Serca serca i Melotte 15

Postwessel | 23 Lis 2016, 13:05

Młoda gromada otwarta Melotte 15 ( także Collinder 26) pięknie się prezentuje na tle centralnej części Mgławicy Serce IC 1805.

Stup: OS Veloce RH200, ATIK ONE 9M, ASA DDM 60. Nie guidowane. Paleta HST.

Ha: 21x1200, OIII: 12x1200, SII: 12x1200. Razem 15 godzin.

Warszawa.

Serca serca i Melotte 15: Mel 15.jpg
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostMaPa | 23 Lis 2016, 14:44

Bardzo ładna praca. Mam wrażenie delikatności dodatkowo ten balans kolorów dobrze mi współgra w głowie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postrobert_sz | 23 Lis 2016, 20:30

Czy tam gwiazdy są tak czerwone jak na zdjęciu?
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postwessel | 24 Lis 2016, 09:56

Drogi kolego , to jest paleta HST a nie , jak zapewne sądziłeś LRGB. W tej palecie wszystkie gwiazdy mają zafarb w kierunku magenty, ze względu na emisję linii SII. Na mojej fotce to jest i tak mocno zdjęte na gwiazdach.
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 24 Lis 2016, 12:32

wessel napisał(a):Drogi kolego , to jest paleta HST a nie , jak zapewne sądziłeś LRGB. W tej palecie wszystkie gwiazdy mają zafarb w kierunku magenty, ze względu na emisję linii SII. Na mojej fotce to jest i tak mocno zdjęte na gwiazdach.


Da się z takim efektem powalczyć, przykład z użyciem PSa na Twoim zdjęciu Macieju:

Trochę to dziwnie może wyglądać ale na przykład narzędziem może być redukcja szumu:

Przed:

Serca serca i Melotte 15: Mel15_wessel_1.jpg


Po:

Serca serca i Melotte 15: Mel15_wessel_2.jpg


oraz można jeszcze dodatkowo powalczyć z magentą:

Serca serca i Melotte 15: Mel15_wessel_3.jpg


Jak już nie ma większości zafarbu na gwiazdach można podciągnąć kolor:

Serca serca i Melotte 15: Mel15_wessel_4.jpg


Osobiście wybrałbym kolorystykę bardziej ciepłą ale to jest oczywiście kwestia gustu/smaku:

Serca serca i Melotte 15: Mel15_wessel_5.jpg


Z góry przepraszam za zmasakrowanie fajnego zdjęcia, wykorzystując je w powyższym przykładzie. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostNaski | 24 Lis 2016, 13:16

Można doszukiwać się zmian ... Melotte15 z 2014.11 a tu Wessel zaprezentował aktualną wersję . Czy to jednak za mały przedział czasu :? Może ma ktoś ją z przed np 10 lat ... :?:
Serca serca i Melotte 15: IC1805abj.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 123
Rejestracja: 15 Paź 2012, 17:03

 

Postwessel | 24 Lis 2016, 13:24

Domek napisał(a):
wessel napisał(a):Drogi kolego , to jest paleta HST a nie , jak zapewne sądziłeś LRGB. W tej palecie wszystkie gwiazdy mają zafarb w kierunku magenty, ze względu na emisję linii SII. Na mojej fotce to jest i tak mocno zdjęte na gwiazdach.


Da się z takim efektem powalczyć, przykład z użyciem PSa na Twoim zdjęciu Macieju:

Trochę to dziwnie może wyglądać ale na przykład narzędziem może być redukcja szumu:

Przed:

Mel15_wessel_1.jpg


Po:

Mel15_wessel_2.jpg


oraz można jeszcze dodatkowo powalczyć z magentą:

Mel15_wessel_3.jpg


Jak już nie ma większości zafarbu na gwiazdach można podciągnąć kolor:

Mel15_wessel_4.jpg


Osobiście wybrałbym kolorystykę bardziej ciepłą ale to jest oczywiście kwestia gustu/smaku:

