Okolice Orła w szerszym ujęciu

PostDominik Woś | 08 Lis 2016, 19:44

Zbliża się święto narodowe (11 listopada) więc zmobilizowałem się aby powalczyć z Orłem. :wink: Do tego za oknem typowo jesienna, deszczowa i mglista pogoda, zatem miło kolejny raz wrócić do wspomnień z lata, z Drogą Mleczną nad głową. :D

Kolejny z moich szerszych kadrów pozyskanych, tym razem podczas czerwcowego wyjazdu do RPA. Standardowo, do pracy zaprzęgnięty został Canon 6Dmod z obiektywem Zeiss Apo Sonnar o ogniskowej 135mm F2, przysłoniętym do F3,5, prowadzone na Astrotrac. Zdjęcie jest wycinkiem z kilku panelowej mozaiki złożonej z 10-20 klatek, po 5 minut na każdy kadr, ISO 1600.

Przypominam sobie westchnienia kolegów, którzy starali się przeskanować Orła wizualnie przy pomocy lornetki, w celu wyszukania i identyfikacji ciemnych mgławic. :wink: Trochę tam tych ciemnotek jednak siedzi.

Okolice Orła w szerszym ujęciu: aquila_region_40proc.jpg


Zdjęcie w trochę wyższej rozdzielczości można zobaczyć klikając Tutaj

Przygotowałem również wersję opisaną:

Okolice Orła w szerszym ujęciu: aquila_region_40proc_annotated.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
www.astrofotografia.eu
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 11 Lis 2016, 17:39

Mocne. Widać że to ciemne pasmo nie jest aż takie ciemne i nawet w nim jest zróżnicowanie. To niestety już poza zasięgiem obserwacji wizualnych jak dla mnie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 11 Lis 2016, 20:27

Nie wiem czy zauważyliście, ale w okolicach Orła można odpocząć od wszechobecnych w innych obszarach Drogi Mlecznej, czerwonych mgławic emisyjnych.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 13 Lis 2016, 11:37

Domek napisał(a):Nie wiem czy zauważyliście, ale w okolicach Orła można odpocząć od wszechobecnych w innych obszarach Drogi Mlecznej, czerwonych mgławic emisyjnych.

Pozdrawiam,
Dominik

Właśnie wyjąłeś mi to spod klawiatury :)
Piękna fota z Canona jak zawsze!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostKrater | 14 Lis 2016, 12:40

Dominik - kurna, pozostaje się tylko powtarzać bo jedyne co można powiedzieć to coś w rodzaju; super zdjęcie !
(wystaw raz na jakiś czas jakiegoś knota coby można było powybrzydzać i skrytykować 8) )

Poza tym na sentymenty mnie bierze kiedy oglądam Twojego Orła a jednocześnie od miesiąca z powodu "pięknej" pogody nie byłem na obserwacjach.
No i jak na świeżo stają lornetkowe widoki z czesania Orła i pogoni za ciemnymi mgławicami prawie tak intensywnej jak to było w Węgielnicy...... :D.

W rezultacie mam też pewne propozycje co do (możliwości) obróbki ale to już musi zaczekać do spotkania.
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 14 Lis 2016, 13:06

Krater napisał(a):Dominik - kurna, pozostaje się tylko powtarzać bo jedyne co można powiedzieć to coś w rodzaju; super zdjęcie !
(wystaw raz na jakiś czas jakiegoś knota coby można było powybrzydzać i skrytykować 8) )

Poza tym na sentymenty mnie bierze kiedy oglądam Twojego Orła a jednocześnie od miesiąca z powodu "pięknej" pogody nie byłem na obserwacjach.
No i jak na świeżo stają lornetkowe widoki z czesania Orła i pogoni za ciemnymi mgławicami prawie tak intensywnej jak to było w Węgielnicy...... :D.

W rezultacie mam też pewne propozycje co do (możliwości) obróbki ale to już musi zaczekać do spotkania.


Faktycznie, ten brak obserwacyjnej pogody w Polsce, ciągnący się tygodniami, a nawet miesiącami, może być trochę denerwujący. Nie ma jednak co narzekać, głód obserwacyjny rośnie i kolejne obserwacje lub sesje fotograficzne będą jeszcze fajniejsze i ciekawsze. Tymczasem można je dobrze zaplanować. :wink:

Może w tym momencie warto podać link do oryginalnego atlasu ciemnych mgławic Barnarda? Warto zobaczyć jak i jakie fotografie robili profesjonaliści ok. 100 lat temu.

http://www.library.gatech.edu/bpdi/bpdi.php

i przykładowo jeden z kadrów w Orle:

Okolice Orła w szerszym ujęciu: Bar-pt1-pl041_sm_aquila.jpg


Okolice Orła w szerszym ujęciu: platechart41_aquila.jpg


W wersjach czarno-białych chyba nawet lepiej wyławia się te "ciemnotki". :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 100 gości

AstroChat

Wejdź na chat