W kierunku Cefeusza (od Łabędzia)

PostDominik Woś | 13 Wrz 2016, 19:41

Udało mi się wyskoczyć pod dobre ciemne bieszczadzkie niebo (Roztoki Górne, Cicha Dolina) podczas ostatniego, sierpniowo-wrześniowego nowiu. Pomiędzy fotografowaniem kamerą CCD i wielokrotnymi wizualowymi ucztami (w tym i z wykorzystaniem Newtonów 10 i 12 cali z nasadkami dwuocznymi), ustawiłem też kilka kadrów dla Canona 6Dmod z obiektywem Zeiss Apo Sonnar o ogniskowej 135mm F2, przysłoniętym do F3,5. Poniżej jeden z kadrów. Najbardziej znanym i rozpoznawalnym obiektem jest chyba kompleks mgławicowy w okolicy IC1396, ale w kadrze zarejestrowało się również kilka fajnych ciemnych mgławic, pieszczotliwie zwanych "ciemnotkami".

20 ekspozycji po 5 minut każda, prowadzone na montażu Astrotrac.

W kierunku Cefeusza (od Łabędzia): cepheus_ic1396_region_25proc.jpg


Wyższa rozdzielczość dostępna jest Tutaj

Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostHamster | 13 Wrz 2016, 19:52

Czad!
iOptron AZ Pro, Orion MAK 150, MEADE LX85 AC 120/700, TS Optics 102/714
Awatar użytkownika
 
Posty: 204
Rejestracja: 19 Lut 2016, 12:58
Miejscowość: Kielce

 

PostMaPa | 13 Wrz 2016, 19:53

Co by nie powiedzieć bieszczadzkie niebo pozwala na dużo :) Bardzo fajna praca.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostKrater | 14 Wrz 2016, 11:27

Dominik
Piszę ten post dwa dni i nadal nie wiem co napisać. (i tak zabrzmi banalnie)
To jest jedno ze zdjęć niemożliwych czyli takich, że trudno zaakceptować, że nie pochodzą z Hubble'a albo co najmniej z NASA.
Patrzę i nie dowierzam, że tak prostymi środkami można osiągnąć taki efekt.
Więc rysuje mi się przepis warunkujący sukces w astrofotografii:

efekt = umiejętności^3 +jakość nieba^2+ setup

Ciekawy jestem co byś wyciągnął z jakiegoś popularnego Canona z matrycą IPS-C i zwyklejszym obiektywem. Słowem trzeba dać Ci do rąk zestaw startowy debiutującego astro-foto-amatora a przypuszczam, że wiele osób sprzedałoby swoje astro zabawki, kupiło wędkę i poszło na ryby.
(w ramach takiego eksperymentu chętnie pożyczę swojego Canona 600D niemod. i jakiś posiadany obiektyw marki popularnej :wink: )
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 14 Wrz 2016, 17:18

Krater napisał(a):Dominik
Piszę ten post dwa dni i nadal nie wiem co napisać. (i tak zabrzmi banalnie)
To jest jedno ze zdjęć niemożliwych czyli takich, że trudno zaakceptować, że nie pochodzą z Hubble'a albo co najmniej z NASA.
Patrzę i nie dowierzam, że tak prostymi środkami można osiągnąć taki efekt.
Więc rysuje mi się przepis warunkujący sukces w astrofotografii:

efekt = umiejętności^3 +jakość nieba^2+ setup

Ciekawy jestem co byś wyciągnął z jakiegoś popularnego Canona z matrycą IPS-C i zwyklejszym obiektywem. Słowem trzeba dać Ci do rąk zestaw startowy debiutującego astro-foto-amatora a przypuszczam, że wiele osób sprzedałoby swoje astro zabawki, kupiło wędkę i poszło na ryby.
(w ramach takiego eksperymentu chętnie pożyczę swojego Canona 600D niemod. i jakiś posiadany obiektyw marki popularnej :wink: )


Dzięki Jurku za miłe słowa.

Zdjęcia robiłem już najróżniejszymi zestawami, w tym i Canonem bez modyfikacji. W jego przypadku mocno brakuje czerwonych mgławic wodorowych, a te najjaśniejsze w przypadku standardowego Canona naświetlają się w niezbyt ciekawym kolorze zielonym. Jednak i dla niemodyfikowanego DSLR-a można dobrać odpowiednie obiekty (np. M31, Plejady, itp.) i przy dobrym prowadzeniu oraz ciemnym, bez sztucznego zanieczyszczenia światłem, niebie mieć fajne zdjęcia.

Z moich spostrzeżeń, ważne aby robić zdjęcia sprawdzonym zestawem, którego obsługę ma się dobrze opanowaną oraz opracować sobie optymalny sposób obróbki pozyskanego materiału dla uzyskania zadowalających efektów.

Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostFranz | 15 Wrz 2016, 17:15

Fajna fotka.
Czy miałeś jakiś filtr?
pozdrawiam
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostDominik Woś | 15 Wrz 2016, 18:09

Franz napisał(a):Fajna fotka.
Czy miałeś jakiś filtr?
pozdrawiam


Zdjęcie zrobione zostało zmodyfikowanym Canonem 6D, w którym oryginalny filtr zainstalowany przed matrycą, został wymieniony na przepuszczający więcej czerwieni (H-alpha) filtr Baadera. Żadnych innych filtrów nie stosuję. Canonem staram się robić szersze kadry pod ciemnym niebem aby unikać gradientów i nie musieć za bardzo gimnastykować się z obróbką.

Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: kombiii oraz 90 gości

AstroChat

Wejdź na chat