Okolice Tarczy w szerszym ujęciu

PostDominik Woś | 13 Lis 2016, 15:21

Po zerknięciu na okolice Orła pora na przesunięcie w kierunku Tarczy, czyli okolic również obfitujących w bogactwo ciemnych mgławic. :D

Jest to kolejny z moich szerszych kadrów pozyskanych podczas czerwcowego wyjazdu do RPA. Standardowo, do pracy zaprzęgnięty został Canon 6Dmod z obiektywem Zeiss Apo Sonnar o ogniskowej 135mm F2, przysłonięty do F3,5. Prowadzanie zapewnił Astrotrac. Zdjęcie to 10 klatek, po 5 minut każda, ISO 1600.

Okolice Tarczy w szerszym ujęciu: scutum_region_50proc.jpg


Przygotowałem również wersję opisaną (skupiając się głównie na Barnardach):

Okolice Tarczy w szerszym ujęciu: scutum_region_50proc_annotated.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 13 Lis 2016, 17:38

Bardzo ładnie ukazany region Dominiku. Widać bardzo fajnie vdB 124 który przez chwilkę przy ubiegłorocznym kadrze ( też 135 notebaene ;) ) wprowadził mnie w krótką konsternację. Myślałem że coś flaty mi poknociły i mam niebieskawą plamkę z gwiazdką. Polecam ciemne pasma.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostKrater | 14 Lis 2016, 11:41

Bardzo mi odpowiada taka kolorystyka !
Wystawienie ciemnych obiektów rewelacyjne !
W szczególe i w ogóle cudo !
No i to wszystko w godzinę (nie licząc obróbki) przy zastosowaniu mobilnego (wręcz ultralekkiego) setupu !

Moje najwyższe uznanie i gratulacje !

(Dlatego wiem, że tego rodzaju astrofotografia nie jest dla mnie :mrgreen: )

A ze spraw technicznych, jak sądzisz, o ile gorszy byłby efekt uzyskany jakimś zwyczajniejszym (tanim) obiektywem 135mm ?
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 14 Lis 2016, 13:21

Krater napisał(a):A ze spraw technicznych, jak sądzisz, o ile gorszy byłby efekt uzyskany jakimś zwyczajniejszym (tanim) obiektywem 135mm ?


Myślę, że tanie obiektywy 135mm mogą dodawać trochę aberracji chromatycznej, przez co po pierwsze gwiazdki będą niebieskawe, co rozleje się na Drogę Mleczną w postaci niebieskiego zafarbu a po drugie będą większe, przez co zleją się w jednolitą masę.

Sam używałem kiedyś 135mm L F2 Canona i jest to bardzo dobry obiektyw do astrofotografii, z jedną uwagą, L-ki Canona mają pewien rozrzut jakościowy. Kiedyś ze znajomym wybieraliśmy takie do astrofotografii w sklepie i z kilku egzemplarzy z trudnością wybraliśmy dobre 2 sztuki. Jeden obiektyw, nowy prosto z pudełka, był nawet rozkolimowany, przez co nie dało się wyostrzyć na sztucznej gwiazdce w rogu kadru. Słyszałem też dobre słowa o Samyangu 135mm F2 a testy na Optyczne też fajnie z nim wyszły.

Można próbować fotografować ze starszymi obiektywami z mocowaniem M42 ale nie są to obiektywy optymalizowane dla matrycy cyfrowej więc będą wymagały poważniejszego przymknięcia (tak do F5,6) aby efekty mogłyby być zadowalające.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 75 gości

AstroChat

Wejdź na chat