak Barlow x4, muszę być na 100% pewny trafienia w GoTo, a to się zweryfikuje już przy 1 i 2 podejściu.

Mogę też pochylić się nad jakością VGA w środku matrycy.

Chwilowo jednak czekam na pierścień T2.

Pozdrawiam
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof z Bagien | 05 Wrz 2019, 01:06

Jeśli chodzi o ekwiwalent powiększenia, to mówimy tu o polu widzenia - które jest oczywiście istotne, ale ważna też jest sama zdolność rozdzielcza (wczoraj o tym samym pisałem w innym wątku), skala obrazu, czyli ile sekund łuku przypada na każdy piksel. I to oczywiście zależy od rozmiaru tego piksela; zależy nam, żeby zarejestrować jak najwięcej szczegółów - bez wnikania w kwestie techniczne, potrzebna nam światłosiła (a tak dokładniej liczba przysłony, ale wiadomo o co chodzi) równa mniej-więcej pięciokrotności rozmiaru piksela w mikrometrach (czyli potrzebujemy przynajmniej f/20 jeśli piksel ma 4 µm - oczywiście jeśli z taką światłosiłą i odpowiednie krótkim czasem naświetlania uda się coś sensownie zarejestrować).
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostKrzysztof z Bagien | 11 Paź 2019, 21:13

Nie tu chciałem to napisać :)
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostTuvoc | 15 Paź 2019, 12:34

Krzysztof - dzięki za sprostowanie w kwestii ostrzenia. Nie wiedziałem o tym. W sumie to dobrze, mniej zabawy ;-)
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

PostVroobel | 15 Paź 2019, 13:32

[quote="Krzysztof z Bagien"]Ale! Podczas nagrywania wideo można włączyć zoom cyfrowy. Okazuje się, że akurat w Canonie 600D (i w jeszcze kilku innych nowszych modelach, a ja mam właśnie 600D; nie wiem, jak to jest w sprzęcie innych firm) odbywa się to w ten sposób, że przy zoomie 3x odczyt odbywa się po prostu z centralnej części matrycy i z pełną rozdzielczością (coś jak ROI w kamerach astro), więc tutaj traci się jedynie część pola widzenia.
...
Tak więc jeżeli masz możliwość rejestracji wideo z taką rozdzielczością jak normalne zdjęcie (zależy od konkretnego modelu aparatu - nie wydaje mi się, żeby dało się to włączyć software'owo np. przez Magic Lantern, taka funkcja musi być chyba dostępna sprzętowo) i nie przeszkadza Ci mniejsze pole widzenia (czytaj - jesteś w stanie wystarczająco precyzyjnie trafiać w ISS) - to jak najbardziej ma to sens. [ /quote]

Nie przeszkadza mi mniejsze pole, o ile trafię w ISS. Pisałem, że mógłbym nawet użyć LifeCam Studio z maleńką matrycą Full HD, ale to później, jak pierwsze testy wyjdą pomyslnie. Problem tylko w tym, jak sprawdzić i mieć 100% pewności, że mój Soniak tak się zachowa przy zoom'ie cyfrowym.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof z Bagien | 16 Paź 2019, 17:26

Zrób sobie test "na sucho", to będziesz wiedział. Ale podejrzewam, że w trybie wideo po prostu będzie niższa rozdzielczość niezależnie od zooma.

Ja to sobie sprawdziłem (bo niby producent podaje jak jest, ale nie do końca wierzyłem :D) tak:
położyłem aparat na biurku, wycelowałem w monitor i złapałem ostrość, tak, żeby ładnie było widać piksele. Strzeliłem najpierw zwykłą fotkę, potem nagrałem króciutkie wideo normalnie, a na koniec z cyfrowym zoomem. W obu filmów wyciągnąłem po jednej klatce i porównałem ze zdjęciem. Monitor fajnie się do tego nadaje, bo piksele są na tyle małe, że łatwo porównywać rozdzielczość przy różnych ustawieniach, a do tego świecą, więc nie ma problemów z ekspozycją.
No i faktycznie - wideo bez zooma ma sporo mniejszą rozdzielczość (choć pole widzenia jest zbliżone do tego ze zdjęcia, tylko proporcje inne), natomiast z zoomem pole widzenia jest znacząco mniejsze, ale rozdzielczość taka sama jak na zdjęciu, czyli jest odczyt 1:1 ze środka matrycy. Czyli jest dokładnie tak, jak powinno być, ale - jak to mówią - kontrola jest najwyższą formą zaufania :lol:
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

