Mars nie stoi - Mars ucieka!

PostGregory | 10 Gru 2005, 02:41

Konkretnie dzisiaj liczylem na ladna pogode. ICM nawet zapewnial ;-) ze taka bedzie przez dluzszy czas. Efekt oczekiwan? Spogladam przez okno - niebo zachmurzone. Mysle sobie totalna klapa. I tak rzeczywiscie bylo. Nagle, chmurki jakby sie rozplynely! Mysle sobie czas szybko rozstawic sprzet. Na gwalt znoszenie wyposazenia tym razem na balkon, montaz, MTO, laptop, zasilacze, grzalka, okulary, barlowy, vesta. Sprzet na szybko rozstawiony, montaz wedlug zaledwie kompasu, pi razy drzwi. Odpalam K3CCD namierzam Marsa (Ksiezyc skryl sie za blokiem), i zaczynam go podgladac. Pierwsze wrazenie? Ale maluuuuuuutki. Zdecydowanie mniejszy niz ostatnim razem. Czyli znacznie sie juz ta planeta oddalila. Zanim Mars skryl sie za blokiem, zdazylem zarejestrowac dwa filmiki z czego drugi filmik wydal mi sie bardziej przyzwoity, na bazie ktorego powstal potem ten obrazek:

Image

Nic wielkiego, ale to byla w koncu ogniskowa 3 metry! Czyli Mars leci sobie dalej swym normalnym torem! Szok. Zachecam wiec do polowan, im szybciej, tym lepiej i poki jeszcze jest po co :shock:

Teraz chmurki juz sa ladne na niebie, precyzyjne, zaslonily cale niebo, takie brunatne, niczym ten Mars co powyzej...

Pozdrawiam
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory, 23 Lut 2006, 01:45, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostSzymon R. | 10 Gru 2005, 12:42

To samo było wczoraj u mnie. Gdy zobaczyłem czyste niebo doznałem szoku - pierwsza noc bez chmur od miesiąca !!!! No więc biegiem do kumpla po aparat, z powrotem do domu, szybka przebieżka. Szybko skompletowałem mój, pożal się Boże, sprzęt obserwacyjny i siup przed dom. Jeszcze w międzyczasie wydrukowałem sobie orientacyjną mapę. Zaczęło się spoko - zacząłem fotografować M42. Aż tu nagle niewiadomo skąd nadciągnęła mgła :? Na dodatek mróz zrobił się jeszcze większy, przez co z trosce o dobro pożyczonego i swojego sprzętu musiałem się wycofać do domu :? . A miało byc tak pięknie ..........

Zamieszczam moją najsensowniejszą fotę z tej obserwacji:

http://xmoonfilms.bravehost.com/Kopia%20PICT8931.JPG

Zdjęcie obiektu M42 wykonane aparatem Minolta Z1. Podrasowane w Photoshopie. Wiem, że do bani, ale jak na moje możliwości to jeszcze ujdzie.
Pozdrawiam i życzę szybkiego zaniku chmur !!!!
Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 30
Rejestracja: 28 Lis 2005, 18:08
Miejscowość: Zambrów

PostDominik Woś | 10 Gru 2005, 13:14

Grzesiek - Marsik bardzo fajny, plastyczny i widać pięknie czapę lodową i zarysy kontynetów. Super, że systematycznie powiększasz galerię pieknych fotek planet z użyciem MTO.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 10 Gru 2005, 13:47

To jasne przy biegunie to raczej obłoki bo czapa ostatnimi czasy prawie całkiem zanikła.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 10 Gru 2005, 14:27

Janusz_P. napisał(a):To jasne przy biegunie to raczej obłoki bo czapa ostatnimi czasy prawie całkiem zanikła.


Fakt, to jasne jest po drugiej stronie. Ale może tam się tworzy też jakaś czapka :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 10 Gru 2005, 17:02

W sumie Marsidło oddala się od Słoneczka więc kto go tam wie :wink: , może buduję sobie już zimową czapeczkę, z chmurek opadnie szronik i będzie czapeczka jak znalazł :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 10 Gru 2005, 18:37

Gdy robilem ta fotke Marsa uzmyslowilem sobie, jak szybko oddala sie on od Ziemi. W opozycji odleglosc ta wynosila ok. 70 mln kilometrow. A trzeba pamietac tez o tym, ze w najmniej dogodnych warunkach moze osiagnac nawet 100 mln km! To chyba stad podczas "lapania" obrazu Marsa panowal taki nastroj, i niepowtarzalny klimat. To tak jakby trwala wtedy pogon za planeta. Trzeba juz uzywac jak najdluzszych ogniskowych, srednica katowa znacznie mniejsza przez co wplyw ziemskiej atmosfery ma tu kluczowe znaczenie. W miare jak Mars bedzie sie coraz bardziej oddalal, wykonam jeszcze kilka innych, podobnych prob fotograficznych. Jesli pogoda okaze sie laskawsza, moze starczy tez czasu na przetestowanie filtra IR-UV CUT na Marsie. :)

Rzeczywiscie wskutek oddalania sie od Slonca, temperatura na czerwonym globie z dnia na dzien maleje. Stad moze bedzie nam dane zaobserwowac jeszcze jakies ciekawe przemiany w jego atmosferze, a kto wie? Moze rowniez na biegunach? :roll:
Gregory
 

PostjarOs | 10 Gru 2005, 18:43

@szymon,szkoda tylko ze cos takiego wyswieta sie przy probie obejrzenia twojego picture'a Image.
@grzesiek dales rade ;]
Awatar użytkownika
 
Posty: 5
Rejestracja: 04 Gru 2005, 01:43

PostSzymon R. | 10 Gru 2005, 19:14

Dzięki jar0s :D
Ten link powinien juz działać

http://www.mytelescope.webpark.pl/m42.jpg
Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 30
Rejestracja: 28 Lis 2005, 18:08
Miejscowość: Zambrów

PostGregory | 10 Gru 2005, 20:17

Szymon jak na pierwsza fotke to efekt niczego sobie. Wazne jest to, aby czynic takie i podobne proby, wyciagac wnioski, doskonalic sie na wlasnych doswiadczeniach, wzbogacac je aby w niedlugim czasie osiagnac naprawde dobry poziom. Gratulki!
Gregory
 

PostSzymon R. | 10 Gru 2005, 21:21

Dzięki to pierwsza moja fota DS :D
Poza tym nie używałem do robienia tego zdjęcia żadnych innych przyżądów oprócz aparatu, wiec efekt był dla mnie na początku wielkim zaskoczeniem 8)
Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 30
Rejestracja: 28 Lis 2005, 18:08
Miejscowość: Zambrów

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 111 gości

AstroChat

Wejdź na chat