Mucha siedząca pod Krzyżem z Workiem Węgla

PostDominik Woś | 08 Gru 2016, 15:42

Przyszła pora na obrobienie kolejnego materiału pozyskanego podczas czerwcowego wypadu do RPA, zatem kolejny z moich szerszych kadrów Drogi Mlecznej. Trochę dziwny jak na forum, pionowy kadr wyszedł.

Standardowo, do pracy zaprzęgnięty został Canon 6Dmod z obiektywem Zeiss Apo Sonnar o ogniskowej 135mm F2, przysłonięty do F3,5. Prowadzanie zapewnił Astrotrac. Zdjęcie to mozaika z dwóch kadrów, po 10 klatek na kadr (ekspozycja 5 minut każda klatka, ISO 1600).

Mucha siedząca pod Krzyżem z Workiem Węgla: cross_musca_region_50proc.jpg


Gdyby forum za bardzo kompresowało zdjęcia to jest też dostępne po kliknięciu Tutaj.

Przygotowałem również wersję opisaną (nie podjąłem się jednak identyfikacji większości ciemnych obiektów mgławicowych w tym rejonie Drogi Mlecznej):

Mucha siedząca pod Krzyżem z Workiem Węgla: cross_musca_region_50proc_annotated.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 08 Gru 2016, 18:13

No i pięknie Dominiku.
Co do ciemnych mgławic należy zapomnieć o Barnardzie. Pewnie by się podniecał kadrami tak jak my ale nie miał okazji być na dalekim południu. Niech żałuje :)
Te ciemne mgławice to mniej znane u nas katalogi i tak: Sandquist (SDN) oraz Sandquist&Lindroos (SLDN) to będą katalogi ciemnych mgławic w tych rejonach.
Ja pamiętam widok w wizualu, można było zupełnie stracić głowę bo prawie wszystkie jak na Twoim zdjęciu były widoczne w lornecie, jedna mgławica przechodziła w drugą.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostUser | 08 Gru 2016, 21:14

Rewelacyjne zdjęcie;no i wykorzystany sprzęt-marzenie niejednego,a przynajmniej moje ;)


MaPa napisał(a):Ja pamiętam widok w wizualu, można było zupełnie stracić głowę bo prawie wszystkie jak na Twoim zdjęciu były widoczne w lornecie, jedna mgławica przechodziła w drugą.


Zazdroszczę takich widoków.
Canon EOS6D mod, Asi 178MC, Redcat 51, iOptron SkyGuider Pro, Asiair
Mak 150, Vixen GP2, Televue Plossls - 35mm, 25mm, 15mm, 11mm, Powermate x2.5
 
Posty: 96
Rejestracja: 26 Lis 2016, 17:45

 

PostDominik Woś | 08 Gru 2016, 22:06

MaPa napisał(a):Te ciemne mgławice to mniej znane u nas katalogi i tak: Sandquist (SDN) oraz Sandquist&Lindroos (SLDN) to będą katalogi ciemnych mgławic w tych rejonach.


Do oznaczenia kilku "ciemnotek" na zdjęciu użyłem SkySafari, a w tym programie ciemne mgławice mają oznaczenia według trochę nowszych katalogów: HMSTG (Hartley) i FeSt (Feitzinger & Stüwe), które dotyczą głównie nieba południowego. Liczba takich mgławic na powyższym zdjęciu jest ... dość spora. :wink:

Znalazłem, taką oto "zajawkę" na temat różnych katalogów ciemnych mgławic w naszej galaktyce:

http://www.aanda.org/articles/aa/full/2002/08/aah3306/aah3306.html

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttayson.82 | 08 Gru 2016, 22:36

fajna fotka!!!!
mi brakuje jednak HLVG z prawej strony zdjecia.
szkoda ze u nas te obiekty sa niedostepne :(
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 08 Gru 2016, 22:54

tayson.82 napisał(a):mi brakuje jednak HLVG z prawej strony zdjecia.


Specjalnie dla Ciebie wersja bez "zielonkawego" w tle :wink: Taki zielonkawy pas przechodzi jednak przez całe zdjęcie w okolicy środka kadru i wynika pewnie z nagromadzenia pyłu i jego podświetlenia przez jasne gwiazdy Drogi Mlecznej. :wink:

Mucha siedząca pod Krzyżem z Workiem Węgla: cross_musca_region_50proc2.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś, 08 Gru 2016, 23:16, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrater | 08 Gru 2016, 22:57

Domek napisał(a):
MaPa napisał(a):Te ciemne mgławice to mniej znane u nas katalogi i tak: Sandquist (SDN) oraz Sandquist&Lindroos (SLDN) to będą katalogi ciemnych mgławic w tych rejonach.


Do oznaczenia kilku "ciemnotek" na zdjęciu użyłem SkySafari, a w tym programie ciemne mgławice mają oznaczenia według trochę nowszych katalogów: HMSTG (Hartley) i FeSt (Feitzinger & Stüwe), które dotyczą głównie nieba południowego. Liczba takich mgławic na powyższym zdjęciu jest ... dość spora. :wink:

Znalazłem, taką oto "zajawkę" na temat różnych katalogów ciemnych mgławic w naszej galaktyce:

http://www.aanda.org/articles/aa/full/2002/08/aah3306/aah3306.html

Pozdrawiam,
Dominik

Oj był wielki problem aby to ogarnąć i po prostu spisać :D .
Zdjęcie zajefajne ale muszę w tym wypadku powiedzieć, że jeszcze mi brakuje możliwości powiększenia (bo tyle tego tam siedzi głębiej) i dynamika w naturze była dużo większa. Zapewne sam mechanizm zapisu obrazu i odtwarzanie na monitorze jest tutaj barierą.
Muszę więc stwierdzić, że fotografie ciemnych obiektów nieba południowego jeżeli chodzi o dynamikę zaledwie zbliżają się do naturalnych widoków lornetkowych chociaż rekompensują to natychmiastową dostępnością ciemnotek na ekranie.
Natomiast sytuacja zupełnie się odwraca przy wszystkich innych obiektach (zwłaszcza na pozostałych rodzajach mgławic) gdzie z obserwacji wizualnych i bez zdjęć w zasadzie często nie mamy pojęcia o obiekcie.
Zresztą to co napisałem powyżej (o percepcji ciemnych) tylko niekiedy jest prawdą (chyba bardzo dużo zależy od obiektów i warunków obserwacji).
Dowodzi tego ostatnio pokazane Marcinowe zdjęcie Plejad. Nie wiem czy ktokolwiek jest w stanie wypatrzeć swoimi oczami tyle tych subtelnych ciemnotek, które widać na tamtym zdjęciu.
Dominik, rewelacyjne zdjęcie zrobiłeś !
Ostatnio edytowany przez Krater, 08 Gru 2016, 23:26, edytowano w sumie 1 raz
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Posttayson.82 | 08 Gru 2016, 23:21

Domek napisał(a):
tayson.82 napisał(a):mi brakuje jednak HLVG z prawej strony zdjecia.


Specjalnie dla Ciebie wersja bez "zielonkawego" w tle :wink: Taki zielonkawy pas przechodzi jednak przez całe zdjęcie w okolicy środka kadru i wynika pewnie z nagromadzenia pyłu i jego podświetlenia przez jasne gwiazdy Drogi Mlecznej. :wink:

cross_musca_region_50proc2.jpg


Pozdrawiam,
Dominik

Aaaaa, skąd ja mam wiedzieć o takims czymś.... Air glow nigdy nie widziałem
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 130 gości

AstroChat

Wejdź na chat