Postzloty_2000 | 16 Paź 2019, 18:06

Panowie nie porównujcie zdjęć w max rozdzielczości matrycy z plikiem video o rozdzielczości FHD czy nawet 4K bo to nieporozumienie. Zdjęcie będzie lepsze jakościowo od pojedynczych klatek filmu z paru powodów. Również włączanie zoom'a cyfrowego to pomyłka, gdyż działa on na zasadzie wycinania pixeli i ich sztucznego powiększania. Im większy zoom cyfrowy tym bardziej spada rozdzielczość zdjęcia czy filmu. Taki cyfrowy zoom to raczej ciekawostka niż rzecz potrzebna a tym bardziej użyteczna.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostKrzysztof z Bagien | 16 Paź 2019, 19:33

A czytałeś co napisałem wcześniej?
W większości przypadków jest tak jak piszesz, ale akurat EOS600D (wiem, bo mam i sprawdzałem) przy nagrywaniu wideo z zoomem 3x po prostu odczytuje dane ze środka matrycy 1:1. Wiadomo, że kompresja wideo itp. mają jakiś tam wpływ na jakość, ale moim zdaniem aż takiej tragedii nie ma.

ISS: wideo.png

Klatka z nagrania wideo w "normalnym" trybie (bez zooma).


ISS: wideo zoom x3.png

Klatka z narania wideo z zoomem x3


ISS: zdjęcie.png

Zdjęcie z maksymalną rozdzielczością (.jpg)


Wszystkie trzy powyższe zmniejszyłem, można porównać sobie pole widzenia. Wstawka lewym górnym rogu (fragment ikony "Stellarium Scope") jest w oryginalnym rozmiarze.

ISS: porównanie.png

I jeszcze porównanie obok siebie, ten sam fragment co we wstawce powyżej.


ISS: porównanie powiększone.png

I jeszcze raz to samo, tym razem przeskalowane tak, żeby było mniej-więcej jednakowej wielkości.


Jak widać, fragment z wideo z zoomem jest nieco większy, niż to co na zdjęciu (zapewne, żeby faktycznie uzyskać trzykrotne powiększenie w stosunku do "normalnego" wideo), ale na pewno odczyt jest 1:1 (np. widać poszczególne subpiksele koloru białego, na powiększonej klatce z wideo bez zooma nie da się ich rozróżnić). Różnią się też nieco kolory, co pewnie jest zasługą innego algorytmu kompresji.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostVroobel | 16 Paź 2019, 20:18

Interesujące...
Piszesz, że masz zoom cyfrowy 3x. Chciałem spytać, czy jakieś inne krotności również, ale od czego jest internet. Zobacz, co podają na Optyczne.pl:
ISS: Screenshot_20191016-191208.png

Jeśli mam komuś wierzyć, wolę wierzyć Tobie, bo znalazłem tam inne nierzetelności. Ale pytanie pozostaje: czemu akurat x3 i czy masz tez inne krotności i jak to wygląda w ich przypadku? Zrobiłeś kawał roboty z tym testem i zadowole się zwykłą tylko odpowiedzią.