Mel15_wessel_5.jpg


Z góry przepraszam za zmasakrowanie fajnego zdjęcia, wykorzystując je w powyższym przykładzie. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik

Dziękuję, znam doskonale ten sposób, był on zresztą w obróbce tej fotki wykorzystany, tyle że nie aż tak agresywnie. Zresztą jest on opisany w necie znacznie szerzej. Pozostawienie takiego nasycenia magenty na gwiazdach jest moim wyborem i nie będę tego zmniejszał. Nie uważam tego za błąd, każda paleta ma swoje cechy, a to jest akurat charakterystyczne dla HST. Gwiazdki można zrobić nawet zupełnie bez koloru, ale to drętwo wygląda dla mnie.
Pozdrawiam
Maciek
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

Postrobert_sz | 24 Lis 2016, 14:56

wessel napisał(a):Drogi kolego , to jest paleta HST a nie , jak zapewne sądziłeś LRGB. W tej palecie wszystkie gwiazdy mają zafarb w kierunku magenty, ze względu na emisję linii SII. Na mojej fotce to jest i tak mocno zdjęte na gwiazdach.

Drogi wesselu, dziękuję za wyjaśnienie. Nie znam się na tym, nie zajmuję się astrofotografią, dlatego zadałem to pytanie.
Osobiście wolę za na zdjęciach naturalne kolory gwiazd :wink: więc paleta HST osobiście do mnie nie trafia.
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostDominik Woś | 24 Lis 2016, 21:00

wessel napisał(a):Dziękuję, znam doskonale ten sposób, był on zresztą w obróbce tej fotki wykorzystany, tyle że nie aż tak agresywnie. Zresztą jest on opisany w necie znacznie szerzej. Pozostawienie takiego nasycenia magenty na gwiazdach jest moim wyborem i nie będę tego zmniejszał. Nie uważam tego za błąd, każda paleta ma swoje cechy, a to jest akurat charakterystyczne dla HST. Gwiazdki można zrobić nawet zupełnie bez koloru, ale to drętwo wygląda dla mnie.
Pozdrawiam
Maciek


[przepraszam ale ze względu na ingerencję Janusza P., administratora forum, w mojego posta, zdecydowałem się w całości go usunąć, gdyż publikacja posta o zmienionej treści nie ma sensu w tym temacie] :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 26 Lis 2016, 11:00

robert_sz napisał(a):
wessel napisał(a):Drogi kolego , to jest paleta HST a nie , jak zapewne sądziłeś LRGB. W tej palecie wszystkie gwiazdy mają zafarb w kierunku magenty, ze względu na emisję linii SII. Na mojej fotce to jest i tak mocno zdjęte na gwiazdach.

Drogi wesselu, dziękuję za wyjaśnienie. Nie znam się na tym, nie zajmuję się astrofotografią, dlatego zadałem to pytanie.
Osobiście wolę za na zdjęciach naturalne kolory gwiazd :wink: więc paleta HST osobiście do mnie nie trafia.

W palecie HST kolor natywny kolor gwiazd jest faktycznie mało akceptowalny. Niektórzy dokładają do obrazka gwiazdy RGB le to już jest hardcore, wygląda jak amerykański cukierek w japońskim opakowaniu dla nastolatek.
Dla wyjaśnienia - paleta HST od ( Hubble Space Telescope) to prezentacja , w której kolory reprezentują pasma fotografowane filtrami wąskopasmowymi : czerwony to SII, zielony to Ha, niebieski to OIII.
Tego typu zdjęcia można robić nawet z bardzo zaświetlonych miejsc. Mój setup "parkuje" dziesięć metrów od ulicznej latarni LED o wysokości 5 m !
Narrowband to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy mieszkając w miastach chcą wykorzystać każdą chwilę czystego nieba na astrofotografię. Ta powyżej pokazana fotka była robiona właśnie z mojej miejscówki obok latarni.
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

Posttayson.82 | 11 Maj 2019, 01:24

Ot taki maly up.
Przegladalem jak bawic sie z NB
.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 49 gości

AstroChat

Wejdź na chat