Zrobię taki sam test. Bardzo dziękuję. :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postzloty_2000 | 16 Paź 2019, 20:42

Krzysztof z Bagien napisał(a):A czytałeś co napisałem wcześniej?
W większości przypadków jest tak jak napisałeś, ale akurat EOS600D (wiem, bo mam i sprawdzałem) przy nagrywaniu wideo z zoomem 3x po prostu odczytuje dane ze środka matrycy 1:1. Wiadomo, że kompresja wideo itp. mają jakiś tam wpływ na jakość, ale moim zdaniem aż takiej tragedii nie ma.
wideo.png

Klatka z nagrania wideo w "normalnym" trybie (bez zooma).
wideo zoom x3.png

Klatka z narania wideo z zoomem x3
zdjęcie.png

Zdjęcie z maksymalną rozdzielczością (.jpg)
Wszystkie trzy powyższe zmniejszyłem, można porównać sobie pole widzenia. Wstawka lewym górnym rogu (fragment ikony "Stellarium Scope") jest w oryginalnym rozmiarze.
porównanie.png

I jeszcze porównanie obok siebie, ten sam fragment co we wstawce powyżej.
porównanie powiększone.png

I jeszcze raz to samo, tym razem przeskalowane tak, żeby było mniej-więcej jednakowej wielkości.
Jak widać, fragment z wideo z zoomem jest nieco większy, niż to co na zdjęciu (zapewne, żeby faktycznie uzyskać trzykrotne powiększenie w stosunku do "normalnego" wideo), ale na pewno odczyt jest 1:1 (np. widać poszczególne subpiksele koloru białego, na powiększonej klatce z wideo bez zooma nie da się ich rozróżnić). Różnią się też nieco kolory, co pewnie jest zasługą innego algorytmu kompresji.


Tak przeczytałem. I jak sam zaznaczyłeś - w 600D masz odczyt ze środka matrycy, czyli zmniejsza się rozdzielczość otrzymanego obrazu, bo odczyt jest z części matrycy a nie z całości. Przewaga tego typu zapisu obrazu to, że nie są sztucznie wycinane pixele jak w zoom'ie cyfrowym. Po prostu otrzymujesz obrazek wynikowy 640x480pix (przykładowo podaję rozmiar) ze środka matrycy zamiast pełnego np 3 razy większego.
Musiałbym dokładnie poczytać o tym na jakiej zasadzie (głównie programowo) 600D pracuje z tym zoom'em x3 i odczytem środka matrycy. Często bywa, że w aparatach takie ustawienia to hybryda kilku odczytów (choć w 600D raczej bym na to nie stawiał).

Problem może leżeć jeszcze w innym miejscu. Oprogramowanie aparatu może "maczać" palce w poprawianiu zdjęcia i nawet jeśli wyłączy się wszystkie opcje odszumiania, "odpixelowywania" zdjęć czy filmu to aparat i tak robi swoje tyle, że w mniejszym stopniu.

Na przykładzie Pentax'a mogę powiedzieć, że mam na karcie pamięci alternatywne oprogramowanie do aparatu ładowane przy włączeniu i przytrzymaniu odpowiedniej kombinacji klawiszy. Dzięki temu aparat np w trybie B nie próbuje odejmować hot i bad pixeli. Niestety obecnie aparaty nawet jak większość "polepszaczy" wyłączysz w menu i tak będą ingerować w pliki.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postzloty_2000 | 16 Paź 2019, 20:50

Vroobel napisał(a):Interesujące...
Piszesz, że masz zoom cyfrowy 3x. Chciałem spytać, czy jakieś inne krotności również, ale od czego jest internet. Zobacz, co podają na Optyczne.pl:
Screenshot_20191016-191208.png

Jeśli mam komuś wierzyć, wolę wierzyć Tobie, bo znalazłem tam inne nierzetelności. Ale pytanie pozostaje: czemu akurat x3 i czy masz tez inne krotności i jak to wygląda w ich przypadku? Zrobiłeś kawał roboty z tym testem i zadowole się zwykłą tylko odpowiedzią.

Zrobię taki sam test. Bardzo dziękuję. :)


Tutaj masz trochę spierania się jak to wygląda z punktu widzenia techniki:

https://www.dpreview.com/forums/thread/2964687

Co do samej nazwy, to dokładnie ta funkcja nazywa się movie digital zoom i chyba nawet producent w specyfikacji podawał brak zoomu cyfrowego, bo najczęściej odnosi się go w DSLR'ach do zdjęć a nie rejestracji filmów.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostVroobel | 16 Paź 2019, 21:04

Dzięki również, przyda się.

Pozdrawiam,
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKrzysztof z Bagien | 16 Paź 2019, 21:06

Rozdzielczość (w sensie zdolności rozdzielczej) jest taka sama, rozmiar obrazu jest dużo mniejszy. Z jakiejś przyczyny często używa się terminu "rozdzielczość" do określenia rozmiaru obrazu w pikselach, co nie jest tak stuprocentowo poprawne i wprowadza zamieszanie, przynajmniej w tym kontekście, w którym teraz o tym rozmawiamy.

Co do zoomów w Canonie - mam teraz załadowane Magic Lantern i wyłączyłem inne powiększenia niż 3x (bo niczego nie wnoszą); o ile dobrze pamiętam cyfrowy zoom ze standardowym firmwarem jest w zakresie 3 - 10x (można płynnie zmieniać), ale jest chyba dostępny tylko przy nagrywaniu w 1080p. I żeby go włączyć, to trzeba wejść gdzieś tam w opcje, bo jakoś to schowali.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

Postzloty_2000 | 16 Paź 2019, 21:46

Krzysztof z Bagien napisał(a):Rozdzielczość (w sensie zdolności rozdzielczej) jest taka sama, rozmiar obrazu jest dużo mniejszy. Z jakiejś przyczyny często używa się terminu "rozdzielczość" do określenia rozmiaru obrazu w pikselach, co nie jest tak stuprocentowo poprawne i wprowadza zamieszanie, przynajmniej w tym kontekście, w którym teraz o tym rozmawiamy.

Co do zoomów w Canonie - mam teraz załadowane Magic Lantern i wyłączyłem inne powiększenia niż 3x (bo niczego nie wnoszą); o ile dobrze pamiętam cyfrowy zoom ze standardowym firmwarem jest w zakresie 3 - 10x (można płynnie zmieniać), ale jest chyba dostępny tylko przy nagrywaniu w 1080p. I żeby go włączyć, to trzeba wejść gdzieś tam w opcje, bo jakoś to schowali.


Zdaje się, że opcja dostępna jest w menu: Movie rec. size gdzie masz dostępne zmiany rozdzielczości i fps a pod spodem zdaje się jest Digital zoom i opcja On i Off.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postekolog | 18 Paź 2019, 15:33

Bardzo dobrym i drogim sprzętem amatorskim możnaby uchwicić wyjście pary astronautów w przestrzeń kosmiczną koło ISS IMHO. Jest okazja.

Siema
Załączniki
ISS: 2winspace.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostTuvoc | 04 Sty 2020, 14:20

Kolejne podejście - 02.01.2020. Niestety słaby seeing trochę przeszkodził.
Załączniki
ISS: indeks.jpg
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

Postekolog | 04 Sty 2020, 15:56

Tuvoc napisał(a):Kolejne podejście - 02.01.2020. Niestety słaby seeing trochę przeszkodził.


Chyba niewiele przeszkodził. Niezła ta fotka ISS. Na upartego można twierdzić, że wyłapałeś detale półsekundowe.

ISS ma około 80 metrów średnicy oraz jest fotografowana zwykle z odległości około 500 kilometrów.
Zatem kąt w jakim mieści się na niebie patrząc gołym okiem wynosi w sekundach kątowych (zamiast w radianach): arcustangens(0.080/500) * 57 * 60 * 60 => 33 sekundy.
Zarówno optyka jak i typowy seeing pozwalają zwykle na uchwycenie detali o rozmiarze 1 sekundy.

Siema
p.s.
Jutro Twoja fotka na FB (jak nie zaprotestujesz).
Załączniki
ISS: iss.jpg
iss.jpg (12.86 KiB) Obejrzany 9222 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostTuvoc | 04 Sty 2020, 18:46

ekolog napisał(a):
Tuvoc napisał(a):Kolejne podejście - 02.01.2020. Niestety słaby seeing trochę przeszkodził.


Chyba niewiele przeszkodził. Niezła ta fotka ISS. Na upartego można twierdzić, że wyłapałeś detale półsekundowe.

ISS ma około 80 metrów średnicy oraz jest fotografowana zwykle z odległości około 500 kilometrów.
Zatem kąt w jakim mieści się na niebie patrząc gołym okiem wynosi w sekundach kątowych (zamiast w radianach): arcustangens(0.080/500) * 57 * 60 * 60 => 33 sekundy.
Zarówno optyka jak i typowy seeing pozwalają zwykle na uchwycenie detali o rozmiarze 1 sekundy.

Siema
p.s.
Jutro Twoja fotka na FB (jak nie zaprotestujesz).


Cześć,

Dziękuję bardzo za miłe słowa :-) Jestem przekonany że moje skromne 8 cali "wyciśnie" w tym temacie więcej. Może to kwestia ilości materiału - zdjęcie powyżej to jedyna sensowna klatka. Gdybym miał ich 8-12 i zestackował to jeszcze mógłbym powalczyć o detal.

Co do użyczenia zdjęcia, nie protestuję, z gorącą prośbą o wrzucenie oryginału (modyfikacje, cięcie oczywiście, ale też wersja taka jak z AM niech się dodatkowo pojawi ;)).

Pozdrawiam serdecznie,
Mirek
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

Postekolog | 04 Sty 2020, 19:34

Tuvoc napisał(a):Co do użyczenia zdjęcia, nie protestuję, z gorącą prośbą o wrzucenie oryginału (modyfikacje, cięcie oczywiście, ale też wersja taka jak z AM niech się dodatkowo pojawi ;)).
Pozdrawiam serdecznie,
Mirek


Już dano :)
https://www.facebook.com/groups/2394740 ... 900238122/

Malutka ta ISS, 60 x mniejsza od Łysego.

Siema
Załączniki
ISS: unnamed.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostTuvoc | 04 Sty 2020, 21:22

A to mój kolejny cel na ten rok :-) A nawet dwa. Tranzyt na tle tarczy Księżyca oraz Słońca.
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

Postmiron | 14 Kwi 2020, 13:53

Ostatnie zdobycze:

31 marca 2020, ISS, -3.8mag, 424km, 10'/1200mm, barlow TVP2x, Pentax K-3II, ISO400, pojedyncza klatka 1/400, godz. 20.14
Prowadzenie ręczne (blisko zenitu więc dzisiaj łatwiej), ostrzenie manualne w trakcie przelotu.

Image


04 kwietnia 2020, 15h27'35.37"
rozmiar ISS: 38,85"
odległość: 709,79km
czas tranzytu: 1.31s

1200mm, Pentax K-3 II, folia Baader ND3.8, filtr żółty GSO #12, ISO100, 1/6400 x 11 (pojedyncze klatki)

Image


04 kwietnia 2020, 18h43'51.71 "
rozmiar ISS: 43,16"
odległość: 637,47km
czas tranzytu: 1.2s

1200mm, Pentax K-3 II, ISO200, 1/1600 x 13 (pojedyncze klatki)

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 63
Rejestracja: 20 Mar 2015, 22:22
Miejscowość: Bochnia

 

PostSebastian Ś. | 14 Kwi 2020, 13:57

ostrzenie manualne w trakcie przelotu.

Chapeau bas :!: Wspaniałe zdjęcia ISS.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postmiron | 22 Kwi 2020, 18:21

Dziękuję! :)

18 kwietnia 2020, 09h20'06.56"
rozmiar ISS: 38,57"
odległość: 722,32km
czas tranzytu: 0,57s

1200mm, Pentax K-3 II, folia Baader ND3.8, filtr zagadka, ISO100, 1/3200 x 6 (pojedyncze klatki)

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 63
Rejestracja: 20 Mar 2015, 22:22
Miejscowość: Bochnia

 

PostDominik Woś | 22 Kwi 2020, 18:44

Ładnie, ale czemu na zielono to nasze Słońce?

Może warto trochę zmienić kolorystykę? :wink:

ISS: sun_iss_1804.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], kombiii oraz 98 gości

AstroChat

Wejdź na